Hore

Sony DSC-HX9V

Vo februári tohto roku Sony predstavilo niekoľko nových fotoaparátov, medzi ktorými bol aj kompaktný ultrazoom Sony DSC-HX9V. Priznám sa, ako mnoho ľudí na tomto portáli, kompaktom neholdujem a som rozmaznaný kvalitou výstupu zo zrkadloviek. Preto som ani nevedel, čo je tento model zač, až som nedostal do rúk krabicu a tam uvidel popisky, čo zhruba tento drobec dokáže. Ale aby som nepredbiehal, tak postupne.

 

Základné predstavenie

Sony DSC HX9V je kompaktný fotoaparát s rozlíšením 16,2 Mpix (snímač BSI-CMOS). Tradične je v ňom použitý procesor BIONZ. Objektív má optický rozsah 24 - 384 mm (135EQ), stabilizácia je optická. 3" LCD displej má rozlíšenie 921 000 bodov. Prednosťou fotoaparátu je snímanie videa vo Full HD rozlíšení s frekvenciou až 60 obr./s. Nechýbajú ani funkcie populárne v ostatných fotoaparátoch Sony, akými sú Sweep panorama, 3D a naviac je v ňom zabudovaný GPS prijímač.

 

Prvý dojem

Myslím že veľmi dôležitý prvok pri výbere fotoaparátu a fotoaparát ho splnil na jednotku. Nejako sa mi nechcelo veriť, že v tak kompaktnom tele sa skrýva 16 násobný zoom. Zadnú stranu pokrýva display, ale nie je taký veľký, ako sa môže zdať s prvého pohľadu. Čo môžem zasa vychváliť do neba je úchop fotoaparátu. Predný grip je pogumovaný a textúrovaný, takže sa veľmi príjemne drží. Na zadnej strane medzi tlačidlami nechýba dostatočne veľké miesto pre palec, aj s malým záhybom, aby sa palec nezošmykol. Ergonómia držania je naozaj veľmi dobrá.

 

Ovládanie

Jedným slovom, intuitívne. Aj keď som kompakt nedržal v ruke niekoľko rokov, veľmi rýchlo som si zvykol na ovládanie. Všetko je na svojom mieste, nechýba ani užívateľsky programovateľné tlačidlo. Malú výhradu mám ku kruhovému voliču, ktorý ide na môj vkus veľmi ľahko a je maličký (vhodný pre jemné ženské ručičky), takže niekedy som ani nevedel že ním točím. Ďalšiu, ale tentoraz pre mňa vážnu závadu, vidím na tlačidle „MOVIE“, teda spúšťanie a zastavenie nahrávania. Tlačidlo je príliš zapustené, ale to by ani nevadilo, keby malo nejaký doraz, aby človek vedel, kedy prišlo k zatlačeniu. Veľa krát sa mi stalo že som nenahral video, lebo sa mi nepodarilo správne stlačiť tlačidlo. Už vôbec si neviem predstaviť, ako by som nahrával video v zime a v rukaviciach.

 

 

V úvode som spomínal, že som nevedel do čoho idem, preto som ani nevedel, pre koho je vlastne tento fotoaparát určený. Môžem ho odporučiť ľuďom, ktorí s fotografovaním nemajú veľa skúseností a primárne budú využívať automatické režimy. Táto informácia je pomerne dôležitá, lebo takmer celý fotoaparát je tomuto prispôsobený.

Kruhový volič programov obsahuje inteligentnú automatiku, inteligentnú automatiku +, ktorá snímky napríklad automaticky odšumí pri vyšších citlivostiach ISO. Ďalej je tam režim SCN, kde si vyberiete z niekoľkých prednastavených scén, režim videa, panorámy, rozmazaného pozadia, kedy fotoaparát dodatočne rozmaže pozadie za fotografovaným objektom. Nechýba ani režim P a M, ktorý poznáme zo zrkadloviek. Sklamaním pre mňa bolo, že v režime M (manuál) sa dajú nastaviť len dva druhy clony, plne otvorená a zatvorená na maximum. Tieto dve hodnoty sa menia v závislosti na vyzoomovanom objektíve. Ale to len dokazuje tvrdenie, že je fotoaparát určený pre ľudí fotiacich na automatické režimy. Pri kompaktoch s miniatúrnym snímačom tiež nemá veľký zmysel nastavovať clonu.

Scénické režimy fungujú tak, ako majú a inteligentná automatika takmer vždy zvolí ten správny režim, respektíve, nestalo sa mi, že by zvolila úplne nezmyselný režim pre danú scénu. Tiež sa dá nastaviť fotoaparát do režimu, kedy sníma na základe úsmevu a intenzita úsmevu sa dá taktiež nastaviť. V ponuke je nepreberné množstvo kombinácií a venovať sa každej zvlášť, by vydalo na niekoľko článkov.

Aby som nezabudol, veľmi potešujúca správa pre ľudí vlastniacich nové televízie Sony 3D, je tu možnosť snímať fotografie do 3D formátu. Nepodarilo sa mi to vyskúšať, lebo nemám v okolí nikoho s takou televíziou.

 

Technická kvalita fotografií

O kvalite fotografií by sa dalo tiež polemizovať do nekonečna. Každý má svoju individuálnu hranicu, kedy je fotografia preňho použiteľná. Môj názor je taký, že ak používate nízke citlivosti (do ISO 400) je kvalita veľmi dobrá. Ako citlivosť narastá, stráca sa aj kvalita.

Veľkou výhodou je vstavaný blesk, ktorý je dobre vyriešený. Snaží sa byť ďalej od osi objektívu, vysunie sa len keď potrebujete, a veľmi oceňujem funkciu „pomalé synchro“, ktorá kombinuje dlhší čas so slabším zábleskom, aby pozadie nezostalo tmavé a popredie presvetlené. Dá sa povedať že som ani iný druh záblesku nepoužíval.

 

Konštrukcia a prvky

Ergonómiu som už chválil, tak ju ďalej spomínať nebudem. Fotoaparát pôsobí pevným dojmom, jediné čo sa vyklá a mierne hrká je objektív vo vypnutom stave (zasunutý). Je to normálna vec, aj keď to neprospieva dojmu pevnosti celého fotoaparátu, keď sa prechádzate a fotoaparát držíte v ruke, cítite pohyb zloženého objektívu. Keď už sme pri objektíve, treba pochváliť konštruktérov ktorý do tak malého tela vložili objektív so 16 násobným zoomom a širokým koncom v prepočte 24mm. Celý rozsah objektívu je 4,28-68,48/3.3-5.9, čo v prepočte na kinofilm vychádza 24-384mm, čo je už poriadny teleobjektív. Objektív je rady „Sony G“, čo je vyššia rada objektívov.

 

 

Celý fotoaparát živí Li-ion batéria NP-BG1 s kapacitou 960mAh, nabíja sa priamo v tele fotoaparátu, buď priamo z PC cez USB kábel, alebo zo siete cez redukciu na USB. Ku fotoaparátu teda nie je dodávaná štandardná externá nabíjačka na batériu, ale je to voliteľné príslušenstvo, tak ako aj náhradná batéria. Tento systém sa niekomu môže zdať výhodný, inému zasa nie.

Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou je kvalitný stabilizátor obrazu, ktorý oceníte na dlhom konci zoomu, alebo pri natáčaní videa, kde pri troške snahy nevidno takmer žiadne záchvevy, ale len pekný plynulý pohyb pri snímaní. Nábeh videa je pomalší, trvá zhruba 1-2 sekundy. Takto sa to nezdá vôbec veľa, ale pri používaní je to citeľné.

Ešte spomeniem, že fotoaparát je vybavený GPS modulom ktorý umožňuje do EXIF dát zapisovať polohu, kde bol snímok vyhotovený. Túto funkciu som nevyužíval, len som ju otestoval, či funguje. Zapínanie a hľadanie satelitov trvá dlhšie ako sme zvyknutý z automobilových GPS navigácií, hlavne kvôli veľkosti antény, ktorá je vo fotoaparáte zrejme dosť malá, aby sa tam vôbec zmestila.

Čo ma potešilo a aj prekvapilo pri tomto modeli je to, že pri prezeraní snímok sa obrázky otáčajú tak, ako otočíte fotoaparát. Fungujú tak aj dotykové mobilné telefóny. Takže nie je problém pozerať fotografie na šírku, aj na výšku tak, aby ste využili celý display.

Vychytávkou je aj panoramatický režim  (Sweep Panorama). V tomto režime fotoaparát sníma video, z ktorého následne vyskladá cca 180° panorámu. Či horizontálnu alebo vertikálnu, snímanú zhora nadol, sprava doľava, či naopak si zvolíte jednoduchým klikom na otočný volič. Jedinou vašou úlohou je otáčanie fotoaparátu ako ste si zvolili. Panorámovanie je preto veľmi jednoduché a bez najmenších problémov ho zvládne aj dieťa. Fotoaparát vám priebežne ukazuje v ktorej časti panorámy ste a koľko ešte chýba. Takýto panoramatický záber má na výšku 1080 pixelov.

 

Video

Fotoaparát ponúka Full HD video. Na zaznamenávanie bez pretečenie buffera treba používať rýchlejšie karty, ja som používal class 10 a nemal som najmenší problém aj pri niekoľkominútových videách. Veľmi dobre pracuje stabilizátor obrazu a stereofónny mikrofón, na ktorom sa dá nastaviť filtrovanie vetra.

 

 

 

Záver

Fotoaparát je určený pre ľudí bez znalosti problematiky fotografovania, teda pre bežného užívateľa, ktorý nechá nastavenie snímania na automatike.

Ako som už spomínal na začiatku, ergonomicky je fotoaparát spracovaný vynikajúco. Dobre sa drží a prsty neuchádzajú na tlačidlá. Automatické režimy sa vedia veľmi dobre zorientovať a ak si chcete navoliť vlastný režim, môžete si vybrať z niekoľkých režimov snímania. Taktiež oceňujem výdrž batérie, prezeranie a otáčanie snímok podľa otočenia fotoaparátu, snímanie na základe úsmevu, kontrastný display aj za slnečného dňa a mnoho ďalších vychytáviek. Ale aj tak najväčšou výhodou zostáva 16-násobný zoom objektívu, ktorý pokrýva veľký rozsah a robí fotoaparát univerzálnym.

 

Efektívne rozlíšenie

Cca 16,2 Mpix

Obrazový snímač

1/2,3 typ (7,77 mm) Exmor R CMOS

Procesor

BIONZ

Objektív

Sony G Lens

Zoom (transfokácia)

16x (optický) / 24 mm širokouhlý záber

ISO

100 - 3200

Sweep Panorama

Áno

Sweep Multi Angle

Áno

Rozmer LCD displeja

7,5 cm (3,0”)

Životnosť batérie

150 min. (300 záberov) – CIPA štandard so zapnutým LCD displejom

Stabilizácia obrazu

Optická stabilizácia SteadyShot s aktívnym režimom Active Mode

Videozáznam

HD 1080p MPEG-4

Interná pamäť

Cca 19 MB

Rozmery cca Š x V x H (mm)

104,8 mm x 59,0 mm x 33,9 mm

Hmotnosť (len telo, bez média a batérie)

Cca 215 g

Farebné vyhotovenie

Čierne, zlaté

 

V galérii si môžete pozrieť fotografie bez akýchkoľvek úprav, tak ako ich nasnímal fotoaparát.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
haplo602
2011-06-22 14:41:20
fotak nema clonu ako taku ale pevny otvor + ND filter. preto ma len 2 hodnoty clony. efektivne len jednu
 
stancok
2011-06-27 03:20:15
pekna recenzia, klobuk dole.. prave vyberam pre znameho vreckovy kompakt ,tak do cca 300e tak mi prisla akurat vhod co poviete ma zobrat tuto novinku od sony, alebo je lepsi jeho priamy konkurent panasonic tz20? inac zvazuje aj kupu samsungu WB700 ,no ten nema fullHD video.. prip este ako konkurencia v tej cene a vybave je model od olympusu SZ30MR ...ozaj by ma zaroven zaujimalo ci sa chysta recenzia aj na tieto mnou spominane novinky
 
Stnly
2011-12-05 10:05:10
Prepacte ale tie videa co ste tu uverejnili su otrasne a vobec nerobia dobru reklamu tomuto produktu. Presne naopak!
Tu je video, ktore to snad vsetko napravi pretoze ta kamerka toci fakt slusne video.
http://vimeo.com/26881036
 
wayne
2011-12-05 11:20:36
príspevok od: Stnly
Prepacte ale tie videa co ste tu uverejnili su otrasne a vobec nerobia dobru reklamu tomuto produktu. Presne naopak!
Tu je video, ktore to snad vsetko napravi pretoze ta kamerka toci fakt slusne video.
http://vimeo.com/26881036
ephoto je predovsetkym o fotografii, video je doplnova featura - to video nie je tocene z ruky a su to prevazne staticke sceny s malym mnozstvom pohybu. je to tak trochu pasca na mys, pouzit sceny nezohladnujuce negativne vlastnosti fotoaparatu, kdezto tu su ukazky skor z realneho kazdodenneho zivota.

Neviem si predstavit, ze na dovolenke by som okolo kostola pobehoval so steadicamom a stativom.. Pokial by slo o umelecky zamer ano, no uz niekto, kto to mysli s videom vazne si na podobny postup zaobstara adekvatnu techniku.
 
cicmapte
2012-02-03 09:42:27
Rozmyslam nad kopaktom na bezky a bike aj s dobrym videom, mate niekto skusenosti s tymto kopaktom? Najviac ma stve tych 16Mpixels!!! Obcas vezmem na bezky aj D90, ale nie je to uz ono, najma pri drzkopadoch

Alebo radsej canon SX 230...or???

Recenzie som si presiel, ale skusenosti su lepsie.

Diky
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované