Hore

Z Tučepi na najvyšší vrchol pohoria Biokovo – Sv. Jure (1762mnm)

O pohorí Biokovo sa hovorí, že má korene v mori a hlavu v oblakoch. Kto bol aspoň raz na dovolenke v Chorvátsku a zavítal na Makarsku rivieru, určite mi dá za pravdu, že toto prirovnanie vôbec nie je prehnané. Členitý horský masív sa nad pobrežím vypína ako večný strážca a aj v čase tej najväčšej horúčavy poskytuje vo svojich útrobách miestnym i turistom možnosť schladiť sa a trochu si oddýchnuť.

Ako na vrchol

Jediná cesta z pobrežia vedie z Makarskej. Tu treba v smere od Tučepi na začiatku a v smere od Baška Voda na konci mestečka odbočiť na Vrgorac, čím sa dostanete na cestu vedúcu k pôvodným dedinkám, ktoré vznikli pred tým, než Dalmatínci zišli až celkom k pobrežiu a začali rozvíjať cestovný ruch.  (Ak máte radi miestnu tradičnú architektúru, určite si vyhraďte čas na ich návštevu.)

Z tejto cesty po pár kilometroch odbočíte ku vstupu do parku. Určite ho neminiete – je označený tabuľou. Ďalej už niet inej možnosti ako pokračovať 23km  až k Sv. Jure (1762mnm).


Tradičná chorvátska pálenka travarica

Odkiaľ fotiť a čo uvidíte

Miest na fotenie je po ceste na najvyšší vrchol Biokova neúrekom. Vzhľadom na ich umiestnenia, vždy smerom k moru, uvidíte polostrov Pelješac, ostrov Hvar a Brač, vo vyššie položených miestach aj ostrov Korčula, Makarskú riviéru a na severe i Dináre a Omišskú riviéru. Avšak aj cesta samotným pohorím je zaujímavá.


Pohľad na juh z vyhliadky Ravna Vlaška


Prvou obľúbenou zastávkou je vyhliadka Staza (897mnm) nachádzajúca sa len pár serpentín nad vstupom do prírodného parku (nie je nijako špeciálne označená, ide v podstate o jednu zo zákrut, ktorá je obohnaná betónovým múrikom a v ohybe je rozšírená). Na trinástom kilometri cesty, pár minút za Vratami Biokova, sa nachádza vyhliadka Ravna Vlaška, nuž a najvyšším miestom, odkiaľ môžete v pohorí fotiť je Sv. Jure (1762mnm). Ak máte šťastie, uvidíte aj susedné Taliansko (Monte Gargano).


Pohľad zo Sv. Jure na juh


Čo uvidíte smerom do vnútrozemia? Na východe až severovýchode budete mať ako na dlani nádherný a úrodný kraj Imotski s rovnomenným najväčším mestom, pri ktorom sa nachádzajú krasové Modré a Červené jazero. Za nimi dovidíte až na hory Bosny a Hercegoviny. Severnejšie vás privíta vodná nádrž Baško Blato a hrebeň Dinárov. Smerom na juhovýchod zase pohorie Šibenik s najvyšším vrcholom Veliki Šibenik (1467mnm). Nuž a neodmysliteľná je chorvátska diaľnica ťiahnúca sa popod celý hrebeň, na ktorom sa Sv. Jure nachádza. Chorváti si ju pomenovali Dalmatina.


Pohľad zo Sv. Jure na juhovýchod


Vo vnútri Biokova budete mať možností na odparkovanie auta viac ako v serpentínach. Ako prvé za zmienku určite stojí miesto s názvom Vrata Biokova, kde sa nachádza hostinec a veľký statok, na ktorom chovajú hovädzí dobytok. Poviete si – dobytok, no a čo? A poviete si to isté pri zmienke o polodivokých koňoch? Sú krásne, sú majestátne a sú neuveriteľné fotogenické (pokiaľ práve výlet neabsolvujete s cestovnou agentúrou, kedy vám sprievodkyňa stroho povie „teraz pribrzdíme, aby ste si kone cez sklo mikrobusu mohli odfotiť“ – a áno, to bol presne náš prípad). Či budete chcieť alebo nie – budete musieť spomaliť až zastaviť auto. Vlezú vám rovno do cesty a vaše trúbenie na nich účinkovať naozaj nebude. :) Avšak, ruku na srdce – kto by chcel pokračovať v ceste skôr, než si tieto nádherné zvieratá nezveční svojím fotoaparátom? Nepotrebujete ani teleobjektív – kone sa ľudí neboja, hoci dotknúť sa ich, sa vám nepodarí.


Malá kaplnka na vrchole Sv. Jure


Za Vratami Biokova a vyhliadkou Ravna Vlaška už stačí mať oči na stopkách a poohliadať sa po zvyškoch niekdajšieho pôvodného osídlenia. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako kopa kamenia,  je v skutočnosti možno pozostatok jednej z dedín. Ak sa zaujímate o flóru a drobnú faunu, určite si vezmite makro objektív. Zvyšky starých osídlení a lesných ciest sú plné zaujímavých kvetov, rastlín, drobných chrobáčikov a motýľov.

Ak by vám vnútrozemie učarovalo natoľko, že by ste tu chceli stráviť pár dní, v pohorí sa nachádza niekoľko chát, ktoré ponúkajú aj nocľah. Viac informácií nájdete napríklad na tejto linke http://chorvatsko.cz/tema/biokovo2.html .


Skameneliny pohoria Biokovo

Pár zaujímavostí o parku

Vďaka svojej jedinečnosti, obrovskej biodiverzite, geomorfológii a prírodnej kráse bolo Biokovo v roku 1981 vyhlásené za prírodný park. Zaberá rozlohu zhruba 196km2 v dĺžke 30km a ohraničené je priesmykom Dupci a dedinkou Gornje Igrane.

Keďže ide o vápencové pohorie, nájdete tu všetky krasové útvary – škrapy, závrty, krasové jazerá, jaskyne, ľadnice i priepasti.  Z tých najhlbšia je Amfora (-788m), ktorá je zároveň štvrtou najhlbšou priepasťou Chorvátska.

Aj keď na prvý pohľad pohorie pôsobí surovo, nájdete tu nepreberné množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, z ktorých mnohé sú endemitmi (t.z. nevyskytujú sa nikde inde na svete, len v tomto pohorí). Za zmienku stojí celkový počet 1500 druhov rastlín, sedem chránených druhov obojživelníkov, 21 druhov plazov, viac než 100 druhov vtákov, 13 vzácnych a ohrozených druhov netopierov či už spomínané endemity – ide o 60 druhov podzemných živočíchov z celkového počtu 199 druhov fauny žijúcej pod zemou.


Skameneliny pohoria Biokovo


Zdanlivo nehostinné pohorie bolo približne do šesťdesiatych rokov minulého storočia obývané. Aj dnes tu nájdete pozostatky kamenných dediniek a burinou zarastené políčka. Život tu nebol ľahký – keďže ide o vápencové pohorie, obyvatelia bojovali najmä s nedostatkom vody.

A prečo len do šesťdesiatych rokov? Práve vtedy totiž došlo k zemetraseniu, ktoré síce nebolo silné, no padajúce skaly a kamene ľudí vydesili natoľko, že sa pozvoľna začali sťahovať k pobrežiu.

K tomuto obdobiu objavovania krás mora a začiatkov turistického ruchu sa viaže aj jedno dnes už neexistujúce povolanie Dalmatíncov – dobývanie ľadu. Ako som písala vyššie, Biokovo je plné tzv. ľadníc. Ide o viac menej jaskynné útvary, v ktorých sa nachádzajú obrovské množstvá ľadu. Keďže kedysi bol s chladničkami či mrazničkami problém a ľudia si pomáhali ako vedeli, chlapi z pobrežia chodievali denne hlboko do útrob pohoria prekonávajúc prevýšenia 1000  - 1500m, aby dolovali ľad. Najskôr sa vo veľkom teple pri výstupe zadýchali a spotili,  potom sa spustili do ľadníc, v ktorých bola teplota okolo štyroch stupňov nad nulou, a trávili tu dlhé hodiny. Na sklonku dňa  opäť v horúčave merali cestu dole k moru, prípadne ľad odložili na povrchu a vrátili sa poň na druhý deň. Tak ako tak sa im vždy zhruba 20% nákladu roztopilo. Najčastejšou príčinou smrti bol v tej dobe zápal pľúc.


Zvyšky starého osídlenia v pohorí Biokovo


Dnes cestou na Sv. Jure určite neprehliadnete množstvo opravených zrúcanín. Ide  o Dalmatíncov žijúcich pri mori, ktorí si tu budujú niečo ako víkendové domy. Aspoň na chvíľu tak majú možnosť ujsť v lete od spaľujúcej horúčavy, nabrať nové sily a čiastočne sa vrátiť k spôsobu života svojich predkov.

Správa prírodného parku im však nedovolí stavať nové domy. Môžu len opraviť tie existujúce, pričom musia zachovať charakter a veľkosť pôvodnej stavby. A tak aj dnes, v 21. Storočí, popri ceste uvidíte kamenné domčeky s kamennou strechou, typickými zelenými okenicami a malými políčkami, na ktorých pestujú najčastejšie zemiaky. A biokovské zemiaky – tie veru nikde nekúpite. Je v nich kopec driny a potu a stávajú sa typickým darom majiteľov týchto domčekov pre svoju rodinu či priateľov.


Zvyšky starého osídlenia v pohorí Biokovo

Niečo na záver

Park je podľa našich informácií otvorený od ôsmej hodiny rannej. Pri vstupe do parku sa vyberá poplatok vo výške 40,-KN na osobu (deti do šesť rokov majú vstup voľný, deti nad šesť rokov platia rovnaké vstupné ako dospelí). Odhliadnuc od zlatej hodinky najideálnejším časom vybrať sa do parku je hneď zrána – premávka je oveľa menšia ako počas dňa a hore nebudete mať problém zaparkovať. Pri púšťaní a vyhýbaní sa na úzkych úsekoch obvykle platí, že ten, kto ide hore dáva prednosť tomu, čo ide dole (a v prípade potreby cúva smerom dole na najbližšie miesto, kde sa dá vyhnúť).

Aj uprostred leta na vrchole pomerne dosť fúka, takže ak nie bundu, vezmite si aspoň niečo s dlhým rukávom, aby vás zima nevyhnala. Keď sme na vrchole boli my, fúkalo len smerom od vnútrozemia, na strane od mora bolo závetrie, ale nie je to pravidlom.


Miesta flóra


Pri vetre ešte chvíľku ostanem. Tí, ktorí zvyknete dovolenkovať v Chorvátsku iste poznáte ich dva najtypickejšie a najznámejšie druhy vetra – jugo a boru. Jugo je horúci vietor od mora, ktorý nám fotenia chtivým turistom, rekreantom a iným „...om“ veľkú radosť nerobí. Prináša dusný vzduch a hlavne opar, na ktorý ani najlepší filter nepomôže. (Tento rok sme z Tučepi uvideli Hvar a Brač až po piatich dňoch, dovtedy boli v tak silnom opare, že sme ich v mori len tušili.) Aj viditeľnosť na Sv. Jure je v tejto dobe mizerná – a to tak smerom k moru ako smerom do vnútrozemia.


Zvyšky starého osídlenia v pohorí Biokovo


Naopak bora, tú majú Chorváti radi a od poslednej dovolenky už ju mám rada aj ja. Síce som kvôli nej v noci nemohla spať, ale aspoň vyčistila vzduch. Je to vietor, ktorý fúka z vnútrozemia, je studený a občas môže dosiahnuť silu orkánu. Hovorí sa, že keď zafúka bora, bude minimálne tri týždne pekne a jasno. Okrem toho tento vietor vďaka svojej sile a chladu dokáže neuveriteľne vyčistiť vzduch a zlepšiť viditeľnosť. Opar zmizne, viditeľnosť sa zlepší o 100% a z vrcholu môžete dovidieť až do Talianska.


Zvyšky starého osídlenia v pohorí Biokovo


Na úplný záver ešte jedno upozornenie. V parku Biokovo (a nielen tam) žije najjedovatejší európsky druh vretenice – vretenica rožkatá (v chorvátčine otrovina poskok). Odporúčam preto pevnú obuv a pokiaľ je to možné, aj dlhé nohavice. Najbližší lekár je v Makarskej a najbližšia nemocnica v Splite. Po uštipnutí týmto hadom je nutné dostať sa do rúk zdravotníkom do dvoch hodín. Okrem vretenice tu žijú aj malé čierne škorpióny. Podľa informácií od sprievodkyne sa ich však netreba veľmi báť. Ak vás zasiahnu, je to ako uštipnutie včelou. Problém nastáva len ak ste na takéto uštipnutia alergickí.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
seifi
2012-07-26 17:47:05
najlepší je ten hrnček v múre; páči sa mi, že vyberajú vstupné, ale pustia; u nás na Čierny Váh zákaz, na Kráľovú zákaz, ak by hore dole zišli autá, nič by sa jej nestalo ; naopak Nízkontatranský park sa chráni do takej miery, že sa to na park nepodobá vôbec; a zdevastované územie sa ide vyňať z územia parku (v pláne), čím sa od stola kvalita parku zvýši;
 
Mako
2012-07-26 21:56:56
cesta autom na Sveti Jure je nádherný (adrenalínový) zážitok... cesta miestami len na šírku jedného auta a z jednej strany skala a z druhej priepasť bez zvodidiel...

ja som tam mal takto...

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografia/296425/sveti-jure/
 
zmizik
2012-07-26 22:30:43
Tak teraz neviem, ale na Ciernom Vahu som bol po minule roky viac krat a zakaz bol iba hore. No a na Kralovu sa da ist 100% s tym ze si u chatara potom kupis akesi povolenie za 3e a to potom ukazes "panom" ochranarom ak ta cestou spat stopnu.

Tak ci onak mas ale pravdu, ze u nas je vsetko nemozne. Ja casto jadim na moto a nikde vo svete nie su take omedzenia ako u nas vid. alpske passy, Sveti jure, Zabliak, Durmitor atd....

 
slavmiro
2012-07-26 23:32:24
K vetrom nielen Jugo a Bora, ale najma poobedny termicky vietor Maestral je znakom dobreho pocasia, znamena tlakovu vys, kym bora spolu so SV frontom aj dazd. Okrem toho Tramontana SZ a dalsie. Fotky su s rezervou a vyrazne zaostavaju za skoro odbornym clankom, ak je z vlastnej hlavy, vsetka cest, ak nie nevadi, info su uzitocne.Organizovany vylet mikrobusom je asi to najhorsie z tam moznych. Nevidim kone, volne pasuce sa somare a ani vrchol, kde je televizny transponder? K rannym casom a doporuceniam, prilis skoro mozu byt niektore partie zapadnych svahov este v tieni. Doprava radsej vlastnym autom, prenajatym skutrom 125ccm alebo celodenny vylet na bicykloch pre zdatne natury. Fantasticke je to ze z urovne mora a teploty 36stC v tienie sa da priemernym autom (105HP) dostat za dve hodiny, pocas siesty, do vysky 1600m, do skorovysokoroskej klimy, kde vam lastovicky, ja ich volam vychrovniky robia nadzvukove nalety na hlavami. Viem o co pisem, sedim na upeti Biokova a repete vyletu na Biokovo a Svaty Jure stale zvazujem. Po utorkovej bore a vydatnych dazdoch sa viditelnost trochu zlepsila.
 
Krakonos
2012-07-26 23:38:10
príspevok od: zmizik
Tak teraz neviem, ale na Ciernom Vahu som bol po minule roky viac krat a zakaz bol iba hore. No a na Kralovu sa da ist 100% s tym ze si u chatara potom kupis akesi povolenie za 3e a to potom ukazes "panom" ochranarom ak ta cestou spat stopnu.

Tak ci onak mas ale pravdu, ze u nas je vsetko nemozne. Ja casto jadim na moto a nikde vo svete nie su take omedzenia ako u nas vid. alpske passy, Sveti jure, Zabliak, Durmitor atd....

V máji som tam bol tiež. Dubrovnik, Boko-Kotorský záliv, Durmitor, Trsa, kaňon Sušice a Tary. Časom dám aj nejaké fotky. Konečne som nemusel sledovať, či mi do záberu nevojde nejaké vedenie, či stožiar.
 
kofoluska
2012-07-28 10:45:22
príspevok od: zmizik
Tak teraz neviem, ale na Ciernom Vahu som bol po minule roky viac krat a zakaz bol iba hore. No a na Kralovu sa da ist 100% s tym ze si u chatara potom kupis akesi povolenie za 3e a to potom ukazes "panom" ochranarom ak ta cestou spat stopnu.

Tak ci onak mas ale pravdu, ze u nas je vsetko nemozne. Ja casto jadim na moto a nikde vo svete nie su take omedzenia ako u nas vid. alpske passy, Sveti jure, Zabliak, Durmitor atd....

Odmyslim si narazku na "panov" ochranarov, kedze som vystudovala ekologiu a aj sa tym zivim (ale nie som ochranar ani statny zamestnanec).
Kazdopadne by si si mal uvedomit jednu zakladnu vec. Nemozes porovnavat nase narodne parky so zahranicnymi, ktore su niekolkonasobne vacsie a tym padom je tam viac moznosti vynat uzemia z ochranneho pasma (ako napriklad Grossglockner hochalpenstrasse v Hohe Tauern) nez u nas. Mame toho malo a mali by sme si to chranit, nie devastovat. Uraz sa, nastvi sa, ale auto ani motorka do lesa nepatria. Odhliadnuc od nicenia prirody tym rusis lesnu zver. Ako by sa ti pacilo, keby ti cez obyvacku pravidelne lietali decka na bycikloch? Prirovnanie mozno pritiahnute za vlasy, ale zamysli sa nad svojim pristupom.
Mimochodom, ad obmedzenia. Prave Rakusaci pod Grossglocknerom uzavreli turisticku chatu pod chodnikom Gamsgrubenweg, pretoze sa im tam nastahovala a rozrastla kolonia svistov a ludia ju rusili. Dali prednost ochrane prirody pred vlastnym prospechom.
 
kofoluska
2012-07-28 10:50:43
príspevok od: slavmiro
K vetrom nielen Jugo a Bora, ale najma poobedny termicky vietor Maestral je znakom dobreho pocasia, znamena tlakovu vys, kym bora spolu so SV frontom aj dazd. Okrem toho Tramontana SZ a dalsie. Fotky su s rezervou a vyrazne zaostavaju za skoro odbornym clankom, ak je z vlastnej hlavy, vsetka cest, ak nie nevadi, info su uzitocne.Organizovany vylet mikrobusom je asi to najhorsie z tam moznych. Nevidim kone, volne pasuce sa somare a ani vrchol, kde je televizny transponder? K rannym casom a doporuceniam, prilis skoro mozu byt niektore partie zapadnych svahov este v tieni. Doprava radsej vlastnym autom, prenajatym skutrom 125ccm alebo celodenny vylet na bicykloch pre zdatne natury. Fantasticke je to ze z urovne mora a teploty 36stC v tienie sa da priemernym autom (105HP) dostat za dve hodiny, pocas siesty, do vysky 1600m, do skorovysokoroskej klimy, kde vam lastovicky, ja ich volam vychrovniky robia nadzvukove nalety na hlavami. Viem o co pisem, sedim na upeti Biokova a repete vyletu na Biokovo a Svaty Jure stale zvazujem. Po utorkovej bore a vydatnych dazdoch sa viditelnost trochu zlepsila.
Kazdy moj clanok je z vlastnej hlavy Ak pouzivam externe zdroje, uvadzam to na konci clanku, tu konkretne si stacilo zapamatat niektore veci, ktore hovorila sprievodkyna.
Kazdopadne fotky bohuzial zodpovedaju podmienkam, ktore sme tam mali a casovym obmedzeniam. Ked si clanok pozorne cital, urcite ti neuslo, ze sme kone mohli fotit len spoza skla mikrobusu. A to sem teda vazne davat nebudem.
 
slavmiro
2012-07-29 22:26:51
príspevok od: kofoluska
Kazdy moj clanok je z vlastnej hlavy Ak pouzivam externe zdroje, uvadzam to na konci clanku, tu konkretne si stacilo zapamatat niektore veci, ktore hovorila sprievodkyna.
Kazdopadne fotky bohuzial zodpovedaju podmienkam, ktore sme tam mali a casovym obmedzeniam. Ked si clanok pozorne cital, urcite ti neuslo, ze sme kone mohli fotit len spoza skla mikrobusu. A to sem teda vazne davat nebudem.
Este raz vsetka cest informaciam. Robila si si poznamky z rozpravania, alebo si nahravala na diktafon, alebo nas tahas za nos a nejake info si si dostudovala? Lebo inac neostava nic len obdivovat tvoju suverennu pamat, kde si zaznamenala z verbalnej podoby sprievodkyne take detailne info ako su nadmorske vysky, hlbke a rozloha.

Konstatujem ze si dost sebavedoma, ale ohladom fotiek vyhovorky neplatia, zvlast na fotoserveri. Ty si zakaznik, ty si diktuj co chces alebo zvol iny sposob ako mikrobus na dosiahnutie fotocielov. Ozaj, pre uplnost info, kolko sa plati za takyto odvoz na osobu?

Este mozno jedna nepresnost, do NP Biokovo sa nevchadza cez mesto Tucepi, ale az v dalsej obci Podgora, kde je smerova tabula aj z odkazom na vstup do NP vo vzdialenosti 6km. Tak ci onak, sprievodny text mas hotovi, doplnis o Maestral a Podgoru a staci sa tam v dalsich sezonach vratit a nafotit to lepsie.
 
kofoluska
2012-07-30 09:14:37
príspevok od: slavmiro
Este raz vsetka cest informaciam. Robila si si poznamky z rozpravania, alebo si nahravala na diktafon, alebo nas tahas za nos a nejake info si si dostudovala? Lebo inac neostava nic len obdivovat tvoju suverennu pamat, kde si zaznamenala z verbalnej podoby sprievodkyne take detailne info ako su nadmorske vysky, hlbke a rozloha.

Konstatujem ze si dost sebavedoma, ale ohladom fotiek vyhovorky neplatia, zvlast na fotoserveri. Ty si zakaznik, ty si diktuj co chces alebo zvol iny sposob ako mikrobus na dosiahnutie fotocielov. Ozaj, pre uplnost info, kolko sa plati za takyto odvoz na osobu?

Este mozno jedna nepresnost, do NP Biokovo sa nevchadza cez mesto Tucepi, ale az v dalsej obci Podgora, kde je smerova tabula aj z odkazom na vstup do NP vo vzdialenosti 6km. Tak ci onak, sprievodny text mas hotovi, doplnis o Maestral a Podgoru a staci sa tam v dalsich sezonach vratit a nafotit to lepsie.
Rypal, co? Robila som si poznamky a bola som tam s priatelom, ktory si tiez nieco zapamatal a pred odoslanim do redakcie mi este clanok kontroloval. Nie nadarmo som vysku skoncila s cervenym diplomom a uz niekolko rokov sa zivim poradenstvom najma v oblasti legislativy a ISO noriem, kde vynikajuca pamat je najvacsou a jednoznacne nepostradatelnou devizou. VZDY so sebou nosim malicky notes, kde si zapisujem, co povazujem za potrebne. Ostatne mam v hlave.
Co sa tyka fotiek, bolo to konstatovanie, nie ospravedlnenie. Inu moznost ako mikrobus s dalsimi tusim desiatimi ludmi sme nemali a ked som si povedala, ze si spravim po svojom, sprievodkyna mojmu drahemu vynadala, ze meskam (na vrchole, kde sme mohli byt len 15 minut). Vratit sa na Biokovo rozhodne mienim v buducnosti, sama po vlastnej osi. Ale je to tak krasny kus prirody, ze som si povedala, ze budem pracovat aspon s tym, co mam. U mesta Imotski a Cerveneho a Modreho jazera som si zase povedala, ze s photopointom pockam na buduci rok. A platili sme 220 kuna na osobu. Bola v tom preprava, vstupne do parku plus obcerstvenie pri kamennom meste a nalievanie travaricou (v tom horucom pocasi uplne uzasny napad ).

K tej malej nepresnosti vdaka za opravu. Akurat pisem, ze sa do NP ide z Makarskej, nie z Tucepi. Aspon vidis, ze je clanok naozaj z mojej hlavy - pouzila som len tie informacie, ktore som mala k dispozicii.
 
zmizik
2012-07-30 11:08:27

Kofolka, stylom akym pises sa jednoznacne zaradujes do skupiny tych zelenych tajtrlikov. Hovor si co chces, ale moj nazor nezmenis, tiez mam nieco odstudovane a tiez nie si sama na tomto svete s nejakym cervenym diplomom. Dalsiu reakciu necakaj, sme dospeli a mat rozne nazory je v poho.

BTW - jo kone sa mohli fotit len z poza okien, pravda
 
slavmiro
2012-07-30 12:28:37
príspevok od: kofoluska
Rypal, co? Robila som si poznamky a bola som tam s priatelom, ktory si tiez nieco zapamatal a pred odoslanim do redakcie mi este clanok kontroloval. Nie nadarmo som vysku skoncila s cervenym diplomom a uz niekolko rokov sa zivim poradenstvom najma v oblasti legislativy a ISO noriem, kde vynikajuca pamat je najvacsou a jednoznacne nepostradatelnou devizou. VZDY so sebou nosim malicky notes, kde si zapisujem, co povazujem za potrebne. Ostatne mam v hlave.
Co sa tyka fotiek, bolo to konstatovanie, nie ospravedlnenie. Inu moznost ako mikrobus s dalsimi tusim desiatimi ludmi sme nemali a ked som si povedala, ze si spravim po svojom, sprievodkyna mojmu drahemu vynadala, ze meskam (na vrchole, kde sme mohli byt len 15 minut). Vratit sa na Biokovo rozhodne mienim v buducnosti, sama po vlastnej osi. Ale je to tak krasny kus prirody, ze som si povedala, ze budem pracovat aspon s tym, co mam. U mesta Imotski a Cerveneho a Modreho jazera som si zase povedala, ze s photopointom pockam na buduci rok. A platili sme 220 kuna na osobu. Bola v tom preprava, vstupne do parku plus obcerstvenie pri kamennom meste a nalievanie travaricou (v tom horucom pocasi uplne uzasny napad ).

K tej malej nepresnosti vdaka za opravu. Akurat pisem, ze sa do NP ide z Makarskej, nie z Tucepi. Aspon vidis, ze je clanok naozaj z mojej hlavy - pouzila som len tie informacie, ktore som mala k dispozicii.
super, vdaka za info
 
Martin Piňák
2012-07-31 10:42:13
bol som tam v roku 2005 v tom čase som ešte nefotografoval zrkadlovkou, ale dá sa tam v pohodičke vyliezť aj na skútri ktorý si požičiate v Makarskej na každom rohu pekné sú aj tie planiny kde miestny pasú dobytok
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované