Hore

Rok 2013 vo fototechnike

Asi nikoho neprekvapí, že to najzaujímavejšie sa udialo v kategórii CSC/Mirrorless, ktorá pomaly, ale isto ukrajuje z pozície zrkadloviek. Skratku CSC sa snaží nahradiť nová skratka ILC. Uvidíme, ako sa ujme.

Fotoaparáty

Canon

Canon sa sústredil na amatérsku kategóriu zrkadloviek. Predstavil úplne novú kategóriu “mládežnickej” zrkadlovky, ktorej zástupcom je nový EOS 100D. Posílil svoju pozíciu jednotky vo videu modelmi EOS 700D a EOS 70D s hybridným zaostrovaním. Nepredstavil ale žiadne novinky v kategórii profi zrkadloviek a ani žiaden CSC fotoaparát.


Canon EOS 100D je malá, ale výkonná zrkadlovka, ergonomicky uspôsobená pre fotografov s menšími rukami, napr. deti a ženy.

Fujifilm

Značka Fujifilm prichystala svojim priaznivcom hody. V kategórii kompaktov sú to Fujifilm X20, XQ1 a najmä X100s. Okrem najvyššieho modelu, ktorý bude nahradený asi až tento rok, boli predstavené tri nové modely XM-1, XA-1, XE-2. Dosiaľ Fujifilm mierilo medzi náročnejších fotografov, teraz sa snaží osloviť aj začiatočníkov a bežných amatérov.


Fujifilm X100s, v máloktorom fotoaparáte nájdete tak odladenú kombináciu snímača a objektívu.Fujifilm XA-1 je najlacnejším modelom CSC fotoaparátov radu X.Leica

Produkty značky Leica vzbudzujú veľkú pozornosť aj keď sú určené pre špecifickú skupinu fotografov. Novinky sa objavili v kategórii kompaktov: Leica C, Leica X Vario. Najväčšiu pozornosť pútala Leica M, špeciálne navrhnutá známymi dizajnérmi Jony Ivim a Marc Newsonom.


Leica M v špeciálnej úprave, určená pre charitativnú aukciu. Vydražila sa za neuveriteľných 1 800 000 USD.

Nikon

Nikon inovoval v amaterskej kategórii, ako us APS-C, tak aj u Full Frame zrkadloviek.

Pokiaľ trojica Nikon D5300, D7100, D610 len vylepšuje to, čo tu už bolo, nový Full Frame Nikon Df predstavuje prvú full frame zrkadlovku v retro dizajne. Nie menej zaujimavý je Nikon 1 AW1, ktorý je prvým digitálnym fotoaparátom s výmennými objektívmi, s ktorým sa môžete potápať bez ochranného puzdra. Začiatkom roka 2013 bol predstavený prvý profesionálny kompakt Nikon so snímačom veľkosti APS-C. Coolpix A, poskytuje obrazovú kvalitu porovnateľnú so zrkadlovkami.


Nikon Df spája najmodernejšiu digitálnu technológiu s mechanickým ovládaním v štýle filmových fotoaparátov.


V tradícii legendárnych fotoaparátov Nikonos, aj Nikon 1 AW1 umožňuje potápanie bez použitia podvodného ochranného puzdra.


Obrazovú kvalitu zrkadloviek poskytuje kompakt Nikon Coolpix A.Olympus

Olympus výrazne zredukoval lacné kompakty a sústredil sa na CSC fotoaparáty. Predstavil aj niekoľko kompaktov vyššej triedy: XZ-10, Olympus Stylus 1. Najviac pozornosti vzbudili dva najvyššie modely CSC fotoaparátov. V rade PEN je to  E-P5, v rade OM-D je to E-M1.


V štýle CSC fotoaparátov OM-D kráča nový ultrazoom Stylus 1.


Nová vlajková loď Olympusu, OM-D E-M1.


Panasonic

Firma Panasonic smeruje podobným smerom ako Olympus a Fujifilm. Predstavila niekoľko prémiových kompaktov a CSC fotoaparátov. Panasonic Lumix XS-1 je jednoduchý tenučký luxusný kompakt, zato Lumix LF-1 je zástupcom kompaktov pre najnáročnejších, o čom svedčí aj vstavaný elektronický hľadáčik. Budem mať ale ťažkú úlohu, pretože mu silne konkuruje najmenší CSC fotoaparát z Lumix GM1. Z ďalších predstavených CSC fotoaparátov Lumix GF6, G6 a GX7 je najzaujímavejší práve posledne menovaný. Vynikajúco vybavený retro model silne konkuruje Olympusu PEN E-P5.


Panasonic Lumix GM1 je jedným z najmenších fotoaparátov s výmennými objektívmi. So svojim Micro 4/3 snímačom poráža väčšinu kompaktov nielen obrazovo, ale už aj vo veľkosti.


Panasonic Lumix GX7 patrí medzi najlepšie CSC fotoaparáty na trhu. Medzi vychytávky patrí dotykový displej fungujúci ako touchpad a výklopný elektronický hľadáčik.Ricoh Pentax

Od roku 2013 nesie firmy, pod ktorú fotoaparáty Pentax patria, meno Ricoh. Naďalej sa ale budeme s názvom Pentax stretávať. Pentax, vlastne Ricoh predstavil prakticky celé nové portfólio APS-C zrkadloviek. Od najnižšieho modelu K-500, cez stredný model K-50 až po najvyšší model K-3. Plnoformátovej zrkadlovky sme sa nedočkali. V kategórii CSC fotoaparátov sa Pentaxu nijako zvlášť nedarí a kontroverzný model K-01 sa dočkal ukončenia výroby, novinkou je model Q7 s malým snímačom. Česť nezrkadloviek zachraňoval špičkový retro kompakt MX-1.


Pentax MX-1 je špičkový kompakt v retroštýle, parametrami podobný Olympusu XZ-2.


K-3 je novou vlajkovou loďou zrkadloviek Pentax.


Ricoh pod svojou značkou predstavil kompakt GR osadený 16 Mpx snímačom veľkosti APS-C, čím sa stáva konkurenciou pre Nikon Coolpix A a Fujifilm X100s.


Ricoh GR s 16 Mpx snímačom veľkosti APS-C a svetelným objektívom 18,3 mm F2,8.

Samsung

Firma Samsung obnovila prakticky celé portfólio svojich CSC fotoaparátov. Samsung NX300, NX2000, NX1100 a CSC Galaxy NX s operačným systémom Android. Najviac pozornosti aj tak ale vzbudil hybridný chytrý fotoaparát Samsung Galaxy S4 Zoom.


Samsung Galaxy NX, CSC fotoaparát s operačným systémom Android.

Sigma

Sigma DP3 Merrill je kompakt doplňujúci modely DP1 a DP2. Skombinovaním snímača Foveon a špičkového objektívu vznikol fotoaparát s takou úrovňou zachytenia detailov, že sa pred ním musia hanbiť aj FF zrkadlovky.


Sigma DP3 Merrill veľa krásy nepobrala...


...obrazový výstup je ale fenomenálny.


http://www.sigma-dp.com/DP3Merrill/main.htmlSony

Zatiaľ čo v amatérskej kategórii Sony hapká, v iných kategóriach ukazuje, že vie byť lídrom a ukazuje smer, akým sa fotoaparáty budú vyvíjať. V kategórii zrkadloviek bol predstavený model SLT-A58. Novo koncipovaný je CSC fotoaparát Alfa A3000, ktorý využíva technológie NEX v tele podobnom zrkadlovke. Zmodernizovaný bol aj CSC Sony NEX 5, aktuálne do verzie NEX 5T.

Sony ako prvý výrobca na svete predstavil digitálny kompakt s Full Frame snímačom, ten sa v roku 2013 dočkal upgradu. Sony RX1r má teraz snímač bez AA filtra. Svetové prvenstvo si urvalo aj duo digitálnych CSC fotoaparátov Alfa A7/A7r s automatickým zaostrovaním a rovnako veľkým Full Frame snímačom. RX je prémiový rad kompaktov a Sony v ňom predstavilo aj dvojicu vynikajúcich fotoaparátov. Kompaktný Sony RX100 II, vylepšený nástupca legendárneho Sony RX100 a ultrazoom RX10 s rovnako kvalitným snímačom, ale väčším rozsahom objektívu.

Za experiment možno považovať uvedenie dvojice fotoaparátov QX10 a QX100. Sú to vlastne objektívy so snímačmi, ktoré sa bezdrôtovo prepájajú s chytrými zariadeniami, najčastejšie telefónmi.


Sony QX-10 je fotoaparát, ktorý tvorí objektív so snímačom. Bezdrôtovo sa pripojí k chytrému zariadeniu.


Sony RX1/RX1r. Prvý kompaktný fotoaparát so snímačom veľkosti Full Frame.


Sony A7/7r je dvojica CSC fotoaparátov s Full Frame snímačmi s rozlíšením 24 a 36 Mpx. Bajonet je prevzatý z fotoaparátov NEX.
 
Ostatní

Firma Blackmagic predstavila cenovo dostupnú kameru pre náročných amatérskych filmárov. Blackmagic Pocket Cinema Camera využíva štandard Micro 4/3, takže s ňou môžete používať širokú paletu objektívov Olympus, Panasonic a iných značiek.


Blackmagic Pocket Cinema Camera.

http://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicpocketcinemacamera
Objektívy

Nových objektívov bolo predstavených neúrekom.

Canon

Objektívom roka by sme mohli označiť Canon EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x (avizovaný v roku 2012), tento telezoom radu “L” má vstavaný telekonvertor. Optimalizovaný pre video je nový amatérsky transfokátor Canon EF-S 55-250mm F4-5.6 STM. Nepočetná rodinka objektívov pre EOS-M sa dočkala rozšírenia v podobe superširokouhlého tranfokátora Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM.


Unikátny objektív so vstavaným telekonvertorom Canon EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x.
 
Nikon

Ku koncu roka bol predstavený vysokosvetelný základný objektív Nikon AF-S 58/1,4G, optimalizovaný pre fotografovanie v noci. Dočkali sme sa aj supertelezoomu Nikon AF-S 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR. Veľkým prekvapením po optickej stránke je superširokouhlý tranfokátor Nikon AF-S 18-35mm F3.5-4.5G ED. Pre fotoaparáty systému Nikon 1 je určený výnimočne svetelný Nikon 1 32mm f/1.2, ktorý sme si podrobne predstavili v redakčnom teste. Na koniec spomeniem ešte Nikon AF-S DX Nikkor 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR, nástupcu objektívu 18-105VR.


Nikon AF-S 58/1,4G, nástupca legendárneho noct-Nikkoru AI-s 58/1,2.

Fujifilm

Firma Fujifilm je jedným z najaktívnejších výrobcov. Okrem trojice nových CSC fotoaparátov predstavila aj viacero objektívov. Štyri sú zaradené do vyššej triedy XF: Fujinon XF 10-24/4R OIS, Fujinon XF 23/1,4R, Fujinon XF 27/2,8 Pancake a Fujinon XF 55-200mm F3.5-4.8 R LM OIS. Novou triedou sú objektívy XC, primárne určené pre nižšie, cenovo dostupnejšie modely CSC fotoaparátov: Fujinon XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS a Fujinon XC 50-230mm F4.5-6.7 OIS.


Fujifilm Fujinon XF 10-24/4R OIS dopĺňa rad zoomových objektívov so svetelnosťou F4. V roku 2014 by mali byť predstavené aj profesionálne zoomy so svetelnosťou F2,8.


Sony

Pre svoje SLT zrkadlovky predstavila značka Sony špičkový záklaďák Sony Carl Zeiss Planar T* 50mm F1.4 ZA SSM. Inovovaný bol supertelezoom Sony SAL 70-400mm F4-5.6 G SSM II a profesionálny telezoom Sony SAL 70-200/2,8G SSM II.

Viac objektívov bolo navrhnutých pre fotoaparáty s bajonetom E, medzi ktoré patria CSC fotoaparáty NEX a teraz už aj Alfa (A7/A7r). Nie príliš vydarený SEL 19/2,8 sa dočkal svojej náhrady v podobe Sony SEL  20mm F2.8. pre potreby videa bol motorizovaný Sony SEL 18-200mm OSS F3.5-6.3 power zoom. Absenciu kvalitného základného zoomu majú napraviť hneď va objektívy Sony SEL 18-105mm F4 G OSS power zoom a Carl Zeiss Vario Tessar T* 16-70mm ZA F4.

S predstavením Full Frame fotoaprátov A7/A7r bolo nutné navrhnúť aj objektívy (FE) schopné vykresliť plochu väčšieho snímača. Z nich sú momentálne dostupné: Carl Zeiss Sonnar T* 55mm F1.8 ZA a Sony 28-70mm F3.5-F5.6 OSS, na ostatné si ešte počkáme. Tešiť sa môžme na Carl Zeiss Sonnar T* 35mm F2.8 ZA, Carl Zeiss Vario Tessar T* 24-70mm F4 ZA OSS a Sony SEL 70-200mm F4 OSS G.


Carl Zeiss Sonnar T* 55mm F1.8 ZA a Carl Zeiss Sonnar T* 35mm F2.8 ZA. Prvé dva pevné objektívy pre E-bajonet, schopné vykresliť Full Frame snímač.


Prestavený ale zatiaľ nevyrábaný Sony SEL 70-200mm F4 OSS G, pre fotoaparáty s E-bajonetom.


Samsung

Samsung predstavil veľmi kompaktný objektív typu rybie oko Samsung NX 10/3,5 Fisheye.


Samsung NX 10/3,5 Fisheye.
 Panasonic

Pre fotoaparáty a kamery Micro 4/3 štandardu predstavil Panasonic tri pekné kúsky. Cenovo dostupný záklaďák Panasonic 20/1,7 II ASPH a nadpriemerne svetelný Leica DG Nocticron 42.5mm F1.2. Z dielne Leica je aj DG SUMMILUX 15mm / F1.7 ASPH.


Leica DG Nocticron 42.5mm F1.2, “nočný špecialista” pre fotoaparáty a kamery Micro 4/3 štandardu.

Pentax

Ani Pentax nezaháľal a urobil radosť najmä náročným fotografom. Predstavil hneď niekoľko objektívov triedy HD: HD PENTAX DA 15mm F4 ED AL Limited, HD PENTAX DA 21mm F3.2 AL Limited, HD PENTAX DA 35mm F2.8 Macro Limited, HD PENTAX DA 40mm F2.8 Limited, HD PENTAX DA 70mm F2.4 Limited a HD Pentax-DA 20-40mm F2.8-4 ED Limited DC WR.

Medzi “bežné” objektívy patrí telezoom Pentax DA 55-300mm f/4-5.8 ED WR, ktorý je zaujímavý vodotesnou úpravou.


Olympus

Olympus predstavil svoj prvý profesionálny transfokátor pre CSC fotoaparáty s Micro4/3 snímačom M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO. Objektív je pretesnený a mrazuvzdorný. V roku 2014 k nemu pribudne aj rovnako svetelný telezoom.


Ostatní

Do budúcnosti dobre vkročila Sigma. S novým vedením sa zmenilo smerovanie. Miesto kvantity sa výrobca zameral na kvalitu, čo ocenili fotografi na celom svete. Sigma prestáva byť len cenovo zaujímavou alternatívou. Najväčšiu pozornosť vzbudil vysokosvetelný transfokátor Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM Art určený pre zrkadlovky so snímačom APS-C. Prepracovaný bol záklaďák Sigma 30mm F1.4 DC HSM. Tretím predstaveným objektívom je základný zoom strednej triedy Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM.


Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM Art zbiera po celom svete vynikajúce hodnotenia.


Tamron predstavil supertelezoom SP 150-600/5-6,3 Di VC USD. Ako poznáme Tamron, bude mu trvať niekoľko mesiacov, kým sa objektív dostane do predaja.


Na uvedenie Tamronu SP 150-600/5-6,3 Di VC USD do predaja si ešte počkáme.


Tokina AT-X 12-28 F4 PRO DX je nástupca legendárneho superširokouhlého transfokátora 12-24 mm. Tokina AT-X 70-200 F4 PRO FX VCM-S ponúka konkurenciu rovnako svetelným objektívom Canon a Nikon.

Zeiss, ktorý si skrátil meno z Carl Zeiss zamieril do kategórie objektívov pre CSC fotoaparáty. Pre X-mount a E-mount predstavil objektívy Touit 32/1,8 a Touit 18/2,8. Nový Otus 55/1,4 je oproti tomu určený pre zrkadlovky Canon a Nikon.http://lenses.zeiss.com/camera-lenses/en_de/camera_lenses/otus/otus1455.html
Rastúcu popularitu Micro 4/3 systému (MFT) dokazuje aj vysokosvetelný Voigtländer Nokton 42.5mm F0.95, ktorý sa pripája k skôr predstaveným rovnako svetelným objektívom 17,5 a 25 mm.http://www.voigtlaender.de/cms/voigtlaender/voigtlaender_cms.nsf/id/pa_f_095_42_5mm.html
To čo nedokážu ponúknuť moderné objektívy, prináša nový Petzval 85/2,2 pre zrkadlovky Canon a Nikon. Objektív vychádza z rokmi overených návrhov veľkoformátových objektívov Petzvalovej konštrukcie.


Novinka so storočným dizajnom.

Ostatné

Zhrňme si ešte to najzaujímavejšie z fotopríslušenstva.

Firma Manfrotto inovovala svoj rad statívov 190, predstavila zaujímavý kompaktný statív beefree a konečne aj výmennú záklaňu kompatibilnú s upevením Arca-Swiss. Ďaľší výrobca statívov, firma Giottos, predstavila novú konštrukciu stredového stĺpika YTL, ktorá umožňuje skonštruovať kompaktnejšie statívy.


Manfrotto prepracovalo rad obľúbených statívovs označením 190.Firma Giottos upravila dizajn stredového stĺpika, čo umožňuje navrhnúť kompaktnejšie statívy.


Veľký rozruch medzi majiteľmi CSC fotoaparátov vyvolal adapér Metabones Speed Booster, umožňuje použiť zrkadlovkové objektívy, pričom zlepší svetelnosť o jednu clonu, zlepšuje aj kresbu a rozširuje uhol záberu.


Metabones Speed Booster.


Takmer každý výrobca softvéru pre spracovanie fotografie inovoval svoj produkt. Okrem “nášho” Zoner Photo Studio 16 je najzaujímavejším Adobe Lightroom 5 a cloudovo založený Photoshop CC, postavený na predplatnom.


S fotografovaním súvisia aj mobilné telefóny. Tie sa z roka na rok zlepšujú. Niektoré skutočne už fotia rovnako kvalitne ako kompaktné fotoaparáty. Medzi najzaujímavejšie novinky patria Nokia Lumia 1020, Apple iPhone 5s/5c, Sony Xperia Z1, HTC One, Samsung Galaxy S4 Zoom, LG G2, či Blackbery Z10. S nimi súvisia aj nové verzie operačných systémov iOS7 a Android 4.4 KitKat.


Sony Xperia Z1, jeden z najlepších fototelefónov na trhu. Dobre si viedla aj v našom teste.


Nový operačný systém Android 4.4 KitKat sa pomaly dostáva do chytrých zariadení. Vylepšuje aj funkciu fotoaparátu.


Akýmsi načrtnutím toho, čo nás v budúcnosti čaká sú inteligentné okuliare Google Glass.


Google Glass. Budeme v budúcnosti fotografovať pomocou okuliarov?


Čo sa na nás chystá?

Už čoskoro sa asi dočkáme nového ILC fotoaparátu Sony A5000, zrkadlovky Nikon D3300, objektívov Nikon AF-S 35/1,8G FX, Fujifilm XF 56/1.2 R, XF 16-55mm f/2.8

XF 50-140mm f/2.8, Olympusu OM-D E-M10 a Samsungu NX30. Tieto novinky by mohli byť predstavené už na výstavach CES 2014 v Las Vegas a CP+ 2014 v Japonsku.

Menej zaručené sú správy o Nikone D4x/D4s, Nikone AF-S 300/4G VR, Canonoch  EOS A1 (hybridná zrkadlovka) a EOS 7D Mk II. Možno sa konečne dočkáme aj Full Frame zrkadlovky Pentax.

Pokračovať sa bude v zavádzaní WiFi a GPS. Tento rok bude patriť aj 4K videu, minimálne Panasonic vraj už ničo chystá.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Paulie
2014-01-03 06:50:04
K m4/3 sklám by som ešte pridal SLR Magic HyperPrime 17 mm T1.6 a IBELUX 40 mm f/0.85 ktorý je zároveň najsvetelnejší objektív pre tento systém.
 
rickshow
2014-01-03 08:46:12
Pekné zhrnutie.
 
marcus_labeo
2014-01-03 08:50:23
Len pre zaujímavosť na dpreview za zrkadlovku roka zvolili Pentax K-3, za CSC roka Olympus E-M1 a za objektív roka Sigmu 18-35/1,8.
Ad novinky 2014: Samsung už predstavil NX30, ale zaujímavejší je skôr nový objektív 16-50 s f2 až 2,8.
 
kozakm
2014-01-03 08:53:09
"a ani žiaden CSC fotoaparát"
Canon představil EOS M2, sice jen v Japonsku, ale vzhledem k tomu, že tam je původní EOS M druhou nejprodávanější bezzrcadlovkou roku, je to logické.
 
lubos hladky
2014-01-03 09:50:46
v 2014 ocakavam D 400
 
Blackman
2014-01-03 09:53:33
Skusal som tie Google Glass a pravdupovediac mna to velmi nenadchlo a co sa fotografickej vybavy tyka tak by som sa na to nespoliehal uz vobec
 
filip.p3k
2014-01-03 10:12:16
príspevok od: lubos hladky
v 2014 ocakavam D 400
good one!
 
kozakm
2014-01-03 10:14:28
príspevok od: lubos hladky
v 2014 ocakavam D 400
To už je asi třetí rok po sobě, co se D400 očekává
 
seifi
2014-01-03 10:25:39
príspevok od: marcus_labeo
Len pre zaujímavosť na dpreview za zrkadlovku roka zvolili Pentax K-3, za CSC roka Olympus E-M1 a za objektív roka Sigmu 18-35/1,8.
Ad novinky 2014: Samsung už predstavil NX30, ale zaujímavejší je skôr nový objektív 16-50 s f2 až 2,8.
ktovie ako taký objektív vyberajú, keď vyberú objektív len pre APS-C snímače
 
marcus_labeo
2014-01-03 12:01:51
Ďalšia črtajúca sa bomba v r. 2014 by mala byť Sigma 24-70mm s f2 (!) pre fullframy: http://www.sonyalpharumors.com/sr5-et-voila-first-picture-of-the-sigma-24-70mm-f2-0-full-frame-lens/
 
vd
2014-01-03 12:28:47
FF Pentax bude iste zaujimavym krokom skvelej firmy, ktora trosku zaspala...
 
seifi
2014-01-03 16:34:10
keď sme pri tej Sigme, tak nestabilnosť v ostrení na canone (?) je rozhodujúcim faktorom, či Sigmu alebo Canon; ktovie, ako ide na predaj aj ten Tamron 24/70 so stabilizáciou, s tou 5-ročnou zárukou sú pekné komédie; a tá Sigma f/2 bude mať 1,5kg, či ako ?
 
vd
2014-01-03 23:00:36
príspevok od: marcus_labeo
Ďalšia črtajúca sa bomba v r. 2014 by mala byť Sigma 24-70mm s f2 (!) pre fullframy: http://www.sonyalpharumors.com/sr5-et-voila-first-picture-of-the-sigma-24-70mm-f2-0-full-frame-lens/
tak to ked sa nahodou objavi v cene toho tamronu +/- tak budu vsetci zahadzovat tie svoje L-ka Otazka je, stabilizovany, alebo nie?
 
Michal Lukáč
2014-01-04 00:32:24
príspevok od: vd
tak to ked sa nahodou objavi v cene toho tamronu +/- tak budu vsetci zahadzovat tie svoje L-ka Otazka je, stabilizovany, alebo nie?
Otázka skôr znie či je reálny alebo je to hoax ale potešil by ma
 
lacikamo
2014-01-04 03:36:52
Sony "nehapká", ale HABKÁ!
 
vd
2014-01-04 13:44:56
príspevok od: Michal Lukáč
Otázka skôr znie či je reálny alebo je to hoax ale potešil by ma
hoc aj ta 2.8 za dobru cenu...so stabikom za 899
 
supo_sk
2014-01-04 22:01:11
Už keď tam vidím xperiu, nedá mi nespomenúť.
Výrobcu mobilov, ktorý pochopil, že spraví lepšie ak zväčší snímač ale nebude zvyšovať megapixely.
A výrobcu mobilov, ktorý podľa mňa úplne revolučne, a čakal by som to skôr od foto firmy (aj keď tie sú veľmi upäté na isté dogmy), umiestnil na svietenie aj farebnú diódu - teplé svetlo.

Ináč super prehľad, ani som netušil, čo všetko sa v tomto roku dialo
 
total empty
2014-01-04 23:41:57
V osemdesiatých rokoch u nás jeden starý dedo vždy hovoril: Aj u nás bude amerika, všetkého bude.....len peňazí nebude.
Ta že asi tak nejak.
 
kozakm
2014-01-05 12:00:10
príspevok od: marcus_labeo
Ďalšia črtajúca sa bomba v r. 2014 by mala byť Sigma 24-70mm s f2 (!) pre fullframy: http://www.sonyalpharumors.com/sr5-et-voila-first-picture-of-the-sigma-24-70mm-f2-0-full-frame-lens/
pokud vím, tak se psalo, že je to fake
 
kozakm
2014-01-05 12:01:05
príspevok od: supo_sk
Už keď tam vidím xperiu, nedá mi nespomenúť.
Výrobcu mobilov, ktorý pochopil, že spraví lepšie ak zväčší snímač ale nebude zvyšovať megapixely.
A výrobcu mobilov, ktorý podľa mňa úplne revolučne, a čakal by som to skôr od foto firmy (aj keď tie sú veľmi upäté na isté dogmy), umiestnil na svietenie aj farebnú diódu - teplé svetlo.

Ináč super prehľad, ani som netušil, čo všetko sa v tomto roku dialo
Paradoxní na tom všem je, že zdaleka nejlépe z mobilů fotí ten, co má nejvíc megapixelů - Nokia Lumia 1020 :-P
 
yves998
2014-01-05 14:29:40
SONY predbehlo Vela inych producentov ,drzim palce
 
zolooo
2014-01-06 10:35:58
Je to tu o ničom...

Majte sa!
 
paldixy
2014-01-06 11:22:38
príspevok od: zolooo
Je to tu o ničom...

Majte sa!
Ako vidím a čo pozerám, to pozerám čo sa týka fotiek tak Ty si tu absolutne "o ničom " Ešte tak pindať na všetko..Takých už bolo
 
Igor Šaffo
2014-01-07 08:27:57
Nikon novinky
http://nikonblog.cz/dvanact-novinek-nikonu-pro-zacatek-roku-2014-a-jedna-navic-prislibena/chapter/3/
 
Juraj Lacko
2014-01-21 18:59:11
Jedna z prvych recenzii na tamron 150-600mm objektiv (v AJ)

http://www.ephotozine.com/article/tamron-sp-150-600mm-f-5-6-3-di-vc-usd-lens-review-23866
 
mys_iak
2014-01-23 00:13:55
dalsia rozsiahla recenzia pre tamron 150-600
http://dustinabbott.net/2014/01/tamron-sp-150-600mm-f5-6-3-di-vc-usd-review/
 
StevD90
2014-01-28 07:00:29
Ešte jedna recenzia pre tamron 150-600
http://it.wyswig.com/2014/01/02/review-tamron-sp-150-600mm-f5-6-3-di-vc-usd-english-review/
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia