Hore

Fotografovanie za jazdy

Fotografovanie za jazdy až tak veľká strata drahocenného času určite nie je. Zažili ste už ten nutkavý pocit vybrať aparát z batohu počas zdĺhavej cesty vo vlaku alebo v aute na sedadle spolujazdca?

Stačí len chvíľkové zaujímavé svetlo a nejaký objekt k tomu, a vy "tasíte" svoj nástroj a... je to „mázlé" tam, kde to má byť ostré a ešte sa vám do záberu dostala aj nejaká podivná lampa, ktorá tam v reáli predsa vôbec nebola.

Pri fotografovaní za jazdy je to naozaj aj o šťastí a náhode, aj tu však platia niektoré zásady, ktoré vám môžu dopomôcť k lepším záberom.

Keďže sa hýbete, obrázok bude plný pohybovej neostrosti. Pre ostré fotografie je preto výhodnejšie:

  • snímať vzdialenejšie objekty, pokiaľ možno s teleobjektívom,
  • ak snímate bližšie objekty, je potrebné ich sledovať aparátom ako pri „panningu" a dúfať, že sa ostrosťou trafíte správne
  • snímať objekty, ktoré sa pohybujú vo vašom smere jazdy
     

Ešte by som ešte dodal, že kvalitnejšie fotografie dosiahnete, keď nebudete fotografovať cez sklo a použijete manuálnu expozíciu a čo najkratší čas uzávierky. Ani tieto rady vám však nezaručia dokonalý výsledok, a ak počas jazdy natrafíte na pôsobivú scénu, určite odporúčam radšej zastaviť, ako potom nadávať nad nepodarkom.


Blízke popredie je pohybovo rozmazané a nepôsobí na fotke dobre.


Popredie už tak neprekáža, ale z hľadiska výberu kompozície ste za jazdy až príliš limitovaní.

Tip na záver

Pri jednej ceste vlakom som bol opäť raz „v okne" s aparátom v ruke a zaujal ma strom, ktorý bol asi 15m od trate. Keď sme ho míňali, s panningom „na široko" som stlačil spúšť len tak a výsledok ma dosť prekvapil. Bolo to dávno a kvalita bola slabá, ale tá fotka mala niečo do seba. Strom, relatívne ostrý, sa nachádzal v akejsi krútňave a fotka pôsobila veľmi dynamicky a zvláštne. Spôsobil to rýchly pohyb vlaku v kombinácii so scénou, kedy sa popredie na zábere výrazne rozmazalo v protismere môjho pohybu a pozadie za stromom sa zas rozmazalo v smere pohybu vlaku. Priznám sa, že odvtedy som to skúšal iba raz a nebolo to ono. Ďalší dôkaz toho, že fotografia za pohybu je aj vecou šťastia.

Dnes môže to šťastie priať práve vám, tak aparát počas cesty radšej neodkladajte do batohu.


Kapitolou samou o sebe je fotografovanie na lodi. Dlhý čas uzávierky môže dávať za šera pôsobivé výsledky, nesmie sa to však preháňať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-07-17 12:32:37
Dost pomoze aj ocistit si okno a neopierat objektiv priamo o okno, najma ak cely autobus otriasaju vibracie a rezonancue z motora. Ak je okno spinave zvonka, treba najst co najcistejsie miesto a ist k nemu co najblizsie a ustit sa ze fotoaparat nezaostri na spinave okno, ale na fotografovany objekt.
 
zuzuliena
2008-07-20 18:13:04
... aj napriek dodrzaniu vacsiny rad, mam doteraz smolu, ziaden dobry vysledok. Snad to coskoro prelomim :-)))
 
head
2008-07-24 13:07:03
kde boli fotene tie prve dve fotky ? pripomina mi to tenerife ;)
 
oboy
2008-07-24 14:27:34
Bingo! Fotene v zjazde z Pico de Teide.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia