Hore

Ostrov Kakadu

Na takmer samotnom konci prístavu Port Jackson, kde sa doň vlievajú rieky Parramatta a Lane Cove, sa nachádza nenápadný ostrov so sympatickým názvom - Kakadu (Cockatoo Island). Na malom území ukrýva tento, na prvý pohľad nezaujímavý, kúsok zeme až prekvapivo veľa. Vďačí za to svojej relatívne krátkej, ale o to pozoruhodnejšej histórii. Ostrov najskôr slúžil ako pracovný väzenský tábor, neskôr ako nápravnovýchovný ústav pre mladých delikventov a následne tu vyrástli lodenice, ktoré zohrávali dôležitú úlohu počas druhej svetovej vojny. Netradičné kulisy pripomínajúce históriu ostrova lákajú okrem turistov aj mnohých fotografických nadšencov a ja som taktiež počas krátkej návštevy Sydney podľahol jeho špecifickému čaru.


Pohľad na ostrov Kakadu počas plavby prístavom Port Jackson.


Malý kúsok zeme zaberá len 18 hektárov...


...ponúka však veľa.

Ostrov dostal názov po papagájoch kakadu žltochocholatých, ktorí sa tu kedysi vyskytovali vo velkých počtoch. Tie dnes skôr uprednostňujú parky a záhrady v centre Sydney, kde sú častokrát postrachom miestnych záhradkárov. Na ostrove však naďalej s obľubou hniezdia čajky červenozobé, mierumilovné hnedohlávky hrivnaté, ale aj teritoriálne a útočné cíbiky maskové.


Kakadu žltochocholaté alebo nočná mora austrálskych záhradkárov.


Na ostrove hniezdia vo veľkom počte čajky červenozobé...


...hnedohlávky hrivnaté...


...ale aj cíbiky maskové. 

Zaujímavou je už samotná plavba na ostrov Kakadu. Krátka cesta loďou z centra Sydney cez záliv Port Jackson vedie okolo najznámejších dominánt a poskytuje stále sa meniace pohľady na jednotlivé štvrte i predmestia metropoly.


Časť mosta Harbour Bridge s budovou opery.


Pohľady na jednotivé časti zálivu Port Jackson počas plavby z centra Sydney na ostrov Kakadu. 

Ešte pred príchodom kolonizátorov využívali austrálski domorodci ostrov Kakadu ako svoju základňu pre rybolov v okolitom prístave. Pre absenciu pitnej vody však ostrov nebol trvalo obývaný. V roku 1839 tu vtedajší guvernér Nového Južného Walesu zriadil pracovný tábor pre trestancov, ktorí tu v priebehu nasledujúcich desaťročí postavili nielen väzenské priestory, ale aj správcovské a rezidenčné budovy. Neskôr pribudol prvý suchý dok a dielne na opravu lodí vybudované takisto využitím lacnej pracovnej sily na ostrove žijúcich väzňov.


Pozostatky väzenskej strážnice.


Fitzroy Dock - prvý suchý dok vybudovaný na ostrove v rokoch 1847-57 trestancami.


Parný žeriav, ktorý bol v prevádzke na ostrove viac ako 100 rokov. 

V roku 1870 boli trestanci z ostrova premiestnení a uvoľnené priestory slúžili počas nasledujúcich rokov ako nápravnovýchovný ústav pre neplnoleté dievčatá. Časť ústavu tvorila polepšovňa pre mladé delikventky a časť sirotinec. Nanešťastie chovankyne oboch častí trávili väčšinu času spolu, a tak bola ochranná a výchovná funkcia sirotinca prinajmenšom sporná. Celú situáciu ešte viac komplikovala námorná škola pre opustených chlapcov, ktorá sídlila na lodi Vernon zakotvenej pri brehoch ostrova. Po desaťročí pôsobenia na ostrove bol nápravnovýchovný ústav pre dievčatá presťahovaný, námorná škola pre chlapcov tu zotrvala až do roku 1911.


Nádvorie bývalej väznice a neskoršej polepšovne. 

Dôležitú úlohu zohral ostrov aj v rámci lodiarskeho priemyslu Britského spoločenstva národov. S opravou a výstavbou lodí tu začali už v roku 1870. V roku 1913 ostrov prevzalo Austrálske kráľovské námorníctvo. V období prvej svetovej vojny tu pracovalo až 4000 mužov. Počas druhej svetovej vojny sa na ostrove zasa nachádzala najväčšia základňa na opravu lodí v juhozápadnom Pacifiku, pričom opravených alebo prerobených tu bolo viac ako 250 plavidiel. Jednu z lodí postavených na ostrove - torpédoborec HMAS Vampire, si možno naživo prezrieť v neďalekom Austrálskom národnom námornom múzeu.


Torpédoborec HMAS Vampire dnes kotví pred budovou námorného múzea v prístave Darling.


Jeden z tunelov na ostrove, ktoré počas druhej svetovej vojny slúžili aj ako úkryt pred náletmi. 

Výstavba a oprava lodí na ostrove pokračovala aj v povojnovom období až do roku 1991. Nasledujúci rok boli lodenice zatvorené, strojné zariadenia predané a mnohé z budov zdemolované.


Sutherland Dock - druhý suchý dok vybudovaný na ostrove v rokoch 1882-90.


Pozostatky výrobných hál na ostrove. 

Po dekáde pustnutia prevzala správu nad ostrovom austrálska vládna agentúra (Sydney Harbour Federation Trust) založená za účelom ochrany podobných pamiatok. V roku 2007 bol ostrov Kakadu sprístupnený verejnosti a o niekoľko rokov neskôr vyhlásený za pamiatku svetového dedičstva organizáciou UNESCO. Dnes je obľúbeným výletným miestom ako domácich, tak aj návštevníkov Sydney a konajú sa tu viaceré festivaly či výstavy.


Príprava výstavy moderného umenia v jednej z bývalých priemyselných hál. 

Vstup na ostrov Kakadu je bezplatný a v závislosti od voľného času si jeho návštevníci môžu vybrať z viacerých tematicky ladených náučných okruhov. Za malý poplatok sú k dispozícii audio sprievodcovia pre jednotlivé okruhy. Komu to čas dovolí, môže na ostrove ostať aj dlhšie. Na výber sú kompletne vybavené apartmány a historické budovy, ale aj rozsiahly stanový tábor. Ten okrem samotných stanov ponúka aj pohodlnejšiu formu stanovania - tzv. glamping (z anglického "glamorous camping"), kedy je k dispozícii kompletné vybavenie spolu s posteľami a posteľnou bielizňou.

Ubytovacie zariadenia na ostrove.
 


Použitá fototechnika
: Canon EOS 1000D, objektívy Canon EF-S 18-55 mm IS a Canon EF-S 55-250 mm IS II


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
juve16
2013-10-14 07:42:39
zaujímavé čítanie
 
milanF
 
Milstar
2013-10-14 10:43:19
Dobre spracované, miesto, kde bežný turista nezavíta.
 
Peter1111
2013-10-14 17:36:48
Opäť niečo nové som sa dozvedel.Ďakujem
 
xavierb
2013-10-14 19:34:12
Vyzerá to tam ako z románov Julesa Verna. Chlapci musia byť nadšení
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované