Hore

Autor: Ivan Čaniga

Fotografia, láska na celý život

Pozorovanie sveta fotografickým okom.

Tento úvodný blog, nebude o tom ako nastaviť fotoaparát a svetlá, skôr bude o pochopení ako sa na fotografiu pozerať, ako vlastne s fotografiou začať, ako s fotografiou žiť. Na trhu je obrovské množstvo kníh o fotografii, na internete tisícky návodov, ako urobiť dobrú fotografiu. Áno, je dobré, ak si preštudujete knihy, pozriete návody, nájdete fotografické vzory. Zopakujete fotografickú predlohu, tým všetkým sa učíte a budujete svoje fotografické základy.  Ja vám priblížim fotografiu, cez svoj príbeh, ktorý začal pred 40-timi rokmi a stále pokračuje.

Rozhodol som sa, že sa vami podelím o bohaté fotografické skúsenosti, ktoré som nadobudol počas mnohých rokov strávených vo fotoateliéri, ale aj v exteriéri s  fotoaparátom.   Postupne sa budem venovať rôznym fotografickým žánrom, ako portrét, zátišie, produktová fotografia, architektúra, príroda, zvieratá atď. Ukážem vám ako som nafotil niektoré fotografie, priložím kreslenú skicu, na ktorej bude vidieť, ako bola fotografia nasnímaná, aké som použil svetlo a príslušenstvo na konkrétny záber. Upozorním  vás, na čo si máte dávať pozor, ešte pred samotným fotením.

Každý začiatok prináša nové výzvy, nové poznania, hľadanie odpovedí na rôzne otázky. Ak sa chce niekto naučiť fotografovať, nie je to len o kúpe fotoaparátu a svetiel. Dobrý fotograf s fotografiou žije, vidí okolo seba krásu, okolo ktorej prechádzajú iní bez povšimnutia. Hľadá stále nové námety, pozoruje svetlo v uliciach, prírode, zapisuje si do pamäti svetelné situácie, ktoré prežil počas dňa. Fotografia nemá zďaleka takú bohatú históriu ako maliarstvo, ale to neznamená, že by bola na svoj prínos do umenia zanedbateľná. Prvé zmienky o camere obscure sa objavili už v staroveku v rokoch 384 – 322 pred naším letopočtom. Princíp camery obscury opísal v antickom Grécu Aristoteles. Vznik prvej fotografie sa viaže na dátum 1826 - Joseph Nicéphore Niépce.

Aby vás fotografia obohatila čo najviac, treba si naštudovať a hlavne napozerať vynikajúcich fotografov, ktorí tvorili dejiny fotografie. V každom žánri sa nájdu úžasní fotografi, ktorí pracovali s ďaleko zložitejšími fotoaparátmi, ako poznáme dnes a vytvorili nezabudnuteľné príbehy fotografie, ktoré sa dostali do histórie. Ich fotografie sa stali súčasťou najvzácnejších fotografických zbierok vo svete.

Často dostávam otázky typu, aký fotoaparát si mám kúpiť ? Potrebujem si kúpiť k fotoaparátu aj blesk, alebo svetlo ? Aký objektív potrebujem na začiatok ? Mam si kúpiť univerzálny objektív ? Aké blesky si mám kúpiť ? Ktoré sú najlepšie svetlá ? Koľko svetiel si mám kúpiť do fotoateliéru ? Aké príslušenstvo k svetlám potrebujem na začiatok ? Na odpovede k týmto otázkam prídete sami, tak ako budem zverejňovať články, kde sa budem zaoberať aj technikou komplexnejšie.

Ak niekto začína fotografovať, na začiatku by si mal vyskúšať fotiť s jedným svetlom, volajme ho hlavné svetlo, a snažiť sa s týmto jediným zdrojom, vytvoriť rôzny charakter svetla. V tomto nám pomôže slnko, ktoré si treba predstaviť ako jeden hlavný svetelný zdroj, ktorý môže byť ostrý, ak je slnečno, alebo difúzny, ak je zamračené a lúče idú cez mraky. Každé obdobie a každá hodina v roku má iný charakter svetla, inú farbu, svetlo je jazyk fotografa, preto si treba odpozorovať jednotlivé svetelné situácie, ktoré potom bude vedieť využiť  a nasimulovať v štúdiu pri fotení. Ak toto pochopíte, tak nebudete mať problém vybrať typ svetelného zdroja na vytvorenie konkrétnej atmosféry v štúdiu, ako napríklad, stôl s raňajkami, ktorý je presvetlený slnečnými lúčmi.

Začiatky sú vždy najťažšie, treba si nájsť fotografické inšpirácie

Keď som začínal s fotografiou, pozeral som si majstrov fotografov a majstrov maliarov a snažil som sa napodobňovať kompozíciu a atmosféru, ktorú mali na svojich fotografiách, alebo plátnach. To odporúčam aj teraz. Ak niekoho učím fotiť, poradím mu aby si našiel nejaké predlohy, našiel svojich favoritov, analyzoval ich a snažil sa ich zopakovať.

Keď pozerám film, ktorý je filmársky dobre urobený, dobrá réžia dobrá kamera, často sa prichytím, ako si v duchu rozoberám scénu, ako je osvetlená, z čoho je vytvorená svetelná hladina, aké druhy objektívov boli pri snímaní použité. Ak sa mi niečo páči, tak si to zapíšem do poznámok, urobím si skicu a možno takéto svietenie niekedy využijem.

Technologický progres nezastavíme, treba sa prispôsobiť

Technológie išli dopredu aj v tomto odvetví, čo malo za následok, že svetelné príslušenstvo pre fotografov je veľmi bohaté na sortiment, lampy sú kompaktnejšie, znížil sa aj ich výkon, sú cenovo dostupnejšie, dá sa na svetlách meniť farebná teplota, fotografi už nepotrebujú svetlá s obrovským výkonom, ako keď sa fotilo na diapozitívy, ktoré mali nízku citlivosť. Málokto si dnes na Slovensku kúpi generátor, ktorý má výkon 6000 Ws.

Postupom času som aj ja vymenil časť svetelnej techniky. Okrem klasických zábleskových svetiel mám aj stále svetlá a občas využívam aj LEDky. Dnešné senzory snímania obrazu vo fotoaparátoch sú mimoriadne citlivé na svetlo, čo je obrovská výhoda oproti minulosti. Fotografovať sa dá aj v podmienkach s extrémne nízkou svetelnou hladinou. Nepotrebujete svetlá s veľkým výkonom. Výhodou dneška je aj to, že nemusíte vlastniť veľa svetiel, ale na väčšiu produkciu si svetlá, ktoré potrebujete doplniť,  jednoducho vypožičiate a po fotení vrátite. Hlavne sa jedná o  špeciálne svetlá, ktoré sa nepoužívajú tak často, je zbytočné, aby ich fotograf vlastnil.

Pracujem často s Elinchromom, používam aj iné značky, moje obľúbené svetlá sú od Profota B1, ktoré majú vlastnú batériu, takže ich môžete zobrať kdekoľvek, nepotrebujete k nim žiadne káble, ktoré sa často pletú pod nohami.

Fotografujem dvomi spôsobmi, buď využijem prirodzené svetlo, ako hlavné a len jemne dosvietim scénu umelým svetlom, alebo naopak, hlavné svetlo bude umelé a zároveň využijem prirodzené svetlo, ako doplnkové.

V nasledujúcich blogoch sa budem postupne venovať rôznym fotografickým žánrom, ako portrét, zátišie, produktová fotografia, architektúra, príroda, zvieratá atď.  Ukážem vám ako som nafotil niektoré fotografie, priložím kreslenú skicu, kde budete vidieť, ako bola fotografia nasnímaná, a aké som použil svetlo a príslušenstvo na konkrétny záber.

Viac z mojej tvorby nájdete na ivancaniga.com.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Štefan Káčer
2020-12-10 06:27:23
palec hore, po dlhsom case sa tesim na dalsie clanky, toto je velmi, velmi pozitivny posun ...
casom ziskat este dalsich prispievatelov tohoto rangu a e-photo bude patrit tam, kde by mohlo
 
Krtko fotografom
2020-12-10 07:47:15
Perfiš... viac slov netreba.
 
doks
2020-12-10 13:01:04
paráda teším sa na daľšie články!! E photo by malo ísť týmto smerom
 
satanley
2020-12-10 14:23:22
Vynikajúci článok! Teším sa na pokračovanie.
 
kenort
2020-12-10 16:08:09
Výborné, teším sa na ďalšie
 
blaza1198
2020-12-15 19:19:41
Výborné, budem sledovať.
 
pedro81
2020-12-16 10:32:32
super
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia