Hore

Keď je všade žabia láska

Na jar všetko ožíva a prebúdza sa. Všetko sa zazelenie, kvety začínajú  kvitnúť, poletujú vtáky a sem tam sa objavia aj motýle. Zvieratká sa tiež prebúdzajú a pretože do zimy je to  len 6 mesiacov musia stihnúť splodiť a vychovať nové potomstvo. Väčšinou tento proces nevidíme, ale na niektorých miestach je veľmi dobre pozorovateľný.

Kúsok od môjho bydliska v Turci sa nachádza umelo vytvorený rybník Biele brehy, ľudovo nazvané Ontário. Táto nádrž slúži ako výcviková oblasť pre vojakov. Ľudia tu ale chodia tráviť voľné chvíle prechádzkami, kúpaním, opekaním alebo korčuľovaním.


Ontário.


Okolo sú hory Malej Fatry.

Pre fotografa je toto miesto najzaujímavejšie  hlavne na jar. Všetko to tu ožije, prebúdza sa  k životu, predovšetkým žaby. Na  „Ontárku“ je to najmä  Ropucha bradavičnatá. Na jar medzi nimi zavládne lásky čas, a tak sa tu všetky stretnú a oddávajú sa aktom lásky.


Ropucha bradavičnatá.


Šťastný párik.

Žiab je tu neskutočne veľa. Začiatkom mája celá oblasť kŕka, kváka skáče . Keď sa prechádzate musíte si dávať pozor, aby ste niektorú z nich nezašliapli. Každý si chce ,,užiť,, a tak vznikajú celé klbká žiab.


Tieto  klbká sa niekedy valia a je ich tu neúrekom.


Koľko ich napočítate?

Keď Vás omrzia žaby môžete si odfotiť kvety a rastliny. Je ich tu veľa, alebo môžete hľadať motívy v celkovej scenérii.


Keď budete chvíľku ticho, zrazu uvidíte niečo plávať alebo sa mihne niečo kúsok od Vás. Veľké množstvo unavených a vyčerpaných ropúch po aktoch lásky láka ďalšie zviera, ktoré sa na jar prebúdza.  Je to užovka. Konkrétne Užovka obyčajná a Užovka stromová. Zaručujem Vám, že pokiaľ sa posadíte a budete sledovať okolie zbadáte minimálne 3 užovky. Keď však hreje slniečko sú veľmi aktívne a vyfotografovať ich je skoro nadľudský výkon.


Občas sa nechajú presvedčiť a zapózujú vám.

K večeru sú ropušiaci unavení, a tak niektorí len tak čakajú... niektorí zo seba  vydajú všetky sily a bojujú o samičky do posledného dych. O  par dní ich preto  môžete  vidieť vyschnutých v tráve.

Slniečko zapadá. Zajtra sa bude všetko opakovať. Asi o  týždeň – dva tu po žabách  nezostane nič, ale o  pár týždňov bude celý ,,rybník,, plný žubrienok a neskôr malých žiab,  čím sa  kolobeh  prírody  pre rodičov uzavrie ale pre ich  potomkov to bude  znamenať nový začiatok.  O pár týždňov sa to tu budú všade hemžiť malými ropuchami  a malými užovkami... ale to je zas iný príbeh.

Slnko zapadá a lúčime sa s Ontáriom a aj s Vážskou kaskádou, ktorá sa tu nachádza čo by kameňom dohodil.

GPS súradnice miesta pre prípadnú návštevu: 49.114459, 18.972659
Použitá fototechnika: Pentax K10D +Pentax smc P-DA 18-55mm f/3.5-5.6, Tamron 70-300mm F/4-5.6 AF Di LD Macro, Tamron 90mm f/2.8 AF SP DI Macro

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan.zitniak
2012-06-11 07:29:31
Veľmi pekný report a fotografie! Teším sa na ďalšie články autora.
 
lacoslav
2012-06-11 17:58:00
Fajn.
Takto som ich fotil pred 30-imi rokmi na diáky Zenitom ES.
 
kovacmj
2012-06-11 18:28:13
A kedysi sme sa chodili na Ontárko kúpať...
 
DjLuke9
2012-06-18 15:14:41
príspevok od: kovacmj
A kedysi sme sa chodili na Ontárko kúpať...
To sa da aj teraz
 
DjLuke9
2012-06-18 15:15:02
príspevok od: lacoslav
Fajn.
Takto som ich fotil pred 30-imi rokmi na diáky Zenitom ES.
Myslim ze zaby su stale rovnake a inak sa asi nedaju foti
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované