Hore

Drahý fotograf...s pozdravom, Model

Profi modelka Jen Brook pre nás, fotografov, pripravila skutočne zaujímavý článok vo forme listu. Nájdete v ňom trefné poznámky k našej práci pri fotení modeliek. Takže bez zbytočných rečí, ak fotografujete modelky alebo modelov – povinne čítať (najmä začínajúci fotografi).

Drahý (začínajúci) fotograf,

moje meno je Model. Bola by som rada, keby si pri fotení so mnou myslel na tieto veci  (aby sme dosiahli čo najlepší výsledok). 

 • Či si muž alebo žena, občas ma trochu podpichni.  Som šťastná, keď som v spoločnosti niekoho so zmyslom pre humor. A ak sa vieš zasmiať sám na sebe, budem sa smiať aj ja a obaja sa budeme cítiť oveľa uvoľnenejšie. 
 • Nesmej sa na mne. Neposielaj negatívne vibrácie tým, že budeš  robiť smiešne ksichty alebo sa chichotať. Nedovoľ mi, aby som si myslela čokoľvek iné ako to, že som senzačná. Moje sebavedomie to potrebuje.

Trocha zábavy v zákulisí fotenia s Donnou Graham a Jo Rutherford


 • Ak si ešte nikdy nefotil s modelkou, skús popremýšľať nad tým, že by si si zaplatil skúsenejšiu a užil si fotenie bez stresu a bez toho, aby si musel tie fotky potom dať nejakým svojim asistentom. Profi modelka ti uľahčí kopu práce a času. 
 • Ak so sebou máš vizážistku, mal by si si ju vážiť zlatom. Nielen, že dokáže zo škaredej húsenice spraviť nádherného motýľa (fyzicky, ale hlavne psychicky), ale zároveň ti počas fotenia môže priateľsky poradiť a všimnúť si veci, ktoré si ty nevšimneš. Napríklad odstávajúca šnúrka z podprsenky, zatúlaný vlas a podobné maličkosti, ktoré by si potom musel pracne editovať v počítači. Plus, vizážistka je schopná vykúzliť viacero typov vzhľadov. Povedzme si to takto – ja sama sa nedokážem vždy perfektne nalíčiť – keby som to vedela, tak pracujem ako vizážistka. Čo tým chcem povedať? Pozri rozdiel:

Zákulisná foto – napravo make-up od Donny Graham


 • Povedz mi vopred čo chceš fotiť. Povedz aký chceš styling a ukáž  pár príkladov. Ja urobím čo bude v mojich silách, aby som ti v tomto smere vyhovela. Budem sa cítiť fakt blbo ak prídem na fotenie a ty mi povieš, že si mám obliecť jednoduché čierne šaty – pričom tie v skutočnosti ešte stále ležia u mňa na dlážke v kúpelni po tom ako som v nich bola pred týždňom na párty...
 • Počas fotenia sa so mnou rozprávaj. Je to fajn počuť nejakú spätnú väzbu a vytváranie si akéhosi vzťahu je nevyhnutná esencia, ak zo mňa chceš dostať to najlepšie. Vytvor si rytmus s pochvalami (či ich myslíš vážne alebo nie). „Vynikajúce“, „Skvelé“, „Úžasné“.. koniec koncov, som žena... bez toho nevyžijem.
 • Pracujem ako modelka, ty musíš byť režisérom. Nezabúdaj nechať ma dýchať. Poznám seba a poznám svoje telo. Strávila som predsa hodiny a hodiny pred zrkadlom a snažila sa každý detail zdokonaliť tak, aby vyzeral super. Lenže ty vidíš to, čo ja nie, takže musíme pracovať ako tím ak chceme dosiahnúť super výsledok. Skús mi dať povel asi po každej tretej pochvale... „skvelé, super, úžas, trochu zodvihni bradu, vynikajúce...“... ono to fakt funguje.

 • Nevyvádzaj ma z rytmu. Hlavne ak som profi modelka. Neboj sa, som asi rovnako nervózna ako ty. Ale tie fotky chcem aj ja. Tak ma skús nechať na začiatok s klasickou „rukou vbok“, zatiaľ čo testujeme svietenie alebo make-up. Akonáhle je všetko ok, daj mi vedieť, že môžem začať pózovať. Nepozeraj sa po každej fotke na displej, inak sa vždy vrátim k „póze číslo 1“, budeme musieť začať odzačiatku a pózy budú strnulé. Urob takých 5-10 fotiek s rôznymi pózami a potom si daj chvíľku na to, aby si si pozrel výsledok. Niektoré zábery budú fajn, niektoré nie. Je fajn mať trochu rozmanitosti.

Foto - Silverlight

 • Pusti nejakú hudbu kvôli atmosfére. Vyplní to ticho a ty ma nebudeš musieť tak často chváliť.
 • Nebuď perverzný. Niektorým dievčatám sa to môže páčiť, ale ak to chceš robiť, musíš si byť 100%-ne istý, že do tej skupiny patrím. Ak ma čo i len trošku vystrašíš, budem sa cítiť zle po zvyšok dňa a fotky budú hrozné. Viem, že je ťažké v lichôtkach nájsť rovnováhu a tak tlieskam tým, ktorí to zvládli a nacvičili si to už vopred.
 • Ak som klient a neviem pózovať, tak mi to ukáž. Určite sa nebudem cítiť tak trápne, keď mi pózu najprv ukážeš a ja ju iba zopakujem.

Foto: Alison Bailey. Gary Hill ukazuje jeho „S“ pózu.


 • Ak som klient, fotku na displeji mi ukazuj iba ak si si 100% istý, že sa mi bude páčiť. Ak uvidím niečo, čo sa mi nemusí páčiť – napr. dvojitá brada, bacuľaté koleno, trápne vykúkajúca bradavka... nemusím sa potom cítiť až tak úžasne. V skutočnosti – to dokonca môže rozhodiť moje sebavedomie až do konca fotenia. To sebavedomie, ktoré si  tak dlho budoval.
 • Prosím, pri fotografiách tváre nechaj 35mm objektív v brašni. Nemyslím to zle, ale moja tvár je dosť bacuľatá aj bez toho, aby si jej ešte pomáhal. Bacuľatá tvár = smutná tvár pri prezeraní fotiek.
 • Ak fotíš celú postavu, „choď dole“. Kľudne si sadni na stoličku alebo si čupni a ostri na môj bližší bok alebo bedro. Budem tak vyzerať oveľa vyššia, štíhlejšia a budem ťa naveky milovať. Dokonca aj moje proporcie budú vyzerať OK a nikdy nikto nebude vedieť, že si to fotil „zdola.“

Foto: Noel Shelley; MUA: Donna Graham; Styling: Helen Waugh


 • Povedz mi, keď budeš chcieť fotiť americký polocelok. Môžem tak natočiť chodidlá kvôli stabilite a do fotky sa potom dostať v úplne iných uhloch.

Foto: Noel Shelley; MUA: Donna Graham; Styling: Helen Waugh

 • Mám rada odlišné typy svietenia. V skutočnosti ich mám tak rada, že vždy keď ma fotograf nasvieti obrovským octaboxom umiestneným niekde vo výške mojich kolien a s výkonom na maximum, tak vždy keď žmurknem vidím fialové osemuholníky. Som z toho smutná. Ja sa chcem pozerať dohora, mať pekne vyrezané lícne kosti a naťahovať krk ako nádherná... žirafa? Ak to urobíme takto, budem sa cítiť oveľa prirodzenejšie – akoby som pozerala do slnka a bola obletovaná svetlom. Nie som expert, ale zdá sa mi to takto lepšie.
 • Ak sme fotili TFP, prosím povedz mi, kedy dostanem fotky. Ak budem musieť na fotky čakať dlhšie ako osem týždňov bez varovania, začnem si myslieť, že si na mňa úplne zabudol a náš spoločne strávený čas a všetko okolo začne byť trochu trápne.


Vďaka, že si si našiel čas a prečítal si si môj list, pán fotograf / pani fotografka. Naozaj si vážim, že robíš niečo naviac a hlavne, že to neberieš ako poúčanie. Aj ja som iba človek a chcem to isté čo ty – čo najlepšie fotky. Ak sa budeš riadiť tým, čo som ti napísala, nič ťa to nebude stáť, ale môže ti to priniesť veľa do budúcna.

S pozdravom Tvoj Model.

http://jenbrookmodel.tumblr.com/post/45762723033/dear-photographer-kindest-regards-model-xxxKomentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef87
2013-05-24 12:35:34
Ďakujem za rady, postrehy . Určite sa budem snažiť ich dodržať keďže som začiatočník
 
tonlou
2013-05-24 12:38:15
Dobreee , mnoho z toho poznam,obcas ale zabudnem spravit.
 
AndelicekFX
2013-05-24 12:51:19
Veľmi dobrý článoček
 
haplo602
2013-05-24 12:54:56
Odporucam autorovi precitat si povodny text a svoj a doplnit casti ktore vynechal. Ak je problem s prekladom, odporucam vyuzit sluzby niekoho v anglictine zdatnejsieho.

Takto sa straca velka cast vtipu a niektore prakticke rady povodneho textu.
 
blasi
2013-05-24 13:22:03
fajny clanok. Vdaka autorovi, ze ho sem vlozil
 
vd
2013-05-24 13:27:58
to je tak pre nastrocnych
 
lu_boss
2013-05-24 14:35:16
...s modelmi treba citlivo, s uctou a usmevom... o tom to je...

Inak, som nevedel, ze dve tretiny tela je americky polocelok...
 
Napster050
2013-05-24 17:40:04
americký polocelok
to je jak: "Vieš ako sa povie v Rožňave BigMac ? ......... Žemľa!"
 
Juraj Lacko
2013-05-24 17:55:37
Tu je link na dalsi list tentokrat od skusenej modelky pre zacinajucu. Rady ako take si moze zapamata aj fotograf a povedat neskor modelke. Je to v AJ ale google prelozi..

http://petapixel.com/2013/05/24/dear-model-posing-tips-for-how-to-look-your-best-in-photographs/
 
carlos_corzo
2013-05-24 18:18:25
Co by dnes robili redaktori, keby neexistoval facebook a podobne sluzby na zdielanie... Asi by museli zacat seriozne pracovat a hlavne mysliet, nie len lacno preberat, co im kto podhodi na facebooku...
 
keko
2013-05-24 18:31:08
Mila Modelka,
A co by si este nechcela, harpia? Sak si horsia jak moja zena doma ....

 
monciciatko
2013-05-24 19:56:36
super clanok pre zacinajucich fotografov. je natom vela pravdy niekto si to tu precita a niekto sa k tomu casom musela prepracovat
 
bobo222
2013-05-24 22:37:41
Aké jednoduché....
To my sme čítali Šmoka a Feiningera...
 
martinez
2013-05-25 01:05:40
[i]"Tell me when you are going for a 3/4 length shot...
Povedz mi, keď budeš chcieť fotiť americký polocelok"[/i]
Tomáš, a si skutočne spokojný s týmto tvojim prekladom!
Iné pasáže ani nespomínam ...
 
BlackWolf
2013-05-25 01:17:45
američák je ked sa reže nad členkami ...
 
Imiy
2013-05-25 12:38:58
obcas pomôže aj dobre pretiahnúť pred fotením ... , alebo po ?
 
ecallir
2013-05-26 22:10:36
príspevok od: Imiy
obcas pomôže aj dobre pretiahnúť pred fotením ... , alebo po ?
jediné čo ma v tejto súvislosti napadá: vlastná skúsenosť?
 
Imiy
2013-05-26 22:39:27
príspevok od: ecallir
jediné čo ma v tejto súvislosti napadá: vlastná skúsenosť?
aký článok , taká reakcia ...
 
jojooff
2013-10-29 16:13:23
príspevok od: Imiy
obcas pomôže aj dobre pretiahnúť pred fotením ... , alebo po ?
Fotografa statívom po krížoch ... to pomaha celkom isto. vtedy sa modelka príjemne uvolní
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia