Hore

Krajinou ohňa a ľadu - Island 2

Zvoní budík. Som neskutočne unavený, nemohol som veľmi spať. Asi je to mojou nedočkavosťou. Balíme sa, no skôr sa motáme. Nakoniec sa vymotáme, zatvárame kufor nášho auta a vyrážame. Vonku je úplne rovnako jasno ako keď som išiel spať... Tento polárny deň je hrozný. Dnes kopírujeme trasu, ktorá sa veľmi často opakuje na propagačných materiáloch islandských cestovných kancelárií a agentúr – tzv. Golden Circle (Zlatý okruh).

Naša cesta vedie z Reykjavíku do Thingvellir (Pingvellir), prvej dnešnej zastávky. Ako opúšťame Reykjavík odhaľuje sa nám čoraz viac drsná a krásna islandská krajina, a tak častejšie zastavujeme a samozrejme hlavne ja fotografujem. Atlantický oceán sme nechali v závese a pred nami sa rozprestiera pustá hornatá krajina.


Kostolík, podobných je na Islande veľa, ale romantika bola na každom mieste.


Krajina sa nečakane zmení, hneď za Reykjavíkom.


Golden Circle
Golden Circle, slovensky Zlatý okruh je turisticky veľmi obľúbený okruh a považuje sa ako nutnosť pri návšteve Islandu. Absolvuje sa behom jedného dňa a návštevník vzhliadne behom jedného dňa rôzne podoby Islandu, a to čo Island charakterizuje – teda vodopády, zaujímavú geológiu a gejzíry. Okruh obsahuje tri miesta: Thingvellir (Pingvellir), Geysir a vodopád Gullfoss.







Do Thingvelliru dorazíme čo nevidieť. Veľké parkovisko, vedľa parkoviska obchod so suvenírmi. Ideme s davom a dorazíme na vyhliadku. Svetlo (slnko) veľmi nepraje, ale aj napriek tomu sa nám naskytne krásny výhľad na Národný park Thingvellir. Thingvellir má pre Islanďanov veľký význam. V roku 930 tu zasadalo islandské zákonodarné zhromaždenie – obdoba parlamentu, teda prvý parlament na svete. Miesto a budovy sa už nezachovali, ale zostali tu pôdorysy budov.


Národný park Thingvellir.


Jazero s malými ostrovčekmi, presne toto je typické pre Thingvellir.


Ďalšia podoba parku.


Toto miesto nie je zaujímavé len z historického hľadiska, ale aj z prírodného. Nádherne tu vidieť vyvretú lávu a najmä tu možno pozorovať oddeľovanie Americkej litosferickej dosky od Európskej. Výsledkom tohto vzďaľovania je obrovská a zároveň nádherná prasklina. Vzďaľovanie dosiek je každý rok približne o 3 cm, čo na jednej strane nie je veľa, ale na strane druhej je to pre pohyb litosferických dosiek dosť. Zlom sa tiahne naprieč celým Islandom, ale najviditeľnejší je len na dvoch miestach. No a jedno z nich je práve  tu.


Zlom sa nám ukáže z výšky.


Dôkaz vulkanickej činnosti.

Od zlomu, ktorý si prezrieme pekne zvrchu sa vydáme dole. Prejdeme sa priamo medzi dvoma litosferickými zlomami a vidíme aj prvý skutočný vodopád na Islande. Je ním Öxarárfoss. Padá cez hranu vyvretých hornín. Naozaj krásny vodopád a naše prvé stretnutie s vodopádmi na tomto ostrove. Po prechádzke, pokochaní sa, nastupujeme do auta a smerujeme k nášmu ďalšiemu cieľu – Geysir.


Náš prvý vodopád na Islande: Öxarárfoss.

Medzi kontinentmi.


Vtáctva je na Islande veľa a stretnete ho skoro všade.


Víkend na Islande
V zahraničí sú veľmi populárne víkendové pobyty na Islande. Lety odlietajú zo všetkých veľkých medzinárodných letísk. Cestovné kancelárie a agentúry ponúkajú perfektný víkend, kde si vychutnáte Island všetkými dúškami. Prvý deň sa nesie v znamení spoznávania Reykjavíku a zažitia nočného života v hlavnom meste. Druhý deň (sobota) absolvujú návštevníci Golden Circle spolu s kúpaním v Modrej lagúne. Nedeľa je väčšinou voľná, spojená s oddychom. Tento víkend má neskutočne veľa variant. Je to naozaj perfektná možnosť ako vidieť to naj z Islandu za jeden víkend. Samozrejme to aj stojí nemalé peniaze. Tento víkendový zážitok stojí od 600 eur, ak sa vydáte na vlastnú päsť, tak počítajte minimálne s 300 eurami (letenka, požičanie auta, ubytovanie a strava).









Geysir sa nachádza približne 50 km od Thingvelliru. Jedná sa o Geysir ktorý striekal vodu do výšky 60 metrov, čo je najviac na svete. Jeho aktivita je však nepravidelná a nás zaujíma skôr Strokkur, jeho mladší brat. Tento gejzír prejavuje svoju aktivitu každých 5 – 10 minút, pri našej návšteve cca každých 8 minút. Pri Geysiru sa nachádza veľké parkovisko. Zaparkujeme a vydáme sa k ohradenej geotermálnej oblasti. V oblasti sa nachádza niekoľko gejzírov, striekajúcich od 10 cm, až po spomínaný obrovský Geysir. Oblasť je pestrá na farby. Ako sa pokocháme ideme hneď k Strokkuru. Ten dosahuje výšky okolo 20 m a hlavne je aktívny skoro neustále.


Len bublajúci gejzír.

Strokkur.


A spomínaný Geysir, bez aktivity.


Vedeli ste?
Geysir je najvyššie striekajúcim aktívnym gejzírom na svete. Jeho najvyššia výška bola 170 m a bola zaznamenaná v roku 1840. Od roku 2000 sa po dlhšom spánku zas prebudil, ale jeho aktivita je nepravidelná. Niekedy je aktívny aj 2x za hodinu a zas inokedy o sebe nedá vedieť aj rok. Z jeho názvu Geysir vznikol dnes už  zaužívaný  termín gejzír.






Po poriadnom zmoknutí, a potom ako nechám moju drahú polovičku napospas striekajúcej vode utekám zachraňovať fotoaparát na statíve. Keď prehrmí vodná spŕška ideme sa porozhliadnuť po okolí. Nesmie chýbať ani spomínaný Geysir.


Strokkur z výšky.

Dosť bolo gejzírov, treba vidieť ešte zlatý klinec dnešného dňa. Predtým, ale krátka zastávka na jedlo. Paštéta a slovenský chlieb príde vhod. 20 km cesty a ide sa na Gullfoss. Ako aj pri predošlých miestach aj tu vidieť, že sa jedná o jeden z najnavštevovanejších miest na Islande, a tak nás zas čaká veľké parkovisko. Zastavíme, a aj keď vodopád nevidíme je ho počuť. Hučanie sa nesie krajinou a miestami keď zafúka vietor na nás aj spadnú kvapky s vodou. Toto bude naozaj veľké...


Gullfoss.

A aj je. Gullfoss je krásny a obrovský vodopád. Je na rieke Hvítá a je 2 km dlhý. Padá v dvoch kaskádach, v jednej 11 metrovej a v druhej 21 metrovej. Jeho názov znamená v preklade Zlatý vodopád. Vodopád preskúmame zo všetkých možných strán (z opačnej pochopiteľne nie).


Gullfoss má silu.

Celí mokrí zase nasadáme do auta a naša cesta vedie na juhozápad. Máme čas a treba ho využiť, na Islande je toho veľa. Čoskoro uvidíme opäť Atlantik a po obdivuhodnom úpätí hôr dorazíme do koncového bodu dnešného dňa, k vodopádu Skógafoss.

Vedeli ste?
Fos znamená pre severské krajiny vodopád. Na Islande to je Foss a napríklad v Nórsku Fossen, základ Fos je však  pre Island, Nórsko, Švédsko, Dánsko a aj pre niektoré fínske a ruské vodopády rovnaký.





Je tu kemp, a tak rozbaľujeme stan. Traja spia v stane a dvaja v aute. Ešte na skok pozrieme na tento krásny vodopád, na ktorý som sa neskutočne tešil. Je však „blbé“ svetlo, presne priamo vo vodopáde. Fotiť sa teda nedá, ale to je už iný príbeh a o ňom až nabudúce. Dnešný deň toho bolo veľa, vlastné včerajší deň, je po druhej ráno, zase. Ide sa spať.

Nabudúce vodopád Skógafoss, vodopád Seljalandsfoss a Dúhové hory – známejšie pod názvom Landmannallaugar.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
teddy2007
2014-03-13 07:30:19
dik za prijemne spomienky ... hned by som sa tam vratil ... a ta tvoja predposledna fotka sa mi zda akasi povedoma ) ... len duhu sme nemali, bolo zamracene ... www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/384156/gulfoss/?s=photos
 
mirosz
2014-03-13 08:39:47
https://www.youtube.com/watch?v=8LeQN249Jqw

Prve co ma napadlo
 
Urgy
2014-03-14 16:31:14
Krásne počasie, kedy si bol na islande? My sa chystáme od začiatku do polovice júna, dúfam že nebude veľmi pršať...
 
blahoslav J B Art
2014-03-14 20:41:02
fajn, minuly rok som silno uvazoval o Islande, ale napokon som sa praskol po vrecku ... a bol som na dovolenke na Slovensku
 
matej.p
2014-03-14 21:01:38
Palec hore
 
luky
2014-03-15 18:48:31
pekné pokračovanie, rovnako aj fotky Island patrí medzi krajiny, ktoré chcem určite navštíviť. Mohol by si aj zverejniť na koľko ťa takýto výlet približne vyšiel?
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-03-16 08:21:27
opat krasne fotky z fotogenickeho miesta
 
DjLuke9
2014-03-17 07:56:35
príspevok od: Urgy
Krásne počasie, kedy si bol na islande? My sa chystáme od začiatku do polovice júna, dúfam že nebude veľmi pršať...
Ahoj!

Na Islande sme boli v júni, konkrétne začiatkom júna. Teda rovnako ako sa chystáte vy. Počasie bolo veľmi rozmanité a tak 3/4 cesty sme mali zamračené, hlavne k večeru. Našťastie nám nepršalo. Teda na Islandské pomery nám počasie vyšlo famózne.
 
DjLuke9
2014-03-17 07:57:01
príspevok od: blahoslav J B Art
fajn, minuly rok som silno uvazoval o Islande, ale napokon som sa praskol po vrecku ... a bol som na dovolenke na Slovensku
Tak Slovensko je tiež pekné, ale Island je iný
 
DjLuke9
2014-03-17 07:59:52
príspevok od: luky
pekné pokračovanie, rovnako aj fotky Island patrí medzi krajiny, ktoré chcem určite navštíviť. Mohol by si aj zverejniť na koľko ťa takýto výlet približne vyšiel?
letenky sa dajú zohnať od 200-400 eur, priemerne za 300. Potom u´náklady na Islande. Požicaie auta tam je drahšie. Každopádne celkovo sa dá 10 dní bez obmedzení urobiť do 700 eur.
 
Urgy
2014-03-27 14:20:43
príspevok od: DjLuke9
Ahoj!

Na Islande sme boli v júni, konkrétne začiatkom júna. Teda rovnako ako sa chystáte vy. Počasie bolo veľmi rozmanité a tak 3/4 cesty sme mali zamračené, hlavne k večeru. Našťastie nám nepršalo. Teda na Islandské pomery nám počasie vyšlo famózne.
Fíha na islande bez dažďa, to som ešte ani nepočul Bodaj by nám vyšlo aspoň podobne
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované