Hore

Vianočné tipy I. - digitálne zrkadlovky

V predvianočný čas tu pre vás máme niekoľko redakčných tipov na zaujímavé digitálne zrkadlovky.

Začneme kráľovskou triedou a postupne sa prepracujeme až k základnej ponuke. Mohli by sme tu vymenovať všetky modely, pretože dnes zrkadlovky nevyrába firma, ktorá to nedokáže dobre, ale my si predstavíme tie skutočne najzaujímavejšie.

Pentax K-1

Máte dosť diskusií, či je lepší Nikon alebo Canon? Od tohto roku do súboja o najlepší plnoformátový fotoaparát vstúpila aj značka Ricoh s modelom Pentax K-1. S ním sa odlíšite od hlavného prúdu. Fotoaparát ponúka funkcie, ktoré u konkurencie nenájdete. 36 Mpx CMOS snímač je stabilizovaný, to ponúka aj Sony, ale ich zrkadlovky nemajú optický, ale elektronický hľadáčik. Naviac fotoaparát ponúka funkciu Pixel Shift, pohybom snímača sa dajú nasnímať fotografie s vysokým rozlíšením. Túto funkciu poznáme z niektorých Olympusov, ktoré však majú oveľa menší Micro 4/3 snímač.

K nadštandardu patrí zabudovaná GPS a 3,3” LCD špeciálnej výklopnej konštrukcie. Nechýba Wifi,  užívateľsky nastaviteľné tlačidlá a užívateľský expozičný program. Video je vo Full HD rozlíšení, časozberné dokonca v 4K.

Fotoaparát poteší najnáročnejších fotografov, ktorí chcú nielen vysoký dynamický rozsah a malý šum, ale aj vysoké rozlíšenie využiteľné pri tlači výstavných fotografií veľkého formátu.

http://pentax.cz/web-content/Produkty/Digital/K-1/K-1_.html

Nikon D500

Zmenšujeme snímač na APS-C, ale z funkcionality nezľavujeme. Tohtoročná novinky potešila všetkých tých, ktorí čakali na nástupcu legendárneho Nikonu D300/D300s. Nikon D500 bleskovo zozbieral všetky najdôležitejšie ocenenia a niet sa čo čudovať. Je najlepšou APS-C zrkadlovkou, aká bola doteraz vyrobená. Časť výbavy je dokonca prebratá z vlajkovej lode Nikon D5.

Úplne nový je 153 bodový AF modul (99 krížových bodov) s veľkým pokrytím. Pri rozlíšení 20,9 Mpx zvláda fotoaparát sériové snímanie s frekvenciou až 10 obr./s., pričom do medzipamäte sa zmestí až 200 fotografií vo formáte RAW. Nadštandardné sú dva sloty pre karty, podpora rádiového ovládania systémových bleskov a video v 4K rozlíšení.

Nikon D500 je splneným snom každého wildlifera, uplatnenie nájde pri fotení športu a reportáží.

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/professional/d500

Canon EOS 80D

Canon EOS 80D je APS-C zrkadlovka strednej triedy, ktorá poteší náročných fotografov bez profesionálnych ambícií. Veľmi slušne vybavený fotoaparát prekvapil novým snímačom, ktorý má výrazne lepší dynamický rozsah ako ostatné APS-C zrkadlovky Canon. Ergonómiu fotoaparátu netreba bližšie predstavovať, postavená je na osvedčenom základe predchádzajúcich modelov, máme tu okrem dotykového otočného displeja i stavový horný displej. Vylepšený je nielen snímač, ale aj AF s 45-timi krížovými bodmi s vysokou citlivosťou. Sériové zábery zvláda s frekvenciou až 7 obr./s. Nechýba možnosť ovládania z chytrého zariadenia. Rýchle spárovanie cez WiFi uľahčuje NFC.

Fotoaparát poslúži veľmi dobre aj ako videokamera, najmä v spojení s objektívom EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM s technológiou Nano USM a Power Zoom základňou PZ-E1. Video je vo Full HD rozlíšení s frekvenciou až 60 FPS. Rýchle zaostrovanie v režime videa a pri živom náhľade zabezpečuje Dual Pixel AF technológia.

http://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/eos-80d/

Sony SLT α68

Ďalšou “exotickou” zrkadlovkou v našom zozname je Sony α68. Exotickou nie je len svojím rozšírením v radoch fotografov, ale najmä technológiou. Sony už niekoľko rokov vyrába zrkadlovky s nesklopným polopriepustným zrkadlom a elektronickým hľadáčikom, kombinujúc tak DSLR s CSC.

I keď sa jedná o nižší model, ponúka veľmi dobrú ergonómiu, ktorú v tejto cenovej relácii bežne neuvidíte. Nechýba dokonca ani podsvietený stavový displej. Nadpriemerných je aj 79 bodov automatického zaostrovania 4D Focusu a sériové zábery 8 obr./s.

Snímač je veľkosti APS-C s rozlíšením 24 Mpx. Video má rozlíšenie Full HD s frekvenciou až 60FPS a vysokým dátovým tokom 50 Mb/s vo formáte XAVC S. 2,7” displej je výklopný, hľadáčik je elektronický typu OLED. Na koniec ešte musíme spomenúť kompatibilitu s objektívmi, fotoaparát je osadený bajonetom A-mount.

https://www.sony.sk/electronics/fotoaparaty-s-vymenitelnym-objektivom/ilca-68-body-kit

Nikon D3400

A sme na konci, vlastne na začiatku. Trhu so zrkadlovkami pre začiatočníkov už roky dominuje Nikon. Najnovší model nesie označenie D3400. Je to APS-C zrkadlovka s osvedčeným 24,2 Mpx snímačom typu CMOS. Sympatické je, že výrobca marketingovo nepreháňa s max. citlivosťou, ktorá je ISO 25 600 a skutočne je použiteľná.

Lákadlom fotoaparátu je vylepšený sprievodca fotografovaním, ktorý využijú najmä úplní začiatočníci. Vďaka novým objektívom s krokovými motorčekmi AF-P je zaostrovanie v živom náhľade a videu dostatočne rýchle. Video je vo Full HD rozlíšení s frekvenciou až 60 FPS.  Slušné je sériové snímanie s frekvenciou 5 obr./s.

Nikon do tohto modelu implementoval funkciu Snap Bridge, ktorá umožňuje zasielanie fotografií do chytrého zariadenia s využitím nízkoenergetického pripojenia Bluetooth.

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/consumer/d3400

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
aesace
2016-12-05 13:27:28
Tak z pohladu porovnania napr toho Sony fotaku voci konkurencii, skor by som na tomto mieste v danej cenovej kategocii a s lepsimi funkciami navrhoval kupu Pentax K-70. Poskytuje toho omnoho viac, je naviac novy a naopak prave Sony A68 je slabsi ako mnohe starsie fotaky od tejto znacky, cize skor nevydareny kusok. Od Sony by som za tu cenu ocakaval viac a to pritom som fanusik ich mnohych uspesnych fotografickych vylepseni a zamiesania kariet na foto trhu. Preto by som im dal skor moznost na reparat pre A-mount
 
vojko
2016-12-05 14:04:45
Vyjadrím sa len k značke Nikon. Miesto Nikon D3400 odporúčam D3300, z pohľadu fotografa sa fakticky jedná o totožné prístroje, cena však jednoznačne hovorí v prospech Nikon D3300. No a čo sa týka Nikon D500, tak to mi prezraďte, kto bude kupovať takýto darček za 2100 EUR svojim blízkym.
 
Point
2016-12-05 15:30:40
Mne priniesol ježiško možnosť c a som nadmieru spokojný a prekvapený čo to dokáže . môžem iba odporučiť
 
blahoslav J B Art
2016-12-05 18:07:07
pisal som Jeziskovi ziadost o vianocne darceky, trojmo aj s indigom, s prilozenym zoznamom fototechniky ... odpisal mi, ze mam fotit s tym co mam a mam sa naucit vyvolavat Rawy
 
JohnNewton
2016-12-06 10:40:34
Mne Ježiško odpísal, aby som sa naučil milovať blížneho svojho (x trans) , inak mi nič neprinesie
 

Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia