Hore

Investovať do vzdelania alebo do fototechniky?

Nápad napísať tento blogový príspevok prišiel sám, doslova sa mi ponúkol. Nedávno som si s pobavením prečítal pod jedným z našich článkom diskusiu a názory o tom, že lepšie je investovať peniaze do techniky ako do kurzov. Kurzy sú drahé (a technika tiež), navyše v prípade kurzov a workshopov človek nikdy nevie, čo za svoje peniaze dostane a tiež aj to, či sa tam vôbec dozvie niečo nové. Veď všetky recenzie má už prečítané a MTF grafy porovnané. Je to naozaj tak? Ak vás zaujíma čo si o tomto probléme myslím, čítajte ďalej.

Trošku to pritiahnime za vlasy

Ja ako človek čo robil svojho času veľmi rád s drevom si kúpim najnovší sústruh, cirkulárku, stolovú frézu aj pásovú pílu. Pomyslím si, že urobím istotne lepšie akoby som išiel robiť pomocníka majstrom stolárom alebo rezbárom, ktorý mi ukážu technológiu a postup, ako vyrobiť kvalitné okno, stoličku alebo fujaru. Dozvedieť sa viac o tom, ako dlho treba nechať drevo vyschnúť a aká drevina sa hodí na ten ktorý účel, a prečo nemôžu byť kolíčky vo fujare z bukového dreva, ale z lieskového. Získať základné zručnosti a návyky. O pravidlách bezpečnosti práce s vysokootáčkovými drevoobrábacími strojmi ani nehovorím. Veď všetko nájdem na internete a v literatúre. Nakoniec zistím, že navrhovanie a vyrábanie stoličiek ma nebaví a skôr by som robil nejaké hudobné nástroje alebo sochy. Tu sa mi namiesto obrovskej a výkonnej frézy hodí reťazová píla alebo sada najlepších dlát, či možno ešte pásová brúska a pod. V lepšom prípade som zatiaľ teda len vyhodil kopec peňazí za vybavenie, ktoré nepotrebujem a v horšom prípade som už prišiel aj o pár prstov.
Asi už tušíte kam tým mierim. Pri fotení máme našťastie tú výhodu, že o prsty neprídeme...


Robert Vano: "Kto povedal že fotografia musí byť ostrá?"

Treba nejako začať

Bez fotoaparátu nič neodfotíte, to je jasné. Investujte teda do techniky – pokojne si kúpte amatérsku zrkadlovku so základným objektívom. Ako štartovacia pozícia je to dobré. Začnete fotiť a pokiaľ nie ste zázračné dieťa a nemáte hlavu ako špongia, geniálne gény a za kýbeľ talentu, rýchlo začnete prehrabávať na jednom mieste. Prípadne vaše napredovanie bude veľmi pomalé, pretože pôjdete systémom pokus - omyl. Ak sa budete chcieť zlepšovať, budete asi túžiť po novej fototechnike, novom objektíve alebo zrkadlovke, ktorá vám zabezpečí lepšie výsledky. Do istej miery sa nakúpením lepšieho objektívu alebo ďalšieho blesku môžete zlepšiť, no časom rýchlo narazíte na hranice vašich možností. 
Vráťme sa na začiatok, mysleli ste si, že lepšia technika vám zabezpečí lepšie výsledky, všakže? Boli ste veľmi blízko pravdy. Nezabúdajte, že existuje druhý kontext významu slova technika a tým mám na mysli napríklad techniku svietenia, komponovania a podobne. Osobný prístup a kreativita či skúsenosti sú v niektorých žánroch fotografie pre dobrý výsledok podstatne dôležitejšie, ako najnovší objektív s červeným pásikom alebo nanovrstvami.

Fotografia je komplexný problém

Čím dlhšie fotím, tým viac si uvedomujem, že univerzálne pravdy, princípy a tvrdenia veľmi nefungujú. Niektoré veci si musím vyskúšať na vlastnej koži aby som pochopil viacej. Veľmi pomôže ak vás niekto pustí do svojej kuchyne, alebo vám povie recept podľa ktorého upiekol taký dobrý koláč. V prípade fotografie veľmi pomôže, ak uvidíte skúsenejšieho fotografa pri práci, prípadne sa zúčastníte zaujímavej diskusie o tom ktorom fotografickom žánre alebo probléme. V začiatkoch, keď sa ešte len učíte chápať základy v podobe expozičného trojuholníka a začínate vnímať svetlo ako nástroj, je lepšie ak sa vás ujme skôr dobrý pedagóg ako svetoznámy fotograf. Vtedy ešte potrebujete skôr trpezlivý prístup aby ste sa naučili základy a netápali. Moje odporúčanie teda znie asi takto – investujte nielen do techniky, ale aj do vzdelávania. Okrem kurzov a workshopov mám tým na mysli aj knihy a fotografické časopisy.

Niekedy pomôže šťastie

Ja som mal to šťastie, že som v čase nástupu digitálnej fotografie robil asistenta a retušéra skúsenému fotografovi, ktorý práve objavoval čo dokáže digitálna technika. Takže som sa mal od koho učiť. Bol som vtedy už celkom zbehlý v technických veciach, ktoré sa týkali napríklad toho prečo fotiť do RAW a ako použiteľne upraviť a vyretušovať nejaký ten záber.
Ja som skúsenému fotografovi odovzdal svoje poznatky z digitálnej fotografie a spracovania fotiek, a naspäť ako protihodnotu som dostal všetko ostatné čo sa týka fotografie. Nevedel som nič o tom kedy treba objektív pricloniť a kedy nie, ako sa nastavujú štúdiové svetlá, čo je to svetelný pomer a nemal som ani páru o tom ako sa komunikuje s modelkou a zákazníkom. Ani som len netušil ako sa mám pozerať na to ako svetlo modeluje predmety a veci, ako správne orezávať bežné fotografie. Netušil som ani aký je rozdiel medzi softboxom a beauty dishom. Viete, myslím tých milión malých vecí, ktoré treba pri fotení niekedy urobiť, aby výsledok stál za to.
A to som mal za sebou strednú aj vysokú školu výtvarného zamerania a pár semestrov s predmetom fotografia. Prax a komerčná fotka je jednoducho trochu o inom ako tá výtvarná. Tieto dva svety majú veľa spoločného, ale aj veľa rozdielov.


Nebyť workshopu, nikdy by ma nenapadlo dávať pri fotení zámerne dlhšie časy, fotiť z ruky a čakať zaujímavé výsledky.

Tisíc malých drobností

Ak ste už pokročilý fotograf, určite viete ako vás ovplyvní každý nový postup alebo čo i len jemná nuansa, a ako to ozvláštni vaše ďalšie fotografie. Stačí mi, ak len vidím ako sa niektorý fotograf vyrovná s poludňajším slnkom, ako komponuje a uvažuje, čo hovorí modelke. Ako dáva do fotky pohyb, život a výraz. Na workshope si tiež môžem v praxi často vyskúšať nový foťák alebo objektív, a rozhodnúť sa či mi ho vôbec treba. Zaujímavé sú ale aj rozhovory s inými poslucháčmi, ktorí riešia spravidla rovnaké problémy ako ja.
Neviem či ide len o špecifikum portrétnej fotky, ktorou sa zaoberám a ktorá mi pripadá ako vesmír malých fungujúcich princípov a zákonitostí. Tieto interakcie buď fungujú, alebo nie a v závislosti na tom sa mi buď záber vydarí, alebo je len priemerným obrázkom. Takže stále sa je čo učiť.

Budeme len zberateľmi?

Každý sme iný a platí to aj o fotografoch. Ak dvaja robia to isté nikdy to nie je to isté. Ak sa na workshope dozviem jednu dve nové veci, ktoré v praxi začnem používať a posunú ma ďalej, tak čas a peniaze minuté naň stáli za to. Doposiaľ som bol možno na piatich workshopoch, a každý ma posunul ďalej. Viem, že keď pôjdem na šiesty, zase sa naučím niečo nové, vďaka čomu urobím na ďalších foteniach lepšie fotky. Stačí si len vybrať ten správny kurz alebo workshop. Oveľa lepšie, ako by som vymenil jeden dobrý svetelný 85mm objektív za iný, drahší a ešte svetelnejší, je naučiť sa nieoč nové. Ide len o to, či chceme robiť lepšie zábery a byť lepšími fotografmi, alebo len zberatelia fototechniky. Na zbieraní fotoaparátov a objektívov koniec koncov tiež nie je nič zlé. Sám mám niekoľko pekných starých strojčekov doma, ale netreba zostať len pri tom :-)

Ilustračné fotografie, ktoré sú v tomto  článku, som odfotil na workshope s Robertom Vanom. Ak chcete vidieť ďalšie moje fotografie z workshopov si môžete pozrieť tu:

http://www.jozefpeniak.blogspot.com/2011/04/mywork-zuzana.html
http://www.jozefpeniak.blogspot.com/2011/04/mywork-colours-of-butterfly.html
http://www.jozefpeniak.blogspot.com/2011/06/myworkshop-portrait-lightning.html
http://www.jozefpeniak.blogspot.com/2011/06/workshop-lukas-dvorak.html
http://www.jozefpeniak.blogspot.com/2011/07/workshop-lukas-dvorak-ii.html

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2012-01-30 12:49:14
Pekný článok na zamyslenie ... technika má iste svoj veľký význam a rovnako aj vedomosti (a tie majú väčšiu váhu)
 
ruiger1
2012-01-30 13:02:50
vyborny clanok, plne sa s nim stotoznujem. A to prave preto, lebo som dosiel do fazy, ze napriek tomu, ze precitaneho mam uz celkom dost, sa uz menej alebo vobec neposuvam kvalitativne dopredu. A pritom viem v com sa mam zlepsit. Ale potrebujem nielen prax, ale aj vedenie a rady skusenejsieho. Takze aj ja teraz silno zvazujem kurz, vlastne si uz aj vyberam, najhorsie je rozhodnut sa ze ktory mi bude najviac prospesny (mozem si teraz dovolit jeden) a ktora spolocnost ci lektor je na ten ci onen kurz fakt dobry.
 
seifi
2012-01-30 13:03:52
investovať treba z hľadiska predajcu do toho, čo mu ide menej a kde je väčšia pridaná hodnota
na dobrý worshop treba natrafiť, najlepšie keď niekto poradí a doporučí; bol som na 4, z toho 2 v ČR, 1 aj 3 dňové; 2 OK 2 slabšie;
wokshopy sú nie lacné, zvlášť dobre si dajú zaplatiť firmy z BA;
slabé je vybavenie odchádzajúcich "študentov " z workshopu materiálmi z preberanej témy; najradšej by im nedali nič, aby prišli o mesiac znova
 
scareface
2012-01-30 13:07:41
Nemám nič proti kurzom, určite sa tam človek kopu vecí naučí, navyše práca v skupine má pre niekoho svoje čaro, ale stojí to kopu peňazí a času. Ja osobne ale radšej investujem peniaze do fototechniky a čas do samoštúdia, na internete je predsa kopa rád a kurzov aj zadarmo (výhodou je znalosť angličtiny). Napríklad na youtube:
http://www.youtube.com/user/PhotographyGuide?feature=g-user-u
http://www.youtube.com/user/GreatPhotographyTips?feature=g-u-u
http://www.youtube.com/user/adoramaTV?feature=g-u-u
http://www.youtube.com/user/TheSlantedLens?feature=g-u-u#g/u
stačí použiť vyhľadávanie a môžete sa učiť do nemoty...
 
Marek Janicko
2012-01-30 13:16:20
WS je super moznost, ako gradovat vo vedomostiach velmi rychlo no osobne to povazujem zaroven i za miesto, kde clovek pride o potesenie z fotografovania.

Mna osobne tesi najviac ani nie nakup novej techniky ale to, ze sa snazim nejaku novu vec dosiahnut, trva mi to mozno 10 foto stretnuti s kockami a hodiny trapenia sa, ako to dosiahnut no z vysledneho know-how mam radost velmi dlho. No a ako to byva zvykom, tak popri tom nevedomky cibrim skusenosti a nasavam informacie i z inej problematiky, ktoru nechcem vediet no jak na potvoru s tym suvisi.

WS tazi z toho, ze ludia su netrpezlivy a kazdy ma moznost sa porovnavat kazdu chvilu so skusenejsim fotografom skrz internet. Co je samozrejme flustrujuce.A najviac, ak sleduje viacero zanrov fotiek.
Moj nazor netvrdim, ze je spravny nazor no mne osobne prinasa radost z fotenia.
PS: dufam, ze sa mi uz na 5tom foto stretnuti tento tyzden podari dosiahnut mnou pozadovany vysledok a bude to opat prijemne stravena hodinka s dalsim dievcatom.
 
lu_boss
2012-01-30 13:17:16
...je to o umeni vybrat si.
S niektorymi WS som bol navysost spokojny, ine nestali (pre mna) za rec.
 
Marcel Rebro
2012-01-30 13:19:07
príspevok od: scareface
Nemám nič proti kurzom, určite sa tam človek kopu vecí naučí, navyše práca v skupine má pre niekoho svoje čaro, ale stojí to kopu peňazí a času. Ja osobne ale radšej investujem peniaze do fototechniky a čas do samoštúdia, na internete je predsa kopa rád a kurzov aj zadarmo (výhodou je znalosť angličtiny). Napríklad na youtube:
http://www.youtube.com/user/PhotographyGuide?feature=g-user-u
http://www.youtube.com/user/GreatPhotographyTips?feature=g-u-u
http://www.youtube.com/user/adoramaTV?feature=g-u-u
http://www.youtube.com/user/TheSlantedLens?feature=g-u-u#g/u
stačí použiť vyhľadávanie a môžete sa učiť do nemoty...
len ta spätná reakcie pri youtubovi trošku pokrivkáva za živým lektorom ...

mám rád face2face (nie book) kontakty ....
 
LukiK
2012-01-30 13:48:37
Ja si pamatam ako raz Tibor Huszar povedal jednu skusenost s chlapikom na workshope v NewYorku. Chlapik prisiel na workshop s plnym kufrom techniky, vseliakych moznych objektivov atd... Ked to Tibor videl, riadne ho to napalilo a povedal chalaniskovi, ze ten kufor tam pekne necha a vyberie si 1 objektiv s ktorym bude fotit.
A ono to ma veeelmi vela do seba, lebo ked mas napr. pevnu 50-tku, tak ta to nuti ROZMYSLAT ako spravne komponovat atd... kdezto ked mas 5 objektivov, tak vacsinou casu nic ine nerobis iba prehazujes objektivy na fotaku (ak mas iba 1 telo).
Podla mna to je umenie... a pred takymi fotografmi mam skutocne respekt, ktori dokazu 1-2 objektivmi nafotit v podstate cokolvek a tak, ze cloveku pada z toho sanka.
Problem je asi v hlave, lebo kto ma talent, tak aj s mydlovou skatulou nafoti nenormalne veci.
Workshop nie je zly, ale ma to jedno ALE. Lektor odovzdava svoje skusenosti a svoj sposob prace atd... a ci clovek chce alebo nie, zacne velakrat kopirovat pracu toho lektora namiesto toho aby si vytvoril svoj vlastny styl.
 
PaPi
2012-01-30 13:58:06
Heh... trochu zvlastne citat to od redaktora "predajcu fototechniky"... ale ano... suhlasim ...ale aby clovek dospel k tomuto... musi si preskakat nakupovanie techniky (ktore z neho "robi fotografa")
 
brki
2012-01-30 14:04:29
pravda je niekde uprostred...a individuálne riešenie pre každého z nás závisí od dosiahnutej úrovne znalostí a skúseností, budgetu, ambícií fotiť, alebo nefotiť raz aj profesionálne ( je rozdiel, či investujem do techniky, alebo štúdia, WS len tak z roztopaše, koníčka, alebo sa mi to raz vráti cez zarobené peňeži.). A závisí to aj od ďalších vecí, ako časové možnosti, schopnosť učiť sa podľa kníh a internetových materiálov atď...Kurz, ktorý myslím bol impulzom k tejto diskusii je myslím vhodný pre nádejných adeptov, ktorí očakávajú, že sa im raz fotením evríky vrátia a pre tých, ktorí majú vysoko nadštandardné príjmy. Ale "čistý amatér" s priemerným príjmom si asi veľmi rozmyslí či dať 800 € na 3 mesačný kurz fotografovania. Takže či investovať do fotovzdelania ? Áno....ale...
 
spektrum
2012-01-30 15:07:15
príspevok od: brki
pravda je niekde uprostred...a individuálne riešenie pre každého z nás závisí od dosiahnutej úrovne znalostí a skúseností, budgetu, ambícií fotiť, alebo nefotiť raz aj profesionálne ( je rozdiel, či investujem do techniky, alebo štúdia, WS len tak z roztopaše, koníčka, alebo sa mi to raz vráti cez zarobené peňeži.). A závisí to aj od ďalších vecí, ako časové možnosti, schopnosť učiť sa podľa kníh a internetových materiálov atď...Kurz, ktorý myslím bol impulzom k tejto diskusii je myslím vhodný pre nádejných adeptov, ktorí očakávajú, že sa im raz fotením evríky vrátia a pre tých, ktorí majú vysoko nadštandardné príjmy. Ale "čistý amatér" s priemerným príjmom si asi veľmi rozmyslí či dať 800 € na 3 mesačný kurz fotografovania. Takže či investovať do fotovzdelania ? Áno....ale...
presne tak, amatér s priemerným príjmom ak je navyše ďaleko od miest, kde sa usporiadavajú, a nehodlá komerčne fotiť v ateliéroch, lebo to nie ani spôsob tvojej sebarealizácie, tak si to veľmi dobre rozmyslí...pohnuté z ruky skúšam pre radosť veľmi dávno aj bez workshopov... ale sem dávam mininum...jednoducho pri pohnutých je možnosť vypichnúť kontrast toho, čo sa nemení a trvá s tým, čo nám rýchlo uniká...každý by mal nájsť v sebe dobrý dôvod, prečo chce fotiť práve tak...
 
Lukáš Fendek
2012-01-30 15:12:09
Neda sa stim nesuhlasit ... mozes mat najlepsiu gitaru na svete co stoho ked nevies hrat
 
brki
2012-01-30 15:30:47
názor som už napísal, ale zároveň dodávam, že dobrý článok, téma, s ktorou sa trápia mnohí fotoamatéri...do čoho investovať a koľko
 
haplo602
2012-01-30 15:40:33
v dnesnej dobe hocikto nefotiaci na digital je bez workshopov
 
Pospo
2012-01-30 15:57:30
Tak ako su zle dobre objektivy, su aj zli a dobri lektori a dobre a nedobre workshopy (s prihliadnutim na skilz fotografa). Pri idealnej konstalacii este treba este to najdolezitejsie a to trening. Aj majster sveta v stovke musi mat talent, skveleho trenera, ale to hlavne musi odmakat sam. A stastie. Anyway, pekne videjko je na DigitalRev, kedy si zavolali Chase Jarvisa a nechali ho fotit s Lego fotakom. Je tam vela pozitivnych veci, ale jedna specialne pasuje na tento clanok a to, ze technika nemoze byt limitom vasej kreativity.

Paci link: http://www.youtube.com/watch?v=wX76k-chflo
 
bear
2012-01-30 16:06:49
Bez investicii do vzdelania to nejde. Internet prinasa ale moznost dostat sa k mnohym informaciam bez financnych investicii, ale zadarmo to nie je, stoji to vela casu prehrabat sa tou kopou zbytocnych informacii a vytiahnut si z toho co hladam. Osobne mam s workshopmi dobre skusenosti, najma na zaciatku ma dost posunuli a dostal som sa osobne do komunity ludi s rovnakym konickom.

Kym este ephoto organizovalo workshopy, tak som si svoju odmenu za pisanie clankov vyberal vo forme workshopov a absolvoval som rozne, krajinky, makro, fotenie dravcov, portret, tanec, produktova fotografia, kompozicia ... nie vsetko boli zanre, ktore ma oslovuju, ale z kazdeho som si odniesol nejaku skusenost, ktoru som neskor vyuzil pri inom fotografovani
 
dodo_bb
2012-01-30 16:32:08
Dobrý článok, aspoň teda ako vec na zamyslenie. Pravda je niekde uprostred, ako tu ktosi povedal predo mnou. Mať jeden objektív nie je výhra a nikto sa nenaučí dobre komponovať len preto, že má len jeden objektív (a ešte navyše ak je to nudná 50 mm). Každý objektív dáva človeku iný uhol pohľadu a tým viac možností a slobodu tvorby. Ak ho vie použiť. Preto je výhoda môcť si kúpiť objektív či nové telo. Vždy je to výhoda a kto hovorí nie, ten len závidí, že on sám na to nemá. Na druhej strane o fotografovi nič nepovie jeho plná brašna techniky, ale jeho fotky. Preto nepozerajte nikomu do brašny, ale pýtajte si fotky. Nebude Vás potom zožierať závisť, ak má v brašne viac vecí ako Vy
A moje skúsenosti z workshopov - bol som asi na 5 - 6 workshopoch. Dva dobré, ostatné vcelku slabé, lektori boli síce výborní fotografi ale nudní učitelia, neosobný prístup, odrecitované fakty. Ponuka workshopov je nudná a jednotvárna, ceny sú pre väčšinu ľudí privysoké, takmer nič sa neporiada mimo Blavy. Je to biznis ako dnes všetko bez štipky nadšenia pre vec.
Preto si myslím - investujte do techniky aj do vzdelania, tak rovnomerne. Len si dobre rozmyslite, či drahý párhodinový komerčný workshop Vám naozaj niečo dá
 
morgoth
2012-01-30 16:55:23
Jaj, pekný článok, nemôžem si trochu nezaflamovať.

Autor na jednej strane degraduje učenie sa z internetu (a kníh), na druhej strane knihy a časopisy podporuje. Inde vyvzdvihuje že je fajn keď sa vás ujme dobrý pedagóg a zároveň spomína, že mu SŠ+VŠ výtvarného zamerania s pár predmetmi o fotografii mu veľa nedalo.

Každopádne, chápem pridanú hodnotu lektorov oproti samoštúdiu z kníh či internetu. Ale každý už určite zažil aj dobrých pedagógov, aj pocit, že práve zabil 3 hodiny svojho života pre nič.

Ísť na WS a odniesť si z neho jednu-dve dobré myšlienky môže byť super, aj keď občas možno trochu drahé. Ale nemáme dobrú šancu na nové myšlienky a nápady aj pri študovaní kníh, či prezeraní cudzích fotografií a analyzovaní, čo sa nám na nich páči?

Jo, a... Nemáme šancu si stiahnuť si z internetu nový objektív, tak keď ho niekto chce, čo už narobí
 
kofoluska
2012-01-30 17:45:53
Investovat len do techniky je blbost. To je jasne ako facka. Zivym prikladom je priatelov sef, ktory sice ma Nikon D5100, ale odkedy si to zrkadlo kupil, odvtedy foti na automatike a jednym objektivom.
Lenze ako investovat do vzdelania, do ziskavania dalsich znalosti a zrucnosti? Skupina ludi s roznym technickym vybavenim, znalostami a zrucnostami a k tomu jeden lektor, ktory ich ma vsetkych zvladnut za presne vymedzeny cas mi neznie lakavo. Nemozem si pomoct. A nie je to len tym, ze 99% podobnych akcii automaticky pocita s tym, ze zaujem ucit sa a zlepsovat maju len vlastnici zrkadloviek.
Radsej sedim doma na zadku a citam, citam, citam. Pozeram si fotografie skvelych fotografov a premyslam nad tym, ako ich asi robili. Ked sa dozviem nieco nove, okamzite to idem vyskusat. A skusam dovtedy, kym s vysledkom nie som v ramci technickych moznosti mojho Lumixu spokojna. A v neposlednom rade posielam svoje vytvory kamaratom profi fotografom, ktori sa venuju krajinke a ktori ma poznaju. Maju individualny pristup (pretoze som ich jediny ziak) a vzdy mi presne povedia, preco fotka nie je dobra, co som spravila zle, ako som to mohla urobit inak, lepsie a zaujimavejsie.
Takze, ako tu uz odznelo - zlata stredna cesta. Niekedy aj knihy a internet dokazu viac ako jeden anonymny workshop alebo kurz.
 
andreewp
2012-01-30 18:00:24
Hmm, nezastávam názor, že taký workshop môže byť zlá vec, skôr ide napr. o tú lokalitu cenu, za chybami svojich prvých foto. som hľadal problém v technike, našťastie zdravý rozum ma od toho skôr odtiahol, na techniku netreba ísť systémom, vidím kúpim ale raz kúpim a budem spokojný. 1/3 základov u mňa spočíva na učení sa na vlastných chybách, keď si každú fotografiu sám zhodnotím a uvažujem nad tím, čo by som v budúcnosti mohol vylepšiť, ako by som sa mohol podobnej chybe vyvarovať atď, ďalej je tiež jedna časť kritika vašich fotografií, pokiaľ niekto nedokáže prijať objektívnu kritiku na svoju fotografiu, tak niekde robí chybu. Ďalej vidím celkom fajn informácie z literatúry.
 
transporti686
2012-01-30 18:40:26
Nalejme si čistého vína povedzme si o čom to je. Workshop môže byť dobrý aj zlý, tak ako všetko, však ho robia ľudia a je to o prístupe. Dôležitá otázka však je "či na workshop, ktorý by som chcel absolvovať mám peniaze?" Ak by som chcel ísť na nejaký workshop tak by som samozrejme naň musel mať a osobne si myslím, že ak mám isť na workshop a mám sa naň tešiť tak je asi lepšie, aby som nezbieral po 10 centovkách, ale mohol si povedať, že idem. Ak človek nemá toľko peňazí, tak mu ostáva internet, knihy, fóra a samozrejme skúšať. Aj jedna aj druhá možnosť je podľa mňa dobrá, jedna rýchlejšia druhá pomalšia, všetko má plusy aj mínusy. Vždy sa tradovalo, že nie technika robí dobré fotky, ale fotograf. Je na tom veľa pravdy aj dosť nepravdy. Technika je nástrojom na dosiahnutie cieľa, treba však povedať, že kvalita fotografie je omnoho viac ovplyvnená objektívom, ktorým je fotka robená ako samotným telom, na ktorom objektív je. Samozrejme pri niektorých žánroch ani na kvalitu objektívov nemusia byť veľmi prísne kritéria. Treba investovať s mierou do toho aj to toho, niekedy treba investovať napr. aj čas za účelom ušetrenia peňazí. A dôležitá vec: netreba každé 3 roky kupovať nový digitál, lebo má viac pixelov a už točí aj video..........
 
Triton
2012-01-30 20:32:41
Myslim ze kto to chce brat vazne, musi mat aj techniku aj vzdelanie. Pred par rokmi som kupil fotak a myslel som si ze to pojde same. Trt. Tak som zacal studovat, studujem doteraz. Precital som kopu literatury, mam dake dvdcka z kelby training a za relativne male peniaze som sa aspon co sa teorie tyka naucil dost. Skor mam iny problem, nemamcas fotit, vela inych povinnosti.

Ale chcel som len tolko povedat, ze aj svojpomocne sa da naucit dost a co sa workshopov tyka, rad by som na dajy niekedy isiel, ale urcite nie na blind. Nevysolim niekolko stovak zato aby mi niektko povedal ako sa nastavuje blesk, co si mozem pre itat aj v navode.
Kvak
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-30 20:34:08
príspevok od: morgoth
Jaj, pekný článok, nemôžem si trochu nezaflamovať.

Autor na jednej strane degraduje učenie sa z internetu (a kníh), na druhej strane knihy a časopisy podporuje. Inde vyvzdvihuje že je fajn keď sa vás ujme dobrý pedagóg a zároveň spomína, že mu SŠ+VŠ výtvarného zamerania s pár predmetmi o fotografii mu veľa nedalo.

Každopádne, chápem pridanú hodnotu lektorov oproti samoštúdiu z kníh či internetu. Ale každý už určite zažil aj dobrých pedagógov, aj pocit, že práve zabil 3 hodiny svojho života pre nič.

Ísť na WS a odniesť si z neho jednu-dve dobré myšlienky môže byť super, aj keď občas možno trochu drahé. Ale nemáme dobrú šancu na nové myšlienky a nápady aj pri študovaní kníh, či prezeraní cudzích fotografií a analyzovaní, čo sa nám na nich páči?

Jo, a... Nemáme šancu si stiahnuť si z internetu nový objektív, tak keď ho niekto chce, čo už narobí
Ide o to že na škole ma moc nenaučili ako robiť komerčnu technicku fotku-remeslo to dokáže len prax, skôr naučili ako chápať výtvarné umenie a ako si urobiť nejaký ten projekt, čo je super

Každému vyhovuje iná forma štúdia ale určite ich treba aj kombinovať a hlavne sa stretávať s ľuďmi to je pre mna na celom fotení asi najzaujímavejšie preto rád fotím pportrety
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-30 20:38:26
príspevok od: transporti686
Nalejme si čistého vína povedzme si o čom to je. Workshop môže byť dobrý aj zlý, tak ako všetko, však ho robia ľudia a je to o prístupe. Dôležitá otázka však je "či na workshop, ktorý by som chcel absolvovať mám peniaze?" Ak by som chcel ísť na nejaký workshop tak by som samozrejme naň musel mať a osobne si myslím, že ak mám isť na workshop a mám sa naň tešiť tak je asi lepšie, aby som nezbieral po 10 centovkách, ale mohol si povedať, že idem. Ak človek nemá toľko peňazí, tak mu ostáva internet, knihy, fóra a samozrejme skúšať. Aj jedna aj druhá možnosť je podľa mňa dobrá, jedna rýchlejšia druhá pomalšia, všetko má plusy aj mínusy. Vždy sa tradovalo, že nie technika robí dobré fotky, ale fotograf. Je na tom veľa pravdy aj dosť nepravdy. Technika je nástrojom na dosiahnutie cieľa, treba však povedať, že kvalita fotografie je omnoho viac ovplyvnená objektívom, ktorým je fotka robená ako samotným telom, na ktorom objektív je. Samozrejme pri niektorých žánroch ani na kvalitu objektívov nemusia byť veľmi prísne kritéria. Treba investovať s mierou do toho aj to toho, niekedy treba investovať napr. aj čas za účelom ušetrenia peňazí. A dôležitá vec: netreba každé 3 roky kupovať nový digitál, lebo má viac pixelov a už točí aj video..........
na toto len toľko že vždy ma udiví čo niektorí borci dokážu nafotiť s profi technikou S tými foťákmi je to celkom pravda . ja som si ako výnimka čo potvrdí pravidlo kúpil nový digitál čo má skoro o polovicu menej pixelov ako ten moj pred tromi rokmi a ani nemá video
 
transporti686
2012-01-30 20:42:19
príspevok od: Jozef Peniak
na toto len toľko že vždy ma udiví čo niektorí borci dokážu nafotiť s profi technikou S tými foťákmi je to celkom pravda . ja som si ako výnimka čo potvrdí pravidlo kúpil nový digitál čo má skoro o polovicu menej pixelov ako ten moj pred tromi rokmi a ani nemá video
či si dobre spravil vieš sám no ale menej pixelov môže niekedy znamenať aj viac kvalitnejších foto a keď rád fotíš tak video ti asi moc chýbať nebude....
 
Jerry C.
2012-01-30 20:52:31
príspevok od: Jozef Peniak
na toto len toľko že vždy ma udiví čo niektorí borci dokážu nafotiť s profi technikou S tými foťákmi je to celkom pravda . ja som si ako výnimka čo potvrdí pravidlo kúpil nový digitál čo má skoro o polovicu menej pixelov ako ten moj pred tromi rokmi a ani nemá video
dobrý článok !
už len tie WS aby boli
dobré a cenovo i miestom konania prístupné ...
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-01-30 21:14:15
ja fotim na stary polorozpadnuty dvadsadeckovy canon..uz asi dva roky som na nom nevymenil objektiv, siroka tokina zalepena gafou na jedenastich milimetroch a som tu.
.kurz som absolvoval iba jediny v zivote a to minuly rok u Matusa Zajaca,fajn sme si pokecali,nieco ano,nieco nie,ale v globale to bolofajn stretnutie..ale co chcem tymto povedat,fotografia je behom na dlhe trate,dnes chce byt kazdy hviezda za tri dni,kazdy chce zozrat vsetku mudrost sveta co najrychlejsie ,zabudajuc pri tom,ze za prve fotografia nie je pretek,na to tu mame ine sporty zad ruhe,vsetko chce svoj cas...
zacinal som ako naprosty samouk,laik je slabe slovo.nevedel som o technike ,postprocese,kompozicii zhola nic..AALE.mal som jedno velke stastie,od detstva som extremne vela cital.vsteko ,knihy ,casopisy,mapy..bol som velmi zvedave decko,casom mlady muz,zacal som liezt po skalach horach,v podstate robil som vsetky mozne sporty,stale som este nefotil,pozeral filmy,chodil na koncerty,proste zazival veci,prezival ,precitoval emocie..
TOTO vsetko z dnesneho pohladu beriem ako skvelu pripravu,na to ze ked som chytil fotak do ruky a zacal sa tomu pravidelnejsie venovat,zrazu sa mi zacali vynarat tie tony fotiek co som videl,tie pribehy co som precital,to,co som zazil a zrazu to zacalo pretavovat do mojho videnia sveta,dostavat zmysel,,,kompozicia sa zlepsovala,skladba obrazu dostavala zmysel,priestor a perspektiva sa hmotnovali..
takze aby som to zhrnul..fotograf musi studovat cely zivot,zaujimat sa o vsetko okolo neho ,nie klapky na oci a existuje iba fotka..to sa utopi sam v sebe
taky workshop je fajn vec,ale slepe oci ,hluchu hlavu a zatvrdele srdce neotvori..vsetko je iba na tom ako fotograf stavia k okolitemu svetu,empatia,otvorenost a zvedavost,,to je cesta k uspechu

ako z velkej knihy nejakej sekty
 
paldixy
2012-01-30 21:34:38
Kurzy si nemôžem dovoliť, ale literatúru áno, a mám jej kopec. Som samouk a moje fotky nie sú najhoršie. Môj problém nie je v nedostatku vedomosti, ale v obhajovaní svojej fototechniky. Vsadil som na Olympus a k nemu objektívy čo sa týka techniky. Večný atak na Olympus ako taký zo strany Nikon a Canon ma žerie. Lebo som toho názoru, že Olympus nie je zlé riešenie, keď už som sa začal venovať digitálom. Nemám obavy o vedomosti a nemám obavy z kvality objektívov pre Olympus, myslím tým Zuiká. Mám obavy zo sústavného masírovania vlastníkov iných značiek. A to neustále zneisťovanie nepridá na kvalite mojej tvorby. Čo sa týka kurzov a techniky. Je to všetko zárobková činnosť tých ľudí, ktorí sa tomu venujú. Sú obchodné reťazce, kde Vám nepovedia absolútne nič o technike, pretože s prepáčením prd vedia. Tak nezostáva začínajúcemu fotografovi nič iné, len sa to naučiť a kto má na to peniaze...nech sa páči. Ale keď čítam tie ceny fotokurzov tak vlasy mi dupkom vstanú.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-01-30 21:57:05
príspevok od: paldixy
Kurzy si nemôžem dovoliť, ale literatúru áno, a mám jej kopec. Som samouk a moje fotky nie sú najhoršie. Môj problém nie je v nedostatku vedomosti, ale v obhajovaní svojej fototechniky. Vsadil som na Olympus a k nemu objektívy čo sa týka techniky. Večný atak na Olympus ako taký zo strany Nikon a Canon ma žerie. Lebo som toho názoru, že Olympus nie je zlé riešenie, keď už som sa začal venovať digitálom. Nemám obavy o vedomosti a nemám obavy z kvality objektívov pre Olympus, myslím tým Zuiká. Mám obavy zo sústavného masírovania vlastníkov iných značiek. A to neustále zneisťovanie nepridá na kvalite mojej tvorby. Čo sa týka kurzov a techniky. Je to všetko zárobková činnosť tých ľudí, ktorí sa tomu venujú. Sú obchodné reťazce, kde Vám nepovedia absolútne nič o technike, pretože s prepáčením prd vedia. Tak nezostáva začínajúcemu fotografovi nič iné, len sa to naučiť a kto má na to peniaze...nech sa páči. Ale keď čítam tie ceny fotokurzov tak vlasy mi dupkom vstanú.
ja ti poviem v robote vsetko co viem a tiez fotim na olympus
 
b.a.f.o.a.r.t.
2012-01-30 22:08:26
ja by som to uzavrel takto kupujte ws kupujte techniku je to vsetko nie do jedneho vreca su ludia co mozu absolvovat desiatku ws a da im to velke h..... Ale najdu vela priatelov co pretrvaju vela vela mesiacov ci rokov tak isto je vela ludi co ma techniku za 10000€ a tiez nafoti velke h..... Druha cast ludi nafoti aj z h..... Paradnu fotku aj jeden ws ho uz dokaze posunut o par levelov vpred mozno pisem ako mimozemstal ale je mi to 7-14
 
Artpraktik
2012-01-30 23:37:45
Jozef Peniak sa priznáva, že ho zaujímala aj práca s drevom. No a v tomto smere mám oveľa väčšie skúsenosti, ako s fotením. Zúčastnil som sa aj kurzov aj sám kurzy robím, či aspoň lektorujem. No a na základe skúsenosti môžem povedať, že totálny "panic", je pre kurz možno ten najhorší materiál... Veľmi dobre sa pracuje s poučenými. S takými, ktorí sa v oblasti aspoň obstojne orientujú, kladú otázky k veci a hlavne dokážu už informácie využiť. Niektorí moji žiaci dosiahli profesionality aj formou osobných príležitostných stretnutí či konzultácií.
Kurz je dobrá vec pre toho, kto už vie čo chce a chce predovšetkým rýchlo napredovať. No a vtedy sa to vyplatí. Vyhne sa mnohým sklamaniam, je silne motivovaný, má vzory... Lenže dokáže to vždy využiť? Aké má možnosti, priority... Ak to preženiem - čo z kurzu zameraného na využitie ateliérovej techniky - a s rôznymi sklami má majiteľ kompaktu, ktorý len rád príležitostne fotí? Za cenu kurzu si kúpi miniateliér v podobe pozadia, alternatívneho osvetlenia (pre amatéra je aj toto slušná investícia do techniky) a naštudovaním literatúry, fór a systémom pokus-omyl sa posúva ďalej... Netlačí ho nutnosť zarábať, je to jeho relax... Vždy ma posunulo priateľstvo s odborníkmi. Je to zadarmo, radi poradia presne, konkrétne a doslova na mieru. A ak vidia záujem, nemerajú ani čas návštevy. To je tiež alternatíva ku kurzom. No a potom je tu aj akási prirodzená inteligencia. Niekoho etabluje každá nová skúsenosť, niekto ani na stý pokus neurobí krok vpred... Som presvedčený, že tu na portáli sú skvelí fotografi, ktorí investovali viac do techniky a samoštúdia ako do kurzov, pretože všetko si dovoliť nemohli. Samozrejme, tým nechcem povedať, že kurzy nejako podceňujem, ale absolvovať kurz ako "základnú vec", či dokonca "nutnosť" v mnohých prípadoch nemá opodstatnenie. Áno. Ak niekto potrebuje rýchlo napredovať - kurz je to pravé. Ak sú peniaze. Tiež žijem aj z takýchto príjmov. No kto nemá peňazí nazvyš, poradím aj zadara a odporučím mu, nech investuje financie radšej do techniky. V mojom prípade napríklad do motorovej píly a ochranných pomôcok...
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-01-31 01:34:27
osobne si myslim ze to zavisy od penazi..ked clovek ma peniaze moze investovat aj do fototechniky aj do vzdelania ..ak nema tak skor by som bral tu techniku..technika uz cloveka nauci ako to ma pouzivat a predsa len prax je najlepsi ucitel...na tych kurzoch niekedy ucia take voloviny ze z toho az hlava stoji...ludia si uz dnes chcu nechat platit za vsetko..dokonca aj za to ze vysvetlia ako vypusitt kvalitne zvucny prd...ked robi kurz naozaj niekto namakany kto je vo svojom obore spicka tak to este beriem...
 
Marek Janicko
2012-01-31 07:47:01
príspevok od: Artpraktik
Jozef Peniak sa priznáva, že ho zaujímala aj práca s drevom. No a v tomto smere mám oveľa väčšie skúsenosti, ako s fotením. Zúčastnil som sa aj kurzov aj sám kurzy robím, či aspoň lektorujem. No a na základe skúsenosti môžem povedať, že totálny "panic", je pre kurz možno ten najhorší materiál... Veľmi dobre sa pracuje s poučenými. S takými, ktorí sa v oblasti aspoň obstojne orientujú, kladú otázky k veci a hlavne dokážu už informácie využiť. Niektorí moji žiaci dosiahli profesionality aj formou osobných príležitostných stretnutí či konzultácií.
Kurz je dobrá vec pre toho, kto už vie čo chce a chce predovšetkým rýchlo napredovať. No a vtedy sa to vyplatí. Vyhne sa mnohým sklamaniam, je silne motivovaný, má vzory... Lenže dokáže to vždy využiť? Aké má možnosti, priority... Ak to preženiem - čo z kurzu zameraného na využitie ateliérovej techniky - a s rôznymi sklami má majiteľ kompaktu, ktorý len rád príležitostne fotí? Za cenu kurzu si kúpi miniateliér v podobe pozadia, alternatívneho osvetlenia (pre amatéra je aj toto slušná investícia do techniky) a naštudovaním literatúry, fór a systémom pokus-omyl sa posúva ďalej... Netlačí ho nutnosť zarábať, je to jeho relax... Vždy ma posunulo priateľstvo s odborníkmi. Je to zadarmo, radi poradia presne, konkrétne a doslova na mieru. A ak vidia záujem, nemerajú ani čas návštevy. To je tiež alternatíva ku kurzom. No a potom je tu aj akási prirodzená inteligencia. Niekoho etabluje každá nová skúsenosť, niekto ani na stý pokus neurobí krok vpred... Som presvedčený, že tu na portáli sú skvelí fotografi, ktorí investovali viac do techniky a samoštúdia ako do kurzov, pretože všetko si dovoliť nemohli. Samozrejme, tým nechcem povedať, že kurzy nejako podceňujem, ale absolvovať kurz ako "základnú vec", či dokonca "nutnosť" v mnohých prípadoch nemá opodstatnenie. Áno. Ak niekto potrebuje rýchlo napredovať - kurz je to pravé. Ak sú peniaze. Tiež žijem aj z takýchto príjmov. No kto nemá peňazí nazvyš, poradím aj zadara a odporučím mu, nech investuje financie radšej do techniky. V mojom prípade napríklad do motorovej píly a ochranných pomôcok...
Pekna a seriozna vypoved. Velmi trefna poznamka s panicom. Lepsie by som to nenapisal.
 
haplo602
2012-01-31 08:24:01
príspevok od: paldixy
Kurzy si nemôžem dovoliť, ale literatúru áno, a mám jej kopec. Som samouk a moje fotky nie sú najhoršie. Môj problém nie je v nedostatku vedomosti, ale v obhajovaní svojej fototechniky. Vsadil som na Olympus a k nemu objektívy čo sa týka techniky. Večný atak na Olympus ako taký zo strany Nikon a Canon ma žerie. Lebo som toho názoru, že Olympus nie je zlé riešenie, keď už som sa začal venovať digitálom. Nemám obavy o vedomosti a nemám obavy z kvality objektívov pre Olympus, myslím tým Zuiká. Mám obavy zo sústavného masírovania vlastníkov iných značiek. A to neustále zneisťovanie nepridá na kvalite mojej tvorby. Čo sa týka kurzov a techniky. Je to všetko zárobková činnosť tých ľudí, ktorí sa tomu venujú. Sú obchodné reťazce, kde Vám nepovedia absolútne nič o technike, pretože s prepáčením prd vedia. Tak nezostáva začínajúcemu fotografovi nič iné, len sa to naučiť a kto má na to peniaze...nech sa páči. Ale keď čítam tie ceny fotokurzov tak vlasy mi dupkom vstanú.
preco by ta zhadzovanie tvojej vybavy malo ovplyvnovat v kvalite tvorby ? ved to nema ziaden vplyv. akurat tvoj sukromny nazor ze ti mozno nieco chyba.

ak si s technikou spokojny a neobmedzuje ta v tvorbe, tak nieje o com. takemu rypalovi kludne povedz nech ukaze nejaku fotku
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-31 08:37:18
príspevok od: paldixy
Kurzy si nemôžem dovoliť, ale literatúru áno, a mám jej kopec. Som samouk a moje fotky nie sú najhoršie. Môj problém nie je v nedostatku vedomosti, ale v obhajovaní svojej fototechniky. Vsadil som na Olympus a k nemu objektívy čo sa týka techniky. Večný atak na Olympus ako taký zo strany Nikon a Canon ma žerie. Lebo som toho názoru, že Olympus nie je zlé riešenie, keď už som sa začal venovať digitálom. Nemám obavy o vedomosti a nemám obavy z kvality objektívov pre Olympus, myslím tým Zuiká. Mám obavy zo sústavného masírovania vlastníkov iných značiek. A to neustále zneisťovanie nepridá na kvalite mojej tvorby. Čo sa týka kurzov a techniky. Je to všetko zárobková činnosť tých ľudí, ktorí sa tomu venujú. Sú obchodné reťazce, kde Vám nepovedia absolútne nič o technike, pretože s prepáčením prd vedia. Tak nezostáva začínajúcemu fotografovi nič iné, len sa to naučiť a kto má na to peniaze...nech sa páči. Ale keď čítam tie ceny fotokurzov tak vlasy mi dupkom vstanú.
mne ide napríklad hlavne o osobnú spokojnosť s mojim vybavením a aby slúžilo účelu, ostatných si vypočujem porozmýšľam ale to je všetko, moc to nejako neriešim čím niekto fotí - so všetkým sa dá, skor ma zaujíma formát keď už (APS-C-FF-stredoformát) lebo s tým je spojený iný spôsob práce a ďalšie veci..
 
anton julény
2012-01-31 09:06:22
príspevok od: paldixy
Kurzy si nemôžem dovoliť, ale literatúru áno, a mám jej kopec. Som samouk a moje fotky nie sú najhoršie. Môj problém nie je v nedostatku vedomosti, ale v obhajovaní svojej fototechniky. Vsadil som na Olympus a k nemu objektívy čo sa týka techniky. Večný atak na Olympus ako taký zo strany Nikon a Canon ma žerie. Lebo som toho názoru, že Olympus nie je zlé riešenie, keď už som sa začal venovať digitálom. Nemám obavy o vedomosti a nemám obavy z kvality objektívov pre Olympus, myslím tým Zuiká. Mám obavy zo sústavného masírovania vlastníkov iných značiek. A to neustále zneisťovanie nepridá na kvalite mojej tvorby. Čo sa týka kurzov a techniky. Je to všetko zárobková činnosť tých ľudí, ktorí sa tomu venujú. Sú obchodné reťazce, kde Vám nepovedia absolútne nič o technike, pretože s prepáčením prd vedia. Tak nezostáva začínajúcemu fotografovi nič iné, len sa to naučiť a kto má na to peniaze...nech sa páči. Ale keď čítam tie ceny fotokurzov tak vlasy mi dupkom vstanú.
ak si si schopný kúpiť knihy alebo časopisy, tak sa na spätne pozri a spočítaj si, koľko si za ne dal a porovnaj si to s cenou nejakého workshopu. a možno nejaký skúsiš. bol som na pár workshopoch, kde vedľa účastníka so stredoformátom bol aj účastník s mydlovou krabičkou, či dokonca olympusom. a všetci sa venovali foteniu..
 
Milstar
2012-01-31 10:32:39
Dobrý článok, určite na zamyslenie pre všetkých, ktorí tvrdia, že kurzy sú strata času a vyhodené peniaze. Všetko stojí niečo, ide iba o to ktorým hodnotám dáme prednosť. Ale tak je to vlastne so všetkým v živote.
 
tomis.ales
2012-01-31 12:18:37
Dobry clanok. Ja nemam moc peniaze na WS, radsej si kupim knihu. Stale moc neverim, ze WS je dobra investicia. Stale mam pocit, ze keby som tam prisiel 90% veci by som uz poznal. Usudzujem tak z jednoho WS na vystave a z mnoho internetovych WS, CD WS a mnoho knih, co som cital (a aj podla toho skusal). Akosi neverim, ze tie stovky € by boli az takym prinosom. Mozno sa mylim, ale za niekolko sto eur to skusat nebudem. Radsej desat knih. Mozno pre ludi co nevedia ani ceknut po anglicky, ma WS omnoho vacsi vyznam ako pre mna.
Co sa tyka mnozstva techniky. Radsej menej a lepsiu, hlavne sa v nej nestratit a nefotit vsetko vsetkymi objektivmi, len aby som kazdy vyuzil
 
oniiicek
2012-01-31 12:34:27
Nemám nič proti tomu, ale je to zbytočné (pre mnohých ľudí). Fotografia je posledných 12 rokov ošial, boom, každý chodí s foťákom, cvaká tak tí lepší chcú svoje informácie využiť a speňažiť. Otázkou je - oplatí sa to človeku, ktorý nebude nikdy zarábať si fotením - chce iba aspoň priemerné fotografie o správnej expozícií? Niekedy mám pocit, že reklama atĎ. chce urobiť z každého fotografa, majstra vo fotení atď. Na to treba čas roky práce v tomto obore, vytvoriť si kontakty meno, výsledky. Mnohým stačia ostré fotky, pekné sýte farby - dobrý výstup z foťáka v jpg.
Dosť toho si človek nájde na internete zadarmo a dokáže sa naučiť aj sám (keď chce), keď na to nemá (alebo ho to do takej miery nebavý) tak zbytočne bude chodiť na kurzy...

PS: Kurzy by som si skôr predstavoval hlavne pre lepších fotografov a ľudí, čo vedia čo chcú, niečo si zopakujú, utvrdia, vymenia informácie, nové trendy a hlavne dobre si pokecajú a zabavia sa.

Viete si teraz predstaviť, že prídem domov z workshopu, budem fotiť priateľov, rodinu...atď a budem ich unavovať s pózami, svetlom, bleskami, po pár foteniach budem mať z priateľov nepriateľov a rodina mi povie aby som sa radšej vrátil ku kompaktu = tieto info. majú význam pre budúcich fotografov (predovšetkým)




 
Marcel Rebro
2012-01-31 13:54:47
príspevok od: oniiicek
Nemám nič proti tomu, ale je to zbytočné (pre mnohých ľudí). Fotografia je posledných 12 rokov ošial, boom, každý chodí s foťákom, cvaká tak tí lepší chcú svoje informácie využiť a speňažiť. Otázkou je - oplatí sa to človeku, ktorý nebude nikdy zarábať si fotením - chce iba aspoň priemerné fotografie o správnej expozícií? Niekedy mám pocit, že reklama atĎ. chce urobiť z každého fotografa, majstra vo fotení atď. Na to treba čas roky práce v tomto obore, vytvoriť si kontakty meno, výsledky. Mnohým stačia ostré fotky, pekné sýte farby - dobrý výstup z foťáka v jpg.
Dosť toho si človek nájde na internete zadarmo a dokáže sa naučiť aj sám (keď chce), keď na to nemá (alebo ho to do takej miery nebavý) tak zbytočne bude chodiť na kurzy...

PS: Kurzy by som si skôr predstavoval hlavne pre lepších fotografov a ľudí, čo vedia čo chcú, niečo si zopakujú, utvrdia, vymenia informácie, nové trendy a hlavne dobre si pokecajú a zabavia sa.

Viete si teraz predstaviť, že prídem domov z workshopu, budem fotiť priateľov, rodinu...atď a budem ich unavovať s pózami, svetlom, bleskami, po pár foteniach budem mať z priateľov nepriateľov a rodina mi povie aby som sa radšej vrátil ku kompaktu = tieto info. majú význam pre budúcich fotografov (predovšetkým)




Nevidim dovod preco by si mal po absolvovani WS unavovat rodinu a priatelov pozami, bleskami, treskami. Existuju taky zanre ze dokument a reportaz ... a daju sa uspesne aplikovat aj v rodinnej fotografii ....
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-31 14:10:23
príspevok od: oniiicek
Nemám nič proti tomu, ale je to zbytočné (pre mnohých ľudí). Fotografia je posledných 12 rokov ošial, boom, každý chodí s foťákom, cvaká tak tí lepší chcú svoje informácie využiť a speňažiť. Otázkou je - oplatí sa to človeku, ktorý nebude nikdy zarábať si fotením - chce iba aspoň priemerné fotografie o správnej expozícií? Niekedy mám pocit, že reklama atĎ. chce urobiť z každého fotografa, majstra vo fotení atď. Na to treba čas roky práce v tomto obore, vytvoriť si kontakty meno, výsledky. Mnohým stačia ostré fotky, pekné sýte farby - dobrý výstup z foťáka v jpg.
Dosť toho si človek nájde na internete zadarmo a dokáže sa naučiť aj sám (keď chce), keď na to nemá (alebo ho to do takej miery nebavý) tak zbytočne bude chodiť na kurzy...

PS: Kurzy by som si skôr predstavoval hlavne pre lepších fotografov a ľudí, čo vedia čo chcú, niečo si zopakujú, utvrdia, vymenia informácie, nové trendy a hlavne dobre si pokecajú a zabavia sa.

Viete si teraz predstaviť, že prídem domov z workshopu, budem fotiť priateľov, rodinu...atď a budem ich unavovať s pózami, svetlom, bleskami, po pár foteniach budem mať z priateľov nepriateľov a rodina mi povie aby som sa radšej vrátil ku kompaktu = tieto info. majú význam pre budúcich fotografov (predovšetkým)




- iný príklad : oplatí sa mi robiť turistiku keď nechcem byť sprievodca alebo horský vodca a zarábať si turistikou? Dneska toľko ľudí chodí po horách...

s tou rodinou je to také ako píšeš - keby som manželku fotil v ateliéri tak ma vyšľahá statívom po krížoch. Ale dobré portréty sa spravidla nerobia s množstvom mega techniky
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-31 14:12:08
príspevok od: tomis.ales
Dobry clanok. Ja nemam moc peniaze na WS, radsej si kupim knihu. Stale moc neverim, ze WS je dobra investicia. Stale mam pocit, ze keby som tam prisiel 90% veci by som uz poznal. Usudzujem tak z jednoho WS na vystave a z mnoho internetovych WS, CD WS a mnoho knih, co som cital (a aj podla toho skusal). Akosi neverim, ze tie stovky € by boli az takym prinosom. Mozno sa mylim, ale za niekolko sto eur to skusat nebudem. Radsej desat knih. Mozno pre ludi co nevedia ani ceknut po anglicky, ma WS omnoho vacsi vyznam ako pre mna.
Co sa tyka mnozstva techniky. Radsej menej a lepsiu, hlavne sa v nej nestratit a nefotit vsetko vsetkymi objektivmi, len aby som kazdy vyuzil
s tými WS je to podobný efekt ako mailová komunikácia verzus osobné stretnutie, každé má niečo do seba
 
tomis.ales
2012-01-31 14:48:26
príspevok od: Jozef Peniak
s tými WS je to podobný efekt ako mailová komunikácia verzus osobné stretnutie, každé má niečo do seba
Ja viem, nie je nad osobne stretnutie, ale ta neistota ze mi niekto povie, co uz viem, ma nenechava na pokoji. Inak to poviem, keby som vedel o nejakom WS, ktory mi urcite vela da a usetri mi desiatky hodin hladania a skusania a nestal by tolko co moj mesacny prijem, isiel by som do toho
 
tomatito
ocenenie redakciou 2012-01-31 15:14:52
príspevok od: tomis.ales
Dobry clanok. Ja nemam moc peniaze na WS, radsej si kupim knihu. Stale moc neverim, ze WS je dobra investicia. Stale mam pocit, ze keby som tam prisiel 90% veci by som uz poznal. Usudzujem tak z jednoho WS na vystave a z mnoho internetovych WS, CD WS a mnoho knih, co som cital (a aj podla toho skusal). Akosi neverim, ze tie stovky € by boli az takym prinosom. Mozno sa mylim, ale za niekolko sto eur to skusat nebudem. Radsej desat knih. Mozno pre ludi co nevedia ani ceknut po anglicky, ma WS omnoho vacsi vyznam ako pre mna.
Co sa tyka mnozstva techniky. Radsej menej a lepsiu, hlavne sa v nej nestratit a nefotit vsetko vsetkymi objektivmi, len aby som kazdy vyuzil
vies najlepsie je ze tie kurzy su mrte predrazene....
 
oniiicek
2012-01-31 16:47:00
príspevok od: Jozef Peniak
- iný príklad : oplatí sa mi robiť turistiku keď nechcem byť sprievodca alebo horský vodca a zarábať si turistikou? Dneska toľko ľudí chodí po horách...

s tou rodinou je to také ako píšeš - keby som manželku fotil v ateliéri tak ma vyšľahá statívom po krížoch. Ale dobré portréty sa spravidla nerobia s množstvom mega techniky
no a preto toľko úrazov a smrteľných zranení, keď precenia svoje sily ...Ale tak keď to niekomu finančne vychádza tak prečo nie, stretnutia s ľuďmi sú vždy prínosné (kladne, či záporne) a človeka o nejakú skúsenosť obohatia.

Ja osobne sa učím radšej veci v kľude domova a niečo si potom odskúšam v teréne naostro (nejaké podujatia atď). Nebol som ešte na žiadnom workshope no neviem si teraz predstaviť koľko ľudí si z toho niečo aj zapamätá, či si robia nejaké aj poznámky alebo čo...hlavne tí začínajúci...Určité veci sa človek musí nadrilovať a porozumieť im (a to nejde hneď) potom len trénovať predvídavosť, čo kedy použiť a čo chcem vyjadriť. A potom sa prihlásiť na workshop si myslím keď už, potom to už môže byť aj prínosné, otázkov je za koľko mi táto zábava stojí.

PS: život je vždy o prioritách a peniazoch
 
dingo27mobile
2012-01-31 17:47:12
Pravidla bezpecnosti so sustruhom-
1. snazte sa aby sa vam nestala nehoda
2. ak zomriete, vedzte ze to bola len nehoda.

Je pravda ze knizka workshop nikdy nenahradi, ale zalezi aj od toho ako dlho trva workshop a ako moc sa vam ten profesional venuje. Lebo viem z vlastnej skusenosti ze diskusia o vytvorenom diele s profesionalom nic nenahradi. Preto nerad bodujem fotografie, ale radsej napisem co sa mi paci alebo nie (co je ale prd platne kedze niesom profik)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-01-31 18:42:11
príspevok od: tomatito
vies najlepsie je ze tie kurzy su mrte predrazene....
vsetko je predrazene, len tie nase platy a hypoteky su uplne v poriadku
 
Martin163
2012-01-31 19:13:09
Plne suhlasim s Jozefovym clankom!
 
tomis.ales
2012-01-31 20:13:29
príspevok od: dingo27mobile
Pravidla bezpecnosti so sustruhom-
1. snazte sa aby sa vam nestala nehoda
2. ak zomriete, vedzte ze to bola len nehoda.

Je pravda ze knizka workshop nikdy nenahradi, ale zalezi aj od toho ako dlho trva workshop a ako moc sa vam ten profesional venuje. Lebo viem z vlastnej skusenosti ze diskusia o vytvorenom diele s profesionalom nic nenahradi. Preto nerad bodujem fotografie, ale radsej napisem co sa mi paci alebo nie (co je ale prd platne kedze niesom profik)
Kniha dobry WS, resp. osobny kontakt s ucitelom ozaj nikdy nenahradi. Ale co bolo na WS, mozem zabudnut, zatial co knihu si mozem precitat este raz. Kniha ale zase neodpoveda na dotazy, ze ano
 
Špagetka
2012-02-01 00:20:30
príspevok od: tomatito
osobne si myslim ze to zavisy od penazi..ked clovek ma peniaze moze investovat aj do fototechniky aj do vzdelania ..ak nema tak skor by som bral tu techniku..technika uz cloveka nauci ako to ma pouzivat a predsa len prax je najlepsi ucitel...na tych kurzoch niekedy ucia take voloviny ze z toho az hlava stoji...ludia si uz dnes chcu nechat platit za vsetko..dokonca aj za to ze vysvetlia ako vypusitt kvalitne zvucny prd...ked robi kurz naozaj niekto namakany kto je vo svojom obore spicka tak to este beriem...
...suhlasim...
 
werdza
2012-02-15 23:44:18
Mala som možnosť byť zadarmo na kurze o Lightroome, dovtedy som o ňom nič nevedela a až tam som zistila, ako mi dokáže uľahčiť robotu na fotoreportoch z koncertov, samú od seba by ma ani len nenapadlo dať peniaze za kurz o programe o ktorom som fdoteraz len občas počula. Takže napríklad človek, čo nemá aspoň základné domáce fotoštúdio si asi nezaplatí kurz o svietení portrétu v ateliéri, človek bez zrkadlovky si nekúpi kurz začíname s digi zrkadlovkou, človek bez externého blesku o svietení externými bleskami, takže k názvu článku by som dodala, že najprv treba investovať do techniky a potom ak si s ňou človek nevie rady, alebo nechce byť samouk, tak si kurz zaplatí. A väčšinov, keď niekde vidím fotky, čo sa nafotili na kurze, sú perfektné, ale väčšinov strašne podobné a príde mi potom blbé, keď sa niekde nimi autor až moc prezentuje a jeho ostatná tvorba oproti nim zaostáva.
Inak Istvič to pekne napísal.
Mňa osobne pri názve článku napadla moja skúsenosť, teda to, že dosť ľudí z rodiny by boli radi, kebyže idem na fotografickú vysokú školu, (lekárom sa človek bez školy nestane, ale fotografom môže), ale už by som to mala od veku platené a ja som sa sama radšej rozhodla investovať do techniky, lebo viem, čo chcem fotiť, viem, aká technika mi na to ešte chýba, zistila som, že prax a skúsenosti v "teréne" sú najviac. Viem, že sa snažím ísť si za svojím snom, len to ide postupne, nedá sa stať niekým zo dňa na deň, všetko má svoj čas a ja verím, že sa mi podarí byť úspešnou koncertovou a reporážnou fotografkou aj bez fotografickej školy.
 
Mirec79
2012-02-16 09:42:18
Ahojte,
ja s investiciou do vzdelania suhlasim iba ciastnocne. Kedze mam za sebou asi 7 kurzov, nejaky ten workshop, a niekolko desiatok knih, musim povedat, ze najviac mi dali schopne videotutorialy a odpovede seriozneho fotografa zaplateneho formou konzultacie 1:1. Na kurzoch pre zaciatocnikov som sa vacsinou stretaval s tym, ze prednasali ludia, ktori sa tvarili ako fotografi, ale v skutocnosti sa len snazili presadit nakup tej ktorej znacky (ja som mal stastie konkretne na olympus). Okrem mna tam bolo asi 10 dalsich ludi, ktori nemali priliz tusenie o foto, a davali prakticky zakladne otazky. Podla odpovedi lektora mi bolo jasne, ze funguje na teorii, a nie na praxi obmedzenej fyzikalnymi zakonmi. Resp. ze asi nikdy nefotil. Nakoniec to skoncilo tak, ze som studentom odpovedal na ich otazky ja, a ja som si priniesol asi 4 snimky, s ktorymi som mal problem a kopu otazok. Samozrejme, ako sa dalo ocakavat, lektor mi na ne odpoveda nevedel. Ale aby so len nekritizoval. Neskor som trafil na kurz od skutocneho fotografa, ktory prednasal o kompozicii. Ten kurz sa mi pacil, a bol asi jediny, ktory za tie peniaze stal. No jedna vec je teoria, a druha, zuzitkovat ju v praxi, kde clovek narazi na rad dalsich problemov a otazok. Najviac mi vsak dalo, ked som oslovil isteho slovenskeho fotografa, ktory mi formou platenej konzultacie v praxi presne vysvetlil princip fotenia. Nemal so sebou nic, vsetko nechal robit mna a na kazdej malickosti mi vysvetloval, co robim zle a ako sa to ma robit. Bolo to uzasne, i ked nie lasne. No myslim, ze najdrahsi je cas, ktoreho mame obmedzene mnozstvo, a preto sa niekedy priplatit oplati. Co sa tyka kurzov p. Srnca, nikdy som nebol a netrufam si hodnotit. No jeho clanky mam rad, tak predpokladam, ze by mohli obsahovat pouzitelne informacie.. Na niektory z nich sa asi zajdem pozriet.. Potom dam vediet ... M.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia