Hore

Nikon AF-S 28mm F1,8 G aj pre náročných

Spoločnosť Nikon to robí v poslednom čase veľmi múdro. Nielen, že predstavila nové zrkadlovky s vysokým rozlíšením, ale má aj širokú ponuku objektívov v ktorej nechýbajú skvelé, no drahé kúsky ako zoom  AF-S 14-24mm G alebo pevný širokáč 24mm F1,4 G a mnoho ďalších. Náročný amatér, ktorý si fotením nemieni zarábať, si však takéto drahé objektívy väčšinou nemôže dovoliť. Došlo to už pravdepodobne aj zodpovedným ľuďom v Nikone, vďaka čomu tu máme kompletnú radu dostupných pevných objektívov s prevažne ľahkou plastovou konštrukciou a dobrou svetelnosťou F1,8. Áno, myslím na nedávno predstavenú 50mm f1,8 G, 85mm F1,8 G a konečne dnes recenzovaný „širokáč“ 28mm F1,8G, ktorý uzatvára trojicu najbežnejších ohniskových vzdialeností.


Čo si o ňom prečítate na stránke Nikon?

Objektív AF-S NIKKOR 28 mm f/1,8G je svetelný, kompaktný a predstavuje vynikajúcu voľbu pre fotografov, ktorí chcú snímať širokouhlé fotografie a získať najlepší výkon pri použití digitálnej jednookej zrkadlovky s vysokým rozlíšením. Ohnisková vzdialenosť 28 mm sa ideálne hodí na snímanie v uzavretých priestoroch, zachytenie úžasných výhľadov alebo fotografovanie mestského prostredia a scén na ulici. Vysoká svetelnosť s hodnotou f/1,8 umožňuje získať ostrejšie snímky pri slabom osvetlení a ponúka vynikajúcu rovnováhu medzi ostrosťou a bokehom, čím nádherne zvýrazňuje fotografované objekty. Vysoká svetelnosť tiež poskytuje svetlý obraz v hľadáčiku. Je to všetko ale naozaj tak ako píšu na oficiálnej stránke nikon.sk?


Technická špecifikácia

Ohnisková vzdialenosť: 28 mm
Svetelnosť: f/1,8
Najvyššie clonové číslo: f/16
Konštrukcia: 11 prvkov v 9 skupinách (vrátane dvoch asférických optických prvkov a optických prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat)
Obrazový uhol: políčko kinofilmu a FX senzory: 75°, Senzory DX: 53°
Zaostrovanie: zadným členom (RF) s ultrazvukovým motorom (SWM)
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť: 0,25 m
Zväčšenie: 0,22x
Počet lamiel clony: 7 (okrúhly otvor clony)
Priemer filtrového závitu: 67 mm
Rozmery: 73 mm x 80,5 mm
Hmotnosť: 330 g


Najdrahší z lacných

Recenzovaná novinka je najdrahším modelom z novej dostupnej F1,8 G série. Je tomu tak z dvoch dôvodov. Prvým je, že ide o širokouhlý objektív, ktorý je dosť komplikované navrhnúť a vyrobiť tak aby netrpel rôznymi neduhmi ako je napríklad sférické skreslenie, či príliš mäkký obraz do rohov. Nehovoriac o potrebe korigovať aberáciu na kontrastných hranách, čo býva pri širokouhlých ohniskách tradičný problém. Druhým dôvodom sú nanokryštalické vrstvy. Je to totiž jediný objektív z novej série ktorý ich má.


Lacnejšia konštrukcia?

Plasty sú už dlho na výslní, najmä tie technické. Pri kvalitnom prevedení nič nebráni tomu aby bol hoci aj plastový objektív odolnejší ako ten kovový. Preto, ak má byť objektív cenovo dostupný, je v dnešných časoch urobený z plastu.

V tomto prípade je prevedenie veľmi decentné a tolerancie pôsobia kvalitne. Podozrivá je pre mňa len nízka hmotnosť objektívu a pomerne malé rozmery na takto svetelný objektív. Malú hmotnosť, ale aj rozmery zasa skôr oceníme na cestách a aj pri celodennom fotení (napríklad na svadbe), takže by sme to mohli považovať skôr z tohto pohľadu za výhodu ako za negatívum. Bajonet je kovový, má kruhovú tesniacu gumičku, zaostrovací prstenec je široký, s jemným chodom a kvalitným pogumovaním. Všetko je ako sa patrí. Pre ilustráciu, hmotnosťou, prevedením aj rozmermi ide o veľmi podobný objektív ako 50mm F1,4 G. K objektívu dostanete slnečnú clonu v tvare kvetiny, puzdro a samozrejme obe krytky.


Trojica nových dostupných objektívov Nikon 50mm, 28mm a 85mm so svetelnosťou  F1,8 a písmenom G v názve.

Obrazové orgie

Trošku expresívny nadpis, ale výstup z toho objektívu si ani nič iné nezaslúži. Ak by som ho mal prirovnať k niečomu tak z obrazovej stránky ničím nezaostáva za  Nikonom 24mm F1,4 G alebo 35mm F1,4 G. Všetky optické chyby sú veľmi dobre skorigované. Objektív má nepatrné súdkovité skreslenie a ledva badateľnú aberáciu, ktorú treba hľadať pod lupou. Obrazový výstup je veľmi ostrý už od clony F1,8 na Nikone D700 a dostatočne ostrý aj na Nikone D800. Ak fotíte na plnú dieru kvôli požadovanej malej hĺbke ostrosti, a zachyteniu atmosféry, tak jednoducho kvôli použiteľnosti obrazu nemá zmysel cloniť ako pri starších objektívoch. Pre dokonalú a maximálne možnú ostrosť v ploche je dobré pricloniť na F4-F5,6. ďalšie clonenie na F8 už nič neprináša, okrem zvyšujúcej sa hĺbky ostrosti samozrejme. Zaujímavé je, že objektív netrpí výraznou difrakciu ani na F11 až F16. Obraz je síce mäkší a treba ho doostriť, ale nie je to žiadny problém ako pri iných objektívoch. Bokeh je veľmi príjemný. Síce sa nechytá „krémovosťou“ na špičky typu 85mm F1,4 G alebo 35mm F1,4 G ale je porovnateľný s tým čo dostaneme napríklad z 50mm F1,4 G.  Vinetácia je jedinou viditeľnou chybou. Pokiaľ ju chcete odstrániť je potrebné pricloniť na približne F4. Na F2,8 je ledva badateľná, ale to si nakoniec všimnete aj v galérii.


Všimnite si pekné odpichnutie od pozadia na clone F1,8 aj pri pomerne vzdialenom motíve. Na fotkách nájdete aj chromtickú aberáciu pozdĺžneho typu, čo bohužiaľ tiež patrí k svetelným objektívom. Výrez z fotografie v galérii.

Protisvetlo

Objektív má kvalitné antireflexné vrstvy, vlastne je to to najlepšie čo Nikon má práve v ponuke, čo je cítiť pri fotení v plošnom protisvetle. Úbytok kontrastu je minimálny, a dokonca ja AF nemá problém pracovať presne.

Zaostrovanie

Objektív zaostruje rovnako rýchlo ako moje zoomy 24-70mm F2,8 G alebo 70-200mm F2,8 G VR II. V tomto ohľade mu nemám čo vyčítať. Zaostrovanie je úplne tiché a bez preostrovania či hľadania toho správneho miesta. Objektív sa „chytá“ v komplikovaných situáciách ako je protisvetlo, malý kontrast scény, nízka hladina osvetlenia alebo pohybujúci sa objekt dokonca o niečo lepšie ako 24-70mm F2,8 G.

Nielen pre cestovateľov

Pri tomto type objektívu treba povedať, že je ako stvorený na reportáž a „environmentálne“ portréty. Pretože ponúka pekný bokeh a skvelú kresbu už pri F1,8, môžete ho použiť v komplikovanom prostredí na odpichnutie portrétovaného od pozadia, pričom bude stále jasné v kde sa fotografovaný nachádza. Širokouhlé objektívy majú pomerne veľkú hĺbku ostrosti takže je použiteľný aj na F1,8 na fotenie svadieb a iných reportáží, bez potreby použitia blesku. Pri takto krátkom ohnisku navyše nie je problém udržať časy ako 1/60s, čo je veľmi príjemné v slabo nasvietených interiéroch.

Tí fotografi, ktorí majú APS-C (DX) telá si novú 28-čku neužijú naplno. Na malý senzor je navyše tento objektív pridrahý a tiež málo široký (po prepočte je to až 42mm). Ak teda výhradne fotíte na DX telo pozrite sa skôr po cenovo prijateľnejšej 35mm F1,8 G, to už je ekvivalent 50mm objektívu.


Hore doostrený výstup dole nedoostrený výstup. Clona F1,8 Nikon D800, celú fotografiu nájdete v galérii.

Potrebujeme aj pri širokáči svetelnosť F1,8?

Za seba ako fotografa svadieb a portrétov hovorím áno. Nie všetci fotografi si to plne uvedomujú, ale pri fotení v slabšom svetle je kontrastný svetelný objektív na nezaplatenie. Okrem príjemného bokehu nám pevný svetelný objektív poskytne lepšiu ostrosť a pružnejší výstup. Namiesto ISO 3200 pri F2,8 postačí zrazu pohodové ISO 1250 pri F1,8, čo už hravo zvláda väčšina dnešných zrkadloviek. Pri nižšom ISO sa obrazový senzor správa lepšie, zachytí viacej detailov, dostaneme plynulejšie farebné prechody a v neposlednom rade má výstup lepší dynamický rozsah.

Výsledkom týchto čiastkových faktorov, je o triedu až dve obraz ako pri svetelnom zoome typu 24-70mm F2,8 a zvýšenom ISO. Pleťovky sú na nižšom ISO podané krajšie a navyše máme stále pri úpravách aj fotení rezervu. ISO môžeme pri fotení zvýšiť alebo fotografiu v PC dodatočne zosvetliť o 1-2 EV. Pri ISO 3200 už zosvetľovanie záberov nie je také pohodové, dochádza k farebným posunom a zvýrazneniu šumu. V teréne zas nie je dobré ak sa hýbeme v rozmedzí ISO 3200 až 6400, pretože sme už na hranici expozičných možností sústavy. Malým plusom je aj to, že pri svetelnom objektíve je hľadáčik jasnejší a AF funguje lepšie aj v slabšom svetle.

Reportážny špeciál

Na dnešnom trhu s fototechnikou by ste veru veľmi ťažko hľadali lepší objektív v tejto cenovej kategórii a ohnisku. Novinka nemá žiadne výrazné neduhy a bez problémov vykreslí po rozlíšení hladný snímač Nikonu D800. Primárne tento objektív odporúčam pre použitie na FX formáte. Tam jeho kvalita naozaj zaspieva a poslúži ako kvalitný širokáč. Uplatnenie nájde nielen pri reportáži v slabom svetle, ale aj pri portrétoch v reálnom prostredí, kedy chceme zachytiť aj okolie portrétovaného. Pre uvedené vlastnosti získava ocenenie TIP redakcie.

Fotografie v galérii nafotili: Jozef Peniak a Michal Matloň

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
haplo602
2012-09-07 10:03:54
hmmm dost silna vinetacia ... ano da sa to opravit v post procese, ale na f1.8 to zasahuje do velkej casti obrazu oproti f8 (fotky stareho divadla).

takisto ked som porovnaval nafotene f1.8 a f2.8 (tie kvety) tak ostrost hodne trpi a takisto aberacie su vyraznejsie .... dokonca na celej fotke vidno ze rozostrenie na kontrastnych hranach je prave len o tu aberaciu (napis mcdonalds, okapova rura, okraje okien atd.).

ale od f2.2 to bude asi velmi dobry objektiv.
 
WildSammy
2012-09-07 10:47:06
príspevok od: haplo602
hmmm dost silna vinetacia ... ano da sa to opravit v post procese, ale na f1.8 to zasahuje do velkej casti obrazu oproti f8 (fotky stareho divadla).

takisto ked som porovnaval nafotene f1.8 a f2.8 (tie kvety) tak ostrost hodne trpi a takisto aberacie su vyraznejsie .... dokonca na celej fotke vidno ze rozostrenie na kontrastnych hranach je prave len o tu aberaciu (napis mcdonalds, okapova rura, okraje okien atd.).

ale od f2.2 to bude asi velmi dobry objektiv.
mne skor biju do oci tie farebne aberacie, ktore tam vidno na dost fotkach, ale aj tak je to jeden z objektivov, ktory by mat patrit do mojho lineupu
 
Daniel.U
2012-09-07 11:26:48
aberacia ani vinetacia mi nevadi. To patri k svetelnym sklam, ma to svoje caro. Ale ze mi ten objektiv neostri na D90 to ma sere. Co sa tyka porovnania ostrenia s 24-70, tak neviem, ale na takej svadobnej hostine som s 28kou moc toho nezaostril a to na D700.
 
drecpy©photo
2012-09-07 12:01:19
Už dlhšiu dobu nad týmto sklm váham, zaujímalo by m,a ako sa bude chovať výsledný snímok pri použití IR filtra - mám na mysli hot spot.
 
Marcel Rebro
2012-09-07 13:00:33
príspevok od: drecpy©photo
Už dlhšiu dobu nad týmto sklm váham, zaujímalo by m,a ako sa bude chovať výsledný snímok pri použití IR filtra - mám na mysli hot spot.
neskusal som, ale vo vseobecnosti maju problemy s hotspotom hlavne zoomy
 
afkaa.i
2012-09-07 17:56:53
príspevok od: Daniel.U
aberacia ani vinetacia mi nevadi. To patri k svetelnym sklam, ma to svoje caro. Ale ze mi ten objektiv neostri na D90 to ma sere. Co sa tyka porovnania ostrenia s 24-70, tak neviem, ale na takej svadobnej hostine som s 28kou moc toho nezaostril a to na D700.
objektiv mam cez mesiac, jedine, co mi chyba, ze nie je o 4mm sirsi a co sa dalo cakat, ze pri clone 1.8-2.2, kde ho vyuzivam najcastejsie, je ostrenie pomalsie, nez napr. na 14-24/2.8.
ale na D3s foti aj v zlom svetle (ISO 6400, 1/125s a F2.2) vynikajuco a vacsinou zaostri presne.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-07 18:39:49
príspevok od: Daniel.U
aberacia ani vinetacia mi nevadi. To patri k svetelnym sklam, ma to svoje caro. Ale ze mi ten objektiv neostri na D90 to ma sere. Co sa tyka porovnania ostrenia s 24-70, tak neviem, ale na takej svadobnej hostine som s 28kou moc toho nezaostril a to na D700.
ja mam D90 a ten AF nesiaha tomu čo mal Nikon D200 ani po päty, neviem čo s tým dorobili. Je to rýchle ale presnosť je kade tade pri niektorých sklách (v mojom prípade 50F1,4) pritom na D700 no problemoš, AF na D700 ide rýchlejšie ak nemáš jednotlivý bod ale ten dynamický (prostredný) režim, pri reporte je to rozdiel dvoch tried u mňa
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-07 18:41:33
príspevok od: haplo602
hmmm dost silna vinetacia ... ano da sa to opravit v post procese, ale na f1.8 to zasahuje do velkej casti obrazu oproti f8 (fotky stareho divadla).

takisto ked som porovnaval nafotene f1.8 a f2.8 (tie kvety) tak ostrost hodne trpi a takisto aberacie su vyraznejsie .... dokonca na celej fotke vidno ze rozostrenie na kontrastnych hranach je prave len o tu aberaciu (napis mcdonalds, okapova rura, okraje okien atd.).

ale od f2.2 to bude asi velmi dobry objektiv.
pozor - to su fotky z D800 a to je iný tester optiky ak to kukáš na 100%, a ako už niekto písal bez aberácie to pri svetelnom skle nejde
 
haplo602
2012-09-07 18:54:24
príspevok od: Jozef Peniak
pozor - to su fotky z D800 a to je iný tester optiky ak to kukáš na 100%, a ako už niekto písal bez aberácie to pri svetelnom skle nejde
prave ze mi to udrelo do oci aj ked som pozeral celu fotku z galerie ... naschval som si daval pozor aby som nekukal len 100% vyrezy
 
Daniel.U
2012-09-07 19:05:18
príspevok od: Jozef Peniak
ja mam D90 a ten AF nesiaha tomu čo mal Nikon D200 ani po päty, neviem čo s tým dorobili. Je to rýchle ale presnosť je kade tade pri niektorých sklách (v mojom prípade 50F1,4) pritom na D700 no problemoš, AF na D700 ide rýchlejšie ak nemáš jednotlivý bod ale ten dynamický (prostredný) režim, pri reporte je to rozdiel dvoch tried u mňa
lenze mne na D90 neostri len toto sklo. Jak som ju s imbusakom zkalibroval, tak som sa mohol spolahnut aj na 50mm f1,4, ostri tam bez problemov aj 24-70. Ale ked za slnecneho dna odfotim hoci aku scenu, tak fokus jednoducho uskoci a je to mimo. Na kratke vzdialenosti ked fotis cloveka este dobre, ale na dlhe vzdialenosti mi to nefunguje. To som si myslel, ze budem mat d90+28mm ako lahku vychadzkovu zostavu
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-07 19:11:03
príspevok od: Daniel.U
lenze mne na D90 neostri len toto sklo. Jak som ju s imbusakom zkalibroval, tak som sa mohol spolahnut aj na 50mm f1,4, ostri tam bez problemov aj 24-70. Ale ked za slnecneho dna odfotim hoci aku scenu, tak fokus jednoducho uskoci a je to mimo. Na kratke vzdialenosti ked fotis cloveka este dobre, ale na dlhe vzdialenosti mi to nefunguje. To som si myslel, ze budem mat d90+28mm ako lahku vychadzkovu zostavu
zaujimave, teraz ma napadlo ze men D90 saskuje aj s 35F1,8G - pozicaný od svokra, no co uz to nepoteší. na D700 a D800 vsak 28cka funguje dobre (aspon ten kus co som mal ja bol bezproblémový...)
 
Daniel.U
2012-09-07 19:24:46
príspevok od: Jozef Peniak
zaujimave, teraz ma napadlo ze men D90 saskuje aj s 35F1,8G - pozicaný od svokra, no co uz to nepoteší. na D700 a D800 vsak 28cka funguje dobre (aspon ten kus co som mal ja bol bezproblémový...)
myslim, ze fotaky zacinaju od d300 hore D90 je stale len obmedzena plastova krabicka co sa neda ani poriadne drzat
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-07 19:47:48
príspevok od: Daniel.U
myslim, ze fotaky zacinaju od d300 hore D90 je stale len obmedzena plastova krabicka co sa neda ani poriadne drzat
bohuzial je to tak ako píšeš, je to na amatérske použitie a pre profíka len ako backup práve preto vyššie uvedené , aj ja to zistujem že je tam priepastný rozdiel v porovnaní s D200/D700 čo sa týka fungovania AF aj merania Exp. s bleskom aj bez
 
Daniel.U
2012-09-07 20:39:30
príspevok od: Jozef Peniak
bohuzial je to tak ako píšeš, je to na amatérske použitie a pre profíka len ako backup práve preto vyššie uvedené , aj ja to zistujem že je tam priepastný rozdiel v porovnaní s D200/D700 čo sa týka fungovania AF aj merania Exp. s bleskom aj bez
co sa ale tyka objektivu ako takeho, tak teraz som ho mal v Tatrach a fotil som len s nim a s 85kou a obraz ma fakt ziletkovy aj na nizkych clonach. S ostrenim problem nebol, odpichuje s maslovym bokehom co by 24-70ka nedokazala az tak pekne. Je aj odolny v protisvetle. Uvazujem len ci ma vyznam este 27ku a 85ku doplnit 50kou aby to krajsie vyzeralo v kabele
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-07 21:13:28
príspevok od: Daniel.U
co sa ale tyka objektivu ako takeho, tak teraz som ho mal v Tatrach a fotil som len s nim a s 85kou a obraz ma fakt ziletkovy aj na nizkych clonach. S ostrenim problem nebol, odpichuje s maslovym bokehom co by 24-70ka nedokazala az tak pekne. Je aj odolny v protisvetle. Uvazujem len ci ma vyznam este 27ku a 85ku doplnit 50kou aby to krajsie vyzeralo v kabele
podla mna má, ja mám 50tku najradšej, teraz je asi top model 50F1,8 G.
 
Daniel.U
2012-09-07 21:26:44
príspevok od: Jozef Peniak
podla mna má, ja mám 50tku najradšej, teraz je asi top model 50F1,8 G.
myslis, ze by bola lepsia ako 1,4G? Ja som si tiez prilubil 50ku, ale bol to stary model a nebavilo ma s nou robit. Ale na FX je celkom efektna
 
MarianDLL
2012-09-08 15:41:18
Bolo by super, keby to niekto mohol porovnat s Canonackou verziou...
 
Crazy41
2012-09-08 16:02:09
28mm je na FF velmi prijemne ohnisko,vyzera ze tento sa im vydaril, dik za test
 
Photograph33
2012-09-09 22:01:04
príspevok od: Jozef Peniak
zaujimave, teraz ma napadlo ze men D90 saskuje aj s 35F1,8G - pozicaný od svokra, no co uz to nepoteší. na D700 a D800 vsak 28cka funguje dobre (aspon ten kus co som mal ja bol bezproblémový...)
Mne osobne D90 plus 35 1.8G aj 50 1.8 D......fungovala v pohode.......teraz D7000 s 35kou vynikajuca spolupraca.....ale stare dobre sklo 50 1.8D uz asi nepouzitelne, ostri kde sa mu zachce, blbne dokonale........chystam sa kupit novu 85 1.8G, tak som zvedavy ako sa skamarati s D7000kou
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-10 08:35:08
príspevok od: MarianDLL
Bolo by super, keby to niekto mohol porovnat s Canonackou verziou...
starý EF 28mm F1,8 je v porovnaní s týmto Nikorom blato do F4.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-09-10 08:35:31
príspevok od: Photograph33
Mne osobne D90 plus 35 1.8G aj 50 1.8 D......fungovala v pohode.......teraz D7000 s 35kou vynikajuca spolupraca.....ale stare dobre sklo 50 1.8D uz asi nepouzitelne, ostri kde sa mu zachce, blbne dokonale........chystam sa kupit novu 85 1.8G, tak som zvedavy ako sa skamarati s D7000kou
skamaráti
 
stanof
2014-04-30 07:49:41
dik za test, v piatok ho rozbalujem
 
tomas.bl
2015-03-03 09:46:06
pani a v porovnani so sigmou 35 mm 1.4 art?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované