Hore

Používajte optické filtre

Aj v ére digitálnej fotografie, kedy máme k dispozícii veľmi široké možnosti dodatočných úprav v rámci postprocessingu, majú klasické filtre svoje opodstatnenie.

Použitie tzv. softvérových filtrov znamená v podstate umelý zásah do digitálnych dát a má za následok aj istú degradáciu obrazu.

Klasické filtre uplatňujú svoj účinok optickou cestou a ešte predtým, než je obraz zaznamenaný, preto majú prirodzenejší účinok. Ďalšou ich výhodou je, že pri nasadení filtra na objektív vidíme vopred  jeho účinok. Umožní to ihneď urobiť prípadné korekcie, alebo tvorivé zásahy tak, aby sme dosiahli presne svoj zámer.

Nezanedbateľným faktom môže byť aj značná úspora času. Pri použití filtra v teréne je po exponovaní fotografia z tohto pohľadu prakticky hotová (ak odmyslíme RAW-konverziu a štandardný postprocessing). Pri značnom množstve záberov s rovnakým filtrom nemusíme tráviť dlhé hodiny navyše pred obrazovkou počítača kvôli ich softvérovému napodobňovaniu. A nakoniec si treba pripomenúť aj to, že presný  a prirodzený účinok niektorých filtrov nie je možné vytvoriť v počítači vôbec (napríklad polarizačný filter).

Na druhej strane existujú aj situácie, kedy je simulácia účinku filtra v počítači opodstatnená. Niekedy sa hodí selektívne uplatnenie nejakého efektu, čo je možné len v rámci postprocessingu. Alebo sa fotografuje napríklad krajina, kde nad horizontom vyčnieva nejaká vysoká veža - šedý prechodový filter použitý pri fotografovaní stmaví oblohu vrátane  tejto veže, ale v počítači je možné pri stmavení oblohy tento problém obísť. Aj v prípade rozsiahlejších grafických úprav a tvorbe tzv. fotografiky, keď sú dodatočné zásahy aj tak značné, môže byť jednoduchšie zahrnúť do tohto procesu aj prípadnú aplikáciu filtrov. To už sme ale v inom svete, ďaleko od snahy vytvárania prirodzene pôsobiacich fotografií.

V každom prípade však platí, že pokiaľ je  možné použiť „optický" filter, dosiahneme pomocou neho z hľadiska kvality výstupu lepšie a prirodzenejšie výsledky, než jeho simuláciou v počítači.

Podrobnejšie sa o filtroch dočítate v príslušnej sekcii našej fotoškoly.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marcel Rebro
2010-03-15 13:27:09
Napriklad taky motofilter Hoya HD Rally sa vo Photoshope nasimulovat neda ;-)))
 
wayne
2010-03-15 14:18:05
pekny clanok, na mna vsak trochu prilis teoreticky, chcelo by to pod clanok bud odkazy na relevantne clanky o cokin filtroch (ktore napr. ja nemam problem si najst, ale su ludia ktorym to moc nejde) alebo uviest konkretne priklady (no tie uz tusim boli v relevantnych clankoch).

a trochu mi vadi ze sa obrazky nie su rozkliknutelne miniatury, tie fotky su pekne pozrel by som si ich vo vacsom :)
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-03-15 16:05:16
Link je pridaný.
Tu v článku je len ilustračný obrázok k filtrom - je to montáž, preto sa nedajú jednotlivé fotky ´rozklinúť´.
 
Strhak
2010-03-15 23:15:23
príspevok od: Marcel Rebro
Napriklad taky motofilter Hoya HD Rally sa vo Photoshope nasimulovat neda ;-)))
filter ktorý zbaví fotku prepalov lepšie ako správna nastavenie tých troch zbytočných veličín ( čas, clona a ISO ) je na nezaplatenie ;-)))
Kde sa hrabú LEE Filtre :-DDD
 
Robert Simeg
2010-03-16 22:38:03
Minule som sa chystal kupit soft filter :), vyraba sa to este vobec? Mam pocit ze uz to zmizlo...
 
leto
2010-03-16 23:12:20
používam,a aj budem,,, :))
 
bigfoot
2010-03-17 00:31:08
filtre dobra vec, ale s tvrdenim o zlozitosti pouzitia rovnakej digi upravy na viacero snimkov... co ti ja viem, klik a je to tam?

pouzivanie filtrov je v pohode, ale nevidim dovod pouzivat farebne filtre, rozostrovacie filtre a ostatne ktore sa jednoducho daju nahradit upravou v pocitaci. Najma ak sa planuje postprocessing.

Jasne, ze CPL, ND, ND prechodove a este par dalsich sa pouzivat asi neprestane.
 
cufaj
2010-03-17 23:35:47
este keby sa tak dali nasrobovat na nikkor 14-24...bolo by to super
 
slavmiro
2010-03-17 23:46:47
príspevok od: cufaj
este keby sa tak dali nasrobovat na nikkor 14-24...bolo by to super
nechaj si tu celnu sosovku karboskou trochu zbrusit a pojde to.. :)
 
duroslav
2010-03-18 08:29:03
príspevok od: cufaj
este keby sa tak dali nasrobovat na nikkor 14-24...bolo by to super
Lee už má adaptrér na štvorcové filtre pre 14-24
 
cufaj
2010-03-19 10:02:24
príspevok od: duroslav
Lee už má adaptrér na štvorcové filtre pre 14-24
ten adapter vypada dobre...aj cena cca 150Euri
http://www.youtube.com/watch?v=fMX5p9Iwx3Y
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované