Hore

Auto(Foto)škola

Pri svoje dlhoročnej praxi v obchode, pri vysvetľovaní fototechniky, na workshopoch a prednáškach som sa stretol s ľuďmi, ktorí si mysleli, že moderný fotoaparát je taký inteligentný, že keď sa mu nepodaria fotografie, na vine je fotoaparát.

Vždy som sa snažil vysvetliť, že to je len nástroj pre zhotovovanie fotografií. Jeho možnosti sú limitované okolitými vplyvmi prostredia, svetlom, počasím, technickými možnosťami, zákonmi optiky, fyziky a samozrejme ľudským faktorom.

Aj fotografovanie s najjednoduchším fotoaparátom vyžaduje od užívateľa určité znalosti. Nie je to ako zapnúť televízor a zvoliť požadovaný program. Podobne ako riadenie auta aj fotografovanie si vyžaduje teoretickú prípravu a množstvo praxe. Bez zvládnutia pravidiel premávky a ovládania automobilu vás na cestu nikto nepustí. A aj keď ste zvládli všetko potrebné pre riadenie, pretekár alebo profesionálny vodič z vás možno nikdy nebude. Nie je to ani nutné, stačí ak si jazdu budete vychutnávať a budete jazdiť bezpečne.

Ako majiteľ fotoaparátu by ste si mali naštudovať teóriu fotografovania (svetlo, kompozícia, expozícia...) a zistiť maximálne technické možnosti vášho fotoaparátu. Nemusí z vás byť profesionálny fotograf, ale podmienkou pre kvalitné fotografie je zvládnutie základov. Potom podobne ako sa vodič učí jazdiť na ľade v daždi, cúvať, či vyhýbať sa prekážke, fotograf pokračuje vo vzdelávaní sa a v zžívaní sa s fotoaparátom a objektívmi, učí sa prispôsobovať rozmanitým fotografickým situáciám.

Učte sa s ephotom, pomôžu vám články v rubrike Fotoškola a vo Fotoreportoch. Ďalšie hodnotné informácie nazbierate vo Fóre a „praktické jazdy" si môžete vyskúšať na Workshopoch.

Prajem vám, aby ste urobili „Fotičák" na plný počet bodov a množstvo fotiek bez nehody.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Seto
2009-01-12 11:48:50
Pekne si to napisal. Tľap, tľap...
 
viator
2009-01-12 14:32:35
A navyše perfekte načasované. Doslova sa to sem pýtalo :)
 
Domino
2009-01-12 22:26:10
Múdro napísané....ale... Canon_??:-))Alebo to bolo myslené tak,že my,Nikoňáci, sa nemusíme toľko učiť:-)
 
mutino
2009-01-13 10:57:55
Raz mi jedna pani povedala:Ja som úplne nešťastná,keď sa mi s filmu niektorý obrázok nepodarí.Moja odpoveď bola.:Pani vy ste génius.Ja som rád,keď sa mi podarí jeden obrázok z niekoľkých filmov.Presne o tom je tento článok.
 
Ultra TXF
2009-01-13 12:05:52
Karol ...Ty a Canon na fotke...taký hriech :)
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované