Hore
Autor: Karol srnec, ePhoto.sk

Jedna vojna končí, druhá naberá na obrátkach

23. august bude významný z niekoľkých dôvodov. Dôjde k radikálnej zmene na trhu. Odštartuje ju nová plnoformátová (?) bezzrkadlovka Nikon. Ako nažnačujú prvé informácie, Nikon nebude troškáriť a predstaví poriadnu mašinu. Po fiasku s Nikon 1 systémom si nemôže dovoliť zlyhať.


Bezzrkadlovky začali svet fototechniky meniť nenápadne. Začal to v roku 2008 Panasonic Lumix G1.

Prv ako sa budem venovať tomu, čo spôsobí nový Nikon, vrátim sa pár rokov do histórie. V roku 2008 bola predstavená prvá moderná digitálna bezzrkadlovka Panasonic Lumix G1. Tým začal koniec zrkadloviek. Vtedy to však tušil málokto. Vyzeralo to, že bezzrkadlovky sú pokusom o záchranné koleso značiek, ktoré so zrkadlovkami neuspeli. Snaha nájsť medzeru na trhu. Naiprv to tak aj vyzeralo. Menšie značky si začali odtrhávať z koláča celkového trhu s fotoaparátmi. A aj im veru zachutilo. Ako prichádzali na trh novšie, lepšie modely, záujem o bezzrkadlovky rástol. Pre skúsených fotografov to boli spočiatku fotoaparáty, ktoré doplnili ich zrkadlovkovú zostavu. Nahradili profesionálne kompakty. Tí prezieravejší začínali tušiť, že v bezzrkadlovkách je veľký potenciál a možno raz nahradia zrkadlovky, ktoré budú stále obmedzené využitím technológie sklopného zrkadla. Ubehlo ďalších pár rokov a prišiel čas switcherov. Switcheri sú fotografi, ktorý prešli zo zrkadlovkového systému na bezzrkadlovkový.

Nie všetko prebiehalo tak, ako si fanúšikovia bezzrkadloviek priali. Stále majú rezervy v rýchlosti zaostrovania, výdrži batérie a kvalite hľadáčika. To sú problémy, ktoré sa dajú vyriešiť a vyriešia sa. Nebude trvať dlho a bezzrkadlovky aj v tomto prestanú zaostávať za zrkadlovkami. V mnohom ich aj tak prekonali.

Teraz je ten čas, kedy zrkadlovky dosahujú svoj vrchol a už niet na nich príliš čo zlepšovať. Bezzrkadlovky sú vo väčšine žánrov ich plnohodnotnou konkurenciou/alternatívou. Už dávno nebolo prerozdelenie trhu tak pestré. Pred pár rokmi trhu dominovali Nikon a Canon. Nebyť bezzrkadloviek, o niektorých značkach by sme asi už nepočuli. Nikon a Canon museli pocítiť úbytok svojej fanúšikovskej základne. Dôkazom som ja i ľudia v mojom okolí. Mnohí nevydržali čakanie, kedy sa veľkej dvojke uráči predstaviť poriadne bezzrkadlovky, a prešli ku konkurencii. Posledné roky je viac ako zrejmé, že zrkadlovky čaká koniec. Otázkou bolo, kedy to svojimi činmi potvrdia Nikon a Canon. A máme to tu! Samotný dátum 23. august 2018 je dôležitý, ale nie prelomový. Prelomový je pre Nikon, nie pre svet fotoaparátov. Prelomové sú tieto mesiace.

Nikon sa pridal do tábora výrobcov profesionálnych bezzrkadloviek a Canon ho bude nasledovať. Presný dátum nie je rozhodujúci. Kto doteraz vyčkával, pár mesiacov ešte vydrží. Nie je dôležité, aké presné parametre budú nový Nikon a neskôr Canon mať. Minimálne u Nikonu vieme, že to bude parádny stroj. Je len malá pravdepodobnosť, že by to Nikon ešte raz pobabral. Dôležité je niečo iné. Globálna zmena trhu. Od budúceho roku bezzrkadlovky definitívne prevezmú žezlo. Ústup zrkadloviek začne akcelerovať. Vy by ste si kúpili, inak fantastický Nikon D850, ak bude na trhu jeho bezzrkadlovková alternatíva, ktorá má väčšiu perspektívu?

Končí boj DSLR vs CSC

V roku 2019 budú všetky značky, asi len s výnimkou Pentaxu, ponúkať profesionálne bezzrkadlovky. Canon s Nikonom musia samozrejme doháňať náskok ostatných značiek, ktoré už stihli vybudovať kompletné portfóliá fotoaparátov, objektívov a príslušenstva a aj odstránili začiatočnícke chyby. Bude to mať však menší vplyv na rozhodovanie, akoby sme si mysleli. Dôkazom toho sú napr. bezzrkadlovky Sony. Veľa ich majiteľov nepoužíva natívne objektívy, ale pomocou adaptéra používa EF objektívy od Canonu. Canonisti to budú môcť robiť s pripravovaným Canonom a Nikoňáci s Nikonom. Môžu zostať verní svojej značke.


Z dvojice Canon/Nikon tu bude Nikon, ktorý predstaví profesionálnu bezzrkadlovku. Odpočítavanie už beží, novinka sa oficiálne predstaví 23. augusta.

Doteraz panovala silná vojna medzi zástancami bezzrkadloviek a zrkadloviek. Tá je na ústupe, pretože víťazstvo CSC je nadohľad. Už len pár rokov budú zrkadlovky prežívať. Kto chce perspektívny fotoaparát, kúpi si bezzrkadlovku. Nevieme presne, ako rýchlo nás zrkadlovky definitívne opustia. Môže to byť rýchlejšie ako čakáme. Vieme ale, že v Canone ani Nikone z toho nemusia byť smutní. Práve naopak. Otvára sa im nový trh a určite sa vrátia aj niektorý odpadlíci. Nie je super niekomu predať nový fotoaparát a objektívy, aj keď daný zákazník myslel, že s tým čo má ešte dlho vydrží?

Olympusu, Panasonicu a Fujifilmu teraz dôjdu jedny z najvýznamnejších argumentov a to argumenty týkajúce sa predností CSC pred DSLR.

Začína iná vojna

Olympus, Panasonic a Fujifiim sú výrobcovia, ktorých bezzrkadlovky zachránili. Roky si ich manažéri museli mädliť ruky, že sa Nikon a Canon nevedia rozhýbať. Ďalšie odkladanie predstavenia profi CSC by im hralo do kariet. Majú smolu, konkurenčný boj sa teraz rozbieha naplno a do hry vstupujú tí najsilnejší. Posledné roky paradoxne priali menším snímačom. Plný formát ponúkali len bezzrkadlovky Sony a Leica. Obe značky si mohli dovoliť len majetní fotografi. M43 systém ukázal, že malý snímač má veľa predností a dokáže byť využitý minimálne v poloprofesionálnom segmente. Fujfilm s APS-C vsadil na starú školu a viac ako iná značka vrátil fotografom pocit z poctivého fotografovania. Plný formát, napriek úspechom menších snímačov, zostáva etalónom, s ktorým sa porovnávajú. Menšie snímače to teraz budú mať oveľa ťažšie. Aby prežili tlak dvoch velikánov, budú musieť presviedčať silnými argumentami. Jedným z nich bude musieť byť cena. Doteraz si trio Olympus, Panasonic, Fuji mohli ceny diktovať. Z nástupom konkurencie budú musieť zľavniť, pár mesiacov to však ešte potvrá. Dole by mohli ísť aj ceny FF bezzrkadloviek. Uvidíme, ako v prvom kroku zareaguje Sony.

Návrat odpadlíkov

Ak sa Nikonu a Canonu ich vstup do sveta poloprofesionálnych a profesionálnych bezzrkadloviek vydarí, u nejedného switchera dôjde k prehodnoteniu. Najmä ak mu ostali nejaké objektívy so zrkadlovky. Nikon s Canonom si môžu relatívne rýchlo zobrať veľký kus koláča späť. Srdcia fotografov neustále túžia po novinkách a ako dokazuje nedávna minulosť, vernosť fotografa jednej značke nie je nekonečná.

Aktuálni výrobcovia bezzrkadloviek, ktorí ich ponúkajú už roky, majú náskok, z ktorého budú ešte pár rokov ťažiť. Nikon i Canon preto budú mať veľa práce s tým, aby zblúdilé ovečky, ale i nových zákazníkov, priviedli do svojho košiara.

Záver

Boj zrkadloviek a bezzrkadloviek sa pomaly končí. Už aj Nikonu a Canonu došlo, ktorý typ fotoaparátu zvíťazí. Čakajú nás zaujímavé časy. Tempo inovácií sa tak skoro nespomalí. Teraz bude treba odstrániť posledné slabiny bezzrkadloviek, aby definitívne zmizli protiargumenty zrkadlovkárov.

Naplno sa rozpúta vojna ponúkaných systémov a hlavne vojna cenová. Nikon a Canon čakajú nové časy, myslím si, že do budúcna môžu hľadieť s optimizmom. Menej optimistickí budú v Olympuse, Panasonicu a Fujifilme, kde začali postupne vyhrávať konkurenčný boj nad Nikonom a Canonom, pretože neponúkali konkurencieschopné CSC. Jednu prekážku takmer zdolali, ale teraz sa pred nich postaví ešte väčšia.

Sony je kolos, ktorý si ide svojou cestou. Určite sa musí konkurencie začať viac obávať, má ale pomerne silnú pozíciu a dostatok financií na investovanie. Uvidíme, čo Pentax. Ak bude otáľať, môže to byť jeho koniec, tak ako sa to stalo Minolte, alebo relatívne nedávno Samsungu.

Ako to všetko napokon dopadne, to budem môcť hodnotiť asi tak o rok. Nový Nikon zatrasie svetom fototechniky, aké silné to zemetrasenie bude, ukáže až čas. Kto bude víťazom a kto porazeným? Isté je, že víťazom bude zákazník - fotograf. V blízkej budúcnosti ešte viac otvoríme peňaženky, aby sme investovali do nových fotoaparátov, ktoré budú lepšie, modernejšie, rýchlejšie, intuitívnejšie a zábavnejšie.

Končí vojna CSC vs DSLR. Do druhej fázy sa dostáva vojna bezzrkadloviek. Vstup Nikonu a Canonu na trh s bezzrkadlovkami je ako vstup USA a ZSSR do druhej svetovej vojny. Vojna naberá na obrátkach.

Digitálne zrkadlovky spôsobili revolúciu vo fotení. Prišli v správny čas, spolu s internetom, internetovými galériami a sociálnymi sieťami. K fotografovaniu dotiahli množstvo fotografov a z fotografovania urobili najrozšírenejší kreatívny koníček. Za to im patrí veľká vďaka. My, čo fotíme dlhšie, sme si s nimi užili veľa krásnych chvíľ. Pár rokov si niektorí ešte budú užívať to najlepšie, čo zrkadlovky priniesli. Nostalgia však do pokroku nepatrí, definitívne prišiel čas predať štafetu modernejšiemu typu fotoaparátu - bezzrkadlovke. A keď si to tak zoberieme, celú tú vojnu DSLR vs. CSC aj tak vyhrali mobily :-)


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2018-08-07 08:00:20
Ja bych to tak bojovne nevidel, vyznieva to ako nejaký úspech beznosorožcov, ale celkové predaje idú do žumpy komplet.
Mám aj jedno aj druhé, a nerád by som sa vzdal ani jedného.

P.S. ZSSR do vojny nevstúpil, on ju začal spoločne s Hitlerom rozparcelovaním Poľska.
 
marekking1
2018-08-07 08:04:26
Tak mi vyberte bezzrkadlovku namiesto mojho nikonu d7200 s podobnym dynamickym rozsahom, respektive nieco co bude mat podobny obrazovy vystup v podobnej cene...
 
MagickVamp
2018-08-07 08:12:02
Asi tak....male znacky vychytali chyby, pasovali sa s mnozstvom problemov, ktorych boli majitelia zrkadloviek usetreni /prieserne hladaciky, chabe ostrenie, vydrz baterky, prehrievanie, zasekavanie, odolnost/, pripravili podu a teraz ked zacina dozrievat cas..tak k Sony pridu dalsie velke znacky a majitelia Canonov a Nikonov len vymenia tela.... uplne plynuly prechod...je jasne ze nevymru ako dinosauri, len sa na cely proces mohli pozerat z hora, povedzme si rovno, vacsina CSC az na par vrcholovych modelov su stale len hracky. Teraz do tychto vod pridu skutocne stroje a pripoja sa k Sony..... ,-)
 
acton
2018-08-07 08:44:32
Vojna? Moze toto napisat normalny clovek? DSLR je najpredavanejsi a najpouzivanejsi na tejto planete... vyjadrujeme sa o fotografiach, nie o FBgrafiach.
 
Hanigal
2018-08-07 09:07:21
príspevok od: bobo222
Ja bych to tak bojovne nevidel, vyznieva to ako nejaký úspech beznosorožcov, ale celkové predaje idú do žumpy komplet.
Mám aj jedno aj druhé, a nerád by som sa vzdal ani jedného.

P.S. ZSSR do vojny nevstúpil, on ju začal spoločne s Hitlerom rozparcelovaním Poľska.
Odporúčam radšej fotiť ako sa zosmiešňovať odkazom na históriu a politiku... a robiť zo seba hlupáka a historického analfabeta.... radšej hamovať ako banovať... to už potom môžeš tvrdiť že ZSSR iniciovali Viedenskú arbitráž a že nás oslobodili Američania a vlastne Rusáci a ostatná východná čvarga im len v oslobodzovaní zavadzali... ...

P.s. Súhlasím s Karolom... prechod Nikonu a Canonu k bezzrkadlovkám sa miska váh výrazne naklonila na stranu bezzrkadloviek...
 
pista58
2018-08-07 10:00:16
citanie o zaciatku konca (ci konca zaciatku?) zrkadloviek mi zacina pripominat neustale zarucene vyhlasenia o predcasnych volbach
 
landov
2018-08-07 10:14:45
Neocakavam ziadny sebehromadnejsi prechod po uvedeni prvych modelov od Nikonu. Hadam, ze dalsie modely ich CSC budu lepsie - asi si nevystrielaju vsetko nazaciatku. Skor ma bude zaujimat ako poriesia kompatibilitu F skiel a ako vychytaju AFC ostrenie.
 
Peter Hood
2018-08-07 10:32:10
Toto je predsa jasné marketingové podpichnutie pre fotokomunitu aby sa zas začala zamýšľať nad míňaním peniažkov za novú techniku, tak sa tvárme teraz všetci a híkajme že aká revolúcia prichádza. Veľa ľudí sa zaoberá parametrami a zabúdajú sa venovať podstate fotenia. Sám mám vo svojom okolí ľudí ktorí robia pekné fotky aj na starších telách. Veď predsa aj pred 10 rokmi sa dali robiť krásne zábery na 4-6Mpix a to vtedy hovorili že je to vrchol a väčšie rozlíšenie nám až tak netreba. Áno súčasný dynamický rozsah moderných snímačov nás posúva ďalej, ale priznajme si častokrát nám to pomáha iba v extrémnych svetelných podmienkach a dobrá fotka stále potrebuje dobré svetlo tak ako kedysi.
 
bobo222
2018-08-07 11:10:37
príspevok od: Hanigal
Odporúčam radšej fotiť ako sa zosmiešňovať odkazom na históriu a politiku... a robiť zo seba hlupáka a historického analfabeta.... radšej hamovať ako banovať... to už potom môžeš tvrdiť že ZSSR iniciovali Viedenskú arbitráž a že nás oslobodili Američania a vlastne Rusáci a ostatná východná čvarga im len v oslobodzovaní zavadzali... ...

P.s. Súhlasím s Karolom... prechod Nikonu a Canonu k bezzrkadlovkám sa miska váh výrazne naklonila na stranu bezzrkadloviek...
Dosť sa strápňuješ, v európe začala vojna viedenskou arbitrážou? Naozaj to chce o dejepise čo to počítať, nielen na nete...
 
bobo222
2018-08-07 11:13:34
príspevok od: Peter Hood
Toto je predsa jasné marketingové podpichnutie pre fotokomunitu aby sa zas začala zamýšľať nad míňaním peniažkov za novú techniku, tak sa tvárme teraz všetci a híkajme že aká revolúcia prichádza. Veľa ľudí sa zaoberá parametrami a zabúdajú sa venovať podstate fotenia. Sám mám vo svojom okolí ľudí ktorí robia pekné fotky aj na starších telách. Veď predsa aj pred 10 rokmi sa dali robiť krásne zábery na 4-6Mpix a to vtedy hovorili že je to vrchol a väčšie rozlíšenie nám až tak netreba. Áno súčasný dynamický rozsah moderných snímačov nás posúva ďalej, ale priznajme si častokrát nám to pomáha iba v extrémnych svetelných podmienkach a dobrá fotka stále potrebuje dobré svetlo tak ako kedysi.
Tak s týmto plný súhlas. Dovolím si tvrdiť, že väčšina fotografov nemá vážny dôvod meniť a je to len túžba po novej hračke. Dnes je špičková technika vyspelá prakticky u každého výrobcu.
Ale sme chlapi a chceme novú hračku.
 
viliamhruby
2018-08-07 11:39:49
Kým vychytajú muchy a cena klesne na prijatelnú potrvá čas.Nikon v tomto určite nesklame ...No a to je presne doba kedy si budem vychutnávať fotenie na novozakúpenej DSLR,ktorej cena bude podľa článku o úplnom konci tohoto typu fotoaparátu veľmi nízka.Už sa teším na 23.8.
 
bobo222
2018-08-07 11:50:31
príspevok od: viliamhruby
Kým vychytajú muchy a cena klesne na prijatelnú potrvá čas.Nikon v tomto určite nesklame ...No a to je presne doba kedy si budem vychutnávať fotenie na novozakúpenej DSLR,ktorej cena bude podľa článku o úplnom konci tohoto typu fotoaparátu veľmi nízka.Už sa teším na 23.8.
Nikon nemám a tak som v kľude, ale očakávam od Nikonu brutálny nástrel ceny, aj keď zasa sonka A73 by ich mala udržať na uzde. Tak akosi predpokladám, že tento prvý model by mal byť priamy konkurent tejto sony, ale uvidíme.
V každom prípade fotiť je čím a dôvod na nejakú paniku fakt nevidím, nehovoriac o tom že moje canon sklíčka šlapú na A7 v pohode a a každým modelom je to lepšie a lepšie.
 
marcus_labeo
2018-08-07 13:01:25
príspevok od: bobo222
Tak s týmto plný súhlas. Dovolím si tvrdiť, že väčšina fotografov nemá vážny dôvod meniť a je to len túžba po novej hračke. Dnes je špičková technika vyspelá prakticky u každého výrobcu.
Ale sme chlapi a chceme novú hračku.
Tak pre mňa je téma úplne aktuálna, lebo som práve prešiel z DSLR na bezzrkadlovku. A keď sa ma dcéra pýtala, prečo som predal foťák, či mu niečo bolo alebo už nefotil dobre, tak som musel priznať, že zrkadlovke nič nie je, proste chcem novú hračku a hotovo. Možno byť to o dva roky skôr, novou hračkou by bola zase DLSR, ale v tejto dobe som (priznávam, aj pod vplyvom podobných článkov ako ten Karolov) sa rozhodol skúsiť nový systém.
No a tak sa zase hrám a baví ma to.
 
fatality
2018-08-07 13:05:23
neviem,ale toto su take tlacenky,ktore by som od sefredaktora necakal..nielen u nas,ale aj v zahranici nemaju amaterski,enthusiast,poloprofi fotografi tolko financii,aby so stratou predavali svoje zrkadlovkove systemy,mimochodom najnadupanejsie v historii fototechniky a kupovali nove len preto,ze nemaju zrkadlo..
kazdy z velkych hracov ma dslr tela a objektivy od vymyslu sveta,male,velke,rychle,pomale,svetle,dlhe,kratke,lacne aj drahe..a este dlho mat bude..
a neexistuje nic,co by sa nimi nedalo nafotit a s csc dalo..
ako..aj mne sa pacia csc a ocenujem ich vlastnosti,ale zaroven mi je smutno z tohto sposobu propagacie,z dalsej vlny konzumu,kde sa nas snazia presvedcit,ze vyrobok,ktory nam vyborne sluzil(a sluzi) je vlastne zastaraly,az nepouzielny a az ten novy,dalsi je to prave orechove..
takyto pristup k veciam,ktore pouzivame,sposobuje presne tu krizu,ktoru zazivame..a okrem inych, je to najma kriza s odpadom..
 
marcus_labeo
2018-08-07 13:16:42
Ono takýchto Karolových článkov o zaručenom konci DSLR tu už bolo zopár, ale až teraz skutočne na tom niečo bude a zrejme sme na začiatku ich konca. Nebude to rýchle ani dramatické, ale postupne bude viac a viac majiteľov Canonu a Nikonu zvažovať, či ich ďalším foťákom bude zase zrkadlovka, alebo pôjdu modernejšou cestou a vyberú si bezzrkadlovku. Ono tieto úvahy tu boli už doteraz, väčšina majiteľov Fuji či Sony bezzkadloviek mali predtým Canon/Nikon, ale nešlo až o také relevantné počty, pretože predsalen zmeniť úplne systém, v ktorom je človek zainvestovaný, je drahé a percento ľudí, ktorí odišlo od C/N na bezzrkadlovky iných značiek až také dramatické nebolo. Ale predstavenie plnohodnotných špičkových bezzrkadloviek od C/N ten proces podstatne urýchli. Predpokladám, že C/N ako hlavný problém riešili kompatibilitu nových systémov s doterajšími objektívmi, pretože aspoň zo začiatku bude treba nejaké prechodné štádium, kým bude dosť nových mirrorless skiel a nech majitelia nemusia všetky sklá predávať, ale môžu ich naďalej používať.
Ja som stále pri podobných článkoch tvrdil, že kým nevstúpi do hry Canikon, žiadne "vymieranie dinosaurov" nehrozí (a pod tým som nemyslel smiešny Nikon 1 systém, ani lowendové Canon M telá).
Je tiež zrejmé, že na začiatku predstavia C aj N špičkové telá, ktoré majú upútať pozornosť a ukázať, že nebudú len opakovať, ale že budú mať ambíciu byť aj lídrami. A to bude aj patrične drahé a ľudia nebudú húfne kupovať nové mirrorless Nikony, predsa majiteľ 1000 eurovej D610 nekúpi špičkový mirrorless Nikon za povedzme 3000-4000 eur. Ale takýto top stroj vytvorí image a na ňom sa zvezú aj neskoršie lacnejšie modely a tie budú robiť predajné čísla. Súčasne bude musieť pribudnúť aj väčší počet skiel, pretože predsalen pointou sú menšie a ľahšie sklá a nie každý bude chcieť vláčiť zrkadlovkové f2,8 zoomy.
Každopádne súhlasím s Karolom v tom, že až vstup Canonu a Nikonu do hry posunie trh ďalej a až s týmito dvomi veľkými hráčmi možno hovoriť o tom, že "súboj" sa začne prevažovať na stranu bezzrkadloviek.
 
marcus_labeo
2018-08-07 13:24:08
príspevok od: marekking1
Tak mi vyberte bezzrkadlovku namiesto mojho nikonu d7200 s podobnym dynamickym rozsahom, respektive nieco co bude mat podobny obrazovy vystup v podobnej cene...
Podobný obrazový výstup bude mať väčšina APSC bezzrkadloviek (24 MPx senzory od Sony či Fuji sú na tom veľmi podobne), takže to problém nie je a po čomkoľvek siahneš, budeš na tom takmer rovnako. Ono ak to berieš čisto z hľadiska kvality obrazu, podobnú kvalitu Ti dá Fuji X-T100 za 550 eur (na Eglobalcentrale), ale to ostatne platí aj pre DSLR Nikonu, aj základná D3400 fotí rovnako, ako Tvoja D7200 (aby aj nie, keď majú rovnaké snímače). Skôr je problém všetko iné než kvalita obrazu, a to ergonómia, výdrž batérie, rýchlosť ostrenia, portfólio objektívov a pod.
Viem o čom píšem, práve som prešiel z DLSR vyššej triedy na mirorless a kvalita fotiek je posledné, čo by ma trápilo, skôr je to úplne odlišné ovládanie, handling a pod.
 
marekking1
2018-08-07 14:05:54
príspevok od: marcus_labeo
Podobný obrazový výstup bude mať väčšina APSC bezzrkadloviek (24 MPx senzory od Sony či Fuji sú na tom veľmi podobne), takže to problém nie je a po čomkoľvek siahneš, budeš na tom takmer rovnako. Ono ak to berieš čisto z hľadiska kvality obrazu, podobnú kvalitu Ti dá Fuji X-T100 za 550 eur (na Eglobalcentrale), ale to ostatne platí aj pre DSLR Nikonu, aj základná D3400 fotí rovnako, ako Tvoja D7200 (aby aj nie, keď majú rovnaké snímače). Skôr je problém všetko iné než kvalita obrazu, a to ergonómia, výdrž batérie, rýchlosť ostrenia, portfólio objektívov a pod.
Viem o čom píšem, práve som prešiel z DLSR vyššej triedy na mirorless a kvalita fotiek je posledné, čo by ma trápilo, skôr je to úplne odlišné ovládanie, handling a pod.
no to je pravda, a z coho na co si presiel, ak mozem vediet? asi najvacsia vyhoda budu len tie kompaktne rozmery...
 
ivofides
2018-08-07 14:16:19
Otazka je kolko bude trvat Nikonu, ked vyrobi nejaky slusny zaklad portfolia objektivov, prislusenstva a vyladi cely system. Nejaky ten rok to potrva kym presvedci svojim novym systemom, lebo bezny lud si to nebude kupovat. Vyvoj si nechaju dobre zaplatit, ratam podobne ako Sony najvysie modely + G skla. V podstate v ramci FF jeho najvacsi ci jediny konkurent je tu iba Sony, lebo Canon sa zatial nejako nerozkyval. Mam niekedy pocit ze Nikon, Canon zaspali dobu podobne ako Microsoft so svojimi mobilmy.
 
slavik74
2018-08-07 15:08:03
Ked som v januari 2009 za Panasonic G1 s dvoma objektivmi dal 1000 eur mnohi sa mi smiali a tvrdili ze je to neperspektivny system a ze som si mal radsej kupit DLSR. A ako vidim niektori si stale tvrdosijne myslia ze nic okrem DLSR nevie fotit. Pritom fotit nevie ziadny pristroj, lebo foti vzdy fotograf. Stale s drahym fotakom je jednoduchsie urobit kvalitnu fotku ako s lacnejsim. A je jedno ci ma alebo nema zrkadlo. Tieto "vojny" medzi majitelmi z oboch stran su zbytocne. Kazdy chvali svoje
 
shagy2301
2018-08-07 15:18:36
príspevok od: ivofides
Otazka je kolko bude trvat Nikonu, ked vyrobi nejaky slusny zaklad portfolia objektivov, prislusenstva a vyladi cely system. Nejaky ten rok to potrva kym presvedci svojim novym systemom, lebo bezny lud si to nebude kupovat. Vyvoj si nechaju dobre zaplatit, ratam podobne ako Sony najvysie modely + G skla. V podstate v ramci FF jeho najvacsi ci jediny konkurent je tu iba Sony, lebo Canon sa zatial nejako nerozkyval. Mam niekedy pocit ze Nikon, Canon zaspali dobu podobne ako Microsoft so svojimi mobilmy.
Vôbec nezaspali dobu. Skúsim spísať v bodoch čo bránilo príchodu CSC od Nikon/Canon vo väčšom merítku:
- fázové ostrenie na snímači, je relatívne novinka
- dostatočne jemný hľadáčik, až v poslednej dobe sa dostávame na hodnotu aspoň 3 Mpx, ideálne by bolo potrebné priblížiť sa k 16 Mpx
- technológia batérii, ani Nikon ani Canon si nemôžu dovoliť vydať profi CSC, ktorý v priebehu dňa prestane fungovať kvôli batérii
- globálna elektronická závierka, keď už má byť nejaká poriadna výhoda CSC tak je to aj tichá a rýchla uzávierka, ktorá umožní veľmi krátke časy

Takže to o zaspaní doby podľa mňa nie je pravda a práve prelom 2018/2019 je ideálny pre týchto gigantov pre vstup na trh profesionálnych CSC. Menší hráči ukázali na svojich zariadeniach čo ľudia chcú Canon a Nikon si to pozorne zanalyzovali a môžu pustiť von kvalitné stroje, ktoré budú veľmi zaujímavé.

Tiež nechápem tie povzdychy nad tým, že tieto zariadenia budú mať nové bajonety. Veď obaja výrobcovia vyrobia kvalitné konvertory zo starých na nové bajonety. Prečo by sa mali vzdať možnosti posunúť bajonet bližšie k snímaču a tým pádom zjednodušiť konštrukciu širokouhlých objektívov.

Treba sa nad situáciou zamýšľať aj z obchodného hľadiska nie len osobnej preferencie
 
marcus_labeo
2018-08-07 15:36:06
príspevok od: marekking1
no to je pravda, a z coho na co si presiel, ak mozem vediet? asi najvacsia vyhoda budu len tie kompaktne rozmery...
Prešiel som z Pentaxu K-5 IIs, čiže vyššia trieda APSC veľmi podobná Tvojej D7200 (t.j. utesnené telo, stavový displej, dva rollery a celkovo výborná ergonómia a grip, výborný senzor s dynamickým rozsahom 14,3 EV) na Fuji X-T20. A hovorím, po kvalitatívnej stránke nie je žiaden problém, Fuji ešte lepšie zvláda vysoké ISO, fotky super, RAW som ešte neupravoval, ale JPEGy rozhodne lepšie. Len to telo chce zvyk, je to také maličké až titerné, že mi to niekedy robí problémy nestlačiť omylom nejaké tlačidlo, rovnako tak nemôžem niesť foťák len tak v jednej ruke za grip (ako som bol zvyknutý zo zrkadlovky), preto som aj teraz objednal prídavný grip. Ale na druhej strane to je súčasť hry, proste ak by to malo byť rovnako rogustné, utesnené, s rovnako dobrým gripom, tak by to bola X-H1 a to by som si veľkostne ani hmotnostne nijak nepolepšil, ale bol na tom istom a ja som proste chcel citeľne menší a ľahší foťák, čo i mám.
Na druhej strane sa vytešujem s funkcií, ktoré zrkadlovka nemôže mať, ako je EVF, kde vidím vplyv expozičných parametrov okamžite a to by mi malo zjednodušiť úpravu fotiek (pretože väčšinu fotiek som upravoval z hľadiska expozície, kde som proste cez OVF nevidel správnu expozíciu a teda len tipoval), resp. funkcie, ktoré môj starší foťák nemal, ako je wi-fi prenos fotiek, výklopný displej, ostrenie dotykom a pod.
Každopádne je mi jasné, že zmena systému bude mať (dočasne) negatívny vplyv na moje fotenie, keď starú zrkadlovku som ovládal popamäti a dokázal nastaviť expozičné parametre so zavretými očami a kým sa to všetko naučím na novom foťáku, iste zmeškám pár rozhodujúcich okamihov. Ale opäť to je súčasť hry a ja sa rád hrám.
 
acton
2018-08-07 15:41:40
príspevok od: ivofides
Otazka je kolko bude trvat Nikonu, ked vyrobi nejaky slusny zaklad portfolia objektivov, prislusenstva a vyladi cely system. Nejaky ten rok to potrva kym presvedci svojim novym systemom, lebo bezny lud si to nebude kupovat. Vyvoj si nechaju dobre zaplatit, ratam podobne ako Sony najvysie modely + G skla. V podstate v ramci FF jeho najvacsi ci jediny konkurent je tu iba Sony, lebo Canon sa zatial nejako nerozkyval. Mam niekedy pocit ze Nikon, Canon zaspali dobu podobne ako Microsoft so svojimi mobilmy.
Canon s nikonom zatial valcuju trhy s fototechnikou, kde beriete tie mudrosti ze sa niekto nerozkyval ked sa ani. Obec nemusi rozkyvavat. Niektorym vam tu vobec nedochadza, ze DSLR je este stale najlepsi a robit nejake harakiri zo strany canonu alebo nikonu nema ziadnu logiku a okrem ineho tu pisete ako keby ste mali prehlad co maju tie dve firmy v talone... Oni si idu svojou cestou a su v tom najlepsi, toto vam unika.
 
Iygor
2018-08-07 15:54:35
príspevok od: acton
Canon s nikonom zatial valcuju trhy s fototechnikou, kde beriete tie mudrosti ze sa niekto nerozkyval ked sa ani. Obec nemusi rozkyvavat. Niektorym vam tu vobec nedochadza, ze DSLR je este stale najlepsi a robit nejake harakiri zo strany canonu alebo nikonu nema ziadnu logiku a okrem ineho tu pisete ako keby ste mali prehlad co maju tie dve firmy v talone... Oni si idu svojou cestou a su v tom najlepsi, toto vam unika.

Konštatovanie že CSC sú horšie, dobehli, či v niečom aj predbehli DSLR je samo o sebe nepodstatné. Podstatný je fakt že svetová ekonomika je postavená na spotrebe. Prechod z DSLR na CSC a postupná výmena celého portfólia objektívov je v záujme každého výrobcu, Canon a Nikon nevynímajúc.
 
Peter Hood
2018-08-07 16:50:59
príspevok od: marcus_labeo
Prešiel som z Pentaxu K-5 IIs, čiže vyššia trieda APSC veľmi podobná Tvojej D7200 (t.j. utesnené telo, stavový displej, dva rollery a celkovo výborná ergonómia a grip, výborný senzor s dynamickým rozsahom 14,3 EV) na Fuji X-T20. A hovorím, po kvalitatívnej stránke nie je žiaden problém, Fuji ešte lepšie zvláda vysoké ISO, fotky super, RAW som ešte neupravoval, ale JPEGy rozhodne lepšie. Len to telo chce zvyk, je to také maličké až titerné, že mi to niekedy robí problémy nestlačiť omylom nejaké tlačidlo, rovnako tak nemôžem niesť foťák len tak v jednej ruke za grip (ako som bol zvyknutý zo zrkadlovky), preto som aj teraz objednal prídavný grip. Ale na druhej strane to je súčasť hry, proste ak by to malo byť rovnako rogustné, utesnené, s rovnako dobrým gripom, tak by to bola X-H1 a to by som si veľkostne ani hmotnostne nijak nepolepšil, ale bol na tom istom a ja som proste chcel citeľne menší a ľahší foťák, čo i mám.
Na druhej strane sa vytešujem s funkcií, ktoré zrkadlovka nemôže mať, ako je EVF, kde vidím vplyv expozičných parametrov okamžite a to by mi malo zjednodušiť úpravu fotiek (pretože väčšinu fotiek som upravoval z hľadiska expozície, kde som proste cez OVF nevidel správnu expozíciu a teda len tipoval), resp. funkcie, ktoré môj starší foťák nemal, ako je wi-fi prenos fotiek, výklopný displej, ostrenie dotykom a pod.
Každopádne je mi jasné, že zmena systému bude mať (dočasne) negatívny vplyv na moje fotenie, keď starú zrkadlovku som ovládal popamäti a dokázal nastaviť expozičné parametre so zavretými očami a kým sa to všetko naučím na novom foťáku, iste zmeškám pár rozhodujúcich okamihov. Ale opäť to je súčasť hry a ja sa rád hrám.
Prechod z DSLR na CSC je lákavý aj kvôli tomu že by malo byť všetko menšie a ľahšie, lenže potom nastáva presne ten okamih keď držíš v ruke oproti ergonomicky dotiahnutej DSLR ktorá sa dobre drží malinký CSC foťáčik držiac ho len tromi prstami. Takže všetko má svoje plusy aj mínusy, našťastie sa to dá riešiť rôznymi gripmi od tretích strán za pár eur.
 
acton
2018-08-07 16:53:28
príspevok od: Iygor

Konštatovanie že CSC sú horšie, dobehli, či v niečom aj predbehli DSLR je samo o sebe nepodstatné. Podstatný je fakt že svetová ekonomika je postavená na spotrebe. Prechod z DSLR na CSC a postupná výmena celého portfólia objektívov je v záujme každého výrobcu, Canon a Nikon nevynímajúc.
Spominal som tu niekde, ze k tej vymene nedojde? Ja sa iba naozaj cudujem kde beriete tu istotu, ze budu menit portfolio na CSC... Ved nemate ani sajnu na com tie dve firmy pracuju ale vy uz viete, ze sa bude menit na CSC, dokonca uz niektori zasli tak daleko akoze vojna sem vojna tam... pritom Canon s Nikonom su v inej dimenzii, ovladaju 75% trhu, proti komu oni vedu vojnu ked im to vobec netreba.
To tie ostatne firmicky ktorym doslo, ze v DSLR nikdy nedosiahnu na Canon a Nikon tak sa snazia o CSC, oni nemali na vyber iba vymysliet nieco ine a par typkov tu z toho robi revoluciu, vojnu...
Ked prisiel Tamron s 24-70 f2,8, nasli sa tu ludia ktory pisali, ze Canon to moze zabalit, nastupuje Tamron.... to iste sa teraz deje v hlavach niektorych z vas.
 
close
2018-08-07 17:05:59
príspevok od: acton
Spominal som tu niekde, ze k tej vymene nedojde? Ja sa iba naozaj cudujem kde beriete tu istotu, ze budu menit portfolio na CSC... Ved nemate ani sajnu na com tie dve firmy pracuju ale vy uz viete, ze sa bude menit na CSC, dokonca uz niektori zasli tak daleko akoze vojna sem vojna tam... pritom Canon s Nikonom su v inej dimenzii, ovladaju 75% trhu, proti komu oni vedu vojnu ked im to vobec netreba.
To tie ostatne firmicky ktorym doslo, ze v DSLR nikdy nedosiahnu na Canon a Nikon tak sa snazia o CSC, oni nemali na vyber iba vymysliet nieco ine a par typkov tu z toho robi revoluciu, vojnu...
Ked prisiel Tamron s 24-70 f2,8, nasli sa tu ludia ktory pisali, ze Canon to moze zabalit, nastupuje Tamron.... to iste sa teraz deje v hlavach niektorych z vas.
v mobilnom svete viedla proti komu Nokia pred 10rokmi vojnu? proti nikomu lebo jej to nebolo treba a kde je dnes? nikde...Žiadna veľká firma ktorá chce prežiť neuvažuje politikou majú iba pár percent pre nás nezaujímavý konkurent...čo platí dnes nemusí zajtra a oni to veľmi dobre sledujú a vedia inak by k tomu kroku vôbec niečo začať riešiť s CSC u nich nikdy nedošlo...
 
marcus_labeo
2018-08-07 17:09:49
príspevok od: acton
Spominal som tu niekde, ze k tej vymene nedojde? Ja sa iba naozaj cudujem kde beriete tu istotu, ze budu menit portfolio na CSC... Ved nemate ani sajnu na com tie dve firmy pracuju ale vy uz viete, ze sa bude menit na CSC, dokonca uz niektori zasli tak daleko akoze vojna sem vojna tam... pritom Canon s Nikonom su v inej dimenzii, ovladaju 75% trhu, proti komu oni vedu vojnu ked im to vobec netreba.
To tie ostatne firmicky ktorym doslo, ze v DSLR nikdy nedosiahnu na Canon a Nikon tak sa snazia o CSC, oni nemali na vyber iba vymysliet nieco ine a par typkov tu z toho robi revoluciu, vojnu...
Ked prisiel Tamron s 24-70 f2,8, nasli sa tu ludia ktory pisali, ze Canon to moze zabalit, nastupuje Tamron.... to iste sa teraz deje v hlavach niektorych z vas.
Nik nepíše, že sa ide niečo dramaticky meniť, že Canon prestáva vyrábať zrkadlovky alebo že Nikon už nepredstaví nástupcu D750ky. Len proste vstup Canikonu na trh high-end bezzrkadloviek bude predstavovať zásadný posun, v podstate týmto krokom C/N ako najväčší hráči odobria, že v bezzrkadlovkách je budúcnosť a to je aj určitý signál pre trhy a spotrebiteľov. Súhlasím s tebou, že C a N nemuseli unáhliť vstup na trh ML, lebo ich je trh zrkadloviek, kde dominujú, proste si počkali na vychytanie detských múch a teraz vstúpia na trh s plnou vervou. Ale to súčasne znamená, že namiesto jedného systému budú mať systémy dva a zdroje aj u nich sú limitované, teda vývoj ML bude znamenať logicky utlmenie vývoja DSLR. A ako sa bude saturovať trh ML a ponuka od C/N bude bohatšia, tak aj mnohí majitelia DSLR budú zvažovať prechod na ML pri zachovaní značky. Ale je jasné, že aj o 10 rokov tu zrkadlovky budú a nezostane zrazu plný bazoš nepredajných DSLR skiel. A možno o 20 rokov, keď bude väčšina fotiť bezzrkadlovkami sa stanú zrkadlovky hispterskou módou a vrátia sa ako retro.
 
acton
2018-08-07 17:09:57
príspevok od: close
v mobilnom svete viedla proti komu Nokia pred 10rokmi vojnu? proti nikomu lebo jej to nebolo treba a kde je dnes? nikde...Žiadna veľká firma ktorá chce prežiť neuvažuje politikou majú iba pár percent pre nás nezaujímavý konkurent...čo platí dnes nemusí zajtra a oni to veľmi dobre sledujú a vedia inak by k tomu kroku vôbec niečo začať riešiť s CSC u nich nikdy nedošlo...
A ako vies, ze riesia CSC? reagoval si na mna alebo si tu iba tukas do klavesy sam pre seba?
 
acton
2018-08-07 17:18:11
príspevok od: marcus_labeo
Nik nepíše, že sa ide niečo dramaticky meniť, že Canon prestáva vyrábať zrkadlovky alebo že Nikon už nepredstaví nástupcu D750ky. Len proste vstup Canikonu na trh high-end bezzrkadloviek bude predstavovať zásadný posun, v podstate týmto krokom C/N ako najväčší hráči odobria, že v bezzrkadlovkách je budúcnosť a to je aj určitý signál pre trhy a spotrebiteľov. Súhlasím s tebou, že C a N nemuseli unáhliť vstup na trh ML, lebo ich je trh zrkadloviek, kde dominujú, proste si počkali na vychytanie detských múch a teraz vstúpia na trh s plnou vervou. Ale to súčasne znamená, že namiesto jedného systému budú mať systémy dva a zdroje aj u nich sú limitované, teda vývoj ML bude znamenať logicky utlmenie vývoja DSLR. A ako sa bude saturovať trh ML a ponuka od C/N bude bohatšia, tak aj mnohí majitelia DSLR budú zvažovať prechod na ML pri zachovaní značky. Ale je jasné, že aj o 10 rokov tu zrkadlovky budú a nezostane zrazu plný bazoš nepredajných DSLR skiel. A možno o 20 rokov, keď bude väčšina fotiť bezzrkadlovkami sa stanú zrkadlovky hispterskou módou a vrátia sa ako retro.
Tie profi DSLR budu este viac ako 10 rokov produkovat spickove fotografie, digitalne fotoaparaty su na trhu asi 20 rokov a tiez sa popri tom vyrabaju a pouzivaju analogove fotoaparaty, aj ked je praca s nimi ovela drahsia... nemyslim, ze sa bazos zaplavi DSLR technikou, potom by sa stala nepredajnou a skutocne nepredstavitelne lacnou, a ktory blazon by si kupil CSC za 10 000 ked by mohol mat za 500 DSLR ktory mu spravi fotografie rovnakej kvality...
Strasne sa tu prehana so vsetkym, zavadza.
 
close
2018-08-07 17:23:51
príspevok od: acton
A ako vies, ze riesia CSC? reagoval si na mna alebo si tu iba tukas do klavesy sam pre seba?
Začali to je pointa...Canon M50 a Nikon https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/mirrorless-is-coming.page tak sa aj zaujímaj alebo len vypúšťaš hate lebo v robote práve nemáš čo robiť. Neobťažuj sa odpovedať, každý odpoveď pozná. Pekný deň ahoj
 
acton
2018-08-07 17:29:09
príspevok od: close
Začali to je pointa...Canon M50 a Nikon https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/mirrorless-is-coming.page tak sa aj zaujímaj alebo len vypúšťaš hate lebo v robote práve nemáš čo robiť. Neobťažuj sa odpovedať, každý odpoveď pozná. Pekný deň ahoj
Toto znamena, ze riesia CSC? Ako vies, ze neriesia uplne nieco ine??? Ked nechapes ten text ktory som aj vyssie niekolko krat napisal ta kludne, aj azbukou ti to napisem pako.
Ja som doma v praci.
 
berci
2018-08-07 20:12:31
Moj názor je , že do 5 rokov sa kapitola DSLR navždy uzavrie. Úpadok bude dramatický tak ako bol kedysi s Kodakom. Tak ako skončili kedysi filmové aparáty tak skončia dnešné zrkadlovky. Nikon aj Canon nemali inú možnosť ako konečne začať vyrábať FF bezrkadlovky pri agresívnej politike SONY. Bude zaujmavé pozorovať ako sa popasujú s problémami, ktoré konkurencia musela riešiť roky.
 
z80
2018-08-07 20:22:58
príspevok od: marcus_labeo
Tak pre mňa je téma úplne aktuálna, lebo som práve prešiel z DSLR na bezzrkadlovku. A keď sa ma dcéra pýtala, prečo som predal foťák, či mu niečo bolo alebo už nefotil dobre, tak som musel priznať, že zrkadlovke nič nie je, proste chcem novú hračku a hotovo. Možno byť to o dva roky skôr, novou hračkou by bola zase DLSR, ale v tejto dobe som (priznávam, aj pod vplyvom podobných článkov ako ten Karolov) sa rozhodol skúsiť nový systém.
No a tak sa zase hrám a baví ma to.
Tak, tak, nove hracky jednoducho kupovat treba

Ja som na tom podobne, len nastastie nie som odkazany na predaj stareho fotku, ked si kupujem novy a tak mi tu vznika pekne "muzeum".
 
matpi
2018-08-07 22:38:18
Netreba zabudnut, ze bezzrkadlovky nam priniesli aj velmi kvalitne video.
 
Iygor
2018-08-08 08:11:59
príspevok od: acton
Spominal som tu niekde, ze k tej vymene nedojde? Ja sa iba naozaj cudujem kde beriete tu istotu, ze budu menit portfolio na CSC... Ved nemate ani sajnu na com tie dve firmy pracuju ale vy uz viete, ze sa bude menit na CSC, dokonca uz niektori zasli tak daleko akoze vojna sem vojna tam... pritom Canon s Nikonom su v inej dimenzii, ovladaju 75% trhu, proti komu oni vedu vojnu ked im to vobec netreba.
To tie ostatne firmicky ktorym doslo, ze v DSLR nikdy nedosiahnu na Canon a Nikon tak sa snazia o CSC, oni nemali na vyber iba vymysliet nieco ine a par typkov tu z toho robi revoluciu, vojnu...
Ked prisiel Tamron s 24-70 f2,8, nasli sa tu ludia ktory pisali, ze Canon to moze zabalit, nastupuje Tamron.... to iste sa teraz deje v hlavach niektorych z vas.
Aj si prečítaš text na ktorý reaguješ?
Napísal som že zmena je v ekonomickom záujme výrobcu. To na čom ten ktorý výrobca aktuálne pracuje vôbec nekomentujem.

Predpokladám že ani nikto z diskutujúcich nemá istotu na čom Nikon a Canon pracuje, sú to skôr dohady. Hovorí sa tomu aj prognóza. A o tom je táto diskusia. Či bude realita taká alebo onaká ukáže čas.

Už dávnejšie som v niektorom príspevku napísal, že zrkadlá postupne z fotoaparátov vymiznú. Myslel som si, že C a N prídu na trh s telami bez zrkadiel, ale so stávajúcimi bajonetmi, aby užívatelia mohli plynulo bez výmeny drahých objektívov prejsť na nové technológie. Telá by boli samozrejme veľkosťou identické ako zrkadlovky. Ale C a N zvolil radikálne riešenie, nový bajonet, čo má samozrejme výhody aj nevýhody. Medzi výhody patrí možnosť priblížiť bajonet ku snímaču a zmenšenie rozmerov tela. Priblížením bajonetu Canon napríklad eliminuje v praxi bežný jav, že užívatelia C objektívov kúpia iné telo (Sony). Pri rovnakej vzdialenosti bajonetu od snímača už nebude možnosť vsunúť redukciu medzi objektív a telo. Výhodou (pre výrobcu) bude aj nutnosť výmeny objektívov. Nevýhodou pre výrobcu je určité riziko straty časti užívateľov, a pre užívateľov je samozrejme nevýhoda pokles ceny objektívov s pôvodným bajonetom.

Z konštatovania ktoré som napísal v mojom prvom príspevku teda vyplýva, že zmena bajonetu aj portfólia objektívov je v záujme výrobcu (C+N) ktorý na tom bude profitovať a očakáva zo zmeny bajonetu veľké zisky.

Na záver zdôrazním, že je to len moja prognóza, môj odhad, a nemám v úmysle sa s Tebou prieť či je lepšia zrkadlovka alebo CSC.
 
Hanigal
2018-08-08 08:13:17
príspevok od: bobo222
Dosť sa strápňuješ, v európe začala vojna viedenskou arbitrážou? Naozaj to chce o dejepise čo to počítať, nielen na nete...
Takéto poznámky uplatni na blogoch SME, Denník N, Týždeň... tam ťa privítajú s takýmito "modernými názormi" s otvorenou náručou... tu sa vyjadruj k foteniu a fototechnike ... a nebudeme sa obaja strápňovať...
 
bobo222
2018-08-08 08:47:38
V každom prípade módne hranie sa na VOJNU je trápne v každom ohľade, aká vojna? Už za môjho detstva boli kompakty, dialkomery aj zrkadlovky, dokonca aj dvojoké!
Dnes to komplexne válcujú mobily, vraciame sa do stavu kedy foťák už budú mať naozaj len nadšenci a fotografi, 95% ľudí bude cvakať mobilom.
Základ je zvládať expozičné parametre a komponovať. A pri tom je fakt jedno čo máte v ruke, buď viete alebo neviete.
 
JohnNewton
2018-08-08 09:37:37
Vidím to na pozvoľnú transformáciu, spúšťačom ako aj pri iných oblastiach techniky je postupné nahrádzania mechanických prvkov lacnejšími, elektronickými. Podľa mňa hrá významnú úlohu aj dostupné video v skvelej kvalite, 5 osá a duálna stabilizácia, možnosť točiť cez EVF a to všetko v prijateľnej cene.
 
marcus_labeo
2018-08-08 13:33:10
príspevok od: z80
Tak, tak, nove hracky jednoducho kupovat treba

Ja som na tom podobne, len nastastie nie som odkazany na predaj stareho fotku, ked si kupujem novy a tak mi tu vznika pekne "muzeum".
Tak moja jedna fotoskriňa plná harampádí (telo, 5 objektívov, 2 statívy, x filtrov, blesk, kopec batérií, všemožné káble a nabíjačky) bola ešte tolerovaná, ale ak by som si chcel uzurpovať ďalšiu, bol by problém. Plus polovička cíti dosť ekologicky a moja podpora neustálej spotreby ide presne proti tomu. Takže nejde ani tak o odkázanosť, ako o šťastné manželstvo.
A dnes som si spravil radosť objednaním portreťáku 56mm f1,2, čo by mal byť créme de la créme medzi Fuji sklami.
 
z80
2018-08-08 15:18:43
príspevok od: marcus_labeo
Tak moja jedna fotoskriňa plná harampádí (telo, 5 objektívov, 2 statívy, x filtrov, blesk, kopec batérií, všemožné káble a nabíjačky) bola ešte tolerovaná, ale ak by som si chcel uzurpovať ďalšiu, bol by problém. Plus polovička cíti dosť ekologicky a moja podpora neustálej spotreby ide presne proti tomu. Takže nejde ani tak o odkázanosť, ako o šťastné manželstvo.
A dnes som si spravil radosť objednaním portreťáku 56mm f1,2, čo by mal byť créme de la créme medzi Fuji sklami.
U mna sa to zatial do jednej skrine vojde
Na druhej strane, moja (nezosobasena) polovicka si plne uvedomuje fakt, za ak by som sa mal rozhodnut medzi technikou (fotaky, pocitace, elektronika) a nou, tak by jednoznacne vyhrala technika a preto je pocet komentarov ohladom nadmerneho mnozstva techniky v mojom byte minimalny
 
Jerry C.
2018-08-08 21:30:17
príspevok od: slavik74
Ked som v januari 2009 za Panasonic G1 s dvoma objektivmi dal 1000 eur mnohi sa mi smiali a tvrdili ze je to neperspektivny system a ze som si mal radsej kupit DLSR. A ako vidim niektori si stale tvrdosijne myslia ze nic okrem DLSR nevie fotit. Pritom fotit nevie ziadny pristroj, lebo foti vzdy fotograf. Stale s drahym fotakom je jednoduchsie urobit kvalitnu fotku ako s lacnejsim. A je jedno ci ma alebo nema zrkadlo. Tieto "vojny" medzi majitelmi z oboch stran su zbytocne. Kazdy chvali svoje
Ja som si ho kupoval od ruky - trocha lacnejšie - hneď po Tebe A zažil som to isté pochybovanie.potom som prešiel,kvôli rýchlosti zaostrovania/pri športe/ na zrkadlo - Nikon D7000 a 7100,D 500 a smejte sa kto chcete - zase fotím aj mirrorlessom.
za pár Eur mám Nex 6 s pevným sklom a oba zoomy /16-50 a 55-210/ .
Na cesty oveľa praktickejšie ako ťažké zrkadlo
 
fin
2018-08-09 16:11:17
Nikonu pri vstupe do CSC segmetnu aj po rokoch sledovania vývoja troch generácií Sony, nedošlo že CSC má potenciál byť kompaktný systém, bohužiaľ už len rumors čvirikajú o tom ako je nový Nikon ozrutný oproti A7. Mohli by si na konci druhej dekády aktuálneho storočia uvedomiť že tento ich prerastený klon Sony či už takmer stredoformátovým bajonetom k FF, alebo tehlou s Nikon gripom tak o 1/3 väčšou ako kockáč A7 nie je ničím iným ako zúfalým vstupom do segmentu, kde sú desaťročie pozadu.
 
landov
2018-08-09 16:36:48
O ergonomii si podla vsetkeho nepocul, ci ?
 
Vixen
2018-08-09 18:40:19
príspevok od: fin
Nikonu pri vstupe do CSC segmetnu aj po rokoch sledovania vývoja troch generácií Sony, nedošlo že CSC má potenciál byť kompaktný systém, bohužiaľ už len rumors čvirikajú o tom ako je nový Nikon ozrutný oproti A7. Mohli by si na konci druhej dekády aktuálneho storočia uvedomiť že tento ich prerastený klon Sony či už takmer stredoformátovým bajonetom k FF, alebo tehlou s Nikon gripom tak o 1/3 väčšou ako kockáč A7 nie je ničím iným ako zúfalým vstupom do segmentu, kde sú desaťročie pozadu.
Netvrdím že na Tvojom príspevku nebude aj kus pravdy, ale teraz by som ešte radšej predsa len počkal s takýmto "hodnotením" minimálne do 23.8.
 
fatality
2018-08-09 20:07:27
príspevok od: fin
Nikonu pri vstupe do CSC segmetnu aj po rokoch sledovania vývoja troch generácií Sony, nedošlo že CSC má potenciál byť kompaktný systém, bohužiaľ už len rumors čvirikajú o tom ako je nový Nikon ozrutný oproti A7. Mohli by si na konci druhej dekády aktuálneho storočia uvedomiť že tento ich prerastený klon Sony či už takmer stredoformátovým bajonetom k FF, alebo tehlou s Nikon gripom tak o 1/3 väčšou ako kockáč A7 nie je ničím iným ako zúfalým vstupom do segmentu, kde sú desaťročie pozadu.
mozno ten bajonet je maly a tympadom aj telo je male.. ..
 
Marcel Rebro
2018-08-09 23:07:34
príspevok od: fatality
mozno ten bajonet je maly a tympadom aj telo je male.. ..
Ani nie

https://www.dpreview.com/news/2044949181/nikon-teaser-full-frame-mirrorless-body
 
fatality
2018-08-10 00:52:42
príspevok od: Marcel Rebro
Ani nie

https://www.dpreview.com/news/2044949181/nikon-teaser-full-frame-mirrorless-body
a ved hej,viem ze to bude asi kravicka..ale kedze nieje vidiet snimac,viem si to predstavit ako malu bezzrkadlovku s malym bajonetom
 
josseee
2018-08-10 10:21:31
príspevok od: fatality
a ved hej,viem ze to bude asi kravicka..ale kedze nieje vidiet snimac,viem si to predstavit ako malu bezzrkadlovku s malym bajonetom
https://www.instagram.com/p/BmLWL2kHAtr/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control
 
fatality
2018-08-10 12:38:37
príspevok od: josseee
https://www.instagram.com/p/BmLWL2kHAtr/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control
no len ci medzi bajonetom a snimacom bude taka fuga? (tipujem,ze sa len niekto hral a nieje to origi nikon foto so snimacom)..
 
yquinox
2018-08-10 13:30:35
... moze to byt priprava na univerzalny bajonet pre FF aj MF ...
 
pa10
2018-08-10 14:11:34
Vsetko je to len boj o zakaznika - kupujte, kupujte, kupujte. Nove, novsie, najnovsie. Najrychlejsie. Najviac funkcii. Najviac megapixelov. Najvacsi senzor. Najlepsie sklo. Hype, ktory sa vytvori okolo niecoho co este ani neexistuje, mi pripomina ako ked isiel Nikon uvadzat DL kompakt. Alebo radu Nikon 1. Ano, Nikon je dobry vo vytvarani ocakavani... ale to nie je podstatne.
Nebyt Panasonicu a Olympusu, dodnes by sa rovnako dobre predavali DSLR a nikto by ani nevzdychol. No tym, ze Olympusu a Panasonicu sa nepodarilo presadit na DSLR trhu a rozhodli sa vytvorit si trh vlastny, ku ktoremu sa pridalo Fuji a Sony, prislo k urcitej evolucii. Rozhodne nie takej, ako bol prechod z filmu na digital, ani takej aby ich fotak zrazu patril do stareho zeleza, ale evolucia to bola, pretoze viedla k zmenseniu tela, a tiez urcitemu zjednoduseniu vyroby eliminaciou zrkadlovej komory.
Cokolvek sa stane alebo nestane v Nikone 23.augusta, v praxi to pre ludi odolnych voci reklamnemu hypu nic neznamena. Za ten cas, co tu boli dva systemy vedla seba si uz viacmenej kazdy to svoje nasiel, a Nikonu zostala najvacsia sanca paradoxne lovit vo vlastnych vodach zrkadlovkarov. Toto je pasca, do ktorej sa s Canonom dostali, nakoniec budu musiet popriet vlastny zrkadlovy system, ktory tolke roky presadzovali a vysperkovavali. Ale ako vravim, pre ludi s vypestovanou toleranciou na reklamny hype to nic neznamena. Budeme fotit rovnako ako doteraz, tym co nam vyhovuje, pretoze pred 23. augustom bude dvadsiatydruhy, a po nom dvadsiatystvrty, a budu to dni uplne rovnake ako ktorekolvek ine...
 
acton
2018-08-10 15:07:18
príspevok od: pa10
Vsetko je to len boj o zakaznika - kupujte, kupujte, kupujte. Nove, novsie, najnovsie. Najrychlejsie. Najviac funkcii. Najviac megapixelov. Najvacsi senzor. Najlepsie sklo. Hype, ktory sa vytvori okolo niecoho co este ani neexistuje, mi pripomina ako ked isiel Nikon uvadzat DL kompakt. Alebo radu Nikon 1. Ano, Nikon je dobry vo vytvarani ocakavani... ale to nie je podstatne.
Nebyt Panasonicu a Olympusu, dodnes by sa rovnako dobre predavali DSLR a nikto by ani nevzdychol. No tym, ze Olympusu a Panasonicu sa nepodarilo presadit na DSLR trhu a rozhodli sa vytvorit si trh vlastny, ku ktoremu sa pridalo Fuji a Sony, prislo k urcitej evolucii. Rozhodne nie takej, ako bol prechod z filmu na digital, ani takej aby ich fotak zrazu patril do stareho zeleza, ale evolucia to bola, pretoze viedla k zmenseniu tela, a tiez urcitemu zjednoduseniu vyroby eliminaciou zrkadlovej komory.
Cokolvek sa stane alebo nestane v Nikone 23.augusta, v praxi to pre ludi odolnych voci reklamnemu hypu nic neznamena. Za ten cas, co tu boli dva systemy vedla seba si uz viacmenej kazdy to svoje nasiel, a Nikonu zostala najvacsia sanca paradoxne lovit vo vlastnych vodach zrkadlovkarov. Toto je pasca, do ktorej sa s Canonom dostali, nakoniec budu musiet popriet vlastny zrkadlovy system, ktory tolke roky presadzovali a vysperkovavali. Ale ako vravim, pre ludi s vypestovanou toleranciou na reklamny hype to nic neznamena. Budeme fotit rovnako ako doteraz, tym co nam vyhovuje, pretoze pred 23. augustom bude dvadsiatydruhy, a po nom dvadsiatystvrty, a budu to dni uplne rovnake ako ktorekolvek ine...
A zrkadlovky nebola evolucia? Preco by museli popriet vlastny system? Ako keby si napisal, ze nastupuju auta pohanane akku battery a mercedes bude musiet popriet system spalovacich motorov... pritom elektro auta zatial v nicom nepredstihli auta so spalovacim motorom.
Profesionalny fotografi sa uz dlhe roky vytesuju so systemom DSLR a tut ktosi napise, ze canon bude musiet nieco popriet... chlapci z olympijskej dediny, kde vy na to chodite? A najmudrejsi su ti ktori s olympusom nevedia fotit, ani ten olympus nie je zly, ale ma jednu dost zasadnu chybu, nie vsetci s nim vedia fotit.
 
pa10
2018-08-10 15:31:53
príspevok od: acton
A zrkadlovky nebola evolucia? Preco by museli popriet vlastny system? Ako keby si napisal, ze nastupuju auta pohanane akku battery a mercedes bude musiet popriet system spalovacich motorov... pritom elektro auta zatial v nicom nepredstihli auta so spalovacim motorom.
Profesionalny fotografi sa uz dlhe roky vytesuju so systemom DSLR a tut ktosi napise, ze canon bude musiet nieco popriet... chlapci z olympijskej dediny, kde vy na to chodite? A najmudrejsi su ti ktori s olympusom nevedia fotit, ani ten olympus nie je zly, ale ma jednu dost zasadnu chybu, nie vsetci s nim vedia fotit.
Isteze aj zrkadlovky boli evolucia, samotny princip este z konca 19. storocia, postupne vylepsovany cele 20. storocie, ovsem prechodom k digitalu sa zrkadlo stalo akymsi reliktom, niecim co bolo nadbytocne, a z toho vyplynul prichod bezzrkadloviek. Ja to nepovazujem za nejak ohromujucu evoluciu, bol to prirodzeny vyvoj ktory musel prebehnut a nejake zabomysie vojny o tom co je podla koho lepsie a co ma viac pasikov su mi ukradnute. To, ze Canon a Nikon budu musiet postupne zapriet vlastne bezzrkadlovky, som napisal, pretoze to tak bude z marketingoveho hladiska. Doteraz sa tieto systemy stavali jeden proti druhemu, kazdy tabor hladal svoje vyhody a tie potom komunikoval kupychtivym zakaznikom. No to bude onedlho definitivne za nami, a ja si myslim, ze ak Canon a Nikon pridu obaja, ako sa suska, s FF bezzrkadlovymi rieseniami, do piatich rokov sa ich ponuka klasickych zrkadloviek stenci na minimum alebo uplne zmizne. Nebude tam ziadne koexistovanie, ale parazitovanie a kanibalizacia vo vlastnych radach, ktorej sa chceli vyhnut, a nevyhnu sa, jednoducho preto, lebo ich k tomu prinuti trh. Ale mozno to bude uplne inak a ja tu len varim z vody ...
 
aesace
2018-08-10 16:34:10
Mozno trochu mimo uvaha, ale pripada mi, ze ak pride Nikon s CSC fullframom, tak sa na trhu normalnych CSC nestane vobec nic. Jedine, ak by za novy Nikon bajonet ponukli profi model za cenu pod 1000 eur, co sa nestane...Alebo to nebude novy bajonet, inak by mali velmi zlu nastupnu poziciu na trhu za novy drahy profi system bez akehokolvek prislusenstva(isteze pri uvedeni uz nieco mat budu pripravene, ale to budu skor drobky). Kto by do niecoho takeho isiel, tak je samaritan bez skutocneho cielu fotit.
Dalsia moznost je,ze ak toto bude novy FF bajonet (pravdepodonost je vsak skor 20%) , tak ak chce Nikon naozaj zabojovat na poli CSC, tak musi prist aj s APS-C streamom, co by bola na zaciatok dost nakladna a neista sranda, ktoru su vo svojich casoch mohol dovolit Sony, kedze nemal a doposial nema konkurenciu.
Preto som dost zvedavy, aka bude skutocna strategia Nikonu v strednodobom a dlhodobom horizonte, kedze sucasny stav s dominanciou Sony vlastne upiekli oni sami spou s CN.
 
Tibor78
2018-08-10 17:52:21
Dufam, ze ak pride Canon s FF bezrkadlovkou, ze zachovaju povodny bajonet.
 
shagy2301
2018-08-10 20:20:55
príspevok od: Tibor78
Dufam, ze ak pride Canon s FF bezrkadlovkou, ze zachovaju povodny bajonet.
Nezachová. Prečo by mali nechať 44mm vzdialenosť bajonet-senzor keď tam už nebude zrkadlo? keď tú vzdialenosť skrátia na 18mm ako je to pri EF-M tak výrazne zjednodušia konštrukciu objektívov medzi 18 a 44mm a navyše rozdiel 26mm je dostatnočný na kvalitnú redukciu a možnosť používania EF a EF-S (v prípade APS-C) objektívov.

Nechápem tú "zaslepenosť" a "spiatočníctvo" so zachovaním pôvodného bajonetu. Veď redukcia Vám to umožní a ten kto bude chcieť, resp. zakladať si novú technickú základňu vyskladá si ju z nových objektívov z novým bajonetom.

Ale možno len nevidím niečo čo vy áno. Vysvetlite mi v čom by bolo výhodnejšie riešenie v ponechaní pôvodného bajonetu oproti tomu, že by (hypoteticky) výrobca dal nový bajonet a na starý pribalil rovno redukciu (to by bolo pekné gesto ako od Canonu tak aj od Nikonu, ale vzhľadom na to že nie sú samaritáni asi sa to nestane)
 
Tibor78
2018-08-10 20:38:27
príspevok od: shagy2301
Nezachová. Prečo by mali nechať 44mm vzdialenosť bajonet-senzor keď tam už nebude zrkadlo? keď tú vzdialenosť skrátia na 18mm ako je to pri EF-M tak výrazne zjednodušia konštrukciu objektívov medzi 18 a 44mm a navyše rozdiel 26mm je dostatnočný na kvalitnú redukciu a možnosť používania EF a EF-S (v prípade APS-C) objektívov.

Nechápem tú "zaslepenosť" a "spiatočníctvo" so zachovaním pôvodného bajonetu. Veď redukcia Vám to umožní a ten kto bude chcieť, resp. zakladať si novú technickú základňu vyskladá si ju z nových objektívov z novým bajonetom.

Ale možno len nevidím niečo čo vy áno. Vysvetlite mi v čom by bolo výhodnejšie riešenie v ponechaní pôvodného bajonetu oproti tomu, že by (hypoteticky) výrobca dal nový bajonet a na starý pribalil rovno redukciu (to by bolo pekné gesto ako od Canonu tak aj od Nikonu, ale vzhľadom na to že nie sú samaritáni asi sa to nestane)
Odpoved je jednoducha, vyuzitie "L" objektivov, ktore vlastnim. Ak sa vsak budu dat plnohodnotne pouzit s adapterom ako si pisal, tak potom super.
 
pa10
2018-08-11 09:50:52
príspevok od: Tibor78
Odpoved je jednoducha, vyuzitie "L" objektivov, ktore vlastnim. Ak sa vsak budu dat plnohodnotne pouzit s adapterom ako si pisal, tak potom super.
Neboj sa, Canon urcite pride s novymi L-kovymi sklami, ktore budu urcene pre novy bajonet. Sancu predat to iste este raz si nenecha ziadny vyrobca ujst. Navyse, nove objektivy budu mat urcite vsetky (najmenej podstatne) elektronicke parametre 2x lepsie, budu v 2x cernejsej ciernej a budu urcene pre najnovsi, najperspektivnejsi a najmodernejsi bajonet, tak preco tie zrazu-"zastarale" zrkadlovkove L-ka proste nepredat na bazari a nerozbit prasiatko na novu vybavu?
 
acton
2018-08-11 10:30:17
príspevok od: pa10
Neboj sa, Canon urcite pride s novymi L-kovymi sklami, ktore budu urcene pre novy bajonet. Sancu predat to iste este raz si nenecha ziadny vyrobca ujst. Navyse, nove objektivy budu mat urcite vsetky (najmenej podstatne) elektronicke parametre 2x lepsie, budu v 2x cernejsej ciernej a budu urcene pre najnovsi, najperspektivnejsi a najmodernejsi bajonet, tak preco tie zrazu-"zastarale" zrkadlovkove L-ka proste nepredat na bazari a nerozbit prasiatko na novu vybavu?
Prave si napisal, preco nepredat 3 rocne auto ktore mi perfektne sluzi a nekupit 5 krat drahsi elektromobil ktory nie je v nicom lepsi ako to auto ktore by som mal predat.
 
shagy2301
2018-08-11 12:29:32
príspevok od: Tibor78
Odpoved je jednoducha, vyuzitie "L" objektivov, ktore vlastnim. Ak sa vsak budu dat plnohodnotne pouzit s adapterom ako si pisal, tak potom super.
Skúste napísať/zavolať do niektorého z foto obchodov vo vašom okolí a dohodnite si že si tam prídete vyskúšať vaše L objektívy povedzme s Canon M50. Vo FaxCopy by to napríklad nemal byť žiaden problém dohodnúť si takéto niečo.
Myslím si ale že to nebude problém aby to fungovalo ako natívne. Opýtajte sa ľudí ktorý vlastnia napr. Sony A6xxx a k tomu cez adaptér používajú objektívy Canon alebo pre Canon určené objetívy Sigma (viď napr www.ephoto.sk/uzivatel/jozef-timulak/blog/ )
 
pa10
2018-08-11 16:05:08
príspevok od: acton
Prave si napisal, preco nepredat 3 rocne auto ktore mi perfektne sluzi a nekupit 5 krat drahsi elektromobil ktory nie je v nicom lepsi ako to auto ktore by som mal predat.
no, ved o tom to je, vela ludi sa dostane do bodu, kedy sa presytia noviniek a staci im to, co maju, pokial to sluzi. fazou skreckovania a roznych gas syndromov, naslednej krizy materializmu a nejakej tej obrody si musi prejst kazdy sam, pretoze hladny sytemu neveri. mne staci auto na presun z bodu a do bodu b, pokial ma automat, klimu, je spolahlive a dobre sa s nim jazdi, je mi jedno ci ma 3 alebo 10 rokov. rovnako ako to, akej je farby, ci je ekologicke, inteligentne alebo elektricke, pretoze to schopnost prejst danu trasu, ani komfort jazdy neovplyvnuje. takze sa pri slovach o nejakych bojoch dvoch taborov uz len usmievam, cely boj je len bojom o penazenku zakaznika. generacne zlepsenia pristrojov pocitujem na papieri a v tlacovych spravach stale viac, no v praxi su stale mensie, a tato disproporcia sa odraza v sklamanych ocakavaniach a strate zaujmu. za urcitou akceptovatelnou hranicou urovne obrazoveho vystupu je uplne jedno aku ma clovek techniku, ovela dolezitejsie je byt tam, kde je zaujimavy dej a co najlepsie ho cvaknut.
 
fatality
2018-08-11 17:39:47
príspevok od: pa10
no, ved o tom to je, vela ludi sa dostane do bodu, kedy sa presytia noviniek a staci im to, co maju, pokial to sluzi. fazou skreckovania a roznych gas syndromov, naslednej krizy materializmu a nejakej tej obrody si musi prejst kazdy sam, pretoze hladny sytemu neveri. mne staci auto na presun z bodu a do bodu b, pokial ma automat, klimu, je spolahlive a dobre sa s nim jazdi, je mi jedno ci ma 3 alebo 10 rokov. rovnako ako to, akej je farby, ci je ekologicke, inteligentne alebo elektricke, pretoze to schopnost prejst danu trasu, ani komfort jazdy neovplyvnuje. takze sa pri slovach o nejakych bojoch dvoch taborov uz len usmievam, cely boj je len bojom o penazenku zakaznika. generacne zlepsenia pristrojov pocitujem na papieri a v tlacovych spravach stale viac, no v praxi su stale mensie, a tato disproporcia sa odraza v sklamanych ocakavaniach a strate zaujmu. za urcitou akceptovatelnou hranicou urovne obrazoveho vystupu je uplne jedno aku ma clovek techniku, ovela dolezitejsie je byt tam, kde je zaujimavy dej a co najlepsie ho cvaknut.
inak..nikon na to(uz po niekolkykrat) nejde bohvieako rozumne..ak bude ten mirrorless tak velky,ako vyzera,nebude to bohvieaky dealbreaker..
ako,nechcem byt nejaky velky pesimista,ale pri csc je podstatny argument pre zmenu velkost..
ano,je tam toho viac,ale ak mam napr.d750,d810+sadu vytunenych skiel bez ff,bf,to nutkanie,vymenit to za rovnako velku+tazku mirrorles zostavu s evf a par ficurami navyse a prist o majland,tam velke nebude..
ff csc sony su aspon mensie,aj ked na sklach to uz neoklamu..
a najlepsie to s csc asi odhadlo fuji..apsc..male aj velke sklicka aj masinky..x-trans aj bayer..
necudo ze nestihaju a musia stavat novu fabriku na skla..
 
acton
2018-08-11 17:40:14
príspevok od: pa10
no, ved o tom to je, vela ludi sa dostane do bodu, kedy sa presytia noviniek a staci im to, co maju, pokial to sluzi. fazou skreckovania a roznych gas syndromov, naslednej krizy materializmu a nejakej tej obrody si musi prejst kazdy sam, pretoze hladny sytemu neveri. mne staci auto na presun z bodu a do bodu b, pokial ma automat, klimu, je spolahlive a dobre sa s nim jazdi, je mi jedno ci ma 3 alebo 10 rokov. rovnako ako to, akej je farby, ci je ekologicke, inteligentne alebo elektricke, pretoze to schopnost prejst danu trasu, ani komfort jazdy neovplyvnuje. takze sa pri slovach o nejakych bojoch dvoch taborov uz len usmievam, cely boj je len bojom o penazenku zakaznika. generacne zlepsenia pristrojov pocitujem na papieri a v tlacovych spravach stale viac, no v praxi su stale mensie, a tato disproporcia sa odraza v sklamanych ocakavaniach a strate zaujmu. za urcitou akceptovatelnou hranicou urovne obrazoveho vystupu je uplne jedno aku ma clovek techniku, ovela dolezitejsie je byt tam, kde je zaujimavy dej a co najlepsie ho cvaknut.
Samozrejme, ze je to boj o penazenku zakaznika a co ma zaraza je ta agresivita, nepostrehol som u predajcov aut nijake vyjadrenia o vojne alebo mudrovanie typu predajte auta a kupujte elektricke auta, kazdy kto sa v autach vyzna vie, ze to elektricke auto je aj drahsie a aj prevadzka je drahsia ako auta na spalovaci motor a tak isto to je aj s CSC vs DSLR.
 
blahoslav J B Art
2018-08-11 20:56:05
http://www.digineff.cz/clanek/fotografujeme/fejeton-nesvar-nebo-svar
 
aesace
2018-08-12 12:29:33
Trochu zbytocne tu vsetci riesia, ci si hned kupia novy CSC Nikon FF, ked maju kopu dobrej vybavy, ktora este roky vydrzi. Nikto to od vas predsa nechce. Jedine o co tu ide je, ze Nikon to zase skusa s CSC a uz sa tvari, ze to bude vazne. No teraz to bude len prvy neohrabavy krok - z tej siluety tela to tak zjavne vyzera.
Ale ide o to, co dalej. Ci to pojde, ci ponuknu alternativu a bude ta alternativa mat zmysel.
Canon to tiez skusa svojou M-kovou radou a uz to je nejaky ten rok a zatial si len pomaly ziskava doveru napriek tomu, ze je to mainstreamova znacka. Nikon je vsak na tom asi najhorsie...doposial mu nevyslo v tomto segmente nic a tak bude musiet celu tuto historiu s CSC zazit nanovo. Len na rozdiel od Canonu teraz zacina vo velkom, lenze Canon uz ma skusenosti, ktore Nikonu chybaju..a tak Canon skor prinesie schopny a pouzitelny FF model..a pritom uz bude mat pokrytu oblast amaterov s APSC a FF pre profikov. Otazka stale zostava vsak rovnaka, ci sa presadia na FF poli proti oblubenemu Sony, a na poli ameterov cez Panasonic/Olympus/Fuji/Sony.
Ti, ktori maju pohatu vybavu, tak ci tak raz budu musiet konvertovat na CSC, a Canon a Nikon dufa, ze stihne do tej doby vyskladat digitalne portfolio, ktore uz konkurencia davno ma, alebo je minimalne v nom dalej..
 
fatality
2018-08-12 13:51:15
príspevok od: aesace
Trochu zbytocne tu vsetci riesia, ci si hned kupia novy CSC Nikon FF, ked maju kopu dobrej vybavy, ktora este roky vydrzi. Nikto to od vas predsa nechce. Jedine o co tu ide je, ze Nikon to zase skusa s CSC a uz sa tvari, ze to bude vazne. No teraz to bude len prvy neohrabavy krok - z tej siluety tela to tak zjavne vyzera.
Ale ide o to, co dalej. Ci to pojde, ci ponuknu alternativu a bude ta alternativa mat zmysel.
Canon to tiez skusa svojou M-kovou radou a uz to je nejaky ten rok a zatial si len pomaly ziskava doveru napriek tomu, ze je to mainstreamova znacka. Nikon je vsak na tom asi najhorsie...doposial mu nevyslo v tomto segmente nic a tak bude musiet celu tuto historiu s CSC zazit nanovo. Len na rozdiel od Canonu teraz zacina vo velkom, lenze Canon uz ma skusenosti, ktore Nikonu chybaju..a tak Canon skor prinesie schopny a pouzitelny FF model..a pritom uz bude mat pokrytu oblast amaterov s APSC a FF pre profikov. Otazka stale zostava vsak rovnaka, ci sa presadia na FF poli proti oblubenemu Sony, a na poli ameterov cez Panasonic/Olympus/Fuji/Sony.
Ti, ktori maju pohatu vybavu, tak ci tak raz budu musiet konvertovat na CSC, a Canon a Nikon dufa, ze stihne do tej doby vyskladat digitalne portfolio, ktore uz konkurencia davno ma, alebo je minimalne v nom dalej..
no len..nikon je v trosku inej pozicii,nez sony alebo canon,takze ako sa bude predavat tato urcite nemala investicia,je pren velmi dolezite..po minusovych kvartaloch,neuspechoch s nikon 1,dlkach,keymission,skrtoch a restrukturalizacii si uz dalsi fail nemozu dovolit..
 
MagickVamp
2018-08-12 22:06:49
A ja som presveceny, ze tak ako sa daju dat na bajonet APSC, skla FF, tak sa budu dat na FF CSC stare skla FF aj nove skla urcene pre CSC a to z jednoducheho dovodu, potrebuje do tohto segmentu nabehnut dost razne a toto je moznost. Staci len ze FF CSC budu na zaciatok trosku hrubsie, aspon sa budu lepsie drzat a problem potrebnej vzdialenosti od snimaca sa tak vyriesi. Aj tak mam pocit ze Sony tuto vzdialenost riesi len tak, ze ma tie objektivy dlhsie/az na sirokace/, tak o to bude telo Canon FF sirsie. Ale pochybujem ze by si odstavili celu L seriu....je to sice pekne ze to donuti ludi kupovat nove skla, ale kto im bude kupovat potom este tie stare?
 
aesace
2018-08-12 22:33:14
príspevok od: fatality
no len..nikon je v trosku inej pozicii,nez sony alebo canon,takze ako sa bude predavat tato urcite nemala investicia,je pren velmi dolezite..po minusovych kvartaloch,neuspechoch s nikon 1,dlkach,keymission,skrtoch a restrukturalizacii si uz dalsi fail nemozu dovolit..
Ta investicia sa moze vratit len z dlhodobeho hladiska..urcite im tento novy model ziadnu zasadnu kompenzaciu neprinesie, pretoze su len na uplnom zaciatku aj keby hned na nom isli vsetky sucasne skla. Takze minusu sa zatial este dlho nezbavia, ale je dolezite, aky budu mat trend...
 
fatality
2018-08-12 22:37:34
príspevok od: aesace
Ta investicia sa moze vratit len z dlhodobeho hladiska..urcite im tento novy model ziadnu zasadnu kompenzaciu neprinesie, pretoze su len na uplnom zaciatku aj keby hned na nom isli vsetky sucasne skla. Takze minusu sa zatial este dlho nezbavia, ale je dolezite, aky budu mat trend...
no..ved uvidime.. ..
 
piwi
2018-08-14 16:19:26
príspevok od: shagy2301
Vôbec nezaspali dobu. Skúsim spísať v bodoch čo bránilo príchodu CSC od Nikon/Canon vo väčšom merítku:
- fázové ostrenie na snímači, je relatívne novinka
- dostatočne jemný hľadáčik, až v poslednej dobe sa dostávame na hodnotu aspoň 3 Mpx, ideálne by bolo potrebné priblížiť sa k 16 Mpx
- technológia batérii, ani Nikon ani Canon si nemôžu dovoliť vydať profi CSC, ktorý v priebehu dňa prestane fungovať kvôli batérii
- globálna elektronická závierka, keď už má byť nejaká poriadna výhoda CSC tak je to aj tichá a rýchla uzávierka, ktorá umožní veľmi krátke časy

Takže to o zaspaní doby podľa mňa nie je pravda a práve prelom 2018/2019 je ideálny pre týchto gigantov pre vstup na trh profesionálnych CSC. Menší hráči ukázali na svojich zariadeniach čo ľudia chcú Canon a Nikon si to pozorne zanalyzovali a môžu pustiť von kvalitné stroje, ktoré budú veľmi zaujímavé.

Tiež nechápem tie povzdychy nad tým, že tieto zariadenia budú mať nové bajonety. Veď obaja výrobcovia vyrobia kvalitné konvertory zo starých na nové bajonety. Prečo by sa mali vzdať možnosti posunúť bajonet bližšie k snímaču a tým pádom zjednodušiť konštrukciu širokouhlých objektívov.

Treba sa nad situáciou zamýšľať aj z obchodného hľadiska nie len osobnej preferencie
Myslím si že DLSR tak skoro neskončia, keď vôbec skončia. CSC má svoje miesto ale neznamená to koniec DLSR. Všetko má svoje výhody.
 
Tibor78
2018-08-15 07:15:43
Rozmyslal som nad Sony A7 III, ale to by som musel predat takmer vsetko co mam od Canonu. Pri foteni je idealne mat vsetky tela rovnake, pre pohotovost ovladania. Vyriesil som to vcera objednanim (zo zahranicia samozrejme) dalsieho 5D MK4. A bonus na zaver, namiesto tunajsich cca 3300eur, len za puuhych 2200eur (sa mi podarilo vysnorit na nete 3% zlavovy kupon)
 
shagy2301
2018-08-15 18:51:34
príspevok od: piwi
Myslím si že DLSR tak skoro neskončia, keď vôbec skončia. CSC má svoje miesto ale neznamená to koniec DLSR. Všetko má svoje výhody.
Ako majiteľ zrkadlovky a technologický nadšenec musím povedať, že DLSR jedného dňa skončia. Nebude to hneď. Ešte to pár rokov potrvá. Ale určite nebudú koexistovať s profi bezzrkadlovkami dlho.
Prvé DLSR sme tu mali už v roku 1991 a Canon ukončil výrobu kinofilmovej EOS-1V len tento rok. To je dlhých 27 rokov. Prvé komerčné CSC prišlo v roku 2004. Ak prirátame tých 27 rokov, tak posledná zrkadlovka by mala byť vyrobená niekde okolo roku 2031. Je to len taká úvaha, ale ukazuje to, že zrkadlovky tu s nami budú ešte aspoň 10 rokov. Ja sa na éru profi CSC veľmi teším
 
piwi
2018-08-16 11:23:16
príspevok od: shagy2301
Ako majiteľ zrkadlovky a technologický nadšenec musím povedať, že DLSR jedného dňa skončia. Nebude to hneď. Ešte to pár rokov potrvá. Ale určite nebudú koexistovať s profi bezzrkadlovkami dlho.
Prvé DLSR sme tu mali už v roku 1991 a Canon ukončil výrobu kinofilmovej EOS-1V len tento rok. To je dlhých 27 rokov. Prvé komerčné CSC prišlo v roku 2004. Ak prirátame tých 27 rokov, tak posledná zrkadlovka by mala byť vyrobená niekde okolo roku 2031. Je to len taká úvaha, ale ukazuje to, že zrkadlovky tu s nami budú ešte aspoň 10 rokov. Ja sa na éru profi CSC veľmi teším
Tak určite, všetko raz skončí Mozno aj CSC a príde dačo nové.
 
piwi
2018-08-16 12:04:16
príspevok od: Tibor78
Rozmyslal som nad Sony A7 III, ale to by som musel predat takmer vsetko co mam od Canonu. Pri foteni je idealne mat vsetky tela rovnake, pre pohotovost ovladania. Vyriesil som to vcera objednanim (zo zahranicia samozrejme) dalsieho 5D MK4. A bonus na zaver, namiesto tunajsich cca 3300eur, len za puuhych 2200eur (sa mi podarilo vysnorit na nete 3% zlavovy kupon)
Tiez som tak uvazoval a teraz je moj milacik 5D MK4, uz sa tesim na MK5
 
pa10
2018-08-16 16:10:41
príspevok od: shagy2301
Ako majiteľ zrkadlovky a technologický nadšenec musím povedať, že DLSR jedného dňa skončia. Nebude to hneď. Ešte to pár rokov potrvá. Ale určite nebudú koexistovať s profi bezzrkadlovkami dlho.
Prvé DLSR sme tu mali už v roku 1991 a Canon ukončil výrobu kinofilmovej EOS-1V len tento rok. To je dlhých 27 rokov. Prvé komerčné CSC prišlo v roku 2004. Ak prirátame tých 27 rokov, tak posledná zrkadlovka by mala byť vyrobená niekde okolo roku 2031. Je to len taká úvaha, ale ukazuje to, že zrkadlovky tu s nami budú ešte aspoň 10 rokov. Ja sa na éru profi CSC veľmi teším
To je sila, ze? ked si vezmeme, ze ccd snimac, za ktory jeho tvorcovia dostali nobelovu cenu, bol vynajdeny v 60-tich rokoch minuleho storocia a v 70-tich im to uz snimalo na tu dobu neskutocnych 100x100px, a v osemdesiatich rokoch mal Kodak hotovy 1,3mpx snimac... tak prideme k tomu, ze ten vyvoj sa vlastne v porovnani s jednym ludskym zivotom NESKUTOCNE VLECIE Mozno o nejakych 100-200 rokov bude existovat sfericke levitujuce zariadenie, ktore zoskenuje priestor s obrovskym rozlisenim a nikto za nejakym prehistorickym fotoaparatom ani nepipne... co pride dalsie po odstraneni zrkadla? Zakrivene snimace? Gigapixelove rozlisenie?...
 
shagy2301
2018-08-16 17:57:02
príspevok od: pa10
To je sila, ze? ked si vezmeme, ze ccd snimac, za ktory jeho tvorcovia dostali nobelovu cenu, bol vynajdeny v 60-tich rokoch minuleho storocia a v 70-tich im to uz snimalo na tu dobu neskutocnych 100x100px, a v osemdesiatich rokoch mal Kodak hotovy 1,3mpx snimac... tak prideme k tomu, ze ten vyvoj sa vlastne v porovnani s jednym ludskym zivotom NESKUTOCNE VLECIE Mozno o nejakych 100-200 rokov bude existovat sfericke levitujuce zariadenie, ktore zoskenuje priestor s obrovskym rozlisenim a nikto za nejakym prehistorickym fotoaparatom ani nepipne... co pride dalsie po odstraneni zrkadla? Zakrivene snimace? Gigapixelove rozlisenie?...
(y) súhlasím
a verím že zakrivené snímače prídu, len ideálne by bolo aby sa zakrivovali podľa ohniska nasadeného objektívu. To by bola úplná pecka. Gigapixely, no to uvidíme čo prinesie čas
 
piwi
2018-08-16 18:54:50
príspevok od: shagy2301
(y) súhlasím
a verím že zakrivené snímače prídu, len ideálne by bolo aby sa zakrivovali podľa ohniska nasadeného objektívu. To by bola úplná pecka. Gigapixely, no to uvidíme čo prinesie čas
Sony urobí úplne všetko Su to totižto veľký technologicky priekupníci. A čo tak bez senzora, objektívu, zakladla, len tak okom?
 
pa10
2018-08-17 07:44:04
príspevok od: piwi
Sony urobí úplne všetko Su to totižto veľký technologicky priekupníci. A čo tak bez senzora, objektívu, zakladla, len tak okom?
Kontaktnou sosovkou, alebo umelym okom ako biomechanickou suciastkou? Ktovie, ci sa este dozvieme, ktory koncept bude uspesnejsi. Kontaktne sosovky pridu urcite v dohladnejsej dobe, no asi len umele oci dokazu ponuknut superostre technicky dokonale videnie v lubovolnej vlnovej dlzke, alebo obrovske rozlisenie, vdaka ktoremu sa koncept objektivu stane zbytocnym.

Ake mas oci? Canon, a ty? Nikon predsa...
alebo
...vcera sa mi do nich dostal virus
Co mi pripomina jednu epizodu z Black Mirror...
 
piwi
2018-08-17 08:50:06
príspevok od: pa10
Kontaktnou sosovkou, alebo umelym okom ako biomechanickou suciastkou? Ktovie, ci sa este dozvieme, ktory koncept bude uspesnejsi. Kontaktne sosovky pridu urcite v dohladnejsej dobe, no asi len umele oci dokazu ponuknut superostre technicky dokonale videnie v lubovolnej vlnovej dlzke, alebo obrovske rozlisenie, vdaka ktoremu sa koncept objektivu stane zbytocnym.

Ake mas oci? Canon, a ty? Nikon predsa...
alebo
...vcera sa mi do nich dostal virus
Co mi pripomina jednu epizodu z Black Mirror...
To je napad Aby nebol priekupnik tejto technologie olympus ktory sa pouziva napriklad pri gastroenterologickych kamerach. Ked do zadku tak priadne, zo sony
 
Vixen
2018-08-22 13:11:25
Asi takto bude vyzerať....
https://nikonrumors.com/
 
fatality
2018-08-22 13:50:23
príspevok od: Vixen
Asi takto bude vyzerať....
https://nikonrumors.com/
vyzera lepsie,nez v tych teaseroch..
 
smart
2018-08-22 14:32:06
Hlavny problem Sony su priserne drahe skla.

Da sa sice predpokladat, ze ich tela pojdu dole - staci sa napr. pozriet, kam az klesli ceny prvej generacie A7 rady.

Lenze ich skla si drzia cenu - dokonca aj pre starsi bajonet A, ktore navyse neboli ani stabilizovane (ich SLT stabilizacia na snimaci bola slabucka).
 
JohnNewton
2018-08-23 07:30:29
https://www.ephotozine.com/article/nikon-z6-z7-hands-on-preview-32618
 
piwi
2018-08-23 08:24:39
Takze buducnost je Nikon
 
jogi_h
2018-08-23 14:54:59
príspevok od: marekking1
Tak mi vyberte bezzrkadlovku namiesto mojho nikonu d7200 s podobnym dynamickym rozsahom, respektive nieco co bude mat podobny obrazovy vystup v podobnej cene...
Sony A7II. Vystup rovnaky ale FF , stabilizacia , mensia a lahsia
 
jogi_h
2018-08-23 14:56:46
príspevok od: smart
Hlavny problem Sony su priserne drahe skla.

Da sa sice predpokladat, ze ich tela pojdu dole - staci sa napr. pozriet, kam az klesli ceny prvej generacie A7 rady.

Lenze ich skla si drzia cenu - dokonca aj pre starsi bajonet A, ktore navyse neboli ani stabilizovane (ich SLT stabilizacia na snimaci bola slabucka).
Toto uz vyriesila SIGMA , ked celemu radu ART dala E-mount
 
smart
2018-08-23 17:48:55
príspevok od: jogi_h
Toto uz vyriesila SIGMA , ked celemu radu ART dala E-mount
ART maju sice dobru obrazovu kvalitu, ale kopec nedostatkov, predovsetkym velke rozmery a hmotnost
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia