Hore

Portrétujeme skupinu

Pri rôznych príležitostiach fotografujeme skupinu ľudí a aj keď nejde vyslovene o portrét, na takýto druh fotografie používame už zaužívaný názov skupinový portrét.

Stretneme sa s ním pri fotografovaní svadby, firmy, výletnej skupiny...

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že nejde o nič zložité, opak je pravdou. Ľudia sú naučení zo škôl, že to trvá krátko, že je to aj tak otravné a že výsledky nie sú dobré.

Je to preto, že dobrý skupinový portrét sa fotografuje s trpezlivosťou najzákladnejšou radou je urobiť veľa záberov. Čím viac ľudí v skupine fotografujeme, tým je väčšia pravdepodobnosť, že niektorý z nich žmurkne, obzrie sa iným smerom, alebo práve prežúva žuvačku. Je potrebné teda vyfotiť toľko záberov, koľko sa dá.

Rada číslo dva potom znie: udržať ľudí v dobrej nálade až do konca fotografovania. Treba im zo skupinového fotenia vytvoriť zážitok, zmeniť ich pohľad, že je to len otravné a nudné naukladanie ľudí na kopu a jeden cvak.

„Ó nie pane, no toto? Žuvačka? Nechcete predsa aby ste vyzerali na fotografii zle. Mám tu pre Vás prichystanú takúto vecičku..." A vytiahnete obal z filmu o pozbierate od ľudí žuvačky za všeobecnej zábavy... Môžete dodať, „že po fotení Vám to vrátim" a o úsmevy máte postarané.

Samozrejme, nefunguje to týmto spôsobom vždy a musíte vedieť odhadnúť, akých klientov máte pred sebou.

Foto: Midhun Menon, Scottpnc, Ricardo Shuck

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
demo
2008-07-29 15:21:51
:-) mas pravdu julo, ale niekedy su ti ludia z principu nervozni, neviem, ci by toto vzdy fungovalo
:-)
A co ked fotim skupinu ludi pri prilezitosti pohrebu?
 
Horal
2008-07-29 16:48:47
Pri pohrebe je to o to jednoduchšie, lebo ich nemusíš nútiť do úsmevu. Inak niekdy je to fuška dostať všetkých, ktorých treba, už len na jedno miesto, ktoré sa dá obsiahnuť možnosťami objektívu.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované