Hore
Autor: Karol Srnec

S Fujinon XF 80/2.8 R LM OIS WR Macro v botanickej záhrade

Prvýkrát v tomto roku som sa vybral do bratislavskej botanickej záhrady, samozrejme s fotoaparátom. Sprievodcu mi robil Fujifilm X-T50 s makroobjektívom 80 mm F2,8.

O botanickej záhrade

Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave je najväčšou a najstaršou botanickou záhradou na Slovensku. Nachádza sa v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, v blízkosti Dunaja, a slúži nielen ako vedecko-výskumné pracovisko, ale aj ako obľúbené miesto oddychu pre verejnosť.

Hlavné informácie

• Založenie: Bola založená v roku 1942.
• Rozloha: Zaberá približne 6,6 ha.
• Zbierky: Nájdete tu viac ako 5 000 druhov rastlín z celého sveta. Sú tu vonkajšie expozície (napr. skalničky, ruže, letničky, bylinková záhrada) aj rozsiahle skleníky (palmy, orchidey, sukulenty, tropické rastliny). Súčasťou záhrady sú aj tematické záhony podľa geografických oblastí (napr. flóra Severnej Ameriky, Ázie).
• Výskum a vzdelávanie: Slúži pre vedecko-výskumnú činnosť a výučbu študentov najmä z Prírodovedeckej fakulty UK.
• Pre verejnosť: Záhrada je otvorená počas sezóny spravidla od apríla do októbra. Okrem voľných prehliadok sa tu konajú aj podujatia, výstavy a komentované prehliadky.

Poznámka: Vstupné sa dá platiť len v hotovosti.
Web stránka: https://uniba.sk/botanicka_zahrada/

Technická výbava

Fujifilm X-T50

Fujifilm X-T50 je APS-C bezzrkadlovka strednej triedy. Snímač má rozlíšenie 40 Mpx a je stabilizovaný. 3“ displej s rozlíšením 1840000 bodov je výklopný. Ergonómia ovládania je inšpirovaná mechanickými filmovými zrkadlovkami, čo užívateľovi prináša „analógovejší“ zážitok z fotografovania. Nechýbajú samozrejme obľúbené filmové simulácie.


Fujifilm X-T50.

Fujinon XF 80/2.8 R LM OIS WR Macro

Objektív FUJIFILM XF 80 mm f/2,8 R LM OIS WR Macro je ekvivalentom 122 mm plnoformátového objektívu. Dlhá ohnisková vzdialenosť v kombinácii s maximálnou clonou f/2,8 sa dobre hodí na izoláciu objektu, najmä v kombinácii s krátkou minimálnou zaostrovacou vzdialenosťou. Mierka zväčšenia je ekvivalentom 1,5:1. Disponuje systémom optickej stabilizácie obrazu s účinnosťou až 5 EV, čo poteší majiteľov fotoaparátov bez IBIS stabilizácie.


Fujinon XF 80/2.8 R LM OIS WR Macro.


Nastavenie fotoaparátu

Fotografoval som s predvoľbou clony a automatickým nastavením času, pretože pri fotení detailov sa intenzívne pracuje s hĺbkou ostrosti, ktorá sa ovláda práve clonou. Citlivosť som nastavil na základnú hodnotu ISO 125, spoliehal som sa na stabilizáciu v objektíve a tele fotoaparátu. Expozíciu som občas upravil pomocou otočného voliča korekcie expozície +/-.

V makrofotografii, pri malej hĺbke ostrosti, musíte zaostrovať presne. Niet priestoru pre chyby. Niekedy je nutné zaostrovať manuálne. Ja som však využíval kontinuálne zaostrovanie AF-C, ktoré dobre kompenzuje mierny pohyb dopredu a dozadu aj prípadný pohyb rastlín vo vetre. Nastavil som malý AF bod, aby som mohol zaostrovať precízne. Fotoaparát má joystick, ktorým som umiestnil AF bod presne tam, kde som potreboval. Mohol som sa tak plne sústrediť na kompozíciu.

Fotografovanie

Do botanickej záhrady som sa vybral v jeden májový deň. Bolo mierne zamračené, svetla bolo dosť, ale bolo mäkké, čo mi vyhovovalo. Až tesne pred odchodom sa vyjasnilo. Väčšinou navštevujem botanickú záhradu hneď po otvorení v apríli. Teraz v máji je ale krajšia, nevedel som, čo skôr fotiť.

Pri fotografovaní sa sústreďujem nielen na hlavný objekt, ale aj na pozadie, aby nepôsobilo rušivo. Aj pri malej hĺbke ostrosti môže byť rozostrené pozadie rušivé. Zbytočnú pozornosť môže priťahovať nejaká farba, alebo svetlá škvrna. Pre elimináciu pozadia je dôležité fotografovať tak, aby pozadie bolo čo najďalej. Preto len málokedy fotografujeme kvety zhora.

Pri fotografovaní by sa mi zišiel otočný displej, alebo výklopný aj smerom hore. Osobne by som tak pri výbere fotoaparátu pre makrofotografiu dal prednosť X-S20, alebo X-T5.


Nikdy som nevidel tak obrovské vlčie maky.


Okrem tradičných záberov kvetov a listov na rozostrenom pozadí rád fotím aj textúry. Najviac ich nachádzam v skleníku. Pri nich sledujem, či sa v textúre nenachádza niečo rušivé. U niektorých motívov používam väčšiu hĺbku ostrosti, pricloním na stredné clonové číslo.


Najviac textúr som objavil v skleníku.


Postprocesing

V Lightroome som použil svoj obľúbený preset „Green and Orange“. Bohužiaľ si nepamätám, kto na FB zverejnil návod na Lightroomový preset vhodný pre úpravu fotografií rastlín. Snáď sa zapáči aj vám. U tohto konkrétného je dôležitá práca s vyvážením bielej, ktoré ovplyvňuje pomer zelenej a oranžovej. U niektorých fotografii som zvolil čierno-biele spracovanie.

Recept pre preset „Green and Orange“.


Na pomer zelenej a oranžovej má veľký vplyv vyváženie bielej. Aby ste s ním mohli experimentovať, fotografujete do formátu RAW.



U niektorých fotografií sa mi viac hodilo čierno-biele spracovanie.



Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2025-06-05 10:20:26
Makro mám rád, teraz na jar máme *žatvu*.
Skladal ste alebo tam bola taká veľká HO?
Ja keď fotím s FF, tak HO je minimálna aj na vysokých clonách.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2025-06-05 18:38:21
príspevok od: bobo222
Makro mám rád, teraz na jar máme *žatvu*.
Skladal ste alebo tam bola taká veľká HO?
Ja keď fotím s FF, tak HO je minimálna aj na vysokých clonách.
Fotografujem väčšinou s malou HO, častokrát s plne otvorenou clonou.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované