Hore

Začal sa 26. ročník medzinárodného festivalu Mesiac fotografie

Už po dvadsiatyšiestykrát Bratislava tradične ožije fotografiou, počas celého novembra otvoríme 31 výstav z viac ako 17 krajín sveta.

Tento ročník sa sústredí na dve protikladné línie súčasnej fotografie za posledných 30 rokov, neokonceptuálny prúd a naratívny prúd vo fotografii.  Zvláštnu skupinu výstav budú tvoriť expozície, ktoré budú sprevádzať vydanie tretieho dielu knihy Dejiny európskej fotografie 1970-2000. Celý projekt je najrozsiahlejším výskumným a publikačným počinom organizátorov festivalu, vzniká v spolupráci s ďalšími odborníkmi na fotografiu z 36 krajín Európy v anglickom jazyku a mapuje dejiny európskej fotografie 20 storočia. Po desiatich rokoch projekt obsahuje tri diely, 6 kníh, 2400 strán textu a takmer 1000 fotografií. Krst tretieho dielu knihy sa slávnostne uskutoční v Albertine vo Viedni a v Slovenskej národnej galérií v Bratislave za účastí európskych autorov.


Hlavní organizátori FOTOFO a Stredoeurópsky dom fotografie po ročnej prestávke opäť otvoria tri dôležité výstavy v Dome umenia. Medzi špičku tohtoročného festivalu bude nepochybne patriť súčasný španielsky fotograf Chema Madoz, ktorý sa vo svete preslávil najmä svojimi čiernobielymi surreálnymi fotografiami predmetov, ktoré vytvoril s veľkou dávkou dôvtipu. Zo Srbska predstavíme súkromné fotografie komunistického politika Josiha Broza Tita ako fotoamatéra. Na kolektívnej výstave z archívu Farm Security Administration 1935-1943 si môžete pozrieť desiatky významných fotografov dokumentujúcich život na americkom videku a v meste po hospodárskej kríze v rokoch 1935 až 1942. Fotografi zachytili portréty ľudí, a ich ťažké životné podmienky, problémy s bývaním a migráciou za prácou. K najznámejším patria Carl Mydans, Walker Evans, Marion Post Wilcottová a Dorothea Langeová, ktorej snímok Migrujúca matka z roku 1936 sa stal oficiálnou ikonou projektu. V Stredoeurópskom dome fotografie otvoríme výstavu francúzskej fotografky Tatiany Lecomte, ktorá získala cenu Európskeho mesiaca fotografie, ktorá sa udeľuje každé dva roky v Luxemburgu. Diela mexickej fotografky Flor Garduňo si môžete pozrieť na druhom poschodí. V Pállfyho paláci GMB uvidíte fotografie Rogera Ballena, jeho vizuálny štýl je vo svete ihneď rozpoznateľný, keďže fotograf vo svojich dokumentárnych fikciách balansuje na hranici zdravého rozumu a šialenstva. Taliansku fotografiu z rokov 1930 – 1970 vystavíme v Mirbachovom paláci GMB. Zo svetovej fotografie odprezentujeme aj brazílskeho fotografa João Castilho a už po druhýkrát otvoríme výstavu z medzinárodnej fotografickej súťaže Sony World Photo Awards 2016 vo výstavnom priestore Expo@Eurovea. Od roku 2004 je Mesiac fotografie v Bratislave súčasťou Európskeho mesiaca fotografie ako spoločné združenie festivalov v Aténach, Budapešti, Paríži, Luxemburgu, Ľublane a Viedni. Vzájomná spolupráca kurátorov so zastúpením z každého mesta prináša stratégiu spoločných výstav. Tento rok partneri pripravili projekt o emigrácií Looking for the Clouds. Na festivale každý rok nesmie chýbať zastúpenie slovenskej fotografie, v Bratislave otvoríme výstavu Ruda Sikoru, Zuzany Kmeťovej a edukatívnu výstavu 100 rokov fotografickej techniky, najmä zo zbierok Antona Fialu. V slovenských inštitútoch v zahraničí sa predstavia Martin Kleibl v Budapešti, Jana Hojstričová s Palom Machom vo Viedni. Z našich susedov sa predstaví významný český dokumentárny fotograf Jindřich Štreit a jeho cyklus Domov (bez) domova.



© Kevin Frayer, Kanada, 1.miesto v kategórií Ľudia, Profesionálny fotograf, Sony Wolrd Photo Awards 2016


© Dorothea Langeová, Migrujúca matka 1936


© Tatiana Lecomte, B.B., Arendt & Medernach Art Collection


© Flor Garduňo, Canasta de luz, Guatemala 1989


© Chema Madoz, Bez názvu 1987

www.mesiacfotografie.sk

Dejiny európskej fotografie 20.storočia sú dokončené

Po desiatich rokoch vychádza v novembri posledný diel rozsiahleho publikačného projektu dejiny európskej fotografie. Zakladateľom a iniciátorom je Prof. Václav Macek, ktorý pod hlavičkou vydavateľstva FOTOFO, vytvoril na Slovensku a vôbec v Európe doteraz najväčší výskumný a publikačný počin v anglickom jazyku na danú tému.

Encyklopédia vznikala v spolupráci s ďalšími odborníkmi na fotografiu z 36 krajín Európy. V roku 2011 bol vydaný 1.diel encyklopédie - Dejiny európskej fotografie 1900-1938 a v roku 2014 2.diel knihy - Dejiny európskej fotografie 1939-1969. Každý diel pozostáva z dvoch kníh, rozdelených podľa abecedy od A-I a od I-U na základe krajín. Dokopy ide o približne o 2400 strán a viac ako 1000 ilustrácií, 36 kapitol, zahŕňajúcich historické fakty a politické udalosti, ktoré ovplyvnili fotografiu, životopisy fotografov a autorov, zoznamy a ďalšie informácie.

V novembri 2016 sa tento edukatívny projekt završuje. Posledný 3.diel mapuje históriu fotografie od roku 1970 – 2000 nielen vo ‘’fotografických západných veľmociach,’’ ale zameriava sa aj na krajiny strednej a východnej Európy, od Albánska až po Ukrajinu. Každá kapitola sa zameriava na výskum a mapovanie histórie fotografie v spolupráci s európskymi autormi, ktorí pripravujú hlavný text o dejinách fotografie vo vlastnej krajine, píšu biografie najdôležitejších fotografov a fotografiek, vyberajú ilustrácie do knihy v danej krajine.

Kniha má slúžiť ako edukačný nástroj pre vedeckých a pedagogických pracovníkov, kurátorov, galeristov, umelcov, fotografov a všetkých, ktorý sa zaujímajú o dejiny fotografie. Slovensko sa tak stáva významnou krajinou, ktorá iniciovala projekt, a vytvorila dôležitú encyklopédiu, ktorá nemá svojou rozsiahlosťou, úrovňou spracovania a objemom informácií o fotografii v Európe obdobu.

V sobotu 5.novembra sa uskutoční krst tretieho dielu knihy v galérií Albertina vo Viedni za účasti zahraničných autorov jednotlivých európskych kapitol a v nedeľu 6.novembra sa tretí diel knihy bude krstiť aj na Slovensku v Slovenskej národnej galérií.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
spektrum
2016-11-08 11:44:43
Kevin Frayer je frajer, aj hodinkový vláčik môže byť
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované