Hore

Zlaté časy digitálnych fotoaparátov na Slovensku

Alebo keď filmové prístroje opustili bojisko. Digitálna fotografia zaznamenala najrýchlejší vývoj približne medzi rokmi 2000 až 2005. Ku koncu tohto obdobia sa naplno presadili zrkadlovky a čoraz viac vytláčali pokročilé kompakty a ultrazoomy. Obyčajné kompakty sa stali cenovo dostupnejšími a definitívne sa predávali lepšie ako filmové kompakty.

Keď digitalizácia prebiehala naplno, výrobcovia predstavovali jeden model za druhým. Parametre sa neustále výrazne zlepšovali. Predajcovia pomaly nestačili predať jeden model a už tu bol jeho nástupca s dvojnásobným rozlíšením, väčším displejom, lepším objektívom a naviac o pár tisíc lacnejší. Aj odborníci mali problém sledovať veľmi rýchlu obmenu modelov.


Vďaka dpreview.com si môžeme pozrieť, v ktorom roku boli predstavené tie ktoré fotoaparáty. Canon v roku 2004 predstavil 19 fotoaparátov!

Kompakty a ultrazoomy

V roku 2000 u nás začala prudká akcelerácia digitalizácie fotografie. Jeden model striedal druhý, parametre sa rýchlo zlepšovali. Užívatelia sledovali najmä parameter rozlíšenia snímača a rozsah objektívu (u kompaktov a ultrazoomov). V prvej vlne to boli najmä kompakty a ultrazoomy, ktoré začali vytláčať filmové fotoaparáty. Canon EOS 30D, ktorý bol prvou komerčne predávanejšou zrkadlovku stál s počiatku cez 100 000 korún. To si mohol dovoliť málokto. Navyše mal len 3 Mpx a uzávierka z filmového fotoaparátu toho veľa nevydržala.

Ktoré kompakty a ultrazoomy si u nás viedli najlepšie? Prepáčte ak nespomeniem niektorý z vašich obľúbených, to by som musel predĺžiť tento článok na niekoľkonásobok.

V slovenských obchodoch sa darilo Canonu, ktorý tu pritom pred pár rokmi ani nemal oficiálne dílerské zastúpenie. Hneď zo začiatku ponúkol Canon širokú ponuku rôznych modelov, niektoré rady pretrvali až do dnes. Samozrejme tu boli IXUS-y. Tí, čo mali hlbšie do vrecka, ale nechceli sa vzdať pokročilých funkcií, volili z radu Powershot A. Boli to plastové prístroje na tužkové batérie, ale ponúkali pokročilé expozičné programy. Kto chcel rovnakú funkcionalitu, ale v lepšom kovovom tele a s akumulátorom, volil rad Powershot S, ktorý bol neskôr doplnený o plastové ultrazoomy. No a tí majetnejší siahli pod Powershote G.


Asi by som mal spomenúť nejaký G-čkový Canon, boli to však Powershoty radu A, ktoré sa veľkou mierou pričinili o digitalizáciu menej majetných, ale fotenia chtivých amatérov. Plastové fotoaparáty napájané lacnými tužkovými batériami, ktoré ste mohli kúpiť kdekoľvek. Pritom tieto mašinky disponovali pokročilými expozičnými funkciami a dobre sa ovládali.
Foto: https://pixinfo.com/

Medzi rokmi 2000 - 2005 bola veľmi silná Minolta, v mnohých smeroch udávala trendy. Konkurenciou pre IXUS-y boli ploché fotoaparáty s periskopickým objektívom, modelového radu X. Silou Minolty však boli ultrazoomy, lacnejší rad Dimage Z, ale hlavne modely Dimage 5/7/7i atď. Krásne prístroje s manuálnym zoomom, čo u ultrazoomov nie je bežné ani teraz. Kto nemal na zrkadlovku, kúpil si jeden z týchto modelov.


Minolta robila krásne ultrazoomy. Zoomovanie bolo manuálne, nechýbala pätica pre blesk. Výdrž batérií bola ale mizerná. Predchodca modelu na obrázku, Dimage 7 spôsobil doslova šok objektívom 28-200 mm a hlavne rozlíšením 5 Mpx. 
Foto: https://pixinfo.com/

Nikon v lacných kompaktoch nemal úspech a neustále experimentoval s dizajnom. Záujem bol skôr o vyššie modely, pokročilé kompakty a ultrazoomy. Možno si ešte pamätáte Coolpixy 5700/8700/8400.


Nikonu sa darilo v kategórii pokročilých kompaktov, napr. s 8Mpx modelom Coolpix 8400.
Foto: Nikon

Olympusu sa dobre darilo v lacných aj pokročilých modeloch. Boli to najmä ultrazoomy radu C-7XXa pokročilé kompakty, napr. C-5060. Predzvesťou zrkadloviek boli modely E10/E20, vlastne zrkadlovky bez možnosti výmeny objektívov. V roku 2003 prišla prvá zrkadlovka E-1 s 4/3 snímačom. Ako sa neskôr ukázalo, nebol to správny krok. Dnes už Olympus zrkadlovky nevyrába a 4/3 snímač našiel využitie v dnes tak populárnych bezzrkadlovkách.


So slzou v oku niektorí dodnes spomínajú na Olympus C-5060 Wide, pokročilý kompakt s otočným displejom a širokouhlým objektívom. Prečo Olympus už takéto kompakty nevyrába?
Foto: Olympus


Olympusy C-7XX UZ patrili svojho času k najpredávanejším ultrazoomom na našom trhu.
Foto: Olympus.

Na našom trhu sa dobre presadila nefotografická značka Panasonic. Záujem bol najmä o ultrazoomy, jednoduchšie i pokročilejšie. Najkrajším prístrojom z tohto obdobia bol jednoznačne Lumix DMC-LC1, vyrobený v spolupráci s Leicou. Zlaté časy Panasonicu však prišli až po roku 2005, kedy sa objavili prvé TZ-ka. Za veľkým úspechom stála stabilizácia obrazu, ktorá vtedy nebola bežná.


Panasonic DMC-LC1 s vynikajúcim objektívom Leica. Kto chcel, mohol mať tento model aj s logom Leica, samozrejme o niečo drahší.
Foto: http://35photo.ru/

Z vtedajšej popularity ultrazoomov ťažila aj značka Fujifilm, v triede kompaktov sa jej až tak nedarilo. V kompaktoch sa nedarilo ani Pentaxu, i keď nejaké tie Optia sa predávali.

Sony malo také vydarené modely, ako CyberShot F828, alebo CyberShot V1. V roku 2005 bol predstavený revolučný All-in-One s APS-C snímačom, model CyberShot R1.


Vydarený fotoaparát od Sony - CyberShot V1 zaujal kvalitným spracovaním, bohatou výbavou a kvalitným objektívom, vo veľmi kompaktnom tele. Nechýbala ani možnosť pripojenia blesku.
Foto: amazon.co.uk

Pomerne úspešné boli značky, ktorých produkty už v našich obchodoch nenájdete, alebo len veľmi zriedka. Pamätáte sa napr. na ploché Ricohy, ktoré vyzerali ako zo sci-fi filmu? Alebo na Kyocery s kvalitnými objektívmi Schneider Kreuznach? Dokonca aj Casiu sa pomerne darilo, napr. s peknými modelmi Exilim EX-P600/P700 pre náročnejších fotografov.


Kedysi sa u nás darilo aj výrobcovi hodiniek a kalkulačiek, Casio Exilim P600 bol vydarený kompakt pre náročných fotografov.
Foto: Casio

Konečne prichádza čas zrkadloviek

Čas zrkadloviek prišiel s predstavením Canon EOS 300D v roku 2003. Vďaka cene si konečne mohli zrkadlovku dovoliť aj amatéri. Z dnešného pohľadu sa nejaví ako zrovna vydarený model. Tučné, lacno pôsobiace plastové telo a skutočne mizerný seťák 18-55. Ale vtedy ste nemali na výber. Hlad pod DSLR bol obrovský a bola to doba veľkých kompromisov.


Canon EOS 300D bola prvá digitálna zrkadlovka, ktorá bola cenovo dostupná aj pre amatérskych fotografov. Až tento model skutočne odštartoval éru DSLR.
Foto: http://www.diventarefotografo.com

Až o rok prišiel Nikon s odpoveďou a priznajme to, o triedu lepšou. Nikon D70 bol spracovaný kvalitnejšie a hanbu neurobil ani vydarený AF-S 18-70. To už si však Canon odhryzol veľký kus koláča. Boli to časy, keď nerozhodovalo k akému táboru ste patrili, kým ste fotili na film. Ja som bol Minolťák a bum, zrazu som fotil Nikonom. Ktorý výrobca zaváhal, prišiel o zákazníkov. Viď Minolta, ktorej nepomohlo ani spojenie s Konicou. Ale to pár rokov predbieham.


Nikon D70 bol odpoveďou na úspešný Canon EOS 300D. Nikon si ale dal záležať na spracovaní i kvalite setového objektívu 18-70 mm.
Foto: Nikon

Do roku 2005, stihol predstaviť svoje zrkadlovky Pentax, vtedy pod označením*ist a boli to určite lepšie modely ako Canon EOS 300D. Ale predajnému úspechu Canonu sa nevyrovnali vtedy a ani dnes. Nikon do roku 2005 stále frčal na CCD snímačoch, čo bola konkurenčná nevýhoda oproti CMOS-ovým Canonom. Ani nemal v ponuke Full Frame. Ale aj tak sa Nikonu darilo pomerne dobre. Až v roku 2007 boli predstavené dnes legendárne modely D3 a D300. Canon stihol do roku 2005 predstaviť také modely, ako EOS 350D, EOS 20D, ale hlavne prvú cenovo dostupnejšiu plnoformátovú zrkadlovku EOS 5D.


Až do príchodu Canonu EOS 5D, boli FF DSLR dostupné len profesionálom. Na pár rokov si Canon zmonopolizoval trh s FF DSLR pre pokročilých amatérov a poloprofesionálov.
Foto: https://en.wikipedia.org

Pá rokov po ostatných výrobcoch predstavila svoju zrkadlovky Konica Minolta, modely 7D/5D boli revolučné zabudovanou stabilizáciou. Na úspech to nestačilo. Priaznivci Minolty už dávno prešli do iných táborov. Konica Minolta vo foto branži skončila a predala svoje technológie Sony. Ale to je už novší príbeh.


Konica Minolta 7D v prevedení pre japonský trh. Prišla bohužiaľ neskoro, fanúšikovia Minolty medzitým prebehli ku konkurenčným značkám. Netrvalo dlho a Konica Minolta v oblasti fototechniky skončila. Štafetu prebrala Sony.
Foto: http://www.dyxum.com

Zlaté časy digitalizácie sú za nami. Nie žeby sa už nič skvelého neobjavovalo. Práve naopak, teraz je čas doviesť osvedčené koncepty k dokonalosti. Trh sa stabilizuje, ošiaľ z digitálnej fotografie poľavuje, čo sa prejavuje na poklese predaja fotoaparátov. Zrkadlovky sú postupne vytlačované CSC-čkami, kompakty už prakticky ustúpili fotomobilom. Uvidíme, ako sa na dnešnú dobu budeme pozerať o 10 až 15 rokov.

Medzi rokmi 2000 - 2005 kto chcel, ten už prešiel na digitálny fotoaparát. Ktorý bol ten váš?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jojko
2017-08-16 08:44:40
Rok 2004 a Olympus C760 UZ, stále ho mám a je plne funkčný.
 
caver
2017-08-16 08:53:05
Olympus C-5060 bol moj prvy digitalny fotoaparat. Bola to naozaj velmi vydarena masinka. Skoda ze mi ho v den promocii ukradli z auta
 
Seemann Martin
2017-08-16 09:10:43
prvý digitálny foťáčik bol Olympus C-310 so 128MB kartou za 9600 korún. Bola to fajnová mašinka.
Potom som ju vymenil za Panasonic Lumix FZ30 ten mal 8megapixelov a 12x optický zoom.. Zaujimavé je zrovnanie, že vtedy ISO400 vyzeralo ako terajšie ISO25600
všetko napreduje...
 
vd
2017-08-16 09:12:59
moj prvý digi cyber shot 12x / 5Mpix Ked som si zabudol kartu, tak mal internu pamat 32Mb na par snimkov Súčasný majitel ho ešte má a funguje mu. kupovaný r. 2005
 
blahoslav J B Art
2017-08-16 10:06:55
V 2002 som si kupil svoj prvy digital Canon Poweshot A40, pouzivany ...a po vyse roku som ho vyhodne predal ... potom som kupil novy Olympus C-5000, ktory mam doteraz a stale funguje ... to bol moj posledny fotak, ktory som kupoval ako novy ... odvtedy len pouzivane
 
Marián Kuric
2017-08-16 10:53:19
Canon powershoot a520, ale fotenim by som to rozhodne nenazval bol napajany 2xtuzkove baterie, ktore stihali fotak zasobovat len velmi kratku chvilu
 
smarek
2017-08-16 10:54:37
Ja som zacal zrkadlovkov Nikon D70 s 18-70mm v roku 2005 a stale som priaznivcom tejto znacky aj ked fotografujem profesionalne. Vsetky uvedene modely som mal nastudovane svojho casu a dobre si ich pamatam
 
belco
2017-08-16 11:24:42
Moj prvý bol Canon Digital Ixus 80IS, mám ho doteraz Zo zrkadloviek som zacal Nikonom D80, snad posledny Nikon model s CCD snimacom.
 
marcus_labeo
2017-08-16 11:52:24
Prvý digitál som kúpil v r. 2002 v USA, Kodak Easy Share za cca. 500 dolárov (pre kamaráta, mne to vtedy ako študentovi prišla nehorázna cena a kúpil som si kinofilmový Samsung). Na film som film som fotil až do 2008, kedy som si kúpil prvý digitál (mydlovú krabičku Nikon Coolpix L16). Kto mal pred cca. 10 rokmi APSC zrkadlovku so seťákom, bol king a ťažký profík, ktorého volali fotiť svadby.
 
marcus_labeo
2017-08-16 13:16:31
príspevok od: vd
moj prvý digi cyber shot 12x / 5Mpix Ked som si zabudol kartu, tak mal internu pamat 32Mb na par snimkov Súčasný majitel ho ešte má a funguje mu. kupovaný r. 2005
Vidíš, na to sme tu asi mnohí zabudli, že dakedy mali digitály aj internú pamäť, až neskôr sa od toho upustilo.
 
Roman
2017-08-16 13:42:27
Prvým mojím digitálom bol Olympus E-1. Na slovensku stálo telo 60 000 a objektív 14-54 ďalších 20 000 sk. V čechách som ho kupil za 30 000kč aj z objektívom Ešte stále ho mám a je stále funkčný Olympusu som verný doteraz a vôbec nebanujem
 
Budiž svetlo
2017-08-16 16:12:03
Môj prvý digitál bol v roku 2007 kupovaný a rok vyberaný Fuji S9500 - mám ho stále a fotí dodnes. Akurát koliesko pre výber hodnôt už nefunguje.
 
Marek Vančo
2017-08-16 16:37:39
Olympus Camedia L-1400.
Bola to zrkadlovka. Ale veľmi ma prekvapilo že nemalo meranie a manuálny režim.
V podstate som sa nechal dobehnúť. Ale tak veľmi som chcel mať digitálny fotoaparát. Kúpil som ho vtedy za 12 000 Kč z druhej ruky.
 
helmiczka
2017-08-16 17:15:23
Rok 2004 - Mercury CyberPix S-550V https://www.cnet.com/products/mercury-cyberpix-s-550v-digital-camera-series/specs/
Myslim, ze by velmi dobre obstal v zanri lomografie.
 
Marcel Rebro
2017-08-16 19:36:26
JPEG z Olympusu Camedia 4040Z - rok 2003
 
Realogic
2017-08-16 22:12:23
Olympus C 700 Ultra Zoom /2.1 MP , 10x Optical zoom/ za neuveritelných 37.000 SK !!! Rok 2001
V balení bola 8MB Memory karta /neskôr som dokúpil 32 MB/
 
fatality
2017-08-16 23:58:34
príspevok od: Realogic
Olympus C 700 Ultra Zoom /2.1 MP , 10x Optical zoom/ za neuveritelných 37.000 SK !!! Rok 2001
V balení bola 8MB Memory karta /neskôr som dokúpil 32 MB/
no co chces,full hd ☺ urcite stacil pre vsetky vtedajsie monitory ☺
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-08-17 07:45:56
Prvym digitalom, ktorym som fotil, bol Logitex (640x480, CB). Prvy serioznejsi bol Canon IXUS (prvy model). Velmi rad som mal NIkon Coolpix 3700 a Miloltu Dimage F300, obidva s vybornou optikou. Z K-Martu som mal aj suntovy Kodak (do rodiny). Takmer som zabudol na vyborny Sony W1. V tych casoch som mal fotaky hlavne zapozicane, cakal som na prvu cenovo dostupnu DSLR. Bol nou Nikoon D70 s 18-70.
 
kwido
2017-08-17 12:00:20
Moj prvy digital bol v roku 2000 3MP Nikon Coolpix a potom Panasonic FZ-50 ktory mam doteraz a funguje .
 
matoxxx
2017-08-19 20:04:29
moj olympus c310z r.2005,foto z neho
 
lacoslav
2017-08-19 21:11:14
príspevok od: jojko
Rok 2004 a Olympus C760 UZ, stále ho mám a je plne funkčný.
Syn ho stále má popri zrkadlovke E520, ja som si počkal na SP500UZ, stále funkčný a doplnený OM-D E-M10.
 
markato1
2017-08-23 15:52:52
Ja som mal prvy digital fujifilm finepix,ci ako sa to volalo,niekedy okolo roku 2004,uz si to ani nepametam poriadne..malo to CCD snimac a zralo to tuzkove baterky jedna radost..fotky ale boli fajn,pokial som nefotil do ptotisvetla,ci nejaku lampu..zostavali na zabere vyrazne vypalene luce...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované