Hore

S Fujifilm X-E3 v Botanickej záhrade

Fujifilm fotoaparáty radu X-E patria k mojím obľúbeným. Výrobca sa trafil do môjho vkusu. Sú to sympatické bezzrkadlovky v retro štýle, rangefinder koncepcie. Vyhovuje mi, že hľadáčik je čisto elektronický a nie hybridný, ako pri X-Pro2 a X-100F. Mne optický priehľadový hľadáčik nevyhovuje a jeho neustále prepínanie ma len znervózňuje. Viem, že iným však vyhovuje a preto hybridné riešenie neodsudzujem, ale naopak ho chválim. Pri žiadnej inej značke takéto sofistikované riešenie nenájdete. Aktuálnym modelom radu X-E je X-E3, vnútorne takmer totožný s X-T20.

Obidva fotoaparáty som už testoval, vždy ale rád využijem šancu odskúšať si fotoaparáty viackrát. Po čase prídem na nové veci, vyskúšam si techniku v inej situácii. Vďaka tomu si o nej urobím lepší úsudok. Pri Fujifilme dokážu fotoaparáty slušne vylepšovať novými firmvérmi. U X-E3 sa tak stalo v prvej polovičke apríla. Pripomeňme si aktuálne vylepšenia:

  1. Podpora Fujifilm X RAW Studio
  2. Podpora zálohovania nastavení cez FUJIFILM X Acquire
  3. Vylepšenie kompatibility s novým objektívom FUJINON XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ
  4. Vylepšenie funkcionality rádiového odpaľovania bleskov
  5. Zväčšenie a prispôsobenie informačných prvkov na obrazovke displeja a v hľadáčiku
  6. Vylepšená Bluetooth® konektivita s aplikáciou FUJIFILM Camera Remote

Fotoaparát prišiel do redakcie s ešte starým firmvérom. Najprv som si nainštaloval program FUJIFILM X Acquire, aby som odzálohoval nastavenie fotoaparátu, potom som až nahral nový firmvér. Využil som novinku v podobe nastavenia prvkov na displeji a v hľadáčiku.

Možnosť vyskúšať si opäť nejaký fotoaparát mi vyhovuje, pretože už sa nemusím sústrediť na otestovanie všetkých funkcií. Konečne si ho môžem užiť ako fotograf a nie recenzent.

Keď som si vypýtal X-E3 na ďalšie skúšanie, vybral som si trojicu štamperlíkov 23, 35 a 50 mm so svetelnosťou F2. Pri bezzrkadlovkách preferujem pevné objektívy a ku kompaktnej bezzrkadlovke sa hodia kompaktné objektívy. K úplnému šťastiu mi chýba ešte štvrtý objektív rovnakej koncepcie, so širším uhlom záberu, niečo okolo 16 -18 mm. Snáď aj taký raz Fujifilm predstaví.

Do Botanickej záhrady som sa však nevybral bez makroobjektívu. Štamperlíky som nechal doma zobral som si nový XF 80/2,8 OIS Macro. Takmer na deň presne je tomu rok, čo som na rovnakom mieste testoval Fujifilm GFX 50s makroobjektívom GF 120/4 OIS.

Aby som len nechválil, žiadna technika nie je dokonalá. S odstupom času, alebo pri špecifickom fotení, si nedostatky uvedomíte viac. Najprv ma vyslovene nahneval problém, ktorý Fujinky X sprevádza od začiatku. Fujisti ho dôverne poznajú. V ten najnevhodnejší okamih vám fotoaparát vypíše, že nemôže pokračovať vo fotení, pretože je na konci číslovania súborov. Ak máte jedinú kartu, máte dve možnosti. Ďalej nefotiť, alebo kartu zformátovať. Z blata do kaluže.

Pri fotení makra mi veľmi chýbal výklopný displej. Ak by som bol fotograf, ktorý sa špecializuje na makro, kúpil by som si miesto X-E3 X-T20, ktorý výklopný displej má. Určite by som si prikúpil prídavný grip s Arca Swiss základňou, pretože makroobjektív XF 80/2,8 OIS je dosť veľký.

Moje nastavenia

Pri akejkoľvek zrkadlovke mám najradšej monochromatické nastavenie. Nielen preto, že mám ČB fotografiu rád, ale aj preto, že v živom náhľade sa môžem sústrediť na svetlo a tieň, bez rušivého pôsobenia farieb. O tom, či bude fotografia farebná alebo čiernobiela, sa rozhodujem až pri vyvolávaní RAW. Pri fotoaparátoch Fujifilm volím obľúbený Acros so žltým filtrom. Kto fotografoval na ČB film vie, že žltý filter sa používal ako základný filter pre lepší kontrast. Tak to robím aj u digitálu. V RAW-konvertore samozrejme ČB fotky filtrujem individuálne.

Do Botanickej záhrady som išiel na prechádzku, nebral som statív a spoliehal som sa na účinnosť optickej stabilizácie obrazu. Bol krásny slnečný deň a tak som ani nemusel nastavovať vyššiu citlivosť ako ISO 200, dokonca ani v skleníku. Ocenil som limitér rozsahu zaostrovacej vzdialenosti, ktorý ma zbavil trápenia so zbytočným a zdĺhavým preostrovaním. Na manuálne zaostrovanie som prepol len raz, pri fotení maličkého pavúčika.

V galérii sú fotografie v plnom rozlíšení a tak môžete tento môj blog brať ako rozšírenie recenzie makroobjektívu Fujinon XF 80/2,8 R LM OIS Macro.

Spracovanie

Aj keď niektorí Fujinkári nemajú Lightroom v obľube, ja na neho nedám dopustiť. Som si vedomý že, X-trans snímač sprevádza “akvarelový efekt” a “červíkovanie”, a že niektoré programy to dokážu lepšie eliminovať. Ja mám Lightroom rád kvôli ergonómii ovládania, s novoprepracovaným modulom profilov je upravovanie fotografií doslova zábavou.

Nepoužívam všetky obrazové profily, fotky by mali mať niečo spoločné s pohľadu spracovania. Pri ČB preferujem Acros, u farebných Classic Chrome a PRO Negativ Standard. Urobil som si pre ne presety, aby som ich rýchlo vedel aplikovať na RAW, zároveň som do presetov pridal doostrenie. Acros preset mám aj vo verzii s efektom zrna. Najnovšia aktualizácia Lightroomu priniesla výrazné prepracovanie práce s profilmi a nové presety. Musím Adobe pochváliť, pretože vylepšenie je výrazné a pristihol som sa pri tom, že ich presety intenzívne využívam.

Záver

Výlet do Botanickej záhrady sa vydaril. Čoskoro si urobím prechádzku aj s malými sklíčkami a s výsledkami sa samozrejme podelím opäť v redakčnom blogu.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
PeCh
2018-05-02 09:23:59
Karol, to číslovanie súborov sa dá v menu prestaviť. Používam Fuji už roky, na začiatku som to nastavil a nemám s tým problém. Foťák automaticky vytvára nové adresáre pre fotky. Aké je to nastavenie môžem pozrieť neskôr večer.
 
parkie
2018-05-02 11:56:55
príspevok od: PeCh
Karol, to číslovanie súborov sa dá v menu prestaviť. Používam Fuji už roky, na začiatku som to nastavil a nemám s tým problém. Foťák automaticky vytvára nové adresáre pre fotky. Aké je to nastavenie môžem pozrieť neskôr večer.
Tiež som sa čudoval, že foťák odmietne fotiť, lebo netuší ako má pomenovať nový súbor Default by mal byť nastavený asi inak..
 
zvonec
2018-05-03 11:02:18
Krasne zabery, dakujem. Suverenny favorit:
www.ephoto.sk/galeria/k-clanku/1232/?index=1

X E3 a vyklopny display, to je taka klasika na forach. Presne ako si napisal, ze vdaka, ze tu je X-T20.

Ohladom cislovania suborov:
http://fujifilm-dsc.com/en/manual/x-t10/menu_setup/save_data_set-up/index.html
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované