Hore

Sony NEX-7 - najlepší z NEX-ov

Vyzeralo to tak, že rada NEX je akýmsi doplnkom alebo alternatívou k nižším radám zrkadloviek Sony Alfa. Dôraz kladený na kompaktnosť a jednoduchosť. Pokročilejší užívatelia sa ale trápili s obsluhou. Sony NEX-7 ale posunul celý koncept do vyššej triedy.




Základné parametre

Sony NEX-7 je vlajkovou loďou v kategórii CSC/Mirrorless, čiže fotoaparátov s výmennými objektívmi, ale bez systému zrkadlo/matnica/hranol. Pri svojom predstavení fotoaparát prekvapil vysokým rozlíšením snímača. Snímač Exmor™ APS HD CMOS má rozlíšenie 24,3 Mpx. Obraz je spracovávaný výkonným procesorom BIONZ. Aj vďaka nemu zvláda fotoaparát až 10 obr./s. Nie je mu cudzie ani video a to vo Full HD rozlíšení s progresívnym snímkovaním až 50 obr./s.

Nový NEX sa vyznačuje podstatne vylepšenou ergonómiou ovládania. Osadený je E-bajonetom. Okrem objektívov Sony SEL je možné používať aj AF objektívy pre zrkadlovky Sony a Minolta, so zachovaním funkcie automatického zaostrovania a prepojením ovládania clony. Zmenou oproti ostatným NEX-om je pätica pre blesk zo zrkadloviek Sony.

Okrem veľkého 3” naklápacieho displeja má fotoaparát aj zabudovaný OLED elektronický hľadáčik s vysokým rozlíšením. Do relatívne malého tela sa zmestil aj výklopný blesk.


Prvý dojem

Už pár mesiacov fotografujem so Sony NEX-5 a niekedy si pri nastavovaní riadne zanadávam. Ale len tak v duchu, pre seba. Vedel som, do čoho idem a že k výbornej obrazovej kvalite dostanem podpriemerné kompaktové ovládanie. NEX-7 nie je oveľa väčší fotoaparát, bude tých pár ovládačov naviac znamenať výrazne lepšiu ergonómiu?


Práve dva otočné ovládače výrazne ergonomicky odlišujú NEX-7 od ostatných modelov.


Už po vybalení je zrejmé, že fotoaparát patrí do vyššej triedy. Spracovanie aj dizajn sú o triedu lepšie ako u nižšieho modelu. Prístroj je o niečo väčší a ťažší. Aj keď to nie je veľa, drží sa lepšie a istejšie. A čo tých pár “kolečiek” naviac? Paráda. Ovládanie to posúva úplne inam. Len som si musel odvykať od zaužívaných postupov z NEX-5. Zo začiatku som si neustále zadným otočným voličom prenastavoval ISO. To ale nie je chyba fotoaparátu, ale len nezvyk.


Výrazným prvkom, ktorý vidno na prvý pohľad je zabudovaný hľadáčik. Je to rovnaký hľadáčik ako ten v Alfe 77. Momentálne asi najlepší elektronický hľadáčik na svete. Skrytý je ale vstavaný blesk, ktorý po stlačení príslušného tlačidla vyskočí ako čertík z krabičky. Ostané NEX-y vstavaný blesk nemajú. Pri bližšej obhliadke je vidno ešte jednu zmenu, ktorá sa týka blesku. Ale externého. NEX-7 má inteligentnú päticu prevzatú zo zrkadloviek. To má hneď niekoľko predností. Tou prvou je možnosť použitia výkonných externých bleskov. Ak už nejaký máte k zrkadlovke, oceníte túto zmenu dvojnásobne. Ostatné NEX-y nemožno použiť so štúdiovými bleskami, NEX-7 môžete. Stačí sa dovybaviť príslušnou redukciou. Pripojíte dokonca aj rádiové ovládače pre tento typ pätice.


Na prvý pohľad je fotoaparát rozhodne lepší ako ostatné NEX-y a tak zostáva len zistiť, aký je nový 24 Mpx snímač.


Dizajn a ergonómia


Popisom dizajnu začne spredu. To bude rýchle. Na gripe sa nachádza spúšť s prepínačom ON/OFF, tak ako to mám rád. Vedľa nej je nenápadné tlačidlo bez označenia. Pre lepšie ovládanie fotoaparátu je ale veľmi prínosné. Pri jeho postupnom stláčaní možete pomocou otočných voličov nastaviť vyváženie bielej, rozšírenie dynamického rozsahu a farebný profil. Na gripe sa nachádza ešte prijímač IR ovládania. Pri gripe je malá diodka pomocného prisvetelenia AF. Nad bajonetom sú dva mikrofónové vstupy. Okrem poistky bajonetu tu už nič iné nenájdete. Grip je pogumovaný a vzhľadom na veľkosť fotoaparátu aj pomerne veľký.


Pozrime sa na fotoaparát zhora. V osi s objektívom je “hot shoe” pätica, typická pre fotoaparáty Sony Alfa a Minolta (Konica Minolta). Pri nej sa nachádza skrytý vstavaný blesk. Za gripom sú dva otočné voliče. Ich funkcia sa mení podľa použitého expozičného režimu. Majú príjemný chod a na prácu s nimi si rýchlo zvyknete.


Prechádzame na zadnú stranu, ktorej dominuje veľký displej. Ten je výklopný, nie však otočný. Najmä pri snímaní videa, či práci zo statívu možnosť vyklopenia oceníte. Nad displejom je elektronický hľadáčik s výraznou gumenou očnicou. V hľadáčiku sú zobrazované všetky potrebné expozičné údaje vrátene citlivosti pri Auto ISO. Zapnúť je možné elektronickú vodováhu alebo histogram. Disponuje aj dioptrickou korekciou. K pohodliu jeho používania prispieva čidlo priblíženia oka. Pri použití okuliarov ale občas váha.

Nad displejom sa nachádzajú dve tlačidlá. To so symbolom blesku je čisto mechanické a slúži ako poistka vyklopenia blesku, ktorý ma pomerne vysoký zdvih. Druhé tlačidlo slúži na prehliadanie záberov.



Dostávame sa k ovládacím prvkom, ktoré ma fotograf takpovediac pod palcom. Na výstupku gripu je červené tlačidlo nahrávania videa. V jeho blízkosti sa nachádza prepínač s tlačidlom, ktorý má dve funkcie. Tou prvou je prepínanie medzi automatickým a manuálnym zaostrovaní. Alebo prepnete tlačidlo na funkciu pamäte expozície. Dvojica tlačidiel nad stredovým rollerom nemá trvale priradenú funkciu, ale tá sa mení podľa toho, v akom režime práve ste. To isté platí aj pre tlačidlo uprostred roleru. Aktuálna funkcia je zobrazovaná na displeji. Aj samotný roller funguje ako tlačidlo. Každému smeru je priradená nejaká funkcia, napr. samospúšť, korekcia expozície, nastavenie ISO, či zmena zobrazovania displeja. Na boku, pod krytkami nájdete konektor HDMI a napájaný konektor pre pripojenie externého mikrofónu. Obhliadku ukončím popisom spodnej časti. V osi objektívu sa nachádza kovový závit pre upevnenie na statív. Zo spodu je prístup k batérii a pamäťovému slotu.

Menu

Menu je takmer totožné s ostatnými fotoaparátmi NEX. Po stlačení príslušneho tlačida sa objaví známa obrazovka so šiestimi ikonami pre vstup do podmenu.

Shoot Mode slúži pre výber expozičného programu. Ten je ale možný aj rýchlejšie po stlačení tlačidla uprostred zadného rollera.

Podmenu Camera slúži hlavne pre nastavenie spôsobu zaostrovania, vrátane nastavenia detekcie tvári a úsmevu.

Pod Image Size nájdete nastavenie rozlíšenia fotografiia videa a výber formátu súboru.

Brightness/color združuje nastavenia ISO, WB, spôsob merania expozície, korekciu expozície a blesku. Presunutá sem bola funkcia obrazových efektov. Tie sú napr. u NEX-5 medzi expozičnými programami. Prečo je lepšie toto riešenie vám poviem neskôr.

Podmenu Playback je určené pre nastavenie prezerania nasnímaných záberov na displeji, alebo pripojenom TV prijímači.

Nakoniec som si nechal Setup, kde nastavíte najviac funkcii. Práve tu si prispôsobíte fotoaparát k obrazu svojmu. A že tu sú niektoré zaujímavé funkcie. Živý náhľad môže zobrazovať nastavené efekty. Kameramani ocenia zobrazenie Peaking Level (zvýraznenie zaostrených línii). Pri použití objektívov zo zrkadloviek môžete nastaviť BF/FF. Aktivujete tu aj korekciu skreslenia objektívu. A najdôležitejšia je možnosť užívateľskej konfigurácie tlačidiel.

Nebudem tu vymenovávať všetky nastavenia, tie si podrobne preštuduje majiteľ fotoaparátu. Ak vás zaujímajú, stiahnite si návod zo stránok podpory. Je voľne dostupný.

Displej a hľadáčik

Jedným z benefitov tohto fotoaparátu je zabudovaný elektronický hľadáčik, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo kedy bolo do fotoaparátu inštalované. Vyrobený je technológiou OLED a určite ho oceníte najmä pri slnečnom počasí, kedy je inak skvelý LCD displej, horšie čitateľný. Použitie hľadáčika naviac zlepšuje stabilitu držania fotoaparátu. 3” LCD s rozlíšením 921 000 bodov je naklápací, ale nie otočný. Vďaka aspoň za to.

Potešila ma možnosť nastavenie zobrazovania informácii v hľadáčiku a na displeji, vrátane zobrazenia pomocnej mriežky alebo vodováhy.


Displej je výklopný. Dohora o 90°, dole len s miernym náklonom.



Elektronický hľadáčik je vybavený dioptrickou korekciou a senzorom priblíženia oka.


Zaostrovanie


Veľmi užitočný prepínač medzi automatickým a manuálnym zaostrovaním.


Rýchlosť zaostrovania je veľmi dobrá a predčí aj niektoré amatérske zrkadlovky, čo je pre systém s vyhodnocovaním kontrastu, veľmi dobrý výsledok. Rýchle je aj kontinuálne preostrovanie a sledovanie objektu (tracking). Problém som mal len pri zaostrovaní na krátke vzdialenosti, napr. pri fotení detailov, kde mal fotoaparát tedenciu zaostrovať na pozadie. Niekedy nezostávalo nič iné, len zaostrovať manuálne.


Blesk



Oproti väčšine ostatných NEX-ov má sedmička vstavaný blesk. Je to šikovnejšie riešenie, ako malý prídavný blesk, ktorý treba k fotoaparátu priskrukovať. Fotoaparát podporuje diaľkové ovládanie externých systémových bleskov, ale nie vstavaným bleskom. Musíte použiť iný systemový blesk v režime commander. Osobne kvitujem zmenu pätice pre pripojenie externého blesku. NEX-7 si určite kúpi množstvo užívateľov zrkadloviek Sony a tí budú určite radi, že môžu používať svoj výkonný blesk aj na tomto fotoaparáte.



Hot Shoe pätica typická pre Sony a Konca Minolta DSLR.

Expozičné režimy

Aj keď môžme fotoaparát zaradiť do vyššej triedy, nezabúda výrobca ani na menej skúsených fotografov. Preto okrem pokročilých expozičných programov PASM ponúka aj automatiku s detekciou fotografovanej scény. Začiatočník si môže naviac vybrať aj niektorý zo scénických programov. Zvlášť ma zaujal program Hand-held Twilight pre snímanie za nízkej hladiny osvetlenia, bez použitia statívu. Fotoaparát v rýchlom slede urobí niekoľko záberov za sebou. Z nich následne vyskladá fotografiu, ktorá ale obsahuje menej šumu, ako býva zvykom, keby sa využila len vyššia citlivosť ISO.

Sony je priekopníkom ľahko nasnímaných panorám. Táto funkcia nechýba ani tu. Stačí stlačiť tlačidlo a pohybovať fotoaparátom v smere šípky. Otočným voličom si vyberiete ktorým smerom chcete fotografovať. Panorámu môžete snímať aj do 3D. Pozerať ju môžete prostredníctvom kompatibilného TV.

Obrazové efekty

Obrazové efekty u ostatných NEX-ov nájdete medzi expozičnými programami. Tú su ukryté v menu. To som ale už spomínal. Nie sú ale ťažšie dostupné, pretože sa zároveň presťahovali aj pod tlačidlo pri spúšti. Teraz ich môžete použiť aj pri programoch PASM. Super! Čo nie je super je, že musíte mať nastavený formát JPG. Mne je jasé, že na RAW žiaden efekt neaplikujete. Ale napr. Olympusy PEN dokážu naraz snímať do RAW aj JPG, pričom RAW je “normálny” a JPG s efektami. Myslím, že by sa to dalo vyriešiť úpravou firmvéru.

Obrazové efekty sú vlastne postprocesingové úpravy napodobňujúce určitý štýl fotografie, napr. vysokokontrastnú ČB fotografiu, či fotografiu z lacného detského fotoaparátu. Využiť ich môže aj pokročilý fotograf, ktorý si pri práci s nimi oddýchne. Fotoaparát ich zobrazuje v živom náhľade. To fotografa inšpiruje a nafotí veci, ktoré by inak prešiel bez povšimnutia. Čerešničkou na torte je použitie obrazových efektov pri snímaní videa.



Efekt vysokokontrastnej ČB fotografie.



Efekt selektívnej farby (červená).



Efekt miniatúry napodobujúci objektív s funkciou Tilt.



Efekt popartové farby.



Efekt High Key.



Efekt Toy Camera.

Sériové snímanie

Fotoaparát ponúka až 10 obr./s. v priorite rýchlosti, kedy zaostrí len pri prvom zábere a pri ostatných už nepreostruje. Celkovo je vysokorýchlostné snímanie na fotoaparáte tejto koncepcie len ťažko použiteľné aj s prihliadnutím na ponúkanú paletu objektívov. Kto chce “guľomet”, mal by sa poobzerať po fotoaparáte z radu Sony SLT zrkadloviek, ktoré sú pre takéto fotenie ergonomicky lepšie prispôsobené.

Kvalita fotografii

Maximum bodov na snímači využijete pri nastavení pomeru 3:2. 6000x4000 bodov, presne 24 Mpx. Dva krát viac než každodenne používam. Má takéto rozlíšenie na takomto type fotoaparátu zmysel? Má, ak nie je prekážkou vysoký šum, či fakt, že výrobca nemá objektívy, ktoré by snímač dobre “nakŕmili”. Má, aj keď by menšie rozlíšenie väčšinou postačovalo. To čo sa pred časom zdalo doménou stredoformátových fotoaparátov Hasselblad, Phase One, Leaf, to je dnes dostupné aj amatérom. Využiju to? Nič im v tom nebráni.

Snímač v Sony NEX-7 sa vydaril. Obrazové výsledky sú špičkové. Svoj podiel má na tom aj procesor BIONZ. Najmä krajinkári a fotografi architektúry sa potešia nadpriemernému množstvu detailov. Osobne som s tým mal u fotografii s nižším rozlíšením problémy. Ak som použil teleobjektív alebo portréťak, všetko bolo v poriadku. Ale pri širokouhlých záberoch krajiny som postrádal jemné detaily. Kamienky, tráva, lístie stromov. Je rozdiel ak máte drobný detail vykreslený jediným bodom alebo štyrmi. Sony NEX-7 je vďaka 24,3 Mpx rozlíšeniu malým, veľkým fotoparátom. Nenápadný s potenciálom pre detailné výstavné zväčšeniny.




ISO a šum

Rozsah citlivosti je 100 - 16000 ASA. Šum je pozorovateľný aj pri najnižších hodnotách ISO. Jeho nárast je pozvoľný a fotografie sú použiteľné aj pri ISO 1600 aj pre väčší formát. Stále dobrý výsledok podáva fotoaparát aj pri ISO 3200, pre menší formát je akceptovateľný šum aj pri ISO 6400. Výrobca to so softvérovým zvyšovaním citlivosti nepreháňa a svoje uplatnenie si v núdzi nájde aj najvyššie ISO 16 000. S prihliadnutím na vysoké rozlíšenie, ktoré dáva viac možnosti pri odšumovaní a doostrovaní je výkon snímača nadpriemerný.

Dynamický rozsah

Snímač svojim dynamickým rozsahom patrí k najnovšej generácii. Kde sú časy, keď mal fotoaparát 11 EV? Podľa DXO Mark má tento fotoaparát dynamický rozsah 13,4 EV. V celkovom skóre sa radí na 10. miesto, čo je výborný výsledok. Medzi CSC/Mirrorless je na prvom mieste. Veľmi podobné skóre ma napr. Nikon D7000, ktorý je kvalitou snímača preslávený.

Pri snímaní do formátu RAW sa naplno ukazujú prednosti snímača. Už len málo expozičných chýb je neopraviteľných. S použitím vylepšených funkcii Adobe Lightroom 4 takmer odpadá nutnosť použitia prechodových filtrov alebo techniky HDR pri fotografovaní vysokokontrastných scén.

K dňu zverejnenia tejto recenzie je SOny NEX-7 na veľmi peknom 14-tom mieste na DxOMark.

RAW vz JPG

Ten kto si kúpi takýto fotoaparát, bude fotografovať do RAW-u a JPG použije len v spojitosti s obrazovými efektami. Recenzia by ale nebola úplna, ak by som RAW a JPG neporovnal. Fotoaparát má všetky funkcie, ktoré sú pre čo najkvalitnejší JPG dôležité: ostráňovanie šumu, farebné priestory, rozšírenie dynamického priestoru, HDR. Pri starostlivejšom nastavení majú aj fotografie v JPG veľký dynamický rozsah. Horšie je to s odšumovaním, ktoré je agresívnejšie ako sa mi páči. Vedie to k strate detailov.

Video

Zaostrovanie pri snímaní videa funguje rýchlejšie, ako u starších modelov. Pre bežné účely prakticky nebudete potrebovať manuálne zaostrovanie. Škoda len, že som pri testovaní nemohol použiť môj nový externý mikrofón, ktorý nie je kompatibilný s Hot Shoe na NEX-7.

Video sa ukladá do formátov AVCHD alebo MP4, samozrejme vo Full HD rozlíšení. Milovníkov spomaľovačiek poteší progresívna snímkova frekvencia 50 obr./s.

Poteší manuálna kontrola nad expozíciou a to aj počas snímania. Cez adaptéry sa dajú na fotoaparáte použiť manuálne objektívy rôznych značiek čo ďalej rozširuje jeho možnosti. Asi aj preto sa teší pozornosti náročnejších amatérskych filmárov, aspoň podľa ohlasov z internetu. Môžem len potvrdiť, že s týmto modelom sa mi snímalo video najpríjemnejšie.





Objektívy


Pomocou adaptéru LA-EA2 je takmer možné premeniť NEX-7 na SLT zrkadlovku s možnosťou využívať objektívy s bajonetom A. Polopriepustné zrkadlo umiestnené v adaptéri dovoľuje využívať automatické zaostrovanie s fázovou detekciou.


Pri testovaní som použil tri objektívy: SEL 18-55, SEL 18-200 a Pancake 16/2,8. Seťák 18-55 nerobí fotoaparátu hanbu, vedie si celkom dobre. Ešte lepší je travelzoom 18-200, ktorý strácal dych až na maximálnom ohnisku. Obidva objektívy majú dobrú kresbu a rozlíšenie. Pri rozlíšení 24 Mpx som sa bál, že detaily nebudú dostatočne ostré, ale opak je pravdou. Absolútnym sklamaním je Pancake 16/2,8. Fotografie sú doslova nepekné. Od širokouhlého objektívu by som pri priclonení očakával výbornú kresbu. Tá je ale o dve triedy horšia než u vyššie spomínaných transfokátorov. Chýba aj kontrast a lepší prenos farieb.

Ukazuje sa, že potenciál snímača je veľký. Škoda, že stále nemáme k dispozícii prémiový objektív Carl Zeis 24/1,8. S ním by sa dalo zo snímača vytiahnúť maximum.


Plusy a mínusy

  • vysoké rozlíšenie
  • výrazne lepšia ergonómia držania a najmä ovládania, ako u ostatných fotoaparátov NEX
  • vstavaný elektronický hľadáčik, kvalitný LCD displej
  • video
  • pätica pre systemové blesky určené pre DSLR a SLT Sony
  • Sweep panoráma s vyšším rozlíšením


  • menej citlivý senzor priblíženia oka
  • vstavaný blesk nedokáže diaľkovo ovládať externé blesky
  • problémy so zaostrovaním na krátke vzdialenosti


Záver



Sony NEX-7 je fotoaparát, ktorý uspokojí aj náročného fotografa. Nielen výborným obrazovým výstupom, ktoým sú známe aj nižšie a staršie modely, ale aj ergonómiou. Veľkým plusom je zmena pätice blesku, zabudovanie malého blesku a elektronický hľadáčik. Výkon snímača je nadpriemerný. Veľmi dobre si fotoaparát vedie aj pri snímaní videa. A tak hlavným mínusom nie je žiadna vlastnosť tohto fotoaparátu, ale skromnejšia ponuka objektívov, pričom profesionálny je zatiaľ len jeden. V predstavovaní objektívov pre NEX-y je Sony skúpe. Určite to niektorých potencionálnych kupcov odrádza, keď si ka takto exkluzívnemu fotoaparátu nemôžu kúpiť niekoľko špičkových pevných objektívov.


Prekvapil ma objektív SEL 18-200. Neváhal by som ho používať ako hlavný objektív. Tandem NEX-7 + 18-200 je ideálny na cesty. Ani pri vysokých nárokoch na kvalitu obrazu sa nemusíte báť, že by to toto duo nezvládlo. Po návrate z ciest môžete bez váhania usporiadať výstavu. Ja by som si pribalil ešte svetelný objektív SEL 50/1,8 a blesk HVL-F43AM. SEL 18-200 oceníte aj pri snímaní videa. Stabilizátor je dostatočne účinný a spoľahnúť sa môžete aj na dostatočne rýchle zaostrovanie.

Ergonómia ovládania je veľmi dobrá. Vďaka užívateľskej konfigurovateľnosti sú takmer všetky potrebné funkcie rýchlo dostupné.


Sony NEX-7 to nemá na trhu ľahké. V tejto kategórii najdrahších mirrorlessov má minimálne dvoch ostrých súperov: Olympus OM-D E-M5 a FujiFilm X-Pro1. Porovnávať ich je veľmi obtiažné. Obrazový výstup majú všetky fotoaparáty veľmi dobrý, výrazne sa ale líši koncepcia. Fuji stavia na klasickom ovládaní s priehľadovým hľadáčikom a na ponuke profesionálnych objektívov. Slabinou je ale video. Olympus vsadil na retrolook s množstvom technických vychytávok v tele a lá zrkadlovka. Obrazovo je na tom asi najslabšie aj keď vôbec nie zle. Za hovorí široká paleta objektívov Olympus, Panasonic a pridávajú sa aj ďalší výrobcovia. Sony poskytuje najvyššie rozlíšenie, výborné video ale slabšiu ponuku objektívov. Celkovo patria Sony NEX medzi veľmi obľúbené fotoaparáty pre snímanie videa.


Oficiálna stránka: http://www.sony.sk/hub/nex-kompaktne-fotoaparaty/rad/nex-7



Sony NEX-7 obdržal ocenenie TIPA za rok 212 a od nás dostáva ocenenie TOP redakcie ePhoto.sk.


Produktové foto: Sony, Karol Srnec

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Ľuboš Krahulec
2012-07-20 10:59:11
nevie sa náhodu že kedy by mal byť predstavené nové objektívy na nexov ??
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-20 11:32:41
príspevok od: Ľuboš Krahulec
nevie sa náhodu že kedy by mal byť predstavené nové objektívy na nexov ??
http://www.cscrumors.com/2012/05/27/roundup-new-set-of-lenses-to-be-released-for-sony-e-mount-nex-compact-system-cameras/
 
cc355
2012-07-20 17:41:15
takto by měly vypadat všechny recenze. Jsi šikovný
 
pablo773
2012-07-21 16:29:27
vedeli by ste porovnat kvalitu fotografii nex7 oproti nex5n? Najviac ma zaujíma výstup s objektivom 50mm 1,8.Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-21 18:12:02
príspevok od: pablo773
vedeli by ste porovnat kvalitu fotografii nex7 oproti nex5n? Najviac ma zaujíma výstup s objektivom 50mm 1,8.Dakujem
Nie nevedel. 50-ku sa nam zatial nepodarilo do testu zohnat. Poptencial NEX-7 je vacsi a poskytne vacsie mnozstvo detailov, ale ci ich vyuzijes, to nie je otazka na mna, ale na teba. Nex-5n je vyborny fotoaparat a NEX-7 este lepsi.
 
pablo773
2012-07-21 23:28:35
dakujem.
 
Jozef Macák
2012-07-25 22:48:56
Pablo, 5n je od starej 5ky hodne velky posun, takze porovnanie v tejto recenzii nieje celkom smerodajne...5n poraza 7icku pri nizkom svetle (max ISO 25600, 5n je v kompakt kategorii absolutny lo-light king) pozri napr: http://www.stevehuffphoto.com/2011/10/26/iso-wars-sony-nex-7-vs-sony-nex-5n-full-test-with-crops/ Do 1600 sa 7 celkom drzi ale na 3200 je to uz citelne horsie. Senzor 5n je fakt super, konieckoncov je to ten samy, ktori si hovie v nikonoch D7000,D5100.
Co sa tyka rozlisenia, tak tam je to jasne, 7 better, ale ja sa nechystam fotit na plagaty 7 vyhrava hlavne v ergonomii,ovladani a v zabudovanom kukatku (moje externe na 5nku,hoc je absolutne to iste, mi lezie na narvy kedze ho treba stale namontovavat a odmontovavat) Ja zboznujem nocne (resp. lo-light) fotky, takze asi pockam na 7n ...hlavne sa musim naucit poriadne fotografovat dokedy vyjde, snad mi v tom objednany zeiss 24mm bude napomocny
 
vilkoo
2012-07-31 15:57:22
príspevok od: Karol Srnec
Nie nevedel. 50-ku sa nam zatial nepodarilo do testu zohnat. Poptencial NEX-7 je vacsi a poskytne vacsie mnozstvo detailov, ale ci ich vyuzijes, to nie je otazka na mna, ale na teba. Nex-5n je vyborny fotoaparat a NEX-7 este lepsi.
Dobry den pan Karol . Moja otazka je bralby ste tento aparat ako doplnok k profesionalne DSLR? pe fotenie prirody ,ludi a pod. Dakujem za odpoved
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-07-31 16:26:03
príspevok od: vilkoo
Dobry den pan Karol . Moja otazka je bralby ste tento aparat ako doplnok k profesionalne DSLR? pe fotenie prirody ,ludi a pod. Dakujem za odpoved
Ano, ak by bolo k dispozicii viacero dobrych objektivov. Takto u mna vyhrava skor Fuji X-Pro1. Ja mam NEX-5 so setakom 18-55 a to mi ako zapisnik staci, ale NEX-7 je ina liga a pouzivat ho ako zapisnik je nevyuzitie toho, co dokaze. Osobne by som si skor kupil NEX-5n +18-200.
 
vilkoo
2012-07-31 21:09:28
Velmi pekne dakujem za odpoved a prajem prijemny vecer.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované