Hore

Vianočné tipy III. - kompaktné fotoaparáty

Pokračujeme v našich tipoch na vianočný darček pod stromček fotografa. Za sebou už máme tipy na fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi, zrkadlovky aj CSC, dnes si predstavíme najzaujímavejšie kompaktné fotoaparáty.

Leica Q 

Najlepší kompaktný fotoaparát na trhu. Leica prekonala samu seba, prestala sa úzkostlivo držať minulosti a tento plnoformátový kompakt napchala najnovšími technológiami. I keď si fotoaparát zachováva charakteristické tvary a ovládanie, ponúka automatické zaostrovanie, dotykové ovládanie, WiFi konektivitu a dokonca aj nahrávanie videa. Tým najhlavnejším je však určite 24 Mpx plnoformátový snímač typu CMOS a objektív Summilux 28/1,7 ASPH. Čerešničkou na torte je veľmi jemný elektronický hľadáčik s rozlíšením 3,68 Mpx.

https://en.leica-camera.com/Photography/Leica-Q/LEICA-Q

Fujifilm X100T 

Tento fotoaparát vám nemusíme bližšie predstavovať, veď sme o ňom písali len nedávno. Hovorí sa o ňom aj ako o Leice chudobných. A to berte ako poctu. V retro nadizajnovanom tele s poctivým mechanickým ovládaním sa ukrýva APS-C snímač X-Trans II s 16 Mpx rozlíšením. Snímač od Fuji má charakteristický obrazový výstup, ktorý je daný aj jedinečnými obrazovými profilmi simulujúcimi legendárne filmy. Objektív je pevný, s ohniskovou dĺžkou 23 mm a svetelnosťou F2.

Unikátny je hybridný hľadáčik kombinujúci výhody optického priehľadového a elektronického hľadáčika s LCD. K objektívu možno pripojiť predsádky a filtre. Slabinou fotoaparátu je video režim.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/profesionalna-kvalita-s-pevnymi-objektivmi/model/x100t

Fujifilm X100T  si môžete objednať aj u nás v eshope:

http://shop.ephoto.sk/fotoaparaty/992-fujifilm-x-t2-cierny.html|Fujifilm X-T2
http://shop.ephoto.sk/fotoaparaty/993-fujifilm-x-t2-fujinon-xf18-55-mm.html|Fujifilm X-T2 + 18-55

Fujifilm X100T čierny
Fujifilm X100T strieborný

Panasonic Lumix DMC FZ1000

Medzi kompaktné fotoaparáty radíme aj väčšie modely s veľkým rozsahom objektívu a dizajnom zrkadlovky, nazývame ich ultrazoomy. Tento model má už svojho nástupcu, ktorý ale za takmer dvojnásobnú cenu ponúka len o málo viac.

Srdcom fotoaparátu je 1” snímač s rozlíšením 20,1 Mpx, dnes štandard kvalitných kompaktov a ultrazoomov. Ten je doplnený širokorozsahovým objektívom z dielne Leicy. Rozsah objektívu je 25-400 mm pri slušnej svetelnosti F2,8-4. Funkčne fotoaparát v ničom nezaostáva za pokročilými CSC a zrkadlovkami. Máme tu otočný displej s dotykovým ovládaním, elektronický hľadáčik, 4K video, 4K foto, WiFi s NFC, hybridný AF a stabilizáciu obrazu. K fotoaparátu môžete pripojiť externý blesk, mikrofón alebo filtre. Aktuálne je FZ1000 najlepším ultrazoomom, ktorý vás finančne nezruinuje.

http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/bridge-fotoaparaty/dmc-fz1000.html

Nikon Coolpix P900

Druhý ultrazoom neponúka tak kvalitný výstup ako Panasonic, zato ohúri neuveriteľným 83-násobným optickým zoomom, ekvivalentom objektívu 24 až 2000 mm. Ak si myslíte, že je to len marketingové lákadlo, musíme vás vyviesť z omylu. Fotoaparát sme otestovali a aj na najdlhšom ohnisku podáva objektív slušný výkon, ktorý by nebol nič platný nebyť veľmi účinnej stabilizácie.

Snímač typu BSI-CMOS má rozlíšenie 16 Mpx, displej je otočný a nechýba ani elektronický hľadáčik. Z vychytávok spomenieme GPS, WiFi s NFC, časozberné video, režim pre pozorovanie mesiaca a vtákov.

Ak potrebujete extrémne priblíženie, ale nepotrpíte si na najvyššiu obrazovú kvalitu, je toto fotoaparát pre vás.

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/coolpix/bridge/coolpix-p900#overview

Fujifilm X70

Ak hľadáte šikovný malý kompakt do vrecka, ale nemienite zľaviť z kvality. Výstup ako zo zrkadlovky zaručuje X-Trans II CMOS snímač s rozlíšením 16 Mpx a širokouhlý pevný objektív 18,5 mm so svetelnosťou F2,8. V kovovom retro tele nenájdete EVF hľadáčik, len výklopný displej s dotykovým ovládaním. Ovládacie prvky sú mechanické. Lepšej kvalite videa by pomohla optická stabilizácia obrazu. Fotoaparát môžete ovládať z chytrého zariadenia a posielať z neho fotografie. Samozrejme ako u každého Fujifilm fotoaparátu radu X, nechýbajú obľúbené simulácie filmov.

K fotoaparátu môžete pripojiť externý blesk a externý optický hľadáčik. Vymazliť ho môžete pekný koženým puzdrom.

https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/profesionalna-kvalita-s-pevnymi-objektivmi/model/x70

Fujifilm X-70  si môžete objednať aj u nás v eshope:

http://shop.ephoto.sk/fotoaparaty/992-fujifilm-x-t2-cierny.html|Fujifilm X-T2
http://shop.ephoto.sk/fotoaparaty/993-fujifilm-x-t2-fujinon-xf18-55-mm.html|Fujifilm X-T2 + 18-55

Fujifilm X-70 čierny
Fujifilm X-70 strieborný

Canon PowerShot G5 X

Ďalším zástupcom kvalitných kompaktov s 1” snímačom je fotoaparát Canon PowerShot G5 X. Canon má viacero modelov s 1” snímačom, tento však medzi nimi vyniká vďaka zabudovanému hľadáčiku s rozlíšením 2 360 000 bodov a možnosťou pripojenia externého blesku. Otočný displej je dotykový, nechýba WiFi a ani pokročilé expozičné režimy. Video je vo Full HD rozlíšení s frekvenciou 60p. Z nadštandardných funkcií spomeňme HDR, či režim pre snímanie startrails. Nároční fotografi ocenia 14-bitový RAW.

http://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g5_x/

Panasonic Lumix DMC-LX15

Tento fotoaparát má všetky predpoklady ukončiť dlhoročné kraľovanie fotoaparátov Sony RX100 (modelov bez EVF). Je to novinka, tiež je vybavený 1” snímačom s rozlíšením 20,1 Mpx. Objektív je Leica, rozsah 24-70 mm pri výbornej svetelnosti F1,4-2,8. Video má 4K rozlíšenie. Špecialitou Panasonicu je 4K Photo a Post Focus, ten umožňuje dodatočne vybrať, kam chcete zaostriť.

3” výklopný displej s dotykovým ovládaním má rozlíšenie 1 040 000 bodov. Náročnejších poteší, že napriek malým rozmerom sa našiel priestor pre dostatok mechanických ovládacích prvkov.

http://www.panasonic.com/sk/consumer/fotoaparaty-a-videokamery/digitalne-fotoaparaty-lumix/kompaktne-fotoaparaty/dmc-lx15.html

Olympus Stylus Tough TG-870

Kategória bežných kompaktov vymiera, konkurencia fototelefónov je obrovská. Na trhu sa preto udržia len fotoaparáty s výnimočnými vlastnosťami. Jedným z nich je Olympus TG-870. Bol by to bežný kompakt, nebyť špeciálnych vlastností. Fotoaparát je nárazuvzdorný, odolá pádu z výšky až 2,1 metra. Ďalej je vodotesný do hĺbky 15 m, znesie zaťaženie až 100 kg a je mrazu odolný do -10°.

Zaujímavé sú aj ďalšie parametre. Extrémne širokouhlý 5-násobný zoom s rozsahom 21-105 mm využijete nielen na suchu, ale aj pod vodou, kde sa uhol záberu kvôli optickým vlastnostiam vody zúži. CMOS snímač má 16 Mpx. 3” širokouhlý displej je výklopný a vhodný pre selfie fotografovanie. Stabilné video 1080/60p zabezpečuje 5-osá hybridná stabilizácia obrazu. Kreatívcov poteší množstvo umeleckých efektov. Špecialitkou je režim Live Composite, pre snímanie startrails a svetelných stôp automobilov. Pomocou Wifi môžete fotoaparát spojiť s chytrým zariadením.

https://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/tough/tough_cameras/tg_870/index.html

Olympus TG-870 si môžete objednať aj u nás v eshope:

http://shop.ephoto.sk/fotoaparaty/992-fujifilm-x-t2-cierny.html|Fujifilm X-T2
http://shop.ephoto.sk/fotoaparaty/993-fujifilm-x-t2-fujinon-xf18-55-mm.html|Fujifilm X-T2 + 18-55

Olympus TG-870

Sony Cyber-shot DSC-WX350

Náš zoznam by nebol komplexný, ak by v ňom nebol zástupca kategórie “travelzoom”. To sú malé kompaktné fotoaparáty s pomerne veľkým rozsahom objektívu. Tieto fotoaparáty neponúkajú takú vysokú obrazovú kvalitu ako modely s 1” snímačom, prečo ich potom nenahradiť kvalitným smartfónom. Dôvodom je práve veľký rozsah objektívu, ktorý v telefónoch nenájdete. Možnosť priblížiť si vzdialené objekty je na cestách neoceniteľná.

WX350 má kvalitný 20-násobný optický zoom so stabilizáciou obrazu. Priblíženie je porovnateľné s ďalekohľadom s takmer 10-násobným priblížením. Snímač je typu Exmor R CMOS s rozlíšením 18,2 Mpx a je to najlepšie, čo v kategórii malých snímačov nájdete.

Fotoaparát ponúka obrazové efekty, režim panorámy, Full HD video, makro od 5 cm a WiFi s NFC.

https://www.sony.sk/electronics/kompaktne-fotoaparaty-cyber-shot/dsc-wx350

Nikon Coolpix W100

Posledným fotoaparátom v našom zozname je jednoduchý kompakt od Nikonu. Neohúri parametrami, ale to ani nie je jeho účelom. Je to fotoaparát určený najmä deťom. Za veľmi rozumné peniaze ponúka kvalitatívny štandard Nikonu, je to plnohodnotný fotoaparát, nielen hračka.

Môžete ho používať až 10 m pod vodou a navyše je odolný voči otrasom pri páde z výšky 1,8 m, odolný voči chladu až do –10 °C a odolný voči prachu. Ani ostatné parametre nie sú nezaujímavé. Objektív ma poctivý 3-násobný zoom, snímač je typu CMOS s rozlíšením 13 Mpx. K dispozícii je množstvo obrazových efektov, so zaostrovaním pomôže aj detekcia tváre. Fotoaparát dokáže zaznamenávať aj video vo Full HD rozlíšení. Nadštandardom je funkcia Snap Bridge, ktorá využíva nízkoenergetický Bluetooth pre posielanie fotografií do chytrého zariadenia.

Deti dávajte si pozor, aby vám ho neznárodnili rodičia alebo starí rodičia!

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/coolpix/waterproof-shockproof/coolpix-w100

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
belco
2016-12-07 14:07:22
Tak by ma zaujimalo kolko kusov fotakov Leica sa asi tak objavi na slovensku pod stromčekom Pre väčšinu je to vianočne odporučanie typu vlhky sen.
 
marijn
2016-12-07 14:13:01
príspevok od: belco
Tak by ma zaujimalo kolko kusov fotakov Leica sa asi tak objavi na slovensku pod stromčekom Pre väčšinu je to vianočne odporučanie typu vlhky sen.
takže tvojím snom je mať priemerný foťák za cenu 2izbového bytu?

Ale to sa mi fakt páčilo v tom popise: Leica je napchatá najnovšími technológiami...ponúka aj automatické zaostrovanie!!!
 
Oldiceq
2016-12-07 15:42:05
príspevok od: marijn
takže tvojím snom je mať priemerný foťák za cenu 2izbového bytu?

Ale to sa mi fakt páčilo v tom popise: Leica je napchatá najnovšími technológiami...ponúka aj automatické zaostrovanie!!!
By ma zaujímalo kde sa dá kúpiť 2izbový byt za cenu okolo 5 tisíc EUR. Na Luníku IX ?
 
marijn
2016-12-07 17:19:20
príspevok od: Oldiceq
By ma zaujímalo kde sa dá kúpiť 2izbový byt za cenu okolo 5 tisíc EUR. Na Luníku IX ?
to bolo myslené na Leicu všeobecne
 
lukas duran
2016-12-08 12:03:57
Vdaka za clanok, nechal som si poradit a objednal Olympus Stylus Tough TG-870, tak uvidime
 

Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia