Hore

Vyplatil sa prechod na nové bajonety?

V auguste minulého roku som sa zamyslel nad tým, prečo firmy prechádzajú na nový bajonet. Bolo to vtedy, keď sa Canon a Nikon konečne rozhýbali a predstavili svoje FF bezzrkadlovky. 

Odvtedy ubehol nejaký ten čas a my sa môžeme zamyslieť nad tým, či to pre nás fotografov znamená prínos, alebo len starosti.

Preč s filmovým dedičstvom

Hneď tri značky v posledných mesiacoch prišli so svojimi prvými plnoformátovými bezzrkadlovkami. Pri ich vývoji sa museli rozhodnúť, aký bajonet použiť. Canon a Nikon mohli zvoliť medzi pôvodnými bajonetmi EF a F, alebo navrhnúť nové bajonety. Panasonic mohol vyvinúť nový vlastný bajonet alebo použiť cudzí, už existujúci bajonet.

Canon a Nikon sa rozhodli pre nové bajonety, ktoré im umožňujú navrhnúť menšie fotoaparáty a objektívy s vyššou obrazovou kvalitou. Nové bajonety majú aj viac kontaktov a sú pevnejšie. Nevýhodou je, že na nové fotoaparáty priamo nepasujú zrkadlovkové objektívy, je potrebné použiť adaptér a to nie je najelegantnejšie riešenie. Kým sa vybuduje portfólio natívnych objektívov s novým bajonetom ubehnú roky. Obidve firmy naviac uzatvorili svoje systémy a nechcú podporovať iných výrobcov objektívov, ktorí tak musia pristúpiť na spätné inžinierstvo, ak chcú, aby ich objektívy fungovali na nových FF bezzrkadlovkách.


Väčší bajonet dáva konštruktérom viac priestoru pri návrhu optickej sústavy objektívov.

Panasonic mal inú štartovaciu pozíciu. Zrkadlovky nemá v ponuke, ale má dlhoročné skúsenosti s bezzrkadlovkami. Veď prvá moderná bezzrkadlovka bola Panasonic. Doteraz Panasonic používal vo svojich bezzrkadlovkách menší Micro 4/3 snímač. Objektívy pre tento systém sa nedajú použiť na plnoformátovej bezzrkadlovke a tak Panasonic stál pred otázkou, aký bajonet zvoliť. Navrhnúť úplne nový, ako Canon a Nikon (ale tí majú výhodu, že zrkadlovkové objektívy fungujú prostredníctvom adaptéru), alebo sa poobzerať po existujúcom riešení? Panasonic sa rozhodol pre druhú možnosť. Nie je to typická fotografická značka a pomoc sa tu preto zíde. Panasonic už roky spolupracuje s Leicou, ktorá vlastné FF bezzrkadlovky má. Prečo neutužiť spoluprácu? Panasonic vo svojich FF bezzrkadlovkách použil Leica L-bajonet. Ihneď tak rozšíril portfólio použiteľných objektívov o objektívy Leica. Do aliancie využívajúcej L-bajonet sa pridala ešte Sigma. Tá ma plány predstaviť vlastné FF bezzrkadlovky (asi so snímačom Foveon). Pre ne potrebuje nový bajonet. A musí byť populárnejší ako Sigma SA-bajonet. Keby aj ich fotoaparáty nemali úspech, tak ako je tomu teraz, o odbyt objektívov bude postarané. Sigma sľubuje 11 objektívov už tento rok. Predpokladám, že to bude rovnaká modifikácia, ako pre Sony FF bezzrkadlovky.

A čo ďalšie značky? Tie už sú o niečo napred. Sony začalo s FF bezzrkadlovkami skôr, portfólio fotoaparátov aj objektívov je vybudované. Sony naviac nevadí, že ich platformu využívajú iní výrobcovia objektívov. Fujifilm a Olympus stavili na menšie snímače a zatiaľ tvrdia, že do plného formátu nepôjdu. Majú vybudované kompletné portfólio fotoaparátov a objektívov, rovnako aj Panasonic u Micro 4/3 systému.

Nutnosť navrhnúť nový bajonet nie je žiadnou novinkou. Firmy si tým prešli už niekoľkokrát. Prvá veľká zmena bola, keď filmové zrkadlovky prešli z manuálneho zaostrovania na automatické. Začala s tým Minolta v roku 1985 s modelom Dynax 7000. Vtedy sa to fotografom asi tiež nepáčilo. Každá radikálna zmena stojí fotografov množstvo peňazí. To je daň za pokrok. Situácia sa opakuje, ale v oveľa väčšom merítku. Fotografov je oveľa viac a majú nakúpených milióny objektívov. Potrvá roky, kým fotografi kompletne prejdú na bezzrkadlovky a budú na nich používať nové objektívy. Tie zrkadlovkové sa budú sušiť v policiach fotobazárov. Ale to je ešte relatívne ďaleko.

Žiadna zo značiek, ktorá má v ponuke bezzrkadlovky, si neponechala bajonet zo zrkadlovky. Všetky uprednostnili pokrok, pred úplnou spätnou kompatibilitou a kontinuitou aj za cenu toho, že prechod bude bolestivý. Pre naše peňaženky rozhodne. Stálo to však za to? Využili konštruktéri nové širšie možnosti pri návrhu objektívov?

Niečo naznačili značky, ktoré vyrábajú len bezzrkadlovky. Hlavne Olympus a Fujifilm majú vynikajúce objektívy. Tie ale ťažia z toho, že objektívy sú navrhnuté pre menšie snímače, čo je jednoduchšie. Pomohlo to aj kvalite objektívov pre FF fotoaparáty?

Sú objektívy pre bezzrkadlovky lepšie ako tie pre zrkadlovky?

Od predstavenia nových bezzrkadloviek Canon a Nikon ubehlo niekoľko mesiacov a fotografi si ich už môžu kúpiť. Panasonic zatiaľ len predstavil predprodukčné vzorky vybraným novinárom a predajcom. Tak, či onak, nové objektívy navrhnuté pre FF bezzrkadlovky sú už dostatočne otestované, aby sme mohli zhodnotiť, či sú lepšie ako ich ekvivalenty pre zrkadlovky.

Z toho, čo zatiaľ výrobcovia predstavili, môžeme mať radosť. Prejsť na nový bajonet a skrátiť vzdialenosť medzi bajonetom a snímačom sa vyplatila. Nové objektívy určujú nový kvalitatívny štandard. Transfokátory dosahujú kvalitu pevných objektívov pre zrkadlovky. A pevné sklá patria k tým najlepším vôbec. Naviac tu je väčšia sloboda pri konštrukcii svetelnejších objektívov (viď Nikon s teoretickou svetelnosťou F0,65). Nový štandard umožňuje lepšie optimalizovať objektívy pre video a u Panasonicu vidíme aj perspektívu dvojitej stabilizácie obrazu aj u veľkého snímača.

Darí sa aj u bezzrkadloviek s ešte väčším ako FF snímačom. Pre stredoformátové modely od Fujifilmu a Hasselbladu sú tiež vyrábané špičkové moderné objektívy.

Vždy sa ale nájde výnimka. Sony potenciál nového bajonetu využíva ako sa mu chce. Sú tu skvelé objektívy radu GM, ale stredná trieda tak skvelá, akoby mohla byť, nie je (česť výnimkám).

Záver

Bezzrkadlová konštrukcia dáva konštruktérom väčšiu slobodu. Fotoaparáty môžu mať rozmanitejší dizajn, lepšie parametre a nové funkcie. Všetky firmy využili možnosť navrhnúť nový bajonet, ktorý je bližšie k snímaču. Objektívy prestali za sebou ťahať dedičstvo filmových fotoaparátov a sú plne optimalizované pre potreby digitálnej fotografie a videa. Sme svedkami významného míľnika. Firmy teraz prechádzajú na systém, s ktorým budeme pracovať aspoň ďalších 30 rokov. Len keby to tak nebolo bolestné. Budúcnosť ukáže, že to bol správny krok.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
kamikzi
2019-02-06 06:41:46
osobne si myslím že nový bajonet bol nutnosťou a pre mňa to je len dobre keďže som kúpil d500-ku a možno nie tento rok ale budúci už isto bude bazos plný objektívov pre ňu keďže už aj nikon a canon budú mať snáď použiteľné portfólio objektívov
 
Budy
2019-02-06 10:09:42
Napriek istej rozpačitosti pri predstavovaní FF bezzrkadloviek pri objektívoch je to jednoznačne kvalitatívne výrazný skok, dobre to možno demonštrovať i na príklade objektívu NIKKOR Z 50mm f/1.8 S, ktorý opticky dorovnal a v niečom aj predčil Sigmu ART, samozrejme pri zachovaní vysokokvalitnej konštrukcie spolu s utesnením proti vode /prachu. Stažovať sa na fakt že f4 sklá novej generácie stoja to čo f2.8 tej predchádzajúcej je irelevantné, každá technológia ktorej predchádzal nákladný vývoj sa musí aj zaplatiť a profesionálom sa dostane tak či tak do rúk, amatér si zase môže vybrať zo širokej ponuky konkurencie podla svojich osobných požiadaviek a preferencií. Motivácia pre kúpu pre preukázateľnú kvalitu výstupu tu samozrejme je a to je hlavné.
 
matoxxx
2019-02-06 10:14:16
Zo systému do systému,nič pre mňa.
 
marcus_labeo
2019-02-06 10:35:17
Je jasné, že nás čaká veľký exodus zrkadlovkárov k mirrorlessom, ja keď to bude proces dlhoročný. Rovnako mám za to, že nové bajonety sú správna cesta, ostatne Pentax so svojou K-01 dal dokonale odstrašujúci príklad, kam vedie snaha o úplnú kompatibilitu DSLR a mirrorlessu. Bude to drahé, ale časom sa potvrdí, že to bola správna voľba. No a kto nechce prejsť na mirrorless, môže sa tešiť z množstva lacných DSLR skiel v bazároch. Takže každý by mal byť happy.
Inak som zvedavý, čo za sklá spraví Sigma pre L mount. Dúfam, že to nebudú len DSLR sklá so zabudovaným adaptérom (ako spravili pre Sony), ale natívne mirrorless sklá, t.j. ideálne menšie a ľahšie ako DLSR objektívy.
 
z80
2019-02-06 10:46:23
príspevok od: marcus_labeo
Je jasné, že nás čaká veľký exodus zrkadlovkárov k mirrorlessom, ja keď to bude proces dlhoročný. Rovnako mám za to, že nové bajonety sú správna cesta, ostatne Pentax so svojou K-01 dal dokonale odstrašujúci príklad, kam vedie snaha o úplnú kompatibilitu DSLR a mirrorlessu. Bude to drahé, ale časom sa potvrdí, že to bola správna voľba. No a kto nechce prejsť na mirrorless, môže sa tešiť z množstva lacných DSLR skiel v bazároch. Takže každý by mal byť happy.
Inak som zvedavý, čo za sklá spraví Sigma pre L mount. Dúfam, že to nebudú len DSLR sklá so zabudovaným adaptérom (ako spravili pre Sony), ale natívne mirrorless sklá, t.j. ideálne menšie a ľahšie ako DLSR objektívy.
Myslim si, ze Sigma cakala s vyvojom cisto bezzrkadlovkovych skiel prave na okamih, ked budu zverejnene specifikacie vsetkych novych bezzrkadlovkovych systemov, aby tak mohla vyrabat take objektivy, ktore sa budu dat nativne pouzivat na kazdom bajonete.
 
marcus_labeo
2019-02-06 11:19:01
príspevok od: z80
Myslim si, ze Sigma cakala s vyvojom cisto bezzrkadlovkovych skiel prave na okamih, ked budu zverejnene specifikacie vsetkych novych bezzrkadlovkovych systemov, aby tak mohla vyrabat take objektivy, ktore sa budu dat nativne pouzivat na kazdom bajonete.
Ale čítal si, že Canon ani Nikon nezverejnili technické špecifikácie svojho bajonetu, takže Sigma to bude mať ťažké, len cestou reverse engineeringu, kdežto pri L mount majú ako partner voľné ruky. Verím, že spravia aj nejaké chuťovky, ako zvykli pre DSLR, napr. f1,8 alebo f2 zoomy.
 
ang99
2019-02-06 12:21:25
Vtipny clanok. V prvom rade treba specifikovat komu sa vyplatil. Vyrobcom urcite Treba ludi donutit kupovat nove tela a obkjektivy, blesky atd., tak zmenime bajonet a presvedcime ich, ze je to potrebne. Vybratie zrkadla zo zrkadlovky tiez nie je ziadna revolucia, ale konstrukcia sa vlastne tym zjednodusi a vyrobne naklady znizia. Ale ceny sa neznizia, ved bezzrkadlovky su novinka a hlavne treba zarabat. Kompakty tiez nemaju zrkadlo a nikto nie je z toho hotovy Nikto nebude lepsie fotit tym, ze prejde na bezzrkadlovku Cely prechod na bezzrkadlovky je len cisto o predaji a marketingu Vsak Ephoto tiez robi bezzrkadlovkovu masaz....je za to platene
 
marcus_labeo
2019-02-06 12:40:29
príspevok od: ang99
Vtipny clanok. V prvom rade treba specifikovat komu sa vyplatil. Vyrobcom urcite Treba ludi donutit kupovat nove tela a obkjektivy, blesky atd., tak zmenime bajonet a presvedcime ich, ze je to potrebne. Vybratie zrkadla zo zrkadlovky tiez nie je ziadna revolucia, ale konstrukcia sa vlastne tym zjednodusi a vyrobne naklady znizia. Ale ceny sa neznizia, ved bezzrkadlovky su novinka a hlavne treba zarabat. Kompakty tiez nemaju zrkadlo a nikto nie je z toho hotovy Nikto nebude lepsie fotit tym, ze prejde na bezzrkadlovku Cely prechod na bezzrkadlovky je len cisto o predaji a marketingu Vsak Ephoto tiez robi bezzrkadlovkovu masaz....je za to platene
A všetko to financuje Soros, v pozadí za tým stoja templári, rozenkruciáni a zelení mužíkovia z Neptúna.
Samozrejme že ide o biznis, výrobcovia foťákov nie sú charita. Ale je tu aj tlak trhu, dopyt zákazníkov po stále nových a nových modeloch, keď niekto nepredstaví pol roka novinku, už ho všetci na diskusiách odpisujú, že je mŕtvy, pozadu a podobne. Takže výrobcovia ak chcú predávať a zarábať, musia prísť stále s niečím novým. Zrkadlovku už má každý, technológia sa už nemá moc kam posúvať, medzigeneračné zmeny sú minimálne, ľudia potom logicky nie sú ochotní kupovať novšie modely a výrobcovia nezarábajú. Nový systém je logicky príležitosť na nové predaje a zisky. Samozrejme môžeš "hlasovať nohami" a nič si už nekúpiť. Ale väčšina z nás má tendenciu z času na čas si kúpiť niečo nové a keď v oblasti DLSR výrobcovia nič nepredstavia, lebo všetky zdroje R&D vrhnú na mirrorlessy, tak bude človek logicky tlačený do nového systému. A nakoniec prejdú aj tí, ktorí kričia, že neprejdú a zostane len menšina a DLSR budú o dekádu či dve len taká hipsterčina.
 
Roman Point
2019-02-06 12:47:01
v Auguste predstavené Rko od Canonu bude mať do Decembra 2019 ( rok aj kúsok ) cca 15 natívnych skiel.
Takto by mali kopnúť aj ostatní do vrtuľe
 
ang99
2019-02-06 12:47:53
Vsak kupuj , je to len marketing
 
Ivan76
2019-02-06 12:49:20
Presne tak, zblbnúť ľudí, nasadiť iný štandard a dvojnásobné ceny oproti zrkadlovkám.
Len ľuďom už dochádza trpezlivosť s touto politikou. Výrobcovia mobilov dokážu s čočkami za pár centov doslova zázraky. Tradiční výrobcovia nedokážu dať do svojich drahých strojov ani HDR, ktoré by všetko urobilo za človeka.
Žijeme v rýchlej dobe a nechce sa každému sedieť hodiny pri počítači, aby vytiahol z RAWu to, čo fotomobil urobí za zlomok sekundy.
Inteligencia fotoaparátov výrazne zaostáva za mobilmi, na FF od Canonu nie je ani pokročilé fixnutie očí pri momentkovom portréte. Kto fotil malé dieťa, ktoré je stále v pohybe ako splašená molekula, vie o čom hovorím.
Potom sa CEO Canonu sťažuje že trh sa prepadá. Áno, bude sa prepadať aj ďalej, pokiaľ budú výrobcovia kašlať na vývoj a trendy.
Som zástanca kvality a vernosti fotografie, ale doba sa hýbe dopredu a niečo skrátka musí technika odmakať za ľudí. Resp. musí byť možnosť zvoliť, či to človek urobí sám, alebo to nechá na techniku.

Tam je budúcnosť a nie prešľapovať na mieste a ryžovať!
 
ang99
2019-02-06 12:50:02
Fotoaparat je iba nastroj
 
ang99
2019-02-06 12:52:52
Hlavne klesaju predaje fotoaparatov a trh treba nejako ozivit
 
ang99
2019-02-06 13:09:37
príspevok od: Ivan76
Presne tak, zblbnúť ľudí, nasadiť iný štandard a dvojnásobné ceny oproti zrkadlovkám.
Len ľuďom už dochádza trpezlivosť s touto politikou. Výrobcovia mobilov dokážu s čočkami za pár centov doslova zázraky. Tradiční výrobcovia nedokážu dať do svojich drahých strojov ani HDR, ktoré by všetko urobilo za človeka.
Žijeme v rýchlej dobe a nechce sa každému sedieť hodiny pri počítači, aby vytiahol z RAWu to, čo fotomobil urobí za zlomok sekundy.
Inteligencia fotoaparátov výrazne zaostáva za mobilmi, na FF od Canonu nie je ani pokročilé fixnutie očí pri momentkovom portréte. Kto fotil malé dieťa, ktoré je stále v pohybe ako splašená molekula, vie o čom hovorím.
Potom sa CEO Canonu sťažuje že trh sa prepadá. Áno, bude sa prepadať aj ďalej, pokiaľ budú výrobcovia kašlať na vývoj a trendy.
Som zástanca kvality a vernosti fotografie, ale doba sa hýbe dopredu a niečo skrátka musí technika odmakať za ľudí. Resp. musí byť možnosť zvoliť, či to človek urobí sám, alebo to nechá na techniku.

Tam je budúcnosť a nie prešľapovať na mieste a ryžovať!
Suhlasim, toto je iba ryzovanie na akoze novinkach
 
aesace
2019-02-06 14:07:32
príspevok od: ang99
Hlavne klesaju predaje fotoaparatov a trh treba nejako ozivit
Ale prave tieto posledne FF vystrelky mi nepridu ako ozivenie trhu. Profik nemeni techniku kvoli mode, ked ho to vyjde so sklami 10k EUR. A amater nevidi dovod, preco predat auto, aby mal na nejaky novy fotacik, ktory nie je ani pohodlny, ani lahky, a ani zanho fotku sam nespravi...Mobil to vsak spravi a daju sa kupit za taku cenu, ktoru je kazdy jeden ochodny dat - od 50 do 1500 EUR.
To ozivenie trhu by prislo vtedy, ak by fotaky mali svoj vyznam, ale 3-4tisicove tela vyznam nemaju..Ozivenie moze prist vtedy, ak to bude masova zalezitost. Taky Sony A7 II za 999 EUR je super nastroj na ozivenie trhu. A na taketo ponuky skor trh zaberie...Obavam za ze z monstrozneho Nikon Z bajonetu nikdy nebude maly skladny, sikovny, primerane cenovo dostupny fotak s lahkymi, prenosnymi sklami pre kazdeho kvoli radosti z fotenia..Uvidime, ake budu dalsie kroky s FF bajonetmi. Pokial vsak nepride konkurencia v podobe alternativy k Sony A7 II, tak FF mirrorless fotaky zostanu len drahe tazkopadne slony v porcelane bez oslovenia vacsieho trhu.
 
ang99
2019-02-06 14:56:47
príspevok od: aesace
Ale prave tieto posledne FF vystrelky mi nepridu ako ozivenie trhu. Profik nemeni techniku kvoli mode, ked ho to vyjde so sklami 10k EUR. A amater nevidi dovod, preco predat auto, aby mal na nejaky novy fotacik, ktory nie je ani pohodlny, ani lahky, a ani zanho fotku sam nespravi...Mobil to vsak spravi a daju sa kupit za taku cenu, ktoru je kazdy jeden ochodny dat - od 50 do 1500 EUR.
To ozivenie trhu by prislo vtedy, ak by fotaky mali svoj vyznam, ale 3-4tisicove tela vyznam nemaju..Ozivenie moze prist vtedy, ak to bude masova zalezitost. Taky Sony A7 II za 999 EUR je super nastroj na ozivenie trhu. A na taketo ponuky skor trh zaberie...Obavam za ze z monstrozneho Nikon Z bajonetu nikdy nebude maly skladny, sikovny, primerane cenovo dostupny fotak s lahkymi, prenosnymi sklami pre kazdeho kvoli radosti z fotenia..Uvidime, ake budu dalsie kroky s FF bajonetmi. Pokial vsak nepride konkurencia v podobe alternativy k Sony A7 II, tak FF mirrorless fotaky zostanu len drahe tazkopadne slony v porcelane bez oslovenia vacsieho trhu.
Vsak sa pripravuju dalsie nizsie modely, napr. plastovy, lahucky, lacnejsi Canon EOS RP atd.....
 
z80
2019-02-06 15:34:57
príspevok od: marcus_labeo
Ale čítal si, že Canon ani Nikon nezverejnili technické špecifikácie svojho bajonetu, takže Sigma to bude mať ťažké, len cestou reverse engineeringu, kdežto pri L mount majú ako partner voľné ruky. Verím, že spravia aj nejaké chuťovky, ako zvykli pre DSLR, napr. f1,8 alebo f2 zoomy.
Sigma ma nastastie s reverese engineeringom skusenosti. Co ine im ostava.
V principe im ale na zaciatok staci poznat vzdialenost bajonet-snimac pri kazdom systeme (to je zverejnene) aby tak vyvijali objektivy pre system, ktory ma tutu vzdialanost najkratsiu (co je Nikon Z 16mm) a tieto sa potom dalu lahko adaptovat na system s vacsou vzdialenostou (E-mount 18mm, Canon RF mount a Leica L-mount 20mm). Ak by primarne vyvijali pre L mount, tak adaptacia na Nikon Z mount a Sony E-mount by bola komplikovana.
 
krispin.pucinko
2019-02-06 16:29:04
príspevok od: z80
Sigma ma nastastie s reverese engineeringom skusenosti. Co ine im ostava.
V principe im ale na zaciatok staci poznat vzdialenost bajonet-snimac pri kazdom systeme (to je zverejnene) aby tak vyvijali objektivy pre system, ktory ma tutu vzdialanost najkratsiu (co je Nikon Z 16mm) a tieto sa potom dalu lahko adaptovat na system s vacsou vzdialenostou (E-mount 18mm, Canon RF mount a Leica L-mount 20mm). Ak by primarne vyvijali pre L mount, tak adaptacia na Nikon Z mount a Sony E-mount by bola komplikovana.
Ono to nie je take lahke ako si myslis. Aj par milimetrov rozdiel medzi bajonetmi moze mat dost zasadny vplyv na konstrukciu.
 
krispin.pucinko
2019-02-06 16:37:46
príspevok od: aesace
Ale prave tieto posledne FF vystrelky mi nepridu ako ozivenie trhu. Profik nemeni techniku kvoli mode, ked ho to vyjde so sklami 10k EUR. A amater nevidi dovod, preco predat auto, aby mal na nejaky novy fotacik, ktory nie je ani pohodlny, ani lahky, a ani zanho fotku sam nespravi...Mobil to vsak spravi a daju sa kupit za taku cenu, ktoru je kazdy jeden ochodny dat - od 50 do 1500 EUR.
To ozivenie trhu by prislo vtedy, ak by fotaky mali svoj vyznam, ale 3-4tisicove tela vyznam nemaju..Ozivenie moze prist vtedy, ak to bude masova zalezitost. Taky Sony A7 II za 999 EUR je super nastroj na ozivenie trhu. A na taketo ponuky skor trh zaberie...Obavam za ze z monstrozneho Nikon Z bajonetu nikdy nebude maly skladny, sikovny, primerane cenovo dostupny fotak s lahkymi, prenosnymi sklami pre kazdeho kvoli radosti z fotenia..Uvidime, ake budu dalsie kroky s FF bajonetmi. Pokial vsak nepride konkurencia v podobe alternativy k Sony A7 II, tak FF mirrorless fotaky zostanu len drahe tazkopadne slony v porcelane bez oslovenia vacsieho trhu.
No s tou cenou to nie je uplne tak. Toto su skor take lastovicky kde sa vyrobcovia spoliehaju na to ze ludia si to kupia len kvoli vyskusaniu. Treba pockat par rokov a uvidi sa ako sa cena ustali. Ale sony dokazuje ze cena nemusi byt az tak astronomicka. Ta ostane iba pri modeloch s nalepkou Pro.
K oziveniu urcite prislo. Mozno nie pre teba, ale niekto sa isto zmigruje. Len cas ukaze kto a kde, a ti zvysni vyrobcovia budu musiet s cenou dole. Lepsie pre nas amaterov, aj ked o kolko presne sa uvidi az o par rokov.
 
close
2019-02-06 16:55:36
príspevok od: aesace
Ale prave tieto posledne FF vystrelky mi nepridu ako ozivenie trhu. Profik nemeni techniku kvoli mode, ked ho to vyjde so sklami 10k EUR. A amater nevidi dovod, preco predat auto, aby mal na nejaky novy fotacik, ktory nie je ani pohodlny, ani lahky, a ani zanho fotku sam nespravi...Mobil to vsak spravi a daju sa kupit za taku cenu, ktoru je kazdy jeden ochodny dat - od 50 do 1500 EUR.
To ozivenie trhu by prislo vtedy, ak by fotaky mali svoj vyznam, ale 3-4tisicove tela vyznam nemaju..Ozivenie moze prist vtedy, ak to bude masova zalezitost. Taky Sony A7 II za 999 EUR je super nastroj na ozivenie trhu. A na taketo ponuky skor trh zaberie...Obavam za ze z monstrozneho Nikon Z bajonetu nikdy nebude maly skladny, sikovny, primerane cenovo dostupny fotak s lahkymi, prenosnymi sklami pre kazdeho kvoli radosti z fotenia..Uvidime, ake budu dalsie kroky s FF bajonetmi. Pokial vsak nepride konkurencia v podobe alternativy k Sony A7 II, tak FF mirrorless fotaky zostanu len drahe tazkopadne slony v porcelane bez oslovenia vacsieho trhu.
a to je teraz spomenutá Sony A7II na EGC za parádnych 790eur
 
close
2019-02-06 16:58:46
príspevok od: ang99
Vsak sa pripravuju dalsie nizsie modely, napr. plastovy, lahucky, lacnejsi Canon EOS RP atd.....
a keď na to nasadíš tie predstavené objektívy ktoré nie sú ani plastové, ľahučké a už vôbec nie lacné to už bude len parádna kombinácia a súhra kompaktnosti
 
close
2019-02-06 17:02:24
príspevok od: z80
Sigma ma nastastie s reverese engineeringom skusenosti. Co ine im ostava.
V principe im ale na zaciatok staci poznat vzdialenost bajonet-snimac pri kazdom systeme (to je zverejnene) aby tak vyvijali objektivy pre system, ktory ma tutu vzdialanost najkratsiu (co je Nikon Z 16mm) a tieto sa potom dalu lahko adaptovat na system s vacsou vzdialenostou (E-mount 18mm, Canon RF mount a Leica L-mount 20mm). Ak by primarne vyvijali pre L mount, tak adaptacia na Nikon Z mount a Sony E-mount by bola komplikovana.
len problém je v tom, že keďže je v aliancií s Leicou a Panom tak asi bude tlačená do toho aby začala s vývojom práve na L-mount preto by som nádej videl skôr u iných kde napr. Tamron svoj vstup do FF CSC sveta zvládol parádne
 
z80
2019-02-06 17:09:30
príspevok od: krispin.pucinko
Ono to nie je take lahke ako si myslis. Aj par milimetrov rozdiel medzi bajonetmi moze mat dost zasadny vplyv na konstrukciu.
Bezne pouzivam pasivne konverzie medzi bajonetmi, ktore maju ovela viac ako 10mm a ziadny problem to nerobi (napriklad Nikon F na micro43 je rozdiel 27,5 mm). Ak sa navrhne objektiv pre bajonet s 16mm vzdialenostou od cipu, pridanie 4mm na 20mm nevyzaduje vo vacsine pripadov ziadnu radikalnu zmenu konstrukcie objektivu. Snad len v pripade ultra sirokych objektivov, kde luce dopadaju dost sikmo na cip to moze byt problem.
 
z80
2019-02-06 17:14:17
príspevok od: close
len problém je v tom, že keďže je v aliancií s Leicou a Panom tak asi bude tlačená do toho aby začala s vývojom práve na L-mount preto by som nádej videl skôr u iných kde napr. Tamron svoj vstup do FF CSC sveta zvládol parádne
Vsak prve modely moze vydat kludne na L-mount ale ak maju rozum, tak ich navrhnu od zaciatku tak, aby sa dali rychlo vyrobit aj na ine bajonety.
 
berci
2019-02-06 19:31:19
zmráka sa stmieva nad tými predajnými číslami a bude ešte horšie
 
close
2019-02-06 19:57:10
príspevok od: z80
Vsak prve modely moze vydat kludne na L-mount ale ak maju rozum, tak ich navrhnu od zaciatku tak, aby sa dali rychlo vyrobit aj na ine bajonety.
Ak nemaju partnersku zmluvu postavenu na nejakej miere exkluzivity povedzme na rok
 
smarek
2019-02-06 20:35:47
polemizovat je aj tak zbytocne, kto chce kupi kto nie nekupi...
 
PeCh
2019-02-06 20:42:36
príspevok od: z80
Sigma ma nastastie s reverese engineeringom skusenosti. Co ine im ostava.
V principe im ale na zaciatok staci poznat vzdialenost bajonet-snimac pri kazdom systeme (to je zverejnene) aby tak vyvijali objektivy pre system, ktory ma tutu vzdialanost najkratsiu (co je Nikon Z 16mm) a tieto sa potom dalu lahko adaptovat na system s vacsou vzdialenostou (E-mount 18mm, Canon RF mount a Leica L-mount 20mm). Ak by primarne vyvijali pre L mount, tak adaptacia na Nikon Z mount a Sony E-mount by bola komplikovana.
Práve naopak. Pri vývoji musia rátať so systémom s najväčšou vzdialenosťou od senzora. Potom ho môžu ľahko upraviť aj pre systém s kratšou vzdialenosťou jednoduchým predĺžením trubky. Ak by si však urobil sklo, kde je posledný člen len 16 mm od senzora, tak by si ho žiadnym spôsobom nemohol nasadiť na telo, ktoré ti nepustí žiadne sklo bližšie ako 20 mm. Preto existujúce objektívy pre dslr rátajuce so vzdialenosťou 40+ mm nie je problém nasadiť na telá s reg. vzdialenosťou iba 16 mm. Rozdiel doplnia obyčajnou rúrou obsahujúcou iba vzduch.
 
z80
2019-02-06 20:47:32
príspevok od: PeCh
Práve naopak. Pri vývoji musia rátať so systémom s najväčšou vzdialenosťou od senzora. Potom ho môžu ľahko upraviť aj pre systém s kratšou vzdialenosťou jednoduchým predĺžením trubky. Ak by si však urobil sklo, kde je posledný člen len 16 mm od senzora, tak by si ho žiadnym spôsobom nemohol nasadiť na telo, ktoré ti nepustí žiadne sklo bližšie ako 20 mm. Preto existujúce objektívy pre dslr rátajuce so vzdialenosťou 40+ mm nie je problém nasadiť na telá s reg. vzdialenosťou iba 16 mm. Rozdiel doplnia obyčajnou rúrou obsahujúcou iba vzduch.
Ano mas pravdu, je to naopak.
 
krispin.pucinko
2019-02-06 22:00:12
príspevok od: z80
Bezne pouzivam pasivne konverzie medzi bajonetmi, ktore maju ovela viac ako 10mm a ziadny problem to nerobi (napriklad Nikon F na micro43 je rozdiel 27,5 mm). Ak sa navrhne objektiv pre bajonet s 16mm vzdialenostou od cipu, pridanie 4mm na 20mm nevyzaduje vo vacsine pripadov ziadnu radikalnu zmenu konstrukcie objektivu. Snad len v pripade ultra sirokych objektivov, kde luce dopadaju dost sikmo na cip to moze byt problem.
Ty to pouzivas presne naopak. Nikon F ma flange distance 46mm a m43 ma tusim 19,5mm. Ked prechadzas zo 46 na 19 tak nie je problem spravit redukciu ktora tych extra 27mm prida - rozumej objektiv bude stale 45 mm od snimaca. Opacne to nespravíš, teda nie bez serioznej optiky v adaptéry a ta bude stat nemale peniaze a podla mna za cenu straty kvality.
 
z80
2019-02-07 07:50:42
príspevok od: krispin.pucinko
Ty to pouzivas presne naopak. Nikon F ma flange distance 46mm a m43 ma tusim 19,5mm. Ked prechadzas zo 46 na 19 tak nie je problem spravit redukciu ktora tych extra 27mm prida - rozumej objektiv bude stale 45 mm od snimaca. Opacne to nespravíš, teda nie bez serioznej optiky v adaptéry a ta bude stat nemale peniaze a podla mna za cenu straty kvality.
Ano, je to naopak ale princip "vyviniem pre jeden system a pridam kus trubky aby to fungovalo na inom" ostava. Ak sa ako zaklad pouzije bezrkadlovkovy objektiv, tak ten "kus trubky" bude mat maximalne 4mm co nebude zbytocne zvysovat rozmery objektivu tak, ako keby sa pouzil pre zaklad zrkadlovkovy objektiv a "kus trubky" by mal desiatky mm.
 
krispin.pucinko
2019-02-08 12:47:59
príspevok od: z80
Ano, je to naopak ale princip "vyviniem pre jeden system a pridam kus trubky aby to fungovalo na inom" ostava. Ak sa ako zaklad pouzije bezrkadlovkovy objektiv, tak ten "kus trubky" bude mat maximalne 4mm co nebude zbytocne zvysovat rozmery objektivu tak, ako keby sa pouzil pre zaklad zrkadlovkovy objektiv a "kus trubky" by mal desiatky mm.
pave ten princip celkom neplati. ak je objektiv nadizajnovany aby sa svetelne luce spajali (ostril) na smimaci ktory je vzdialeny dajme tomu 14mm tak ho nemozes len tak nasadit na fotak co ma flange distane 18mm pretoze ohnisko bude 4 mm pred snimacom a nebudes mat ostry zaber - objektiv musis nasadit blizsie k snimacu nie dalej. v opacnom pripade by to este slo ked tam vlozis "kus trubky" a objektiv das dalej od snimaca, ale pre ine pripady tam potrebujes adapter s optikou. napr ak sa nemylim tak starosklickari s Nikon telami mali taky problem a potrebuju adapter s optikou lebo inak im to neostri na nekonecne. vyvoj takeho adatperu stoji dost podstatne peniaze a pridavat tam dalsie sklo, ktore ubera kvalitu a svetlo.
+ tam su dalsie vci ako prenos focus by wire signalu, fyzicke romzery atd ktore musis zohladnit.
proste adapter ala "pridanie kusa trubky" funguje len pre niektore pripady a preto to nie je univerzalne riesenie.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované