Hore

Von Wong: Pár tipov pre fotenie s ohňom

Keďže som fotograf, ktorý fotí špeciálne ohňové efekty celkom často... a mám k tomu aj mierne pyromaniacke sklony, často sa stáva, že sa ma ľudia pýtajú kopu otázok ohľadom toho, na čo by mali myslieť pri fotení s ohňom. Dal som teda dokopy zoznam tipov, ktorý by vám mal pomôcť, ak by vás náhodou niekto zavolal fotiť fireshow, zachytiť ten pamätný moment, keď sa váš kamarát zapáli, alebo keď by ste sa šli s ohňom hrať sami.

UPOZORNENIE: S ohňom by ste sa mali hrať iba pod dohľadom vycvičeného profesionála. Deti, toto doma neskúšajte. Dospelí – radšej ani vy nie. Oheň je veľmi nebezpečný a nikdy by ste zaobchádzanie s ním nemali brať na ľahkú váhu. Prosím – prečítajte si preto najprv sekciu o bezpečnosti predtým ako začnete čítať samotné tipy. 

BEZPEČNOSŤ PRVORADÁ !!! 

1) Uistite sa, že máte nablízku vycvičeného profesionála

Neviem slovami vyjadriť ako veľmi dôležité je mať nablízku niekoho, kto sa tomu venuje a ktorý zaisťuje, aby sa niečo nepokazilo. A chcete mať nablízku toho istého profesionála aj v prípade, že sa niečo pokazí (a ono sa niečo pokazí).

2) Majte na sebe prírodné materiály

Prírodné materiály horia, kdežto syntetika sa roztápa. Hoci predstava, že vám oblečenie začne horieť nie je vôbec príjemná, je to stále lepšie ako keď sa vám niečo začne taviť priamo na kožu. Bavlne trvá oveľa dlhšie kým vzbĺkne, pričom syntetika chytá prakticky ihneď. Neveríte mi? Skúste si to sami na svojich veciach.. Samozrejme najlepším riešením je mať na sebe ohňuvzdorný materiál ako napríklad Nomex. Pre niekoho, kto ale s ohňom nepracuje často alebo s ním nie je v priamom kontakte je čo sa týka pomeru cena/výkon najlepším riešením práve 100% bavlnené oblečenie.

3) Držte svoje veci ďalej od ohňa

Znie to asi blbo, ale keď sa pracuje s ohňom a vy tomu úplne nerozumiete, je najlepšie byť od neho čo najďalej. Fotografi majú tendenciu sústrediť sa príliš na svoj objekt a svoj fotoaparát. Pri fotografovaní ohňa by ste mali byť ale extra opatrní a dávať pozor na to, čo sa okolo vás deje. Nehody sa stávajú, ale pokiaľ všetci dávajú pozor, zvyčajne je to o dosť bezpečnejšie.

4) Prineste si vodu a uterák

Hoci by všetko potrebné mal mať so sebou už spomínaný profesionál, nikdy nezaškodí mať pre istotu niečo so sebou. V prípade, že sa niečo zvrtlo je mokrý uterák výborný pomocník, ktorý dokáže uhasiť väčšinu plameňov a aj zmierniť popálenie.

5) Dávajte pozor na vietor!

Vietor robí s ohňom škaredé veci. Ak je to aspoň trochu možné, vyberte si na fotografovanie bezveterný deň, alebo buďte aspoň v nejakej krytej lokalite. Ak fotíte chrliča ohňa a vietor sa obráti proti nemu, nie je to nič príjemné.

Tak.. a teraz k tej zábavnejšej časti... 

Tipy a triky pri fotografovaní s ohňom

1) Ovládnite svoj fotoaparát

Oheň, ako asi všetci dobre viete, je pekne nestála vec. Jeho tvar, textúra a farba plameňa sa menia v závislosti na type materiálu, ktorý horí a type paliva, ktoré bolo použité. Prirátajte k tomu fakt, že vietor a vonkajšia teplota oheň taktiež dosť ovplyvňujú a menia to, ako reaguje. To znamená, že sa musíte naozaj snažiť, aby ste odišli s výsledkami, ktoré chcete.

Neviste na jednom nastavení celé fotenie. Musíte vedieť rýchlo všetko kompletne prenastaviť ak to bude nutné. Je jedno, či váš objekt chŕli oheň, zapaľuje sám seba alebo točí s poikami – vždy sa hrá s materiálmi, ktorým doslova horí život pred očami.

2) Radšej podexponujte ako preexponujte

Dnešné fotoaparáty, ako napríklad môj Nikon D800E majú obrovský dynamický rozsah. To znamená, že ste schopní zachrániť obrovské množstvo informácií z tieňov. To isté sa ale nedá povedať o prepaloch. Lightroom 4 je na to obzvlášť šikovný.

Ale nie, prepálené plamene. Žiadne detaily. Nevadí, stále pohoda, ale mohlo to byť aj lepšie. Pozrite si video.

3) Používate blesky? Pridajte 1,5 CTO

Ak plánujete pri fotografovaní použiť blesky na zachytenie nejakého pohybového rozmazania, pamätajte, že oheň horí výrazne oranžovou farbou. Ak teda chcete zachovať tóny pleti čo najvernejšie, budete musieť svoje blesky „nagélovať“ pritom ako budete kombinovať objekty zmrazené bleskom s plameňmi. Pokiaľ na gély zabudnete, dostanete mŕtvolne bielych modelov, alebo až príliš oranžové prostredie. Zoberte dva ¾ CTO gély a dajte ich na seba.

4) Fotíte fireshow a nemáte čas meniť nastavenia? Skúste bracketing.

Neviem ako je na tom Canon, ale Nikony D7000 a vyššie modely majú šikovnú funkciu bracketingu, čo znamená, že môžete nastaviť svoj fotoaparát na to, aby fotil rôzne exponované fotografie bez toho aby ste niečo museli meniť. Toto môže byť užitočné, keď neviete čo máte očakávať v najbližších sekundách. Môžete teda fotoaparát nastaviť napríklad na sériové snímanie s -2EV / 0 / 2EV korekciami expozície a to vám dá väčšiu šancu zachytiť neočakávané.

Samozrejme, čím viac danú show poznáte, tým si môžete byť istejší a kľudne prepnúť na manuál a nastavenia meniť bez toho aby ste dali oko preč od hľadáčika.

5) Fotíte niekoho ako chŕli oheň? Použite veľmi krátke časy.

Chrlenie ohňa je v podstate vytvorenie miniatúrnej explózie. To znamená, že je to veľmi rýchly „pohyb“ rozširujúceho sa plynu. Ako všetci fotografi vedia – čo je potrebné na zmrazenie rýchleho pohybu? Správne – krátky čas uzávierky.

6) Fotíte niekoho ako vrtí s ohňom? Použite dlhšie časy.

Podobne ako pri maľbe svetlom, môžete maľovať aj ohňom napríklad za pomoci horiacej pochodne. Nezabúdajte na to, že máte na výber, či bude váš fotoaparát na statíve, alebo či ho za pomoci pohybu a zoomovania využijete ako kreatívny prostriedok pri „maľovaní.“

Zákulisné video

7) Zdalo sa vám to jednoduché? Skúste skombinovať dlhé časy, krátke časy a blesky – všetko naraz.

Pozrite sa na tento článok, v ktorom som písal o používaní viacerých expozícií a kombinovaní dlhých časov s krátkymi časmi a bleskami aby som bol schopný vytvoriť fotografiu dole.

Ďakujeme Benovi za poskytnutie práv na publikovanie článku. Pôvodný článok.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Bdurex
2013-03-06 10:18:27
Waw uzasny clanok
 
dynnamic
2013-03-06 14:36:49
super fotky , velmi kreativne
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované