Hore

Zaostrovanie pri makrofotografii

Čerstvý majiteľ makroobjektívu sa nevie dočkať praktického vyskúšania, ale po prvých záberoch býva často sklamaný. Fotografie sú neostré, alebo je zaostrené inde, než bol autorov zámer.

Príčin môže byť niekoľko. Jednou z hlavných je spoľahnutie sa na automatické zaostrovanie. To je však presné len pre nečlenité predmety, napr. fotografovanie textúry dreva, kameňa, hrdzavého železa a pod. Pri drobný a členitých predmetoch, napr. kvety, šperky, hmyz, je hĺbka ostrosti malá a fotoaparát má problém správne vyhodnotiť rovinu ostrenia.

Preto je lepšie ak rovinu ostrenia určí fotograf manuálne. Makroobjektívy majú široký prstenec ostrenia práve pre pohodlné a precízne zaostrovanie.


Obr. Stačí milimeter a z potenciálne dobrej fotografie je nepodarok hodný len tlačidla „delete". Pri malej hĺbke ostrosti je problematické udržať fotoaparát tak, aby sa rovina zaostrenia neposunula.

Druhým najčastejším dôvodom je spoľahnutie na fakt: „mám dosť svetla, udržím to v ruke". Problém však nespočíva v tom, že by neostrosť spôsobil pohyb prístroja rovnobežne s rovinou zaostrenia (chvenie rúk), ale pohyb dopredu -dozadu. Aj nepatrný pohyb pozdĺž osi objektívu, je pri hĺbke ostrosti, niekedy menšej ako milimeter, dôvodom zlého zaostrenia. Pre precíznu makrofotografiu je preto kvalitný statív takmer nevyhnutný.

 
Obr. Stupnica zaostrenia obsahuje aj údaje o mierke zväčšenia.

Ak chce fotograf zachovať určitú konkrétnu mierku zväčšenia (výrez zo scény), je najlepšie ak si manuálne nastaví zaostrenie na potrebné zväčšenie (to je vyznačené na objektíve) a zaostruje potom pohybom fotoaparátu v smere dopredu a dozadu. Pri použití statívu je takéto ostrenie problematické a preto sa pri makrofotografii používajú zaostrovacie sánky. Tie umožňuju plynulý pohyb fotoaparátu dopredu a dozadu, prípadne aj do strán. Pohyb sa riadi pomocou precízneho skrutkového mechanizmu. 


Obr. makrosánky Velbon Super Mag Slider 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
fotomape
2008-10-14 13:08:19
ake stativy pouzivate najcastejsie pri foteny makra ?
povedcine to asi bude Velbon Sherpa 750R
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-10-14 13:23:03
Sherpa 750R je velmi oblubena, vdaka jednopakovemu ovladaniu sa rychlo nastavuje. V profi triede to je Manfrotto 190XPro alebo vacsi 055Xpro s moznostou preklopenia stredoveho stlpiku.
Bez makrosanok sa mi osobne lepsie pracovalo s Velbonom. Tazsi stativ sa horsie presuva a preto su tam makrosanky uz takmer nevyhnutne.
 
IR_photo
2008-10-14 13:40:23
750-tku pouzivam aj na makro, je to stativ so vsetstrannym vyuzitim
 
bear
2008-10-14 13:40:25
Mne pri pokuse pouzit na makro sanky takmer vsetko uslo, kym som si to nastavil. Pouzivam ich ale na panoramu, aby som si os otacania dostal aspon priblizne do nodalneho bodu.
 
IR_photo
2008-10-14 14:04:34
chce to hlavne trpezlivost a pevne nervy, nech uz pouzivate akukolvek techniku...´rozkopat´ stativ v pripade ze neprichadza zelany efekt nie je lacna zalezitost (aj take sa vraj stava, nastastie to nie je moj pripad :)
 
2008-10-14 15:20:29
príspevok od: IR_photo
chce to hlavne trpezlivost a pevne nervy, nech uz pouzivate akukolvek techniku...´rozkopat´ stativ v pripade ze neprichadza zelany efekt nie je lacna zalezitost (aj take sa vraj stava, nastastie to nie je moj pripad :)
nerozkopat poslite mne :D spekulukem nad macrostativom sanky mam aj macro :D na fotokine som pozeral gorilapod ten najmohutnejsi vyzeral celkom dobre ked som dal predsklopenie zrkadla ani sa netriasol co poviete nan ?
 
aries
2008-10-14 20:59:07
Osobne používam Sigmu 180/3,5 EX, Sherpa 600R a makrosánky Manfrotto,a celkom som si na prácu s nimi zvykol,bez ních si to už ani neviem predstaviť,presúvať statív po milimetri,veď v makrofotografii práve ide o milimetre.... :-)
 
2008-10-15 00:25:59
neviem, kua, ešte vživote som nepoužil statív na macro - Všetky foto ( moje ) sú z ruky ... či interiér či exteriér ... Možno je to aj tým že AF Continuous je super rýchlik na Nikkor 105/2.8 VR ( to je ten na obrázku aj s ´mojou´ D200 :-D ) alebo je to tým že pred fotením nepijem?!?!

Teda aby sa nepovedalo zopár ukážok:

http://www.foto-net.sk/?idc=127


 
Fotograf77
2008-10-15 22:44:11
Podla mna su makrosanky vhodne na makro vacsie aki 1:1..... a na daco pohyblive su neni vhodne uz vobec :-))))
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia