Hore

Fotografie, ktoré neprehliadnete

Na internete sa nachádza mnoho serverov, ktoré uverejňujú zbierky vtipných, zaujímavých, či inak pútavých fotografií. Rozhodli sme sa pre vás spracovať výber týchto snímok a rozdeliť ich do niekoľkých kategórií podľa toho, čím vás majú upútať. Autorov fotografií je pri týchto záberoch veľmi ťažké vypátrať, keďže stránky, z ktorých sme čerpali, si na uvádzaní svojich zdrojov nedávajú veľmi záležať.

Rýchlosť

Nebudeme tu teraz rozprávať o expozičnom čase fotografie, aj keď nemožno poprieť, že aj on má veľký podiel na výsledkoch, ktoré tu uvidíte.

23. Júl 2010, Lethbridge airshow, čas 12:22. Zrazu jedno z lietadiel CF-18 klesá nosom prudko k zemi a jej pilot Kapitán Brian Bews sa katapultuje iba pár metrov nad zemou pred tým, ako sa lietadlo za približne 40 miliónov USD premení na veľkú ohnivú guľu a hromadu šrotu. Takto napísané to môže znieť pekne, no nebyť pohotového fotografa menom Ian Martens nasledujúce snímky by sme si mohli iba predstavovať. Musíte uznať, že bol v správnom čase na správnom mieste. Aj keď pilot pristával v tesnej blízkosti šľahajúcich plameňov, našťastie vyviazol bez zranení.

Vojenská technika a explózie pri rôznych verejných prehliadkach a rekonštrukciách bojov sú vždy skúškou pohotovosti fotografa, šťastia a rýchlosti sériového snímania. V roku 2010 sa v Južnej Kórei v rámci 60. výročia historickej bitky o Inchon odohrala veľkolepá rekonštrukcia bojov, v ktorej bolo zapojených viac ako 14,000 účinkujúcich Kórejských námorných síl a US Navy. Počas rekonštrukcie bolo samozrejme používané slepé strelivo, no protiletecká munícia FLAK vytvárala pri explóziách efektné prstence, ktoré boli zachytené pohotovým fotografom z  agentúry AP.

Ďalšou kategóriou sú fotografie priamo z “horúcich oblastí“, ako napríklad Gaza, Afganistan, alebo Sýria. Na prvej uvedenej fotografii vidíme práve vypustenú podzvukovú strelu  Zem-Zem FGM-148 Javelin. Hoci táto fotografia nie je svojím obsahom až tak unikátna, patrí medzi najlepšie svojho druhu. Keď si k tomu pripočítate to, že každá z týchto striel má hodnotu približne 80,000 USD, tak sa jedná skutočne o “cennú fotografiu“.

Viac fotografií, pri ktorých rýchlosť, či už fotografa alebo techniky, zohrala významnú úlohu a mala rozhodujúci vplyv na celkový impakt fotografie nájdete vo fotogalérii na konci článku.

Perspektíva

Vidíte veci inak, ako ostatní ľudia? To je dobré. Máte jeden z dôležitých predpokladov vyhotoviť skutočne dobrú neokukanú fotografiu. Ľudí, čo podopierajú šikmú vežu, bozkávajú Sfingu, alebo zvierajú slnko medzi prstami je všade ako maku a nikoho tým už neohúrite. Kto chce zaujať musí zapojiť šedú mozgovú kôru a zapnúť si hľadáčik v oku.

Existuje množstvo spôsobov, ako ľudský mozog  optickou ilúziou zmiasť a oklamať. Spomenuli sme si tu bežne zaužívané fotografie svetových kultúrnych a historických pamiatok. Princíp je všade rovnaký – nakomponovať fotografiu a vzdialenosť objektu v popredí tak, aby boli oba objekty približne rovnako veľké. Tento princíp je však využiteľný aj inak. Môžete s veľkosťou objektov experimentovať.

Soľná pláň Salar de Uyuni v Bolívii poskytuje na takéto fotografie priam ideálne podmienky a rozličné expedície sa s fotografiami veru vedia pohrať. Naviac je to miesto unikátne aj v tom, že pokiaľ je na povrchu v niektorých prípadoch voda, tak sa doslova zmýva horizont.

Iný prípad je, pokiaľ ľudský mozog na fotografii zmätieme zmenenou orientáciou predmetov. Poznáte film Christophera Nolana – Inception? Spomínate si na scénu, keď Leonardo DiCaprio prechádza vo sne z “ horizontálnej“ na “vertikálnu“ ulicu? Tieto fotografie sú niečím podobným, ibaže tu nebolo použité zelené plátno, ani CGI. Fotograf ľudí jednoducho “poskladal“ na chodník a obrátil fotoaparát. Vytvoril tak perfektnú priestorovú ilúziu.





Chcete prinútiť objekty levitovať a nie ste psychotronik? Nezúfajte, nemusíte kvôli tomu dlhé roky študovať, ani oplývať superschopnosťami. Stačí vedieť  správne používať perspektívu a hru tieňov. Menej pozorný divák si môže myslieť, že muž na prvej fotografii sa vznáša. Pri bližšom pohľade je však vidno, že v skutočnosti je pred ním len malá mláčka vody, ktorá imituje tieň. Druhý príklad je už mierne zložitejší. Prvý pohľad? Dáma levituje na lietajúcom pódiu. Aj keď je tieň tyče vlajky veľmi dobre viditeľný, piesok vytvára natoľko homogénne prostredie, že optická ilúzia je skutočne silná.

          

Zaujímavé sú aj ilúzie vytvorené prepojením techniky a okolia, kedy sa stierajú hranice obrazovky a skutočnosti. Ako môžeme vidieť na týchto dvoch príkladoch, niektorí ľudia si dávajú na týchto ilúziách skutočne záležať! Odfotia fotografiu, presunú ju na plochu notebooku a okolie naaranžujú tak, aby presne pasovalo do pozadia notebooku. Nakoniec urobte si obraz sami.

          

Náhoda

Niekedy sú skvelé fotografie dielom obyčajnej náhody. Tá môže občas fotografovi riadne zavariť, ale aj dopomôcť k záberom, ktoré by sa mu inak nepodarili, aj keby sa akokoľvek snažil.

Videli ste niekedy orla s prúdovými motormi? Nikomu by to asi ani nenapadlo, až pokiaľ neuzrela svetlo sveta táto fotografia, ktorá sa objavila aj vo výbere fotografií na britskom Telegraphe.


Táto fotografia bola zachytená kanadským fotografom Pamom Mullinsom a o jej vzniku sám hovorí: „Orol sa iba kĺzal vo vzduchu a panningom som sa snažil získať dobrý záber. Po tom, ako som stlačil spúšť som si myslel, že som odfotil len klasický záber. Keď som si ho však neskôr pozrel uvedomil som si, ako výnimočne vyzerá. Najskôr som predpokladal, že fotografia je zničená motorovými pruhmi, bolo to však presne naopak. Nie som si istý, či by som bol schopný exponovať takýto záber, pokiaľ by som sa o to bol snažil. “ Tu je jasne vidno, že fotografovi veľkou mierou pomohla náhoda. Nič to však nemení na fakte, že je to vynikajúca fotografia.

Zvieratá sú na fotografii vo všeobecnosti dosť nepredvídateľným elementom. Niekedy však prispejú k tomu, že vznikajú v skutku úsmevné momentky. Spomínate si na kultový film Slunce Seno a predsedu v kravíne JRD? Podobná fotografia sa podarila neznámemu fotografovi z hlbín internetu. Iba predsedovi "prirobil" kravské rohy. Pritom sa nejedná o najlepšiu fotografiu, no z kategórie “spackaných“ ide o jednu z vtipnejších.

Kategóriou samou o sebe sú fotografie, ktoré si prajeme, aby radšej neexistovali. Dôvod je celkom jednoduchý – niekoľko milisekúnd po ich vyhotovení totiž dochádza k vážnemu poškodeniu fototechniky, v niektorých prípadoch dokonca zdravia. Ako príklad si uvedieme klasickú fotografiu z prvej kategórie. Fotografovanie golfu sa môže zdať dokonale nevinné a bezpečné a napriek tomu si to tento objektív pekne odniesol. Filter – nefilter.


K napísaniu tohto článku ma inšpirovalo veľké množstvo fotografií, s ktorými sa denne na internete stretneme na najrôznejších serveroch venujúcich sa rôznym tematickým zbierkam fotografií. Množstvo fotografií, ktoré vidíme sú nenápadité, odfláknuté a nezaujímavé. Nájdu sa však aj kúsky, nad ktorými sa pozastavíme, pousmejeme, alebo nás nútia  zamyslieť sa. Dúfam, že vás niektoré zábery z môjho výberu taktiež zaujmú, alebo sa aspoň pousmejete :-)


Máte v archíve  podobné, náhodné odfotené alebo zámerne štylizované fotografie?
Pridajte ich do komentárov pod článkom :-)


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marcus_labeo
2013-02-05 13:34:04
Fotky typu lietadlo pred pádom sú hlavne o správnom čase a správnom mieste; pri tých aranžovaných má človek priestor na prípravu; ja som sa tiež skúšal hrať s perspektívou, napr.:
 
Jozi Mačutek
2013-02-05 13:41:25
príspevok od: marcus_labeo
Fotky typu lietadlo pred pádom sú hlavne o správnom čase a správnom mieste; pri tých aranžovaných má človek priestor na prípravu; ja som sa tiež skúšal hrať s perspektívou, napr.:
fajn
 
Marcel Rebro
2013-02-05 13:52:16
príspevok od: marcus_labeo
Fotky typu lietadlo pred pádom sú hlavne o správnom čase a správnom mieste; pri tých aranžovaných má človek priestor na prípravu; ja som sa tiež skúšal hrať s perspektívou, napr.:
... "hratky s perspektivou" si IN hlavne v svadobnej fotografii v ZSSR
 
Krtko fotografom
2013-02-05 14:08:29
Mne sa pacia aj tieto (tiez z tej serie...)
 
Krtko fotografom
2013-02-05 14:09:32
Jednu fotku mi nechce zobrat, neviem preco....
 
marcus_labeo
2013-02-05 14:38:05
príspevok od: Krtko fotografom
Mne sa pacia aj tieto (tiez z tej serie...)
Ten ZZ Top je výborný.
 
admin
redakcia ephoto.sk 2013-02-05 14:41:45
príspevok od: Krtko fotografom
Jednu fotku mi nechce zobrat, neviem preco....
vypise vam to aj nejaku chybu? Ak ano napiste na podpora@ephoto.sk
 
Krtko fotografom
2013-02-05 15:56:41
príspevok od: marcus_labeo
Ten ZZ Top je výborný.
Mne to trosicku trvalo, kym som zistil, ze pred nim stoji dievca .
 
Krtko fotografom
2013-02-05 15:57:47
príspevok od: admin
vypise vam to aj nejaku chybu? Ak ano napiste na podpora@ephoto.sk
Nie, nic. Iba, akoze normalne nahrava fotku, ukonci nahravanie a nic.
 
rehmn
2013-02-05 16:16:06
Ten orol (Bald Eagle) tahajuci za sebou 4 kondenzacne ciary je velmi dobra fotka...
 
RasťoS
2013-02-05 18:22:50
príspevok od: rehmn
Ten orol (Bald Eagle) tahajuci za sebou 4 kondenzacne ciary je velmi dobra fotka...
Akurát, že sa nezaobišla bez retuše. Zdá sa.
 
istvic
ocenenie redakciou 2013-02-05 18:26:07
tak si si prehliadol..a hned aj zabudol
 
panpriatel
2013-02-05 23:36:50
pozeram, pozeram...
a fotografie k clanku nikde!
asi som ich musel...
ako je to slovo?
 
Krtko fotografom
2013-02-06 07:34:42
V spravnom case, na spravnom mieste . Takych a podobnych "somarin" mam viac v PC, dost casto mi to chodi do mailu .
 
werdza
2013-02-09 22:19:44
Mne sa náhodou jedna na koncerte podarila, kamoš v hľadisku chytá gitaristu http://www.photomusic.cz/foto/123381
 
martin9113
2013-02-10 07:21:13
to stou vystrelenou raketou je montaz. vojak co ju vystrelil vrha tien kolmo. ale raketa vyzera osvetlena z lavej strany. zeby dve slnka?
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované