KALENDÁR AKCIÍ

Moje akcie Pridať akciu

INTERAKTÍVNA MAPA

Ladislav Bielik - AUGUST 1968

Vernisáž výstavy Ladislav Bielika - AUGUST 1968 z ulíc okupovanej Bratislavy

Termín akcie:  18. 08. 2017 - 01. 09. 2017
Miesto:  Bardejov
Ulica:  Radničné námestie 21
Mesto/Krajina:  Galéria Oddelenia kultúry MsÚ Bardejov, Slovenská republika
Event title

Popis akcie

Ladislav Bielik

sa narodil 28. mája 1939 v Leviciach.

Po maturite na chemickej priemyslovke pracoval vo Virologickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave a v tom čase začal aj fotografovať. V roku 1965 nastúpil do vtedajšieho športového týždenníka Štart. O rok neskôr sa stal fotoreportérom denníka Smena. V roku 1968 sa oženil s novinárkou Alicou Malou, mal 29 rokov. Fotografie z tohto roku, z ulíc Bratislavy zaugusta 1968, sú vrcholom jeho tvorby.

V roku 1971 odišiel Ladislav Bielik z redakcie denníka Smena do týždenníka Štart. Po roku 1975 musel, ako jedna z obetí normalizácie, aj z tejto redakcie odísť. Živil sa v slobodnom povolaní. Jeho fotografie sa sporadicky objavovali v časopisoch Štart, Život, Slovenka a v denníku Smena.

Fotoreportér Ladislav Bielik zomrel 24. marca 1984 nešťastnou náhodou vo veku 44 rokov v Budapešti (Maďarsko) počas automobilových pretekov pri výkone svojho povolania. Aj po mnohých rokoch treba vyjadriť obdiv nad odvahou Ladislava Bielika, ktorý v čase otvoreného nebezpečenstva a všeobecného nepokoja stláčal spúšť fotoaparátu. Ľudí z augustových dní roku 1968 v centre Bratislavy zachytil s neobyčajnou autentickosťou a výpovednou silou. Prax z fotografovania športových udalostí ho naučila pohotovo a bez rešpektu zachytávať fotoobjektívom to najdôležitejšie. Do povedomia širokej verejnosti sa dostal tým, že v auguste 1968 zdokumentoval prvé dni intervencie armád Varšavskej zmluvy v Bratislave. Jedna zo 187 zachovaných fotografií - Muž s odhalenou hruďou - sa stala najslávnejšou slovenskou fotografiou. Bola zaradená do výstavnej kolekcie World Press Photo a neskôr túto snímku opakovane vybrali do renomovaných súborov najlepších fotografií 20. storočia. Fotografia veľmi pôsobivo približuje udalosti z augusta 1968. Prvý raz ju uverejnili v mimoriadnom vydaní denníka Smena 22. augusta 1968 a potom neoprávnene a bez súhlasu autora aj viaceré denníky a časopisy.

Verejné ocenenie Bielikovej práce prišlo až po rokoch, po objavení originálnych negatívov v roku 1989 v starom kufri v pivnici. Zachovalo sa 40 kinofilmových pásov obsahujúcich spolu 187 naexponovaných políčok formátu 24 x 36 mm. Prezentácia celého dokumentu Ladislava Bielika z augustových udalostí roku 1968 bez selekcie sa prvý raz uskutočnila na výstave KONTAKT(Y) v roku 2002 v Umeleckej besede v Bratislave. Názov CONTACT (SHEETS) AUGUST 68 IN SLOVAKIA získal tento výstavný projekt pri príprave katalógu pre zahraničné reinštalácie výstavy, ktorých séria sa začala v januári 2003 v kanadskom Montreale, neskôr v rokoch 2004-2005 pokračovala v USA vo Washingtone, Pittsburghu, Clevelande, Kansas City, Denvere, vrátila sa do Kanady do Ottawy, v maďarských mestách Budapešti, Kaposváre. Bielikove fotografie z roku 1968 vystavovali neskôr aj v Slovenskom inštitúte v ruskej Moskve.

V roku 2003 udelil vtedajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster fotografovi Ladislavovi Bielikovi in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Miesto konania

Zúčastní sa (0):

Možno sa zúčastní (0):

Neprehliadnite