Hore

Dajme šancu aj malým senzorom

Pentax Q je prvá bezzrkadlovka s malým senzorom a čoskoro budú nasledovať ďalšie. Takéto fotoaparáty v skutočnosti majú zmysel – ak ich výrobcovia urobia dobre.

Ako technické fotografické modly máme fotoaparáty Hasselblad, profesionálne zrkadlovky s 10 fps a supersvetelné „elkové“ teleobjektívy. Takáto technika vzbudzuje rešpekt, ale veľa fotografov má aj úplne iné priority. Nie každého baví chodiť s plnými batohmi, brašňami či kuframi ťažkej fototechniky, rozkladať statívy a hlavne to všetko financovať. Chcelo by to aj nejaký protipól. Nejaký moderný ekvivalent Leicy. Malý, rýchly, pohotový a kvalitný fotoaparát. Samozrejme s výmennými objektívmi.

Túto časť trhu v súčasnosti obsadzujú bezzrkadlovky. Tie sa začleňujú do medzery medzi kompakty a zrkadlovky – v skutočnosti sa ich výrobcovia snažia v prvom rade zvetrať zdrvujúcu dominanciu zrkadloviek. Inak to ani nejde. S danou technikou sa nedá ísť s cenou veľmi dole a robiť vietor medzi kompaktmi. A aj dostupné objektívy sú väčšinou základné zoomy. S nimi sa potom vytráca hlavná výhoda týchto aparátov, čiže malé rozmery. Dobrý príklad je Sony NEX – veľmi malé prístroje, ale po nasadení 18-55 alebo 18-200 sú z nich rozmerovo takmer zrkadlovky. Pevných, najlepšie „palacinkových“ (pancake) objektívov je málo a ceny takisto nie sú veľmi sympatické (hlavne keď s týmito systémami rátame ako so sekundárnymi). Ponuka sa bude zlepšovať, ale cena bude vždy problém, ak sa má zachovať kvalita.

Ako teda ponúknuť fotoaparáty, ktoré budú malé, nebudú stáť priveľa a hlavne sa k nim budú dať lacno vyrobiť malé objektívy? Fyzika sa nedá oklamať. Jedinou systematickou možnosťou je zmenšiť snímaciu plochu. Ostatne, objektívy m4/3 sú už teraz menšie ako objektívy NEX a NX, ale v pomere k drobným telám sú hlavne zoomy stále dosť veľké.

Ale logický argument (ktorý sa toľkokrát vynoril po predstavení Pentaxu Q) je – malé senzory už máme v kompaktoch. Obvykle nestoja za veľa, ale tam aspoň slúžia svojmu účelu, tzn. dosiahnuť malé rozmery a cenu. Načo by sme niečo také chceli aj vo foťákoch vyšších tried?

Najprv k senzorom. Dnes nie je zásadný problém vyrobiť kvalitný výstup aj z malého senzora. To, že výrobcovia túto možnosť nevyužívajú a radšej drobný snímač zasypú 12 až 16 megapixelmi a ešte to zabijú softvérovými úpravami, je zase druhá vec. Technicky to problém nie je, ak sa marketing a podobné živly udržia na uzde.

Iste, malý senzor má svoje limity, napríklad v práci s hĺbkou ostrosti, ale to nemusí vždy prekážať. Pri výlete na hory, „streetovaní“ alebo iných žánroch malú hĺbku ostrosti riešiť netreba. Inak by sme všetci fotili iba na strednoformáty.

Ale hlavný dôvod, prečo má kombinácia malého senzora a výmenných objektívov zmysel, sú samotné objektívy. V dnešných kompaktoch sú obvykle objektívy so svetelnosťou cca f/3,5 – 5,3. (Bývalo to lepšie, ale potom si asi výrobcovia všimli, že kompakty majú lepšiu svetelnosť než seťáky k zrkadlovkám a tak to „napravili“.)

V tom najlepšom prípade sa dostaneme na svetelnosť okolo f/1,8 až f/2,5 a to len pri „špičkových“ kompaktoch. Svorne sú to zoomy. Aká svetelnosť by sa dala dosiahnuť s pevným objektívom pre senzor kompaktových rozmerov? Nemusíme ani hádať. Stačí sa pozrieť na objektívy pre bezpečnostné kamery (CCTV). Napríklad:

Toto je značkový objektív pre CCTV kamery, Pentax 6 mm f/1,2, kompletný objektív vrátane ostrenia, clony a bajonetu C. Ekvivalentné ohnisko pre kinofilm je okolo 30 – 40 mm podľa senzora. Cena? 110 dolárov.

Celkovo, keď sa pozrieme na ponuku pre bajonet C (alebo CS), objavíme veľmi zaujímavé objektívy. Určite nie všetky sú vhodné pre použitie na fotografiu, ale dajú sa tu iste objaviť aj skvosty. Pre bajonet C sa vyrába aj špičková optika pre priemysel, lekárske účely a podobne.

Najlepší príklad je Voigtländer Nokton 25 mm f/0,95 (link 1, link2) pre formát m43. Nie je to pôvodom nič iné, než CCTV objektív – v tejto kategórii je svetelnosť okolo f/1 úplne bežná (na sledovanie nočných garáží je to nutnosť). Keďže tento model pokrýva dosť veľký obraz na pokrytie senzora 4/3, iba sa mu vymenil bajonet a začal sa predávať ako fotografický. Na zrkadlovky však nikdy nebude, kvôli konštrukcii, ktorá neráta so zrkadlovým boxom.

Stojí za pozornosť, že pôvodný výrobca tohto objektívu (Goyo) ponúka so svetelnosťou f/0,95 sklá od 17 po 50 mm. Značka SLR Magic sa živí práve adaptovaním týchto objektívov na bajonety m43 a NEX. Takto "prebalený" Noktor 50/0,95 stojí pod 1 000 USD. Koľkože to stojí Leica Noctilux?

A toto sú objektívy pre pomerne veľké snímače (4/3, APS-C). Čím menší senzor, tým väčší je aj výber podobných objektívov a tým kvalitnejšie a lacnejšie môžu byť. Nie sú problém rybie oká, objektívy pre IR snímanie, extrémne makro/mikro ani iné špeciality. Nepochybujem o tom, že niektoré objektívy pre Pentax Q majú tiež takýto pôvod, hlavne tie varianty „toy“ – práve také ponúka aj SLR Magic, možno aj presne tie isté modely.

Podstatné je, že výmenné objektívy pre malé senzory môžu mať kľudne svetelnosť f/1, čiže o dve clony lepšie oproti f/1,8. Ak sa dobre navrhnú, môžu byť aj oveľa kvalitnejšie. Taká výhoda sa prejaví hlavne pri väčších ohniskách – pevný objektív ekv. 300 či 500 mm f/1,3 môže byť určite lepší, než ultrazoom 24 – 600 mm f/5,3. (Pri malých senzoroch už hrá poriadnu rolu aj difrakcia.) Pri dnešných vývojových postupoch by malé kvalitné pevné sklo mohlo kľudne vzniknúť aj ako odpadový produkt popri vývoji nejakého superzoomu.

Taký systémový fotoaparát s pár pevnými objektívmi od rybieho oka po ekv. 500 mm by sa zmestil do ľadvinky, celá kombinácia s váhou do pol kila a s potenciálne priaznivou cenou. Na niečo také sa so zrkadlovkou ani bezzrkadlovkou m43 nedá ani myslieť. Oproti zoomovému kompaktu by zase mohol poskytovať lepší obraz, výbornú svetelnosť, lepšie ovládanie a rýchlosť (napr. žiadne čakanie na vyzoomovanie pri zapnutí). A prípadne by sa uplatnil aj nejaký ten malý cestovný zoom s manuálnym ovládaním zoomu. Ja tu vidím veľký potenciál.

Aký veľký senzor je teda už dosť malý a pritom nie priveľmi? Žiaden výrobca sa z marketingových dôvodov dnes už asi neodváži prísť s aparátom s rozlíšením menším ako 12 MPix. Ak by sa držali aspoň tejto hodnoty, rozumná kvalita by sa dala dosiahnuť so senzorom s crop faktorom zhruba 3 x. A súdiac podľa CCTV objektívov a kompaktov, niekde v tejto kategórii začína byť reálne vyrobiť aj dobré, lacné a malé svetelné objektívy.

Nikon údajne chystá bezzrkadlovku so senzorom o kvapku väčším – 2,7 x, takže aj keď sa neudržia na uzde a natlačia naň 16 MPix, ešte by to malo byť dobre použiteľné (hustota ako 4 Mpix na bežnom kompaktovom senzore). Kenko to berie rovno od podlahy a chystá fotoaparát priamo pre bajonet C, takže to bude niečo pre experimentátorov. Podobný produkt so „stredne malým“ senzorom údajne chystá aj Canon.

S objektívmi ako 50 mm f/0,95, ktorý by dostal vlastnosti (vrátane hĺbky ostrosti) ako 135 mm f/2, sa už dá hovoriť o dosť serióznom aparáte. Široké objektívy takisto nie sú zásadný problém, ostatne Panasonicu (aj iným) sa to dobre darí pri kompaktoch. Cena bude zrejme hlavne otázkou konštrukcie bajonetu, takéto kvalitné odliatky vedia byť drahé. Možno by bolo riešením použiť nejaký „slide“ konektor, ako používa Ricoh. Ale pravdaže iba pre samotný objektív, senzor nech zostáva tam, kde má – v tele.

Pentax Q je teda prvý produkt novej generácie. Hoci jeho vlastnosti (hlavne až príliš malý snímač) a cena nie sú veľmi vábne, následovníci môžu byť veľmi zaujímaví. Len to musia výrobcovia vziať so správneho konca a ponúknuť alternatívu ku kvalitným kompaktom za rozumnú cenu. Zrkadlovky si nedáme – len občas treba niečo menšie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
wayne
2011-09-05 08:35:58
Pekna uvaha, veru, bude to este zaujimave, aj ked pouzivatelia zrkadloviek na svoje masinky nedaju dopustit
 
Corvus
2011-09-05 09:26:00
Ako teda ponúknuť fotoaparáty, ktoré budú malé, nebudú stáť priveľa a hlavne sa k nim budú dať lacno vyrobiť malé objektívy? Fyzika sa nedá oklamať. Jedinou systematickou možnosťou je zmenšiť snímaciu plochu.

este ze moj Oly 35RD ma full frame 'snimac' a mini objektiv 40mm f1.7
 
panpriatel
2011-09-05 09:30:57
medzi f1.4 a f 1.0 niesu 2 clony ale len jedna.
http://en.wikipedia.org/wiki/F-number
 
dedo Milan
2011-09-05 09:53:20
príspevok od: panpriatel
medzi f1.4 a f 1.0 niesu 2 clony ale len jedna.
http://en.wikipedia.org/wiki/F-number
no myslím si, že medzi 1.0 a 1,2 je jedna a medzi 1,2 a 1,4 druhá, takže medzi 1,0 a 1,4 sú dve, mne to vychádza takto
 
panpriatel
2011-09-05 10:18:39
príspevok od: Corvus
Ako teda ponúknuť fotoaparáty, ktoré budú malé, nebudú stáť priveľa a hlavne sa k nim budú dať lacno vyrobiť malé objektívy? Fyzika sa nedá oklamať. Jedinou systematickou možnosťou je zmenšiť snímaciu plochu.

este ze moj Oly 35RD ma full frame 'snimac' a mini objektiv 40mm f1.7
To si zaklincoval!!!
Vo vseobecnosti mi pride uchylne nahanat svetelnost medsim snimacom... Ale budiz.
 
lu_boss
2011-09-05 10:19:51
príspevok od: dedo Milan
no myslím si, že medzi 1.0 a 1,2 je jedna a medzi 1,2 a 1,4 druhá, takže medzi 1,0 a 1,4 sú dve, mne to vychádza takto
medzi 1 a 1,4 sice 1,2 je, ale nie je to jedno EV, podla mna, takze panpriatel ma pravdu
 
panpriatel
2011-09-05 10:20:32
príspevok od: dedo Milan
no myslím si, že medzi 1.0 a 1,2 je jedna a medzi 1,2 a 1,4 druhá, takže medzi 1,0 a 1,4 sú dve, mne to vychádza takto
Vychadza vam to zle. Medzi 1.4 a 1.2 je pol clony (1/2EV). Preto som odkazoval na tu wikipediu ale samozrejme sa to da dohladat aj inak...
 
haplo602
2011-09-05 10:30:16
opravte ma ak a mylim:

1. CCTV kamery su vo velkej vacsine monochromaticke - ziaden problem s chromatickymi vadami
2. CCTV kamery maju pomerne male rozlisenie

Vynimka mozu byt nejake lekarske zobrazovacie systemy, ale tam sa specializuju na presnost a cena NEHRA ulohu v porovnani s ludskym zivotom.

Takisto jedna z nemilych vlastnosti malych snimacov je drasitcky obmedzeny dynamicky rozsah. To ziaden objektiv nezachrani.

Pentax Q je omyl spolocnosti Pentax. Za hrackarsky system s pochybnym ziskom nad dobrym kompaktom zaplatim 2-3x tolko co za ten kompakt so vsetkymi (skoro) problemami vymennych objetkivov.
 
dedo Milan
2011-09-05 10:41:08
príspevok od: panpriatel
Vychadza vam to zle. Medzi 1.4 a 1.2 je pol clony (1/2EV). Preto som odkazoval na tu wikipediu ale samozrejme sa to da dohladat aj inak...
ok, nejako som to omylom zobral z toho druhého riadku a tiež ma pomýlilo, že v dávnejšej dobe bol jeden obj, 50/1,2
 
quaq
2011-09-05 10:43:59
tento článok je čistá špekulácia, každá značka chce prežiť čo najdlhšie a preto sa neustále vyhutujú rôzne cesty aj keď úplne slepé (hlavne že prinesú peniažky), také systémy ako APS alebo filmový disk od Kodaku sú toho jasným dôkazom a čo si kto o ktorom systéme myslí je celkom jedno, čas preverí všetko...
 
Rastislav
2011-09-05 12:20:54
Dobrý článok a aj úvaha, až na to, že: "následovníci môžu byť veľmi zaujímaví", veď ešte ani na prvú generáciu nie sú relevantné testy, a už sa zatracuje. Treba si uvedomiť, komu a na aké účely je takýto foťáčik (Pentax Q) určený. Podľa prvých fotografií sa zdá, že kvalitou fotiek bude na urovni entry level zrkadloviek so setovými, prípadne amaterskými objektívmi. To postačuje veľkému množstvu užívateľov. Tých 12MP je, ak sa nemýlim, vhodných tak najviac do veľkosti tlače A2 a na túto veľkosť kvalita výstupu postačuje. Aj tak väčšina z cieľovej skupiny bude tlačiť max. do A4. Kto sa chce vyžívať v zobrazení 1:1, nech si kupuje tisícové€ telá a objektívy a potom nech ich vláči so sebou ako otrok. Verím, že profíci tuto kvalitu využijú ale mnohí jej potenciál majú zbytočný. Práve preto uvažujem k svojej zrkadlovke pancake objektívy, ktoré sú ľahké a spratné a kvalitou dostačujúce, aby som nemusel vláčiť veľké bremeno.
 
panpriatel
2011-09-05 12:49:53
príspevok od: dedo Milan
ok, nejako som to omylom zobral z toho druhého riadku a tiež ma pomýlilo, že v dávnejšej dobe bol jeden obj, 50/1,2
Nebojte, dobre si pamatate, viacero objektivov ma svetelnost 1.2 ale to este neznamena ze medzi 1.4 a 1.2 je 1EV.
 
Marcel Rebro
2011-09-05 13:06:44
príspevok od: dedo Milan
ok, nejako som to omylom zobral z toho druhého riadku a tiež ma pomýlilo, že v dávnejšej dobe bol jeden obj, 50/1,2

Panasonic 20/1.7
Nikkor 35,50,85/1.8
Panasonic 14/2.5

... a ani to nie je tak davno ....

 
TTL
2011-09-05 14:45:41
príspevok od: Corvus
Ako teda ponúknuť fotoaparáty, ktoré budú malé, nebudú stáť priveľa a hlavne sa k nim budú dať lacno vyrobiť malé objektívy? Fyzika sa nedá oklamať. Jedinou systematickou možnosťou je zmenšiť snímaciu plochu.

este ze moj Oly 35RD ma full frame 'snimac' a mini objektiv 40mm f1.7
Hej, ale

1) Kolko ten fotak stal vtedy, ked prisiel na trh, respektive kolko by taky fotak stal dnes (FF senzor a taky objektiv)

2) Objektiv okolo 40 mm sa da urobit maly a svetelny, ale urob maly objektiv ekv. 500 mm
 
TTL
2011-09-05 14:46:34
príspevok od: panpriatel
medzi f1.4 a f 1.0 niesu 2 clony ale len jedna.
http://en.wikipedia.org/wiki/F-number
Pravda. Povodne tam malo byt 1.8, ale nieco som opravoval a omylom sa 1.8 nahradilo 1.4.
 
haplo602
2011-09-05 14:51:43
príspevok od: Marcel Rebro

Panasonic 20/1.7
Nikkor 35,50,85/1.8
Panasonic 14/2.5

... a ani to nie je tak davno ....

Noct-Nikkor 58/f1.2 AI-s
Nikkor 50/f1.2 AI-s
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 15:01:30
ja som staromodny asi ale všetko čo má menší senzor ako APS-C/4/3 je už pre mna dosť obmedzujúce. Apoň čo sa portrétovania týka určite, a to fotím stále. Namiesto pentax Q bych si kúpil radšej niečo typu G12 alebo Fuji X10 a ešte možno aj ušetrím. A ked už exotiku tak FUji X100 vku aspon pre moje potreby na fotenie ľudí a akcií špica. Aj ked ja asi niesom cieľovka pre pentax Q to skôr TTL .
 
panpriatel
2011-09-05 15:33:17
príspevok od: Jozef Peniak
ja som staromodny asi ale všetko čo má menší senzor ako APS-C/4/3 je už pre mna dosť obmedzujúce. Apoň čo sa portrétovania týka určite, a to fotím stále. Namiesto pentax Q bych si kúpil radšej niečo typu G12 alebo Fuji X10 a ešte možno aj ušetrím. A ked už exotiku tak FUji X100 vku aspon pre moje potreby na fotenie ľudí a akcií špica. Aj ked ja asi niesom cieľovka pre pentax Q to skôr TTL .
Myslim ze na tom neni nic staromodne. Je to prirodzene zistenie ze velkost zaznamoveho media neradno osidit. Stale vatsie a vatsie az mozes robyt slusne velke kontakty. Ops. No nic.
 
panpriatel
2011-09-05 15:37:39
príspevok od: TTL
Hej, ale

1) Kolko ten fotak stal vtedy, ked prisiel na trh, respektive kolko by taky fotak stal dnes (FF senzor a taky objektiv)

2) Objektiv okolo 40 mm sa da urobit maly a svetelny, ale urob maly objektiv ekv. 500 mm
Myslim ze co tym chcel corvus povedat je ze ked chces maly, kompaktny fotoaparat so kvalitnym sklom tak rozhodne nieje treba degradovat k malinkatym snimacom.
Moc digitalom nerozumiem... Ale vzdicky ma trapila otazka ze ci je vobec mozne narvat do tela velkosti kinofilmoveho kompaktneho rangefinderu full frame snimac? Alebo telo velkosti m9 je max?
 
Corvus
2011-09-05 15:43:28
príspevok od: TTL
Hej, ale

1) Kolko ten fotak stal vtedy, ked prisiel na trh, respektive kolko by taky fotak stal dnes (FF senzor a taky objektiv)

2) Objektiv okolo 40 mm sa da urobit maly a svetelny, ale urob maly objektiv ekv. 500 mm
ad 1) netusim co stal (mna stal tusim 90e), ale je to kompakt takze isto menej ako hociaka zrkadlovka.
ad 2) preco by pre boha niekto chcel na mini fotak 500mm objektiv?


moja pointa je ze aj na ff snimac sa daju robit male objektivy. pozri na leica a spol. staci ked je objektiv prime a nie zoom a je co najblizsie filmu. a kedze tieto fotaky nemaju zrkadla, tak to ide lahko spravit.
 
TTL
2011-09-05 15:49:46
príspevok od: Jozef Peniak
ja som staromodny asi ale všetko čo má menší senzor ako APS-C/4/3 je už pre mna dosť obmedzujúce. Apoň čo sa portrétovania týka určite, a to fotím stále. Namiesto pentax Q bych si kúpil radšej niečo typu G12 alebo Fuji X10 a ešte možno aj ušetrím. A ked už exotiku tak FUji X100 vku aspon pre moje potreby na fotenie ľudí a akcií špica. Aj ked ja asi niesom cieľovka pre pentax Q to skôr TTL .
Ja nie som cielovka na Q Q je dizajnova hracicka - uz od pohladu vidiet, ze ergonomia nebude dobra (bajonet uprostred, malo miesta na prsty). Ja by som najradsej videl malu zrkadlovku s rozmermi Pentax Auto 110, senzor crop okolo 2,5 x a dobre objektivy od rybieho oka po 500 mm co bude spolu vazit menej ako kilo. Niekedy treba aj objektivy vymienat, co kompakty nemaju.

Ono ked idem fotit zakazkovy portret, vezmem si DSLR a napr. 150/2.8, ale spolu so zaloznym telom a dalsimi sklami a uz mam 5 kg. Ked idem len tak von, tak sa mi to tahat nechce...
 
TTL
2011-09-05 15:54:21
príspevok od: panpriatel
Myslim ze co tym chcel corvus povedat je ze ked chces maly, kompaktny fotoaparat so kvalitnym sklom tak rozhodne nieje treba degradovat k malinkatym snimacom.
Moc digitalom nerozumiem... Ale vzdicky ma trapila otazka ze ci je vobec mozne narvat do tela velkosti kinofilmoveho kompaktneho rangefinderu full frame snimac? Alebo telo velkosti m9 je max?
Myslim, ze FF senzor by sa zmestil aj do mensieho tela, staci sa pozriet na male filmove kompakty, kde sa musel zmestit este aj film. S elektronikou je to trochu tazsie, ale slo by to. Objektivy su tiez isty problem, na digi senzor sa hodia hlavne retrofokusy (aby svetlo dopadalo spredu a nie zo stran), ale to sa tiez da riesit. Problem je hlavne cena, tusim, ze naklady na FF senzor su asi 12 x vyssie ako na APS-C, takze bezne dostupne to asi nikdy nebude.

So senzormi je to tak ako s filmom. Na nieco sa hodi 110, na nieco 8 x 12. Inak co som pozeral tie interierovky co sme vcera fotili s tymto malym Samsungom EX1, dost som padol na zadok. Kvalita skoro ako so starsej zrkadlovky (aspon s mojej starej 'vypalenej' D200). Este to trochu doriesit, zvacsit plochu a bude to pouzitelne skoro na vsetko.
 
panpriatel
2011-09-05 16:01:30
príspevok od: TTL
Myslim, ze FF senzor by sa zmestil aj do mensieho tela, staci sa pozriet na male filmove kompakty, kde sa musel zmestit este aj film. S elektronikou je to trochu tazsie, ale slo by to. Objektivy su tiez isty problem, na digi senzor sa hodia hlavne retrofokusy (aby svetlo dopadalo spredu a nie zo stran), ale to sa tiez da riesit. Problem je hlavne cena, tusim, ze naklady na FF senzor su asi 12 x vyssie ako na APS-C, takze bezne dostupne to asi nikdy nebude.

So senzormi je to tak ako s filmom. Na nieco sa hodi 110, na nieco 8 x 12. Inak co som pozeral tie interierovky co sme vcera fotili s tymto malym Samsungom EX1, dost som padol na zadok. Kvalita skoro ako so starsej zrkadlovky (aspon s mojej starej 'vypalenej' D200). Este to trochu doriesit, zvacsit plochu a bude to pouzitelne skoro na vsetko.
"Na nieco sa hodi 110 film"
to je odvazne tvrdenie.
 
TTL
2011-09-05 16:08:31
príspevok od: Corvus
ad 1) netusim co stal (mna stal tusim 90e), ale je to kompakt takze isto menej ako hociaka zrkadlovka.
ad 2) preco by pre boha niekto chcel na mini fotak 500mm objektiv?


moja pointa je ze aj na ff snimac sa daju robit male objektivy. pozri na leica a spol. staci ked je objektiv prime a nie zoom a je co najblizsie filmu. a kedze tieto fotaky nemaju zrkadla, tak to ide lahko spravit.
Jasne, ze maly fotak s velkym senzorom a objektivom medzi 28 a 50 mm sa da vyrobit. Sigma, Leica, Fuji take maju. Ale ked chcem mat aj 28 aj 42 mm, tak to aby som si kupil dva fotaky. A ked chcem 70 mm, tak som v haji - mozem si kupit akurat tak kompakt, kde musim pri kazdom zapnuti cakat, kym sa uraci vyzoomovat. A radsej budem vymienat objektivy f/1,2 nez packou vyberat medzi 50/3,5 a 80/4,5.

A preco by mali byt dlhe objektivy domenou iba tych, ktori mozu dat par tisic za sklo a telo? A kde vsade budes tahat taku tazku vybavu? Ono tie ultrazoomy sa nepredavaju iba preto, ze maju 20x 'zoooooom', niekedy sa to naozaj hodi. Akurat kvalita tych zoomov je biedna.

Ja na DSLR nedam dopustit, ale proste vsade to brat so sebou... To proste nejde.
 
Corvus
2011-09-05 16:50:36
no ja fotim 90% na 50mm a podla mojho skromneho nazoru potrebuje 'bezny'* fotograf presne 3 objektivy:
sirokac 24mm alebo 28mm,
normalny 35mm alebo 50mm
kratke tele 85mm alebo 100mm.

podla vkusu kazdeho sudruha.

vsetko ostatne ako ryby a telata su len burzoazne vystrelky

*nie macrista, ftackar, fotograf architektury ci iny uchylak
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 20:04:14
príspevok od: TTL
Ja nie som cielovka na Q Q je dizajnova hracicka - uz od pohladu vidiet, ze ergonomia nebude dobra (bajonet uprostred, malo miesta na prsty). Ja by som najradsej videl malu zrkadlovku s rozmermi Pentax Auto 110, senzor crop okolo 2,5 x a dobre objektivy od rybieho oka po 500 mm co bude spolu vazit menej ako kilo. Niekedy treba aj objektivy vymienat, co kompakty nemaju.

Ono ked idem fotit zakazkovy portret, vezmem si DSLR a napr. 150/2.8, ale spolu so zaloznym telom a dalsimi sklami a uz mam 5 kg. Ked idem len tak von, tak sa mi to tahat nechce...
ja by som by som vedel 80%-90% portretoviek aj tých komerčných v exterieri nafotiť s Fuji X100 na headshoty by mi stačilo 60D a 85tka alebo 5D II a 100vka macro.
Ked budem mať X100 tak snou skúsim nafotiť celu svadbu kamarátovi - podla mna to s tým ide a výsledky budú skvelé lebo sa nebudem starať o ťažku techniku ale o kompo a dej
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 20:05:35
príspevok od: Corvus
no ja fotim 90% na 50mm a podla mojho skromneho nazoru potrebuje 'bezny'* fotograf presne 3 objektivy:
sirokac 24mm alebo 28mm,
normalny 35mm alebo 50mm
kratke tele 85mm alebo 100mm.

podla vkusu kazdeho sudruha.

vsetko ostatne ako ryby a telata su len burzoazne vystrelky

*nie macrista, ftackar, fotograf architektury ci iny uchylak
100/% suhlas a nech su tie pevne ohniska Lkove v prípade Canonu a parada
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 20:06:59
príspevok od: TTL
Myslim, ze FF senzor by sa zmestil aj do mensieho tela, staci sa pozriet na male filmove kompakty, kde sa musel zmestit este aj film. S elektronikou je to trochu tazsie, ale slo by to. Objektivy su tiez isty problem, na digi senzor sa hodia hlavne retrofokusy (aby svetlo dopadalo spredu a nie zo stran), ale to sa tiez da riesit. Problem je hlavne cena, tusim, ze naklady na FF senzor su asi 12 x vyssie ako na APS-C, takze bezne dostupne to asi nikdy nebude.

So senzormi je to tak ako s filmom. Na nieco sa hodi 110, na nieco 8 x 12. Inak co som pozeral tie interierovky co sme vcera fotili s tymto malym Samsungom EX1, dost som padol na zadok. Kvalita skoro ako so starsej zrkadlovky (aspon s mojej starej 'vypalenej' D200). Este to trochu doriesit, zvacsit plochu a bude to pouzitelne skoro na vsetko.
ano - niečo ako Fuji X100 len s FF senzorom a 35mm F2 objektívom!
 
wayne
2011-09-05 20:15:08
príspevok od: Jozef Peniak
ja by som by som vedel 80%-90% portretoviek aj tých komerčných v exterieri nafotiť s Fuji X100 na headshoty by mi stačilo 60D a 85tka alebo 5D II a 100vka macro.
Ked budem mať X100 tak snou skúsim nafotiť celu svadbu kamarátovi - podla mna to s tým ide a výsledky budú skvelé lebo sa nebudem starať o ťažku techniku ale o kompo a dej
tak toto si pozriem! (ak to bude verejne pristupne
 
Marcel Rebro
2011-09-05 20:28:55
príspevok od: Corvus
no ja fotim 90% na 50mm a podla mojho skromneho nazoru potrebuje 'bezny'* fotograf presne 3 objektivy:
sirokac 24mm alebo 28mm,
normalny 35mm alebo 50mm
kratke tele 85mm alebo 100mm.

podla vkusu kazdeho sudruha.

vsetko ostatne ako ryby a telata su len burzoazne vystrelky

*nie macrista, ftackar, fotograf architektury ci iny uchylak
28/45/90 ... to su tie spravne miery
 
bacil2
2011-09-05 20:42:10
príspevok od: Marcel Rebro
28/45/90 ... to su tie spravne miery
ja milujem buržoázne výstrelky
...a pred "bežným" fotografom dávam radšej prednosť "bežnému praciemu prostriedku" ponevádž ten lepšie vyčistí a nepoškrábe
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 20:45:00
príspevok od: wayne
tak toto si pozriem! (ak to bude verejne pristupne
jasne že bude
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 20:45:54
príspevok od: bacil2
ja milujem buržoázne výstrelky
...a pred "bežným" fotografom dávam radšej prednosť "bežnému praciemu prostriedku" ponevádž ten lepšie vyčistí a nepoškrábe
ale aj fotograf by opral - je to len otázka ceny
 
bacil2
2011-09-05 20:53:11
príspevok od: Jozef Peniak
ale aj fotograf by opral - je to len otázka ceny
...tak potom huráá na malé senzory
pre tých čo perú ako ja, sú "bežné zrkadlovky" už pomaly za zenithom
 
NemesiS
2011-09-05 20:54:25
a čo tak nikkor 85mm F/1.0?

http://www.ebay.com/itm/Nikon-85mm-f1-0-Repro-Nikkor-Rare-/260846536566?pt=Camera_Lenses&hash=item3cbbaa4776
 
TTL
2011-09-05 21:03:01
príspevok od: Jozef Peniak
ja by som by som vedel 80%-90% portretoviek aj tých komerčných v exterieri nafotiť s Fuji X100 na headshoty by mi stačilo 60D a 85tka alebo 5D II a 100vka macro.
Ked budem mať X100 tak snou skúsim nafotiť celu svadbu kamarátovi - podla mna to s tým ide a výsledky budú skvelé lebo sa nebudem starať o ťažku techniku ale o kompo a dej
Hm, to by som nerobil. Na vela fotiek to moze stacit, ale nemat zo svadby ani jeden spolocny manzelsky portret, ziadnu momentku z prveho tanca s rozmazanym pozadim, ziadne siroke zabery? Najprv si dobre over, ci svadobcanom taky experiment vyhovuje

Ale inak trochu si prevratil pointu Ked si mozem vziat jednu DSLR s objektivom 85 alebo 100, tak uz mam skoro jedno, ci si k tomu pribalim male druhe telo alebo X100. Ide o to, ze ked idem na turistiku, alebo na kratky vikendovy vylet ktory nema byt vyslovene fotograficky, alebo do lietadla iba s prirucnou batozinou, alebo so sebou musim brat vela inych veci, tak by som radsej vzal mensi system, kde sice ozelim nejaku kvalitu oproti DSLR, ale zase mam variabilitu oproti kompaktu. Proste nieco medzi tym.

Ono keby sme sa hnali iba za co najvacsim snimacom... http://www.aphotoeditor.com/2011/08/23/mitchell-feinbergs-8x10-digital-capture-back/
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 21:05:33
príspevok od: bacil2
...tak potom huráá na malé senzory
pre tých čo perú ako ja, sú "bežné zrkadlovky" už pomaly za zenithom
alebo za prakticou
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-09-05 21:23:13
príspevok od: TTL
Hm, to by som nerobil. Na vela fotiek to moze stacit, ale nemat zo svadby ani jeden spolocny manzelsky portret, ziadnu momentku z prveho tanca s rozmazanym pozadim, ziadne siroke zabery? Najprv si dobre over, ci svadobcanom taky experiment vyhovuje

Ale inak trochu si prevratil pointu Ked si mozem vziat jednu DSLR s objektivom 85 alebo 100, tak uz mam skoro jedno, ci si k tomu pribalim male druhe telo alebo X100. Ide o to, ze ked idem na turistiku, alebo na kratky vikendovy vylet ktory nema byt vyslovene fotograficky, alebo do lietadla iba s prirucnou batozinou, alebo so sebou musim brat vela inych veci, tak by som radsej vzal mensi system, kde sice ozelim nejaku kvalitu oproti DSLR, ale zase mam variabilitu oproti kompaktu. Proste nieco medzi tym.

Ono keby sme sa hnali iba za co najvacsim snimacom... http://www.aphotoeditor.com/2011/08/23/mitchell-feinbergs-8x10-digital-capture-back/
Fuji X100 je siroka dost - aspon pre mna a maze pozadie krásne na F2. A preto pisem ze kamaratovi (mooooj krásny TTLkový) lebo iba vtedy robím výtrty ked si to môžem dovoliť , neni to moja pvá svadba (a dufam ani posledna ) hadam tak vím čo si môžem dovoliť už víš? Parádna Nitránčina nie? už som skora jak odtál S 35mm ekvivalentom nejde spoločný portrét WTF?

http://www.prophotonut.com/2011/06/23/fujifilm-x100-first-findings-and-fuji-x100-high-iso-pictures-full-res-download/#more-8483

A nic som zas neprevrátil, len aj mám úplne odlišné požiadavky ako ty, X-krát za rok fotím svadbu, alebo babu ci chalana - iba tak pár portrétov a vtedy by mi stačila kludne tá X100vka lebo už ma nebaví nosiť so sebou batoh s 5D,+objektívy len pre sranda fotenie. 90% mojich posledných fotení je na spôsob toho v linku. V ostatnom čase aj tak všetko fotím s 5D iI a 50tkou ale chcelo by to 35 ku

Ešte na záver pár mojich budovateľských (foto) predsavzatí:
Minimalizujme svoje výbavy! zbavme sa prebytočných kilogramov! Nenosme obézne batohy keré nás obmedzujú! Vykrojme sa z fotostáda! Budujme celosvetový mier! jedzme menej hranoliek a čokolády! Venujme sa (aj) svojim manželkám! Strihajme si nechty a vlasy! používajme antiperspiranty každodenne... - ale už idem spať
 
TTL
2011-09-05 21:58:59
Jozo, ved vies ake spolocne portrety myslim, nezazil som svadbu kde by take nechceli
 
maraou
2011-09-09 09:59:19
príspevok od: haplo602
opravte ma ak a mylim:

1. CCTV kamery su vo velkej vacsine monochromaticke - ziaden problem s chromatickymi vadami
2. CCTV kamery maju pomerne male rozlisenie

Vynimka mozu byt nejake lekarske zobrazovacie systemy, ale tam sa specializuju na presnost a cena NEHRA ulohu v porovnani s ludskym zivotom.

Takisto jedna z nemilych vlastnosti malych snimacov je drasitcky obmedzeny dynamicky rozsah. To ziaden objektiv nezachrani.

Pentax Q je omyl spolocnosti Pentax. Za hrackarsky system s pochybnym ziskom nad dobrym kompaktom zaplatim 2-3x tolko co za ten kompakt so vsetkymi (skoro) problemami vymennych objetkivov.
ad1.) Tim, ze jsou monochromaticke, tak je to prave podstatny problem s chromatickymi vadami. Starsi objektivy mely sakramentsky dobre korigovane CA, protoze se to na CB fotkach jevilo, jako neostrost.
 
michall
2011-09-09 11:16:48
príspevok od: Marcel Rebro
28/45/90 ... to su tie spravne miery
správne si pomenoval , bežnému stačia
 
michall
2011-09-09 11:20:56
v každom prípade , miniaturizácia kvality je dobrou cestou , podľa pravidla ► najlepší foťák je ten , ktorý máš pri sebe
 
MudrNikon
2011-09-10 00:20:40
príspevok od: lu_boss
medzi 1 a 1,4 sice 1,2 je, ale nie je to jedno EV, podla mna, takze panpriatel ma pravdu
aj soms imyslel že to niekto napíše .. kolegovia by mohli trošku čítať alebo si kúpiť taký náramok ako som nedávno videl u kolegu fotografa sú na ňom clony ako idú po sebe
 
MudrNikon
2011-09-10 00:24:43
príspevok od: Corvus
no ja fotim 90% na 50mm a podla mojho skromneho nazoru potrebuje 'bezny'* fotograf presne 3 objektivy:
sirokac 24mm alebo 28mm,
normalny 35mm alebo 50mm
kratke tele 85mm alebo 100mm.

podla vkusu kazdeho sudruha.

vsetko ostatne ako ryby a telata su len burzoazne vystrelky

*nie macrista, ftackar, fotograf architektury ci iny uchylak
zaujímavý pojem "bežný" fotograf
 
Corvus
2011-09-10 06:54:08
príspevok od: MudrNikon
zaujímavý pojem "bežný" fotograf
ani nie moc zaujimavy... podla galerie na ephoto spada poden 90% fotografov.

a to nehovorim ako negativnu vec.
 
fotografista
2011-09-11 04:09:06
http://www.digineff.cz/art/nikon/canonu-nikonu-uj-d-vlak-varuje-bloomberg.html
 
MudrNikon
2011-09-11 20:52:26
no uvidíme ... pokial to bude rýchle, presné, citlivé a bude v tom niečo naozaj vidieť ale myslím že na tú srandu si ešte počkáme
 
Rachotilko
2011-10-07 09:29:54
Citát z článku:

"Dnes nie je zásadný problém vyrobiť kvalitný výstup aj z malého senzora."

Som skeptický, kým neuvidím ISO1600 zo snímača s plochou 24mm^2 so šumom v RAWe porovnateľným s APS-C. Alebo má autor článku indície o opaku ?
 
TTL
2011-10-07 10:09:34
príspevok od: Rachotilko
Citát z článku:

"Dnes nie je zásadný problém vyrobiť kvalitný výstup aj z malého senzora."

Som skeptický, kým neuvidím ISO1600 zo snímača s plochou 24mm^2 so šumom v RAWe porovnateľným s APS-C. Alebo má autor článku indície o opaku ?
Kto hovori, ze kvalita zacina az na rozmeroch APS-C alebo ze vystup musi byt za kazdych podmienok porovnatelny? Samozrejme ze na vyssich citlivostiach budu mat vacsie bunky vyhodu. Ale maly senzor s objektivom f/1.4 na tom bude v oblasti chytania svetla rovnako, ako vacsi s f/2.8.

Ale inak ano, da sa. Este v roku 2006 mal Fujifilm SuperCCD senzory, ktore sa praticky vyrovnali 10 x vacsim senzorom co sa tyka odstupu signalu od sumu.
 
Rachotilko
2011-10-07 13:47:20
1, S tou svetelnosťou je to pravda.

2, Pochybujem o tom rovnakom pomere S/Š ako pri 10x väčších snímačoch. Pri ISO1600 alebo aspoň ISO800 ??? Neuverím, kým neuvidím porovnania. Hneď aj bežím na dpreview, kuknúť na pixle.

3, Fuji stále robí SuperCCD, akurát že tú oktagonálnu topológiu doplnili o možnosti zväčšenia dynamického rozsahu kombinovaním subpixelov a premenovali to na EXR. Výsledky sú famózne.

4, Ja som hlavne polemizoval s tvrdením článku, že snímače v súčasných kompaktoch nestoja za fajku tabaku, a že je to tak naschvál, a že až Pentax Q bude tým pravým orechovým. Pravým orechovým bude podľa mňa Fuji X10, s 2/3 EXR/CMOS snímačom.

 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované