Hore

Tamron 14-150/3,5-5,8 Di III pre MFT

Prvý dojem

Objektív je vzhľadom na svoj rozsah veľmi malý, asi ako seťák 18-55 pre APS-C zrkadlovky. Je pomerne ťažký, väčší počet šošoviek sa musí prejaviť na hmotnosti. Konštrukcia je solídna. Plášť je kovový, zvyšok plastový. Zoomovací prstenec je príjemné pogumovaný s výraznými drážkami. Zoomovanie je plynulé, odpor akurát. Na objektíve je aj zámok transfokácie, ale asi zbytočne. Chod zoomu je natoľko tuhý, aby sa objektív samovoľne nevsyúval. Bajonet je kovový. Krytky sú kvalitné, ta predná s vnútorným vyberaním. K objektívu je dodávaná aj tvarovaná slnečná clona. Priemer filtrovej obruby je 52 mm, čo je pomerne rozšírený rozmer.

Celkovo je dizajn ľúbivý, čomu prispieva aj ozdobný strieborný prstenec okolo bajonetu.

Menšie rozmery oceníte, ak ho nasadíte na menší fotoaparát. Zostava s Olympusom OM-D vôbec nevyzerá nevývažene. Práve naopak. Vďaka širokému zoomovaciemu prstencu dobre padne do ľavej ruky, ktorou sa dobre ovláda. Prvý dojem výborný. Aká bude optická kvalita?


Špecifikácia

Tamron 14-150/2,5-5,8 Di III je širokorozsahový transfokátor pre MFT fotoaparáty Olympus a Panasonic. Takmer 11-násobný zoom s rozsahom 14-150 mm je ekvivalentom kinofilmového objektívu 28-300 mm. Uhol záberu je 75°22’ - 8°15’. Svetelnosť je premenlivá v rozsahu F3,5 - F5,8. Objektív je vybavený stabilizátorom obrazu, ktorý sa pri nasadení na fotoaparáty Olympus vypne. V niektorých modeloch je možné ponechať stabilizátor (Vibration Compensation) aktívny, vypne sa stabilizovaný snímač.

Objektívy tohto rozsahu majú pomerne komplikovanú optickú sústavu. Tu je to 17 členov v 13 skupinách. Jeden člen je typu LD (Low Dispersion), dva sú sklenené lisované asférické členy a jeden je hybridný asférický člen. Zaostrovanie je zabezpečené tichým krokovým motorčekom. Zaostrovanie je vnútorné, predná časť sa preto pri preostrovaní neotáča. Vďaka tomu je jednoduchšie používanie filtrov a zároveň môže byť slnečná clona účinnejšia.



Technická špecifikácia

Ohnisková dĺžka: 14-150 mm (135EQ = 28-300 mm)
Bajonet: MFT
Svetelnosť: F/3.5-5.8
Uhol záberu: 75° -8° 02´
Optická konštrukcia: 17 členov v 13 skupinách
Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 0,5 m
Mierka zväčšenia: 1:3,8
Priemer filtra: 52 mm
Konštrukcia clony: 7 lamiel s kruhovým otvorom
Rozmery: 80,4x63 mm
Hmotnosť: 285 g
Ostatné: kovový tubus, vnútorné zaostrovanie, zámok zoomu, optická stabilizácia obrazu VC (Vibration Compensation), čierne a strieborné prevedenie



http://www.tamron-objektivy.cz/objektiv-tamron-af-14-150mm-f-3-5-5-8-di-iii-vc-silver-pro-micro-4-3-_d126903.html
http://www.tamron-usa.com/lenses/prod/assets/pdfs/spec_sheets/14-150mm_DiIII_MFT_C001.pdf



Objektív v praxi

S objektívom sa príjemne pracuje aj na menšom fotoaparáte. Pogumovanie zoomovacieho prstenca je príjemné, ale treba naň vyvolať určitý tlak, aby sa nešmýkal medzi prstami. Slnečná clona je takmer rovnakého priemeru ako objektív. To je fajn, ak objektív ukladáte alebo vyberáte z brašny. Slnečná clona sa nezachytáva za priečky vnútorného priestoru.

Zaostrovanie je rýchle, aj keď o niečo pomalšie ako u objektívov Olympus, ktoré používam. V porovnaní s konkurenciou patrí objektív rozhodne k tým rýchlejším. Občas sa AF nevie chytiť a treba ho prekabátiť zaostrením inam a prekomponovaním.

Veľmi dobrá je schopnosť objektívu snímať detaily. Mierka zväčšenia je 1:3,8. Možno sa vám to nezdá ako dobrá hodnota. Snímač má faktor orezu 2x a tak je výsledné zväčšenie porovnateľné s mierkou takmer 1:2 u full frame fotoaparátu. To stačí na fotografovanie motýľov, vážok a kvetov.


Ak je niečo, čo mi na objektíve vadí, tak je to málo účinná stabilizácia. Skúšal som stabilizátor vo fotoaparáte (Olympus OM-D E-M10) a aj v objektíve. Účinnosť odhadujem na 2 až 2 1/2 EV. Veľa záleží od držania fotoaparátu. Ak som sa pri fotení dostatočne koncentroval, urobil som na ohnisku 150 mm dostatočne ostré fotografie aj pri 1/30 s. Predpokladám, že objektív sa dostane do rúk menej skúseným fotografom, ktorí s pevným držaním fotoaparátu prax nemajú a budú musieť čas skrátiť na cca 1/125 s.


150 mm na mikro4/3 fotoaparáte zodpovedá 300 mm objektívu pre Full Frame fotoaparáty. To už je slušné priblíženie.

Optická kvalita

Objektív neprekračuje tieň tejto kategórie objektívov. Nekoná sa však ani žiadna katastrofa. Pred pár rokmi som testoval Tamron 18-200 pre Sony NEX a ten dopadol zle. Tento travelzoom je na tom lepšie. Opticky je porovnateľný so štandardom setových objektívov.

Na najširšom ohnisku je súdkovité sférické skreslenie veľmi dobre korigované. Smerom k dlhším ohniskám sa prejavuje poduškovité sférické skreslenie. Najlepšiu ostrosť vykazuje objektív v strednom rozsahu ohnísk 50-100 mm. Vtedy ho ani netreba cloniť, aby ste ostrosť zlepšili. Ostrosť je veľmi dobrá aj v rohoch obrazu.

Veľmi dobre si vedie objektív aj na širokouhlejších ohniskách až do 25 mm. Ešte širokouhlejšie ohniská sa už nepodarilo tak dobre vykorigovať. Na 14 mm je výrazná chromatická chyba a ostrosť smerom do rohov výrazne klesá.

Na najdlhšom ohniskú je kresba mäkšia, priclonenie pomôže len trochu. Najlepší výsledok je pri clone F9. Nad clonu F13 sa prejavuje difrakcia, aj keď nie veľmi výrazne.


Vinetácia je najvýraznejšia na najdlhšom ohnisku. Nepomôže ani objektív pricloniť, vinetáciu treba eliminovať v počítači.


Vďaka dlhšiemu ohnisku sa dá pekne vyhrať so stlačenou perspektívou. Na fotografii vidno chromatickú chybu prejavujúcu sa purpurovým prežarovaním na hrane medzi tmavými a svetlými plochami. Aj túto chybu je možné ľahko potlačiť v počítači.

Chromatická chyba sa občas na niektorých fotografiách ukáže, nie je však veľká a nie je problém ju v RAW konvertore odstrániť. Prijateľná je aj vinetácia, ktorá je na fotografiách zreteľnejšia na najdlhších ohniskách. Na jej potlačenie nepomôže ani objektív pricloniť a opäť treba využiť funkcionalitu RAW konvertora.

Pochváliť musím antireflexnú úpravu objektívu. Na fotografiách sa skôr prejavia reflexy na snímači, ako na šošovkách objektívu.


Odolnosť objektívu proti vzniku reflexov je výborná.

Záver


V zostave s Olympusom OM-D E-M10 tvorí objektív vyváženú a veľmi praktickú zostavu. Ideálna zostavička na cesty. Opticky objektív uspokojí začínajúcich amatérov, ktorí nechcú so sebou nosiť dva objektívy. Žiletkovú ostrosť z neho nikdy nedostanete. Žiaden z kvalitatívnych parametrov nie je vyslovene podpriemerný, aby prekážal pri jeho používaní. Pokiaľ nie je vo vašich plánoch tlačiť výstavné zväčšeniny, bude pre vás kvalita tohto objektívu plne postačujúca. Pre maximálne využitie potenciálu najnovších micro4/3 CSC fotoaparátov sa budete musieť poobzerať po kvalitnejších, najlepšie pevných objektívoch.

Spracovanie objektívu je solídne, použitie filtrov bezproblémové a dostanete k nemu aj účinnú slnečnú clonu. Zaostrovanie je rýchle aj keď občas zazmätkuje. Stabilizácia obrazu je len priemerná, či už využijete stabilizátor v objektíve, alebo ten vo fotoaparáte. Pri kúpe môže zohrávať úlohu aj nadštandardná 5 ročná záruka s rýchlym servisom do 3 dní.

Veľkým plusom objektívu sú kompaktné rozmery a prijateľná hmotnosť. Ani na menších CSC fotoaparátoch nepôsobí mohutne.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2014-08-19 08:34:37
Na najväčších mirrorlessoch tieto ultrazoomy ešte sú v poriadku, ale na bezhľadáčikových CSC ako sú PENy či NEXy to niekedy je dosť nevyvážená kombinácia. Na nedávnej dovolenke som videl českého turistu držať niečo s veľkým objektívom a bol som zvedavý, čo za sklo to je; o chvíľu ma požiadal o cvak a podal mi ten foťák: bol to NEX-3 s ultrazoomom 18-niečo (buď 18-105 alebo 18-200) a pôsobilo to dosť divne: 3/4 hmoty vo veľkom objektíve (na úrovni zrkadlovkových f2,8 zoomov) a zvyšok maličké telo, ktoré vyzeralo ako prílepok k tomu objektívu.
Každopádne uznávam, že sú to veľmi praktické sklá a ja, majúc tam len jedno sklo s rozsahom 18-35mm som mohol ten rozsah len závidieť.
 
DuriKe
2014-08-19 13:51:42
príspevok od: marcus_labeo
Na najväčších mirrorlessoch tieto ultrazoomy ešte sú v poriadku, ale na bezhľadáčikových CSC ako sú PENy či NEXy to niekedy je dosť nevyvážená kombinácia. Na nedávnej dovolenke som videl českého turistu držať niečo s veľkým objektívom a bol som zvedavý, čo za sklo to je; o chvíľu ma požiadal o cvak a podal mi ten foťák: bol to NEX-3 s ultrazoomom 18-niečo (buď 18-105 alebo 18-200) a pôsobilo to dosť divne: 3/4 hmoty vo veľkom objektíve (na úrovni zrkadlovkových f2,8 zoomov) a zvyšok maličké telo, ktoré vyzeralo ako prílepok k tomu objektívu.
Každopádne uznávam, že sú to veľmi praktické sklá a ja, majúc tam len jedno sklo s rozsahom 18-35mm som mohol ten rozsah len závidieť.
nieco take?
Ja v tom problem nevidim. podla mna je fajn mat nejaku hmotu v ruke. lepsie sa to drzi.
 
marcus_labeo
2014-08-19 14:53:25
príspevok od: DuriKe
nieco take?
Ja v tom problem nevidim. podla mna je fajn mat nejaku hmotu v ruke. lepsie sa to drzi.
No a to si práve pomenoval ten problém, t.j, ako sa to drží. Tie maličké telá mirrorlessov bez gripu (alebo len s náznakom gripu) sa s veľkými objektívmi držia veľmi zle a držať foťák jednou rukou je vylúčené; obdobne tak nosiť ho v jednej ruke (napr. ja obvykle nosím foťák tak, že ho držím prstami pod gripom). Ostatne to je jeden z dôvodov, prečo začali výrobcovia CSC robiť väčšie, "zrkadlovkové" foťáky s lepšou ergonómiou a držaním.
 
thunder rider
2014-08-19 17:26:15
príspevok od: marcus_labeo
Na najväčších mirrorlessoch tieto ultrazoomy ešte sú v poriadku, ale na bezhľadáčikových CSC ako sú PENy či NEXy to niekedy je dosť nevyvážená kombinácia. Na nedávnej dovolenke som videl českého turistu držať niečo s veľkým objektívom a bol som zvedavý, čo za sklo to je; o chvíľu ma požiadal o cvak a podal mi ten foťák: bol to NEX-3 s ultrazoomom 18-niečo (buď 18-105 alebo 18-200) a pôsobilo to dosť divne: 3/4 hmoty vo veľkom objektíve (na úrovni zrkadlovkových f2,8 zoomov) a zvyšok maličké telo, ktoré vyzeralo ako prílepok k tomu objektívu.
Každopádne uznávam, že sú to veľmi praktické sklá a ja, majúc tam len jedno sklo s rozsahom 18-35mm som mohol ten rozsah len závidieť.
Pohoda
 
Marcel Rebro
2014-08-27 21:26:35
Toto mi dnes doslo mailom. Tak cumim ze 14-150/2,5-5,8. Kliknem na obrazok a citam :

"Tamron 14-150/2,5-5,8 Di III je širokorozsahový transfokátor pre MFT fotoaparáty Olympus a Panasonic. Takmer 11-násobný zoom s rozsahom 14-150 mm je ekvivalentom kinofilmového objektívu 28-300 mm. Uhol záberu je 75°22’ - 8°15’. Svetelnosť je premenlivá v rozsahu F3,5 - F5,8. "

Som teraz zmätený ako lesná fčela
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované