Hore

Online editácia fotografií

Vy ste tí vyvolení! Áno ste to práve vy, koho kamaráti a rodina prosí, aby ste urobili niečo s ich fotografiami, aby boli také dobré ako vaše. Ja viem, neľahká úloha, hlavne keď to máte urobiť na cudzom počítači, v ktorom nie je kvalitný fotoeditor.

Je tam aspoň pripojenie k internetu? Áno? Aleluja!

Internet nám ponúka niekoľko desiatok aplikácii pre online úpravu fotografií. Niektoré z nich sme odskúšali.

Pixer.us 

Jednoduchý, rýchly. K dispozícii sú základné úpravy: orez, rotácia, zmena veľkosti, jas a kontrast, saturácia, doostrenie/rozostrenie, kolorovanie a špeciálne filtre.

Nájdete na: http://pixer.us/

Fotoflexer.com

Umožňuje editovať fotografie priamo z obľúbených serverov Facebook, Flickr, Picasa, Myspace... Oproti Pixeru je o niečo pomalší, ale prostredie viac pripomína editor. Možnosti úprav sú omnoho bohatšie. Nechýba napr. práca s krivkami, tvorba rámikov, vkladanie textov, deformácie, vyhladzovanie, animácie, dokonca aj jednoduchá práca s vrstvami. Pracuje aj v režime Full Screen.

Nájdete na: http://fotoflexer.com/ 

Picnik.com 

Ovládacie rozhranie je jednoduché, ale aplikácia v sebe skrýva niekoľko prekvapení. Väčšina funkcií má aj režim advanced. V ňom sa stretnete napr. s histogramom, či doostrovacou maskou a klonovacím štetcom. K dispozícii je aj množstvo efektov. Trochu prekvapujúco sú funkcie kriviek a úrovní v záložke Create a nie Edit. Veľmi dobre je vyriešené ukladanie upravenej fotografie, posielanie emailom, tlač a export na Flickr a pod.. Na koniec smutná správa, pokročilé funkcie sú platené (24,95 USD/rok).

Nájdete na: http://www.picnik.com/

Cellsea.com

Na prvý pohľad príjemný program s jednoduchým ovládaním a slušnými funkciami. Bohužiaľ nedotiahnutý, nastavenia sú bez odozvy a preto je len problematické nastaviť správnu mieru úprav. Ešteže máme Undo.

Nájdete na: http://www.cellsea.com/

Flauntr.com

Pred použitím tejto netaplikácie je potrebná registrácia, tá je však rýchla a bezproblémová. Na Flauntri nenájdete veľa tradičných funkcií na úpravu, len tie základné. Avšak s rôznymi efektmi, rámčekami, textami vo fotografii a inými „skrášľovačmi" sa tu vybláznite. Ak chcete zo svojej fotografie urobiť maľbu, Flauntr je ten pravý. Photoshop pozitívni nech radšej túto adresu obídu.

Nájdete na: http://www.flauntr.com/

Pixlr.com

Online Photoshop? Takmer. Užívateľské rozhranie je typické pre editory fotografií. Žiadne reklamné bannery. Je to flash aplikácia. Potešujúca je práca s vrstvami, lokálna úprava jasu, doostrenie, rozmazávanie, klonovací štetec. Naraz môžete otvoriť viacero fotografií. Pre vloženie jednej fotografie do druhej musíte použiť kopírovanie cez schránku. Najviac mi chýba nástroj Unsharp mask (k dispozícii je len Sharpen) a možnosť preťahovania vrstiev štýlom drag and drop. Ak autori na aplikácii popracujú, bude to veľmi dobrý online editor. 

Nájdete na: http://pixlr.com/

Pixenate.com

Asi najjednoduchšia aplikácia. K dispozícii sú základne úpravy - orez, rotácia, prevrátenie, retuš červených očí, presvetlenie tieňov, jas/kontrast, saturácia a niekoľko „fun efektov".

Nájdete na: http://pixenate.com

Pizap.com

Pre chod aplikácie je potrebné mať nainštalovaný Flash 10. Piczap je vhodný len na vloženie bubliniek s textom, emotikon, srdiečok a iných piktogramov do fotky. Samotnú fotografiu neupravíte.

Nájdete na: http://www.pizap.com/

Picresize.com

Slúži na zmenu rozmerov fotografie. Jednoducho a účelne, v troch krokoch. Príjemná je možnosť doostrenia, pridania rámčeka či aplikovanie jednoduchého špeciálneho efektu.

Nájdete na: http://www.picresize.com/

Photoshop.com

Aplikácia Photoshop Express je z dielne Adobe. Pre jej chod je potrebné mať nainštalovaný Flash 10 a byť zaregistrovaný. PEx si môžete vyskúšať aj bez registrácie, zvoľte si „Test Drive". Prostredie čiastočne pripomína zjednodušený Photoshop Elements. Práca s PEx je príjemná a ideálna pre rýchle základné úpravy. Nenájdete tu prácu s krivkami, vrstvami, či doostrovaciu masku. Zato oceníte záchranu svetiel, vyjasnenie tieňov, konverziu do ČB alebo vyváženie bielej. Zvlášť musím vyzdvihnúť funkcie orezu, otáčania a klonovací nástroj. Originálnu fotografiu si hocikedy pozriete po stlačení tlačidla View Original. Nechýba tu vkladanie textov a obrázkov.

Fotografie môžete organizovať v albumoch, tie sú skutočne prepracované. K fotografiám môžete pridávať kľúčové slová, popisy, hodnotenie. Nechýba prepojenie na Flickr, Facebook, Photobucket a Picasa.

Nájdete na: http://www.photoshop.com/

Makeup.pho.to

Jednoúčelová aplikácia na vylepšenie portrétu. Vyhladí pleť, vybieli zuby a pridá glamour efekt. Výsledok je celkom slušný.

Nájdete na: http://makeup.pho.to/

Sumo.fi

Ďalšia z aplikácii, ergonomicky blízka Photoshopu ,dokáže pracovať aj s vrstvami. Sumo nie je žiaden ťažkopádny bojovník, pracuje sa s ním príjemne. Užívateľ sa však musí zaobísť bez funkcie kriviek, k dispozícii sú len úrovne. Osobne mi chýbali nástroje pre lokálne stmavenie / zosvetlenie, doostrovanie pomocou Unsharp mask a optimalizácia ukladania pre web.

Nájdete na: http://www.sumo.fi/

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
RadoT
2009-02-09 10:40:51
Tak niektore su fakt podarene kusky... Super clanok...
 
gloryman
2009-02-09 12:56:24
velmi uzitocny prispevok povedal by som......mam fotosop ale toto je na rychlost a prakticnost urcite lepsie........pravdu povediac doteraz som ani netusil ze nieco taketo je
 
dramatiq
2009-02-09 14:45:19
celkom slusny prehlad!
 
webfotos
2009-02-09 15:02:49
Mam tu moznost pracovat s Photoshop.com a je to velmi priatelske prostredie a aj upravy su pre uzivatelov foto editorov prehladne. Su dostupne zakladne upravy alebo pre pokrocilejsich je rozhranie pre s viacerymi nastrojmi. Uzivatelsky zdielana galeria je krasne prepracovana a velmi mi paci.
http://webfoto.photoshop.com
 
bear
2009-02-09 15:27:48
Je to zaujimave riesenie, ale zatial som vzdy stiahol GIMP, ktory je zadarmo dostupny pre vsetky platformy a viem v nom robit.
 
PolloK
2009-02-09 15:32:27
tiez som nevedel ze take je, ale ja nevim..nieje lepsie stiahnut nejaky free(trial) editor a tak poriesit fotosi?
 
izzino
2009-02-17 01:26:49
tak dik, to som si ani nevsimol.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-02-17 07:06:29
príspevok od: izzino
tak dik, to som si ani nevsimol.
Predstav si, ze si v internetovej kaviarni, kde nemozes nic instalovat a pritom chces niekomu poslat fotku, ale upravenu.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia