Hore

Bratislava - Slavín

Jednou z dominánt Bratislavy je Slavín. My, ktorí sme si prešli iskričkami, pioniermi a zväzákmi (komoušom som už nestihol), ho dobre poznajú z mladosti. Skladali sa tam pionierske sľuby. Dnes je viac ako pamätným miestom, cieľom vychádzok. Len nedávno sme oslávili výročie konca druhej svetovej vojny a tak si bližšie predstavme toto fotogenické miesto.

Najprv dajme slovo vševediacej Wikipédii:

Slavín je bratislavský pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave.

Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.

Slavín sa nachádza na predhorí Malých Karpát a je jednou z turistických atrakcií Bratislavy. Je vyhľadávaným miestom najmä pre svoju polohu, z jeho terás je prekrásny výhľad na celú Bratislavu.

Z troch kôl súťaže na bratislavský Slavín vyšiel víťazne návrh Jána Svetlíka (v spolupráci s kolektívom výtvarníkov Tibor Bártfay, Jozef Kostka, Rudolf Pribiš, Ján Kulich, Ladislav Snopek, Alexander Trizuljak, Juraj Kren a Dezider Castiglione).

Celá koncepcia rešpektuje už vtedy existujúce hroby padlých vojakov. Nástup k areálu s dominantou pamätníka tvorí monumentálne schodisko, pričom základná kompozičná os je vygradovaná cez komplex priestorov, z ktorých každý je obohatený o sochársku výzdobu. Sochárske dotvorenie prostredia umocňuje vnemový účinok až po samotný obelisk pamätníka. Vedľajšia kompozičná os je orientovaná na otvorený panoramatický pohľad na Bratislavu.

Centrálnu časť pamätníka tvorí obradná miestnosť, ktorej súčasťou je aj 39,5 metrov vysoký monument v tvare obelisku. Na jeho vrchole sa nachádza 7 m socha sovietskeho vojaka vztyčujúceho vlajku od slovenského sochára Alexandra Trizuljaka.


7 metrová socha sovietskeho vojaka, od slovenského sochára Alexandra Trizuljaka, dominuje vrcholu pamätníka.

Vstupné kazetové dvere, do obradnej siene vykladanej mramorom, z vonkajšej strany zdobí bronzový reliéfny súbor R. Pribiša, pripomínajúci vojnové útrapy druhej svetovej vojny. Na stenách obradnej miestnosti sú v mramore vyvedené mená slovenských miest a dátum ich oslobodenia Červenou armádou, ako aj epitaf:

Ty, ktorý vchádzaš sem odožeň bôľ a súcit
nech kropky tvojich sĺz nezvonia o mohyly
za hrdosť človeka za život ľudstva súci
za tvoju jasnú tvár my smrť sme podstúpili.

V areáli pamätníka sa nachádzajú ďalšie sochárske diela od mnohých slovenských sochárov 20. storočia, Ladislava Snopeka, Tibora Bártfaya, Jána Kulicha, Jozefa Kostku a Jána Svetlíka.


V areáli sa nachádza súsošie Po boji od Jána Kulicha, súsošie Nad hrobom spolubojovníka od Tibora Bártfaya, Súsošie vďaky od Jozefa Kostku a pri vstupe do areálu je reliéf Prísaha na bojovú zástavu od Ladislava Snopka. Slavín je miestom, ktorému sa počas návštevy v socialistickom Československu musela prísť pokloniť každá zahraničná delegácia. V súčasnosti je navštevovaný, často aj neoficiálne, najmä zahraničnými štátnikmi z krajín, ktoré boli súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu.

Slavín fotografický

Slavín je fotogenické miesto, kde na relatívne malej ploche objavíte veľa pohľadov. Ak ho chcete nafotiť v netradičnom svetle, odporúčam ráno si privstať. Nebudete ľutovať. Zlatú hodinku môžete využiť aj na fotenie panorámy Nového mesta. K tej sa ešte vrátime.


Hlavný prístup je z južnej strany.


V pozadí pamätníka vidno Malé Karpaty s televíznou vežou.

Fotiť môžete začať už od hlavného prístupu, ktorým sú schody na južnej strane. Tak ako budete kráčať hore schodmi, bude sa postupne na horizonte odhaľovať hlavný pylón pamätníka. Na vrchole vás čaká symetrický pohľad na hlavnú časť areálu. Je na vás, či zamierite priamo k hlavnému pamätníku, alebo doľava na dolnú terasu s výhľadom na Nové mesto.


Slavín krátko po západe slnka.

Vráťme sa však k dominante pamätníka. Na jej vrchole stojí vojak so zástavou, stojaci na zlomenom hákovom kríži. Ak ho chcete nafotiť detailne, budete potrebovať teleobjektív. Inak vám bude postačovať zoom štandardného rozsahu. Celkovo nie je fotenie Slavína technicky náročné, postačuje aj slušný kompakt. Ak budete fotografovať nočné zábery, budete potrebovať statív. Odporúčam fotografovať krátko po západe slnka, kedy je na oblohe ešte zvyškové svetlo. Nezabudnite si odskočiť na dolnú terasu a odfotiť si aj nočné mesto. Tu určite budete potrebovať teleobjektív.


Pohľad s východnej terasy.


Veža kostola Blumentál.


Slovenský rozhlas a Národná banka.

Tajné miesto

Vyhliadku na Nové mesto z východnej terasy objaví každý. Zo schodov vidno aj hrad, ale zakrývajú ho stromy. Moje tajné miesto nájdete na juhozápadnom svahu, tesne nad cestou pri lavičke, pod korunami borovíc.


1 - “tajné miesto” s výhľadom na hrad, 2 - terasa s výhľadom na Nové mesto, Ružinov, Národnú banku, Slovenský rozhlas… Zdroj: Google mapy


Bratislavský hrad.

Doprava

Odporúčam vybrať sa na Slavín pešo, urobiť si prechádzku z mesta. Môžete najprv navštíviť hrad a od neho ísť po Mudroňovej k Búdkovej (sem sa môžete zviesť trolejbusom), tam zabočiť vľavo na Starú vinársku. Choďte na jej koniec, nemôžete zablúdiť, socha sovietskeho vojaka je ako maják. Ak pôjdete rovno, dostanete sa na Slavín zboku, z južnej strany. Schody môžete navštíviť pri odchode a miesto návratu na Búdkovú odporúčam zamieriť dole kopcom. Budete prekvapení, aké čarovné miesta sa pod Slavínom nachádzajú. Uličkami zídete až k Prezidentskému palácu a záhrade.


Panoráma z 5 záberov.

Použitá technika: Olympus OM-D E-M5 Mark II + M.Zuiko 12-40/2,8 PRO, M.Zuiko 75/1,8 MSC, M.Zuiko 40-150/2,8 PRO, M.Zuiko 300/4 PRO a Olympus PEN- EPL6 Infrared + M.Zuiko 14-150/3,5-5,6 II.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
botumato
2016-05-12 08:23:53
Mám to pod nosom, pár minút, ale dobrých pár rokov som tam nebol.
 
mirosz
2016-05-12 08:53:04
tie infra CB by chceli dlhe casy a rozmazane oblaky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-05-12 08:55:48
príspevok od: mirosz
tie infra CB by chceli dlhe casy a rozmazane oblaky
S prerobeny fotakom sa to neda. Silny ND filter blokuje len viditelne svetlo, ale Infra prepusta. Take zabery sa daju robit len s neupravenym fotakom.
 
karolsch
2016-05-12 09:32:32
akurat tuto nedelu som tam bol na prechadze aj s fotakom
 
Azimut
2016-05-12 10:07:11
Sranda,zrovna predvčerom som bol v BA a reku idem si pozrieť aj Slavín. 50 rokov som tam nebol. Akurát neviem,či som ja nevidel,ale smerové tabuľky chýbali...
 
mirosz
2016-05-12 13:12:07
príspevok od: Karol Srnec
S prerobeny fotakom sa to neda. Silny ND filter blokuje len viditelne svetlo, ale Infra prepusta. Take zabery sa daju robit len s neupravenym fotakom.
Tak nie na infra ale na OMDcko. Ale to ja som postihnuty tymto smerom
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované