Hore

Buďte kreatívni s objektívmi Lensbaby

Vždy som chcel zostrojiť stroj na výrobu dažďa, ale nikdy som sa k tomu nedostal z dôvodu nepraktickosti. Nemám svoj ateliér a nikto nemá v láske, keď vidí svoj interiér zaplavený vodou. Takže aj keby som sa dostatočne motivoval k tomu takýto prístroj vytvoriť, nemal by som ho kde použiť.

Zrazu ma napadlo na vytvorenie dažďa použiť vodné pištole. Sú ľahké, jednoducho sa prenášajú, čistia a hľadajú. Ľudia sa o svoj interiér alebo ateliér potom tak veľmi neboja a nevyžaduje si to žiadnu špeciálnu prípravu. Všetko čo som potreboval bolo niečo, od čoho sa bude voda odrážať a na zemi niečo čo ju bude zadržiavať. A hľa, budiž dážď (alebo aspoň niečo veľmi podobné).

Hlavným problémom s ktorým som počítal bolo to, že “dážď” z jednej pištole bude vyzerať veľmi plocho - dvojdimenzionálne. Jediné riešenie, ktoré ma napadlo bolo použiť viac vodných pištolí a tilt-shift objektív. Našťastie, firma Lensbaby mi pred istým časom poslala svoj objektív Composer Pro a to aj s dvomi optikami - Sweet 35 a Edge 80. Výsledky? Vynikajúce.

Skúsenosti s Lensbaby.. a pár užitočných tipov

Fotografovanie s objektívom Lensbaby bol pre mňa veľmi zaujímavý zážitok. Keďže je to plne manuálna záležitosť, donútilo ma to spomaliť a uistiť sa, že všetko je dobre nakomponované, naklonené a zaostrené predtým ako človek môže stlačiť spúšť. Hoci to pre mňa bolo trochu frustrujúce, keďže som neskutočne netrpezlivý človek, výsledky stáli za to a to je hlavné.

Akonáhle sa podarí s Composer Pro zaostriť, fotografie sú až prekvapivo ostré. Vždy som Lensbaby považoval skôr za hračku ako za seriózny pracovný nástroj, takže som bol veľmi príjemne prekvapený z toho aké šialene ostré a svieže fotografie to produkuje, pokiaľ sa človek dostatočne sústredí na ostrenie. V kombinácii s extrémne malou hĺbkou ostrosti a rôznymi efektami z vodných pištolí to znamenalo veľké množstvo nevydarených fotografií, kým som sa dostal k perfektnému snímku. Taktiež model nemal dovolené veľmi sa hýbať a tak bolo fotenie náročné pre obe strany (chudák - na konci fotenia bol zmrznutý na kosť).

Poďme ale na tie tipy pre každého, kto uvažuje, že si Lensbaby objektív kúpi, alebo si ho práve kúpil.

1) Použite statív 

Aby ste si boli istí, že zaostríte správne, je oveľa jednoduchšie si to nakomponovať na statíve a sústrediť sa iba na správne nastavenie Lensbaby efektu. To, že máte fotoaparát na statíve vám zaručí to, že si záber nepokazíte nejakým neopatrným pohybom.

2) Pri ostrení používajte Live View 

Ak vám ujde perfektná fotografia len preto, že ste zaostrili trochu mimo je jedna z najviac frustrujúcich vecí pri fotení. Hlavne ak pracujete s malou hĺbkou ostrosti, ktorú ponúka tiltnuté Lensbaby. Ak však nastavíte svoj fotoaparát na Live View zobrazenie, môžete zvoliť priblíženie na 200-300% a uistiť sa tak, že oči (alebo čokoľvek iné na čo ostríte) bude vyzerať perfektne.

3) Na vzdialenosti záleží 

Vzdialenosť fotoaparátu od fotografovaného objektu zohráva veľkú rolu keď používate Lensbaby. Hlavne s 35mm optikou. Skúste si odfotiť niečo veľmi veľmi ďaleko (napríklad nejakú krajinku) a bude to vyzerať akoby vám chcela scenéria utiecť niekam do hyper-preistoru. Mne sa najviac pri portrétovaní osvečilo dostať sa čo najbližšie k objektu, aby som nestratil veľa detailov.

4) Model, nehýb sa! 

Akonáhle máte všetko akotak nastavené, je dôležité, aby sa váš model ani nepohol. Každý miniatúrny pohyb, každý tik bude znamenať to, že prídete o perfektné zaostrenie, s ktorým ste sa tak dlho babrali.

Fotografia 1:

Ideou bolo mať mäkké výplňové svetlo, ktoré bude dopadať na model zhora tak, aby mu osvetlilo hlavu a ramená. Svetlá zo strán presvetlili padajúce kvapky vody a Iana pekne odrezali od pozadia.

Hneď nad modela sme umiestnili masívne reflektory, od ktorých sme mohlo odrážať vodu a vytvárať tak super daždivý efekt.


Fotografia 2:

Pre druhú fotografiu som použil malý systémový blesk ukrytý hneď za stĺpom tak, aby vytváral akýsi halo-efekt obklopujúci Iana. Druhý blesk smeroval trochu pred Iana tak, aby osvetlil padajúce kvapky priamo pred ním a napomohol vytvoriť tie chutné bokehoidné kvapky. Hlavným a zároveň výplňovým svetlom bol softbox. Aby sme fotografii dodali trochu hĺbku, použili sme ešte octabox ukrytý za stĺpom, ktorý osvetľoval naše auto v pozadí. Cieľom bolo vytvoriť fotografiu, na ktorej sa bude zdať, že bola fotografovaná v exteriéri a nie v podzemnej garáži.

Foto: KaleenaJay Studios


Fotografia 3:

Pre tretiu fotografiu bolo hlavným cieľom vytvoriť dojem, že vlastne padá dážď niekde vovnútri. Rozostavenie svetiel bolo viac menej rovnaké ako pri fotografii číslo 1, až nato, že bočné svetlá boli trošku pozmenené tak, aby vytvárali skôr svetlo podobné prirodzenému svetlu presvitajúcemu cez okno.

Na túto fotografiu som obzvlášť hrdý, pretože si myslím, že svetlo v nej je úplne fenomenálne. Dokonca sme použili niekoľko bleskov s Nasty Clamps držiakmi a pár PocketWizard Flex TT5 do výťahovej šachty a nastavili ich rovno, nech vytvárajú tie šialené diagonálne tiene. Jediné čo bolo ešte treba pridať bol jeden blesk na stranu aby osvetlil kvapky vody tečúce prúdom zhora nadol.


Zdroj:  Benov web. Za poskytnutie práv ďakujeme.

V prípade, že ešte nemáte svoj objektív Lensbaby, máme pre vás dobrú správu - v našom predajnom štúdiu je na ne práve zľava 5% do konca tohto týždňa (18.-24.3.). Objektívy LENSBABY už od 76€!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Manicy
2013-03-18 09:10:36
Paradny clanok...
 
quaq
2013-03-18 11:20:21
Composer Pro už mám aj sweet35 a keď budete mať v e-shope samostatne EDGE 80 tak aj ten si kúpim
 
crimoso
2013-03-18 18:56:20
teda, ak toto vyzera ako dazd, dam si na veceru kefu na topanky...
 
vladimirM
2013-03-18 21:12:06
ta neviem. skor sneh. a model suchy alebo leda leda mokry. napad zaujimavy ale asi na imitaciu niecoho ineho a nie dazda.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované