Hore

Autor: Karol srnec, ePhoto.sk

Rytiersky súboj s Fujifilm X-T2

Fujifilm X-T2 je model, ktorý sa Fujifilmu skutočne vydaril. Prelomil hranicu pomalosti, ktorá bezzrkadlovky tejto značky oddeľovala od zrkadloviek. 

Akčné vlastnosti som odskúšal na legendárnom okruhu Le Mans, vtedy to však ešte neobolo ono. Predsa len to boli prvé vyrobené kusy s prvým firmvérom. Aktuálny firmvér je vo verzii 4.20. To potvrdzuje, že Fujifilm intenzívne pracuje na vylepšovaní svojich fotoaparátov dlho potom, čo ich pustil do predaja. Aj preto má Fujifilm množstvo verných a nadšených užívateľov. Z množstva vylepšení zaujmú najmä Focus Bracketing, ktorý využijú najmä makristi, a vylepšenia ohľadom videa.

Fujifilm X-T2 sme predstavili v nielen podrobnej recenzii. Tá zároveň dokazuje, ako je redakčné testovanie ošemetné. Nám novinárom sa fotoaparát dostane do rúk medzi prvými, s ešte nevychytanými muchami a na krátko. Zvyčajne býva preto na vás, tých čo si ho kúpili, aby ste doplnili svojími postrehmi celkový obraz o fotoaparáte. Som rád, ak si môžem fototechniku vyskúšať opakovane, s odstupom času. Tak je tomu aj teraz. S novým firmvérom, ktorý vylepšuje aj akčné vlastnosti, som sa vybral na fotenie rytierského turnaja.

Počas leta organizuje TOSTABUR podujatie Rytieri na Devíne. Kedže je to niekoľkokrát, je to skvelá príležitosť na opakovaný tréning.

Nemusel som hľadieť na to, či sa mi fotografie vydaria alebo nie. Fotiť som išiel čisto s tým, že chcem lepšie spoznať, ako X-T2 kontinuálne zaostruje. U väčšiny fotoaparátov prepnete na AF-C, vyberiete body a nastavíte frekvenciu záberov. Myslím, že to bol Canon, čo prišiel s podrobným nastavením AF-C. Pomocou niekoľkých parametrov sa v niektorých modeloch dá nastaviť AF-C podľa toho, aký druh pohybu a v akom prostredí fotíte. Je to dôležité pre nastavenie algoritmov správania sa AF bodov a vyhodnotenia informácií, ktoré dodávajú fotoaparátu. Dôvodom je zvýšiť pravdepodobnosť zachytenia pohybu a minimalizácia odpadu za rôznych podmienok.

Pred bojom


Fujifilm X-T2 má samostatné podmenu pre nastavenie automatického a manuálneho zaostrovania.


V podmenu AF/MF nájdete aj podrobné nastavenie kontinuálneho zaostrovania AF-C.

Fujfilm v niektorých modeloch tiež ponúka podrobné nastavenie AF-C. To je napr. vylepšenie X-T2 oproti jeho predchodcovi. X-T2 má v podmenu AF/MF položku “Vlastné nastavenia AF-C”. Predpripravených je 5 režimov, podľa druhu pohybu. K dispozícii je aj jeden režim s užívateľským nastavením. Pre akú situáciu sú režimy vhodné, pekne naznačuje ilustračný obrázok. Každý režim má inak nastavené tri parametre: citlivosť sledovania, citlivosť sledovania rýchlosti, prepnutie zónovej oblasti.


1. Viacúčelové nastavenie (fotografia šprinteriek) - východzie univerzálne nastavenie pre sledovanie rovnomerného pohybu. Je blízke nastaveniu AF-C na starších modeloch, bez možnosti podrobnejšieho nastavenia AF-C.

2. Ignorovať prekážky, naďalej sledovať objekt (fotografia geparda) - sledovanie pohybu, kde sa občas môžu vyskytnúť prekážky. Objekt zájde nakrátko za iný objekt, alebo vám napr. niekto prejde pred objektívom.

3. Pre zrýchlenie/spomalenie objektu (fotografia motokáry) - sledovanie objektu s premenlivou rýchlosťou. Typicky napr. automobilové preteky, kde auta zrýchľujú a spomaľujú. Vo výhode sú tu objektívy s lineárnym motorčekom, ktoré rýchlejšie reagujú na zmenu rýchlosti a smeru pohybu.

4. Pre náhle objavenie sa objektu (fotografia lyžiara vo výskoku) - ilustračné foto dobre vystihuje situácie, kedy sa odporúča tento režim. Fotoaparát okamžite zaostrí na objekt, ktorý sa objaví v zaostrovacej zóne.

5. Pre premenlivý pohyb a zrýchlenie/spomalenie objektu (fotografia tenistky) - režim pre sledovanie objektu, ktorý mení smer aj rýchlosť pohybu.

Ani jeden z týchhto režimov nemusí vyhovovať situácii, ktorú fotíte vy. Preto máte možnosť si vytvoriť vlastný režim AF-C. Fujifilm pripravil pre nastavenia grafickú nápovedu, ktorá vám pomôže pochopiť, čo ktorý parameter nastavenia ovplyvňuje.

Parameter citlivosť sledovania nastavuje čas, počas ktorého AF predvída pohyb objektu. Tento parameter je dôležitý, ak sa predpokladá, že sa pred objektom môže vyskytnúť prekážka. Typicky je to napr. v kolektívnych športoch. Nastavenie na 0 je vhodné, ak nepredpokladáte žiadne prekážky. Pri tomto nastavení sa AF sledovanie okamžite prepne, ak do dráhy vojde nový objekt. Čím vyššie číslo, tým dlhšie si fotoaparát zachováva informácie o pohybe hlavného objektu a nenechá sa vyrušovať.

• Parameter citlivosti sledovania objektu ovplyvňuje reakciu na zmenu rýchlosti. Staršie fotoaparáty pracujú s predpokladom, že sa rýchlosť objektu nemení. Pri nastavení na 0 AF predpokladá, že sa rýchlosť nemení, je konštantná. Nastavenie na 2 je najcitivejšie na zmenu rýchlosti.

• Tretím nastaviteľným parametrom je prepnutie zónovej oblasti. Zóna je skupina bodov, ktorú aktuálne využívate na zaostrovanie. Parameter prepínania určuje prioritu, ktorá oblasť zóny má prednosť. Ak je nastavené CENTER/STRED, je uprednostnený objekt v strede zóny AF vybraných AF bodov. Pri nastavení na FRONT/PREDNÁ AF uprednosťnuje najbližší objekt, ktorý sa nachádza v zóne zaostrovania. Nastavenie AUTO vyhľadáva vo všetkých oblastiach zóny a sleduje objekt, ktorý bol zachytený ako prvý. Toto nastavenie je funkčné, len ak používate zónu zaostrenia (skupinu bodov).


Zóna je skupina bodov v zelenom rámčeku. Môžete meniť jej veľkosť, čiže počet použitých bodov (9, 25 alebo 49) a presúvať ju.

Pri výbere zaostrovacích bodov môžete zvoliť jeden bod, zónu (skupinu bodov), alebo všetky body. Zónu bodov môžete presúvať a meniť jej veľkosť. Ak potrebujete presnejšie určiť miesto zaostrenia, nastavte výber bodov na TRACKING/SLEDOVANIE. Joystickom vyberiete bod, ktorý sa potom presúva podľa pohybu sledovaného objektu.

V menu AF/MF nájdete aj funkciu Pre-AF. Pri jej aktivovaní fotoaparát zaostruje bez toho, aby ste namačkli spúšť, čo môže ušetriť čas.

PDF príručka pre prácu s AF (angl.).

Do boja

Fotil som zostavou Fujifilm X-T2 + XF 50-140/2,8R OIS. Rôzne nastavenia AF-C som otestoval na šermiarskych súbojoch, kde je pohyb ťažko predvídateľný. Že je výber režimu veľmi dôležitý, som zistil, keď sa mi spočiatku veľmi nedarilo a v hľadáčiku som videl, že sa zaostrovaniu nedarí. Nenechal som sa frustrovať a zmenil režim AF-C. Akoby mi niekto vymenil fotoaparát.


Pri fotení súbojov využijete nastavenie č.5.

Prvé, viacúčelové nastavenie berte ako univerzálne. Mne sa napokon osvedčilo pri rytierskom súboji, kde rytier cvála na koni priamo proti vám, rovnako ako šprintérky na ilustračnom obrázku v nastaveniach.


Rytiersky turnaj začína ukážkami schopností.


Víťazné gesto.


Trafiť sa v cvale do malého krúžka je umenie. Zónu zaostrovania som umiestnil tak, aby prekrývala rytierovu tvár.


Sledovanie pohybujúceho sa objektu už nie je problémom. Úspešnosť je vysoká.


Dobre fungujú aj body s detekciou kontrastu, ktoré sa využívajú, ak je objekt mimo širšieho stredu, kde sú body s fázovou detekciou.


Priamy zásah.


Turnaj vrcholí súbojmi rytierov.


Škoda, že práve na tejto akcii nelietalo viac triesok.

Posledné tohtoročné podujatie Rytieri na Devíne bude začiatkom septembra. Príďte si aj vy vyskúšať akčné fotografovanie.

Záver

Jedna akcia na pochopenie a dôkladné odskúšanie nestačí. Pri zlom výbere režimu AF-C môžete byť nespokojní, pritom to nie je chyba fotoaparátu. Nájdite si čas a vyskúšajte nastavenia bez stresu. Využite každú príležitosť na odladenie nastavení. Nepatrí medzi ne len výber režimu AF-C. Je to aj o výbere bodu/skupiny bodov, využití detekcie tváre a práci s joystickom. U modelu X-T2 vám s akčným fotením pomôže aj doplnkový grip, ktorý umožňuje používať fotoaparát v “boost” režime so zvýšeným výkonom.

Fujifilm X-T2 s objektívom XF 50-140/2,8R OIS zvládli akciu Rytieri na Devíne s prehľadom a nabudúce to bude ešte lepšie. Bezzrkadlovky sú použiteľné aj v akčnej fotografii. S predchádzajúcou generáciou by som tak úspešný určite nebol. Dôležité je však správne nastavenie fotoaparátu. Vďaka novým firmvérom Fujifim významne vylepšuje rýchlosť a funcionalitu svojích fotoaparátov.

Do 30. septembra je X-T2 aj vyšší model X-H1 v akcii Cash Back, kde môžete ušetriť až 300€.


Poznámka na záver: Nedá mi neposťažovať sa na inak výbornú zostavu. Opäť som sa stretol s problémom, ktorý ma už viackrát prekvapil na rôznych fotoaparátoch Fujifilm. Tým je veľakrát diskutovaný problém s čislovaním súborov. Ak fotoaparát vyčerpá číselny rad (9999), odmietne ďalej fotiť a vypíše, že je “číslovanie vyčerpané”. Stalo sa mi to počas vyvrcholenia rytierského turnaja. Mal som vo fotoaparáte 128GB kartu, ktorú som v ňom pred akciou preformátoval (po predošlých skúsenostiach). Nastavené som mal kontinuálne číslovanie, ale i tak po pár stovkách záberov prišla nepopulárna hĺáška. V takom momente máte dve možnosti:

1. naformátovať kartu a prísť o nafotené zábery

2. vložiť inú kartu, u ktorej sa to môže stať tiež

Ja som mal len jednu kartu. Predpokladal som, že ma tento problém už nepostihne. Krátkodobo pomohlo vymazanie niekoľkých desiatok záberov. Neskôr hláška nezmizla, ani keď som vymazal ďalšie zábery.

Fujifilm dobre reaguje na požiadavky užívateľov, ale tento problém nie je stále doriešený. Okrem Sony, ktoré vyžaduje na novej karte vytvoriť databázu, som sa s problémom vyčerpania číslovania a následného zablokovania u inej značky nestretol. Ak má náš ambasádor Martin Farkaš nejakú páku na Japoncov, mohol by na ňu trochu pritlačiť. Máte zaručené fungujúce nastavenie, vďaka ktorému sa s hláškou “číslovanie vyčerpané” už nestretnem? Do komentára s ním.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2018-08-08 08:53:20
To číslovanie sa niekde v diskusii riešilo, ale rozumný záver som tam nenašiel.
Inak najviac triesok lietalo na prvej tohoročnej akcii, tam sa im darilo parádne lámať kopije jednu za druhou.
 
morseee1
2018-08-08 09:41:38
príspevok od: bobo222
To číslovanie sa niekde v diskusii riešilo, ale rozumný záver som tam nenašiel.
Inak najviac triesok lietalo na prvej tohoročnej akcii, tam sa im darilo parádne lámať kopije jednu za druhou.
keby len triesky .. ale aj kone pozovali...
 
bobo222
2018-08-08 11:11:01
príspevok od: morseee1
keby len triesky .. ale aj kone pozovali...
Dokonca aj z očí do očí!
 
PeCh
2018-08-08 11:13:23
Karol, to číslovanie ti už minule písal Zvonec:
http://fujifilm-dsc.com/en/manual/x-t10/menu_setup/save_data_set-up/index.html

Skús si toto zmeniť v nastaveniach a nebudeš mať tento problém.
 
Michal F
2018-08-13 20:33:53
zaujalo, ... tie jazdecké scény by šli aj panningom
 
mirrrec
2018-08-15 17:09:10
Triesky boli minule... Asi to tentokrát poňali menej bojovo, minule spadol rytier z koňa, dalsi boli dost otraseny po zasahoch, sa cudujem ze zachranari nemuseli zasahovat...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované