Hore

Olympus M Zuiko Digital ZD 9-18 F4-5,6

Dizajn a ergonómia

 

Už pri predstavení micro 4/3 systému bol jedným z hlavných reklamných sloganov ten, ktorý hovoril o kvalite zrkadlovky v kompaktnom tele. Ak si všimneme veľkosť pancake objektívu Olympus M Zuiko 17mm F2,8 alebo aj veľkosť štandardného zoomu Olympus M Zuiko14-42mm F3,5-5,6 ED, zistíme, že tento prísľub je naozaj skutočnosťou.

 

Samozrejmosťou je, že ak chceme fotografovať výkonným teleobjektívom, bez väčšieho rozmeru to nejde a podobne je to aj so super-širokouhlými objektívmi, ktoré pre vykreslenie veľkého uhla potrebujú masívne predné optické členy. Teda platí to hlavne v prípade fotoaparátov so senzorom FF alebo APS-C formátu.

Olympus 9-18 na Olympuse EP-2, s ktorým sme ho pre účely testu používali.

 

 

Pri predstavení nového Olympusu M Zuiko Digitlal 9-18 som bol ale veľmi milo prekvapený. Obrázky naznačovali, že pôjde o netradične malý objektív s malým filtrovým závitom iba 52mm! Ešte viac ma prekvapil objektív, keď som ho dostal do ruky. Objektív bol nielen maličký, ale aj ľahučký a s Olympusom EP-2 sa dá nosiť na krku celý deň na potulkách prírodou alebo mestom bez toho, aby vás čo len trochu obťažoval.

 

Objektív v zloženom stave pri prenášaní.

Objektív v pracovnej polohe - najviac vytiahnutý.

 

 

Navyše, ak chcete maximálnu pohodu a kompaktnosť pri nosení, môžete objektív uzamknúť do „nepracovnej" polohy, v ktorej sa veľkosťou podobá na štandardný zoom 14-42. To znamená, že je veľmi kompaktný a ladí s tenkými telami Olympus Pen fotoaparátov. Umožňuje mu to tzv. kolabsibilný dizajn, v ktorom je objektív schopný skrátiť svoju veľkosť viac, ako mu umožňuje jeho optická stavba pri reálnom fotografovaní. Ak chcete začať z takejto polohy fotografovať, stačí pootočiť zoomovým prstencom a prekonať mechanicky odpor zámku. Je to úplne prirodzené, ako keď chcete začať fotiť so zoomom a je to aj veľmi rýchle, keďže nepotrebujete zatiahnuť ani stlačiť unlock ovládač. Ten je potrebné posunúť iba pri zamykaní objektívu a podľa mňa by sa mal skôr volať lock ako unlock. Myslím, že je to dobre vymyslený systém a mne sa páči nosiť fotoaparát skôr na pleci ako na hrudi, a preto túto kompaktnosť vítam. Pri chodení tak príliš nevyčnievajúci objektív nezachytáva okolité predmety a ľudí.

 

Zámok objektívu pre uzamknutie do prenosovej veľkosti.

 

 

Čo sa týka spracovania, napriek svojej váhe je objektív na pocit dostatočne robustný, má kovový bajonet a príjemný hladký chod zoomového prstenca. Ešte hladšie sa pohybuje ostriaci prstenec, keďže zaostrovanie prebieha nie mechanicky ale elektronicky, tzv. by-wire. Síce manuálne otáčate zaostrovacím prstencom, ale samotný posun optického člena má na starosti elektrický prevod.

 

Objektív je plne kompatibilný s micro 4/3 fotoaparátmi.

11 pinové kontakty zabezpečujú rýchle a tiché ostrenie, ovládanie clony a ďalšie funkcie.

 

 

Celkovo môžem hodnotiť ovládanie zoomu ako veľmi dobré a bez výhrad. Ak si uvedomíme, že pri tak širokouhlom objektíve môžeme používať filtre s priemerom 52mm, je to takmer konštrukčný zázrak. Píšem takmer, lebo svetelnosť objektívu pri tejto veľkosti a váhe nemôže byť F2,8. Na ultraširokouhlom nastavení je to F4 a na širokouhlom nastavení F5,6. Nie sú to oslnivé svetelnosti, ale objektív nie je určený na profesionálnu novinársku reportáž. Je skôr určený pre nadšencov pre krajinársku fotografiu, pre športovcov, ktorý majú radi so sebou malý fotoaparát, pre lezenie, hiking... Títo všetci fotografi aj tak objektív ešte viac priclonia, aby dosiahli maximálnu hĺbku ostrosti a perfektnú kresbu.

 

 

V praxi

 

Objektív ostí veľmi rýchlo, presne a bezhlučne. Vstavaný motorček pohybuje iba jedným ľahkým optickým členom, a preto je naozaj svižný a nemá problém plynulo preostrovať ani pri natáčaní videa.

 

Minimálny zoom 9mm (18mm po prepočte na FF).

 

Maximálny zoom 18mm (36mm po prepočte na FF).

 

 

Záber objektívu Olympusu M Zuiko Digitlal 9-18mm zodpovedá záberu objektívu 18-36mm na FF zrkadlovke alebo kinofilmovom prístroji. Vyplýva to z veľkosti senzora fotoaparátov  micro 4/3 formátu, ktorých prepočtový faktor je 2x. Pohybujeme sa teda stále v rozmedzí ultraširokouhlých a mierne širokouhlých ohnísk. Ak si pri nastavení 9mm nedávate pozor, je dosť možné, že si vyfotografujete nohy. J Preto pozor! Ak však starostlivo skomponujete svoje fotografie, môžete vyhotoviť zábery s dramatickou perspektívou a veľkým lineárnym skreslením. Línie ubiehajúce od fotografa sa veľmi rýchlo zužujú a strácajú v diaľke. Práve takáto ultraširokouhlá perspektíva umožňuje vyzdvihnúť objekt v popredí, ktorý na fotografii vyzerá byť zväčšený oproti predmetom a okoliu v pozadí.  Vyžaduje to kus umenia, ale výsledky môžu byť naozaj úderné.

 

 

Obrazová kvalita

 

Obrazová kvalita objektívu je udávaná rôznymi merateľnými i nemerateľnými veličinami. Medzi tie prvé patrí rozlíšenie, odolnosť voči rôznym aberáciám a skresleniu. Ťažšie už v bežných podmienkach pomeriame farebné podanie a odolnosť voči protisvetlu a nemerateľné je napríklad podanie rozostrených častí objektívu - bokeh. Práve posledné má najväčší vplyv na to, ako sa nám fotografia javí na prvý pohľad. Samozrejme od takto širokouhlého objektívu, ako je 9-18mm, by sme ťažko mohli čakať reálne odpichnutie objektu od pozadia za normálnych okolností.

 

Výsadou ultraširokouhlých objektívov je skôr opak - maximálna hĺbka ostrosti. Pri 9mm, clone F5,6 a zaostrení na 1m je hĺbka ostrosti od 50cm po nekonečno! Pri clone F11 a zaostrení na 50cm je hĺbka ostrosti od neuveriteľných 25cm až po nekonečno. To využijú všetci, ktorí chcú vtiahnuť diváka do obrazu umiestnením zaujímavých predmetov do popredia s obrazom celým ostrým. Podobne sa dajú využiť línie cesty, pobrežia... Vlastnosť obrovskej hĺbky ostrosti využijú i lezci, športovci, ktorí chcú, aby aj bezprostredný dej okolo nich aj vzdialené okolie boli ostré. Street fotografi a reportážni fotografi zas nemusia strácať čas ostrením, jednoducho môžu predostriť na 1,5m a pri clone F5,6 môžu mať ostré všetko od 60cm až po nekonečno pri rozumných časoch a citlivosti.

 

Veľmi dobrá kresba objektívu a veľká hĺbka ostrosti.

 

 

Rozlíšenie objektívu ma prekvapilo v dobrom zmysle slova. Stred obrazu až k okrajom je veľmi ostrý a to aj pri odclonenom objektíve. To sa ešte vylepší pri miernom zaclonení. Vtedy ostrosť dosiahne až k hraniciam senzora. Iba najvzdialenejšie okraje, kde už určite neumiestnite nič dôležité, strácajú na ostrosti pre zvýšenú chromatickú aberáciu. Nie je to však nič radikálne, klasické farebné okraje na veľmi kontrastných hranách sa vôbec neobjavujú v strede ani v zlatých rezoch, ale až vo vzdialených okrajoch. Pri korekcii v Lightroom sa nedajú úplne odstrániť, ale celkom slušne skorigovať áno. Objaví sa pritom síce miestami modrá aberácia, ale je príjemnejšia a oproti oblohe (kde najčastejšie vzniká) ako pôvodná červeno-azúrová.

 

Vinetácia je zvládnutá výborne. Zvlášť u takýchto ultraširokouhlých objektívov býva úbytok svetla smerom k rohom aj viac ako 1,5-2 expozičného stupňa. Podľa mojich odhadov ani pri najširšom ohnisku úbytok nedosahuje ani jeden expozičný stupeň. Na takýto rozsah výborný výkon.

 

Vynikajúco zvládnuté protisvetlo!

 

 

Protisvetlo nie je problém. Priame ani plošné vám nenarobí veľa škody v zmysle nežiaducich reflexov a rapídneho poklesu kontrastu. Nasledujúci prípad je najhorší, aký sa mi v protisvetle podarilo dosiahnuť a ten je pritom veľmi dobrý.

 

Veľmi kritické umiestnenie zdroja ostrého svetla, výborné zvládnuté.

 

 

Galéria

 

max. zoom 18mm

min. zoom 9mm

min. zoom 9mm

max. zoom 18mm

Pri portrétoch pri tak širokom ohnisku už musíte
počítať so skreslením. To sa samozrejme prejaví

najviac v okrajových častiach obrazu.

Vďaka širokému záberu zachytíte celú situáciu aj
v tlačenici. Fotografie tak pôsobia živo a cítiť z nich,

že ste boli v strede deja.

min. zoom 9mm

max. zoom 18mm

 

Záver

 

Malý, ľahký, rýchly, ostrý. To sú slogany, ktoré vyjadrujú pozitívy tohto výtvoru Olympusu. Malý pokles ostrosti v rohoch a aberácia sú mínusy, ktoré nie sú ale nijako radikálne a sú porovnateľné s ultraširokouhlou konkurenciou omnoho väčšou a ťažšou. Takže objektív môžem smelo odporúčať akémukoľvek používateľovi micro 4/3 systému a nielen jemu. Tí, ktorí fotografujú pri hikingu, lezení, turistike a cestovaní naľahko, majú ďalší dôvod zvážiť tento ľahko prenosný systém, ktorý navyše oproti konkurencii umožňuje použitie filtrov. Panasonic 7-14 má vypuklú prednú šošovku, ktorá použitie filtrov znemožňuje. Nemusím pritom asi zdôrazňovať, aký dôležitý pre krajinársku fotografiu je napríklad polarizačný filter. Z galérie sami vidíte, že objektív sa dá úspešne použiť aj na reportáž a dokument, hlavne v exteriéri, kde slabšia svetelnosť objektívu až tak nevadí. Ultraširokouhlé ohniská vám umožnia zachytiť dynamické snímky, z ktorých je jasné, že ste boli v centre diania. Takže v závere tento objektív môžem hodnotiť ako veľmi, veľmi dobrý.

 

Plusy

+ rozmery

+ váha

+ možnosť použiť filtre s priemerom iba 52mm!

+ kresba objektívu

+ výborné zvládnuté protisvetlo

+ dobre zvládnutá vinetácia

+ ocenený ako Európsky objektív roka 2010-2011 pre micro systém (EISA Award)

 

Mínusy

- malý pokles ostrosti v extrémnych rohoch,
výrazne sa zlepší pri priclonení o jedno-dve clonové čísla

- chromatická aberácia v okrajoch obrazu (ale stále na úrovni lepšej konkurencie)

 

 

Olympus M Zuiko Digital ZD 9-18 F4-5,6 zakúpite v ephotoshope!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Roman
2010-10-14 11:47:42
Olympusáci sú v tomto majstri. Škoda tej ceny mohlo to byť lacnejšie .
 
Paulie
2010-10-14 12:15:59
na tak malé sklo naozaj slušný výkon, cena-bohužel, ja zháňam 7-14 na E-system ale tiež dosť uletená cena, možno splaším nejaký secondhand
 
demo
2010-10-14 12:26:14
tie fotky z nemecka ci rakuska su super, street fotograf sa nezaprie ani pri testoch
 
julo kotus
2010-10-14 14:48:31
príspevok od: demo
tie fotky z nemecka ci rakuska su super, street fotograf sa nezaprie ani pri testoch
S micro 4/3 sa streetuje dobre. Maličký, nenápadný retro dizajn. Vedľa boli fotografi s delami N a C a veru, tak civilne a bezprostredne na tých ľudí nepôsobili.
 
Jerry C.
2010-10-14 21:40:13
celkom fajn ,hlavne lepšia cena oproti Panasonicu 7-14 aj keď horšia svetelnosť
prekvapuje ma, že na ephotoshope k nemu ako odporučané príslušenstvo ponúkajú filtre 62 mm a nie 52mm ako sa píše v recenzii :-)
 
julo kotus
2010-10-14 22:52:14
Asi chybné prelinkovanie, chalani zajtra opravia.
 
Jerry C.
2010-10-15 18:58:46
príspevok od: julo kotus
Asi chybné prelinkovanie, chalani zajtra opravia.
skontrolované ,teraz je to ok :-)
 
immortal20
2010-10-16 09:31:14
no ... cena troska dole vylepsit F na objektive a mame novu eru ...
 
Paulie
2010-10-16 14:57:54
príspevok od: immortal20
no ... cena troska dole vylepsit F na objektive a mame novu eru ...
Na takom krátkom ohnisku je to F celkom nornálne, čo sa ceny týka, v jednom nemenovanom slovenskom e-šope je za 520€ s dph a možno by sa dal nájsť za ešte nižšiu cenu.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované