Hore

Krajinou ohňa a ľadu - Island 5

Veľa som toho nenaspal. Vonku bolo stále svetlo a hlúpe „zblbnuté“ vtáky stále štebotali. Teším sa, sa na to čo uvidíme. Dnes sa chceme dostať na sever Islandu s krátkymi odbočkami. Počasie je maximálne o ničom. Je zamračené, všetko je vyblednuté a hnusné. Island nám ukazuje aj svoju druhú tvár – tú drsnejšiu a menej „romantickú“, všetko vyzerá akosi pochmúrne. Človek si počasie nevyberie, aspoň nám neprší. Ideme, po ceste číslo 1, teraz už na sever.


Príroda nad mestom.


Cestou na sever.

Ľudoprázdnou cestou stúpame do kopca. Po nejakej dobe odbočíme z hlavnej cesty a vydáme sa k jazeru Lagarfljót. Odtiaľto vedie túra na ďalší vodopád a to Hengifoss.

Hengifoss je tretí najvyšší vodopád na Islande. Jeho výška je 120 metrov. Steny vodopádu sú bazaltové a je zaujímavý farbou. Striedajú sa tu 3 farby. Čierna, hnedá a červená, skoro v pravidelných linkách. Kým sa dostanete k vodopádu je potrebné prekonať cca 3 km túru a cestou budete míňať niekoľko menších vodopádov, napríklad Lítlanesfoss, obkolesený čadičmi.






Túra je zo začiatku prudká. Následne sa zmierni. Avšak telesná námaha je kompenzovaná krásnym výhľadom. S každým výškovým metrom sa máme lepší výhľad na jazero Lagarfljót. Keď už nestačím z dychom, zastavím sa a obdivujem čadičové stĺpy na vodopáde Lítlanesfoss, také skrášlenie pred samotným Hengifoss-om. Cesta ubehne veľmi rýchlo a už na vrchole využívame ľudoprázdno a robíme si skupinovú fotku. Sladká tyčinka na doplnenie energie a naspať k autu. Cesta ubehne rýchlo, pohľad na jazero stále spríjemňuje návrat.


Ide sa k Hengifossu.



Vodopád Lítlanesfoss.


Vodopád Lítlanesfoss.


Detail vodopádu Lítlanesfoss.


Cestou k Hengifossu.


V pozadí Hengifoss.


Hengifoss.


Detail okolitých hornín.


Cestou naspäť.


Turisti a jazero Lagarfljót.

Od parkoviska pokračujeme k ďalšiemu nášmu cieľu a to k vodopádu Dettifoss a Selfoss. Ako prekročíme jednu z mnohých pahorkatín, tak sa počasie zrazu umúdri. Dokonca už aj svieti slnko. Zrazu všetko ožije farbami a Island nám po zamračenej nepríjemnej tvári ukazuje svoju usmievavú a romantickú tvár. Ožívame.

Počasie na Islande je typické severské a ovplyvnené Golfským prúdom. Teda sú tu chladnejšie letá a „teplejšie“ zimy (teplejšie myslené, že keby tu nebol golfský prúd boli by omnoho „drsnejšie“). Priemerný ročný úhrn zrážok je 2000 mm. Keďže sa tu stále stretávajú studené a teplé prúdy sú tu veľmi časté zrážky. Nie je nič neobvyklé keď prší aj mesiac v kuse. Priemerne tu je 15 dažďových dní za mesiac. Letné priemerné teploty sú okolo 13 stupňov Celzia a zimné sú okolo - 2 stupne Celzia. Pokiaľ povzdychnete nad miestnym počasím, tak vám miestni len odpovedia: „Buďte radi , že prší takto málo“.








Čoskoro pred jazerom Mývatn odbočíme z okružnej jednotky na cestu číslo 864, ktorá vedie k vodopádom Dettifoss a Selfoss. Tu je parádne značené parkovisko s umyvárňou a toaletami. Opätovne vidíme vysokú kultivovanosť Islandu. Nás však už zaujíma vodopád.


Cestou sa konečne aj vyjasnilo.

Od parkoviska vedie krátka túra k vodopádom. Nechcem to nazvať ani tak túrou ako skôr prechádzkou. Evidentne tu chodí strašne veľa ľudí, kamene sú vyšmýkané. Vodopád neskutočne hučí, a keď ho konečne zbadáme vyrazí nám dych. Je to neskutočné!!!

Všimli ste si?
Dettifoss je najmohutnejší vodopád v Európe. Natáčala sa tu úvodná scéna filmu Prometheus. Aj napriek tomu že sa jedná o dva vodopády a to o Dettifoss a Selfoss. Vodopád Selfoss sa pokladá za prvý stupeň vodopádu Dettifoss.







Samozrejme ako prvý vidíme Dettifoss. Sila vodopádu je úžasná. Každý si tu sadne a len pozerá a nasáva túto mohutnú silu padajúce a hučiacej vody.


Najmohutnejší vodopád v Európe.


Dettifoss.

Pár metrov vyššie sa nachádza ďalší vodopád a to spomínaný Selfoss. Ideme sa naňho pozrieť. Je menej mohutný ako Dettifoss, ale zato širší a mne osobne sa viac páči. Tvorí kamenný polkruh a voda padá zo všetkých smerov.


Selfoss.


Ovečky nemôžu chýbať ani tu.

Dnešný ciel splnený, a tak sa vrátime k autu. Síce už nemáme nič naplánované, ale chceme dôjsť do Húsaviku. Tu nájdeme kemp a zistíme ako to je s „Whale watching“ – pozorovaním veľrýb. Zajtra ráno vyrážame na veľryby, teraz sa však musíme vyspať.


Krajina severu Islandu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kigor
2014-09-04 07:04:05
Pekné, vďaka. A idem si pozrieť film Prometheus s vodopádom odtiaľto.
 
Jožo
2014-09-04 12:11:51
Ďakujem,snáď raz aj naživo.
 
pekelnikivan
2014-09-04 19:52:03
príjemné čítanie aj výborné fotky
 
petor.wiking
2014-09-09 11:14:08
je to tam krasne
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované