Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Spravne nabijanie baterii (NiCd, NiMh, eneloop, LiOn)

cerwik77
2012-11-16 13:34:42+01
Ako spravne nabijat jednotlive druhy baterii?

Vsade citam inak. No predpokladam ze NiCd, NiMh treba nabijat az pred ich tesnym vybitim (nie nechat uplne vybit). Plati to aj pre eneloop, gp recyko a pod. typy baterii bez pamatoveho efektu?

A ako su na tom Li-on co sa tyka nabijania?

Rad by som sa o svoje baterky staral tak ako treba a nazory na googli su roznorode. Nabijam nabijackou Soshine SC-C3.
 
netmouse
2012-11-16 13:42:13+01
Eneloop mas vybit na 1V / 1clanok ... mabijaci prud je jedno ... bud pomaly 200-300mA a mozes nechat aj dlhsie, 1-2A rychlo ... to bude trzat 1,6 nasobku pomeru kapacity a nabijacieho prudu. Ale vypnutie vacsinou urobia automaticky. Delta pik na vypnutie nabijania nastav na 7mV na clanok
ked chces preformatovat clanok, tak vybit na 0,8-0,9V / 1 clanok ...
 
netmouse
2012-11-16 13:42:45+01
príspevok od: cerwik77
Ako spravne nabijat jednotlive druhy baterii?

Vsade citam inak. No predpokladam ze NiCd, NiMh treba nabijat az pred ich tesnym vybitim (nie nechat uplne vybit). Plati to aj pre eneloop, gp recyko a pod. typy baterii bez pamatoveho efektu?

A ako su na tom Li-on co sa tyka nabijania?

Rad by som sa o svoje baterky staral tak ako treba a nazory na googli su roznorode. Nabijam nabijackou Soshine SC-C3.
pouzi radsej hocijaku nabijacku pre RC modelarov, kde mozes nastavit vsetky parametre
 
om7aqa
2012-11-16 13:49:08+01
príspevok od: cerwik77
Ako spravne nabijat jednotlive druhy baterii?

Vsade citam inak. No predpokladam ze NiCd, NiMh treba nabijat az pred ich tesnym vybitim (nie nechat uplne vybit). Plati to aj pre eneloop, gp recyko a pod. typy baterii bez pamatoveho efektu?

A ako su na tom Li-on co sa tyka nabijania?

Rad by som sa o svoje baterky staral tak ako treba a nazory na googli su roznorode. Nabijam nabijackou Soshine SC-C3.
Uz davno neplati ze NiCd a NiMH baterie nemozes nabit kedykolvek - technologie spracovania idu dopredu. Ja pouzivam nednu sadu NiCd baterii uz asi 5 rokov a nabijam ich kedykolvek ked potrebujem mat plnu kapacitu k dispozicii. Tak isto aj NiMh baterie.

Je vsak lepsie ak sa baterie zacnu nabijat tesne pred ich vybitim - nie pre ich pametovy efekt ale pre udrzanie ich so najvysse kapacity. Material casom starne - opotrebuva sa a to plati aj pre moznost ich regeneracie.

Odporucam teda baterie vybit na cca 3-5% kapacity a potom ich pomaly! nabijat do maxima. Rychlonabijacky neodporucam. Zbytocne prehrievaju akumulatory - teplom sa ich napln opotrebuva viac ako je zdrave.

Casy a nabijacie prudy pre jednotlive daterie udava vyrobca.

Z praxe naozaj plati - ponahlaj sa pomaly - alebo, pomaly dalej zajdes.
 
cerwik77
2012-11-18 21:50:40+01
Neviete mi poradit ci mam na eneloop a gp recyko vhodnu nabijacku?

mam tuto:
http://www.soshine.com.cn/a188.aspx
- 4 baterky nabija cca 200 min
- dokaze kazdu nabijat samostatne, pre kazdu je zvlast ukazatel stavu nabitia
- vie najskor vybit, potom nabit
- vypne sa ked sa baterky nabiju

Je to napodobenina tejto:
http://www.sony.sk/product/nabijacky-baterii/bcg34hrmf4#tab
 
hyperon
2012-11-18 22:54:09+01
ked chces poriadnu nabijacku tak si kup toto:
http://www.baterie.sk/nabijacky-pre/inteligentna-mikroprocesorova-rychlonabijacka-bc-700-voltcraft-ipc-1l/
je to procesorom riadena nabijacka a ma vela rezimov a co som cital na nete tak nabijacky nedokazu nenabit baterky na uplne plnu kapacitu, obzvlast tie tescove za par €. tato vie nabit na dost vysoke % kapacity a je podla viacerych testov hodnotena ako jedna z najlepsich (samozrejme z bezne dotupnych nabijaciek, nemam na mysli progesionalne, modelarske apod.).
sam ju mam a som s nou maximalne spokojny.
 
valec86
2012-11-19 07:57:25+01
vyzera dobre, hyperon nabijas s nou aj eneloopky?
 
netmouse
2012-11-19 08:36:11+01
touto si nabijes aj z Autobaterie:
http://www.modelhobby.sk/product_info.php?products_id=178897
 
Wolis
2012-12-16 18:22:42+01
Zdravím Vás.
Potrebujem poradiť ohľadom batérií do externého blesku. Po preštudovaní viacerých tém mám v tom stále nie moc jasno.
Zaujíma teda, aké batérie si do blesku zadovážiť?
Ak teda nabíjateľné, čítal som veľa pozitívnych ohlasov na model Sanyo eneloop 2000 mAh.
A teraz ďalšia otázka, ak sa už teda rozhodnem pre tento model, aká je vhodná pre ne nabíjačka?
Videl som ,že batérie sa predávajú aj so štandardnou nabíjačkou Sanyo. Mám doma aj staršiu GP power bank 4, ktorá by tieto batérie nabíjala cca 15 hodín pomalým prúdom. Z hľadiska udržania životnosti batérií, mi ani jedna nepríde zrovna najvhodnejšia.
Tak som sa začal pozerať po inýh, lepších (inteligentnejších) nabíjačkách. No tam je už cena o niečo vyššia, takže sa pýtam, že či sa teda platí zainvestovať?
Najčastejšie spomínanou nabíjačkou je Voltcraft IPC-1L (cca 30eur). No zaujala ma aj BC450 Zero Standby ( http://www.tipa.eu/cz/nabijecka-baterii-bc450-zero-standby/d-119672/ ).
Tak teda ak máte niekto nejaké praktické skúsenosti, respektívne nejaké rady, budem veľmi vdačný.
 
roberto39
2012-12-16 19:09:00+01
Ja mám doma Voltcrafta a batérie Eneloop čierne. Používam ich v blesku Nikon SB 910 a nafotím s jednou sadou 550 - 600 fotiek v pohode. Včera som nafotil cez 600 a baterky stíhajú dobíjať blesk ako keby boli práve vytiahnuté z nabíjačky. Ešte som ich nevytiahol z blesku. Sú to podla mna najlepšie baterky na trhu. GP-čky som hodil do koša a to boli ešte v záruke. Sklamali ma na dvoch akciách.
 
landov
2012-12-16 19:25:31+01
príspevok od: roberto39
Ja mám doma Voltcrafta a batérie Eneloop čierne. Používam ich v blesku Nikon SB 910 a nafotím s jednou sadou 550 - 600 fotiek v pohode. Včera som nafotil cez 600 a baterky stíhajú dobíjať blesk ako keby boli práve vytiahnuté z nabíjačky. Ešte som ich nevytiahol z blesku. Sú to podla mna najlepšie baterky na trhu. GP-čky som hodil do koša a to boli ešte v záruke. Sklamali ma na dvoch akciách.
detto: eneloop cierne 2500mAh + Voltcraft. S bleskom fotim malo, teraz cca po pol roku som ho vytiahol a v nom zalozene eneloopy blyskaju ako keby boli z nabijacky vytiahnute
 
roberto39
2012-12-16 19:38:44+01
príspevok od: landov
detto: eneloop cierne 2500mAh + Voltcraft. S bleskom fotim malo, teraz cca po pol roku som ho vytiahol a v nom zalozene eneloopy blyskaju ako keby boli z nabijacky vytiahnute
Presne tak. Eneloopy vydržia dlho nabité a nevybijú sa.
 
Leito
2012-12-16 21:46:35+01
príspevok od: cerwik77
Ako spravne nabijat jednotlive druhy baterii?

Vsade citam inak. No predpokladam ze NiCd, NiMh treba nabijat az pred ich tesnym vybitim (nie nechat uplne vybit). Plati to aj pre eneloop, gp recyko a pod. typy baterii bez pamatoveho efektu?

A ako su na tom Li-on co sa tyka nabijania?

Rad by som sa o svoje baterky staral tak ako treba a nazory na googli su roznorode. Nabijam nabijackou Soshine SC-C3.
tak pridám ako som ja čítal a aj ako si ja myslím
-NiMh, NiCd uplne vybiť a nabiť najlepšie pre ne čo môže byť. Lenže prebitie im škodí. Lacné nabíjačky vypnú automaticky nabíjanie keď sú už prebité, takže nabíjačka drahšia. Drahšia vypína podľa teploty batérie, alebo podľa voltov tesne pred nabitím. Čím väčšia kapacita, tým menej toho vydrží ževraj. Takže lepšie 2500 ako 2800 ale ešte je tam plno iných faktorov .
- a Li-on tam mam ja jasno že lepšie ju je nabiť polovičnú ako úplne prázdnu. Je to oveľa lepšie pre ňu. Takže keď niekde idem aj keď bateria je skoro plná, ale nieje nabijem ju . Testujem to na mobile takto polovične 80% ... nabíjať a batéria ma 2 roky a dá sa povedať že ani nepoznať že ma 2 roky a to v poslednej dobe je každý deň na nabíjačke aj 10 min, alebo koľko príde na také krátke intervaly. A skladovanie Li-on = nabitá a cca izbová teplota oroginal.
 
paoravec
2014-12-18 21:24:57+01
príspevok od: om7aqa
Uz davno neplati ze NiCd a NiMH baterie nemozes nabit kedykolvek - technologie spracovania idu dopredu. Ja pouzivam nednu sadu NiCd baterii uz asi 5 rokov a nabijam ich kedykolvek ked potrebujem mat plnu kapacitu k dispozicii. Tak isto aj NiMh baterie.

Je vsak lepsie ak sa baterie zacnu nabijat tesne pred ich vybitim - nie pre ich pametovy efekt ale pre udrzanie ich so najvysse kapacity. Material casom starne - opotrebuva sa a to plati aj pre moznost ich regeneracie.

Odporucam teda baterie vybit na cca 3-5% kapacity a potom ich pomaly! nabijat do maxima. Rychlonabijacky neodporucam. Zbytocne prehrievaju akumulatory - teplom sa ich napln opotrebuva viac ako je zdrave.

Casy a nabijacie prudy pre jednotlive daterie udava vyrobca.

Z praxe naozaj plati - ponahlaj sa pomaly - alebo, pomaly dalej zajdes.
mam taku otazku trocha mimo tohto druhu akumulatorov. A sice mozem 12V NiCd akumulator pre vrtacku nabijat autonabijackou na 12V ?
Dakujem za odpoved.
 
bear
- moderator
2014-12-18 21:58:29+01
príspevok od: paoravec
mam taku otazku trocha mimo tohto druhu akumulatorov. A sice mozem 12V NiCd akumulator pre vrtacku nabijat autonabijackou na 12V ?
Dakujem za odpoved.
Nabijacie krivky pre olovene akumulatory a NiCd vyzeraju rozdielne. NiCd/NiMh nabijacka vypne po poklese napatia. Nabijacky na olovene akumulatory sleduju ine parametre. Netvrdim, ze to znici bateriu, ale neriskoval by som to. Ak by NiCd bateria vyhodela, alebo vybuchla, tak Cadmium je velmi jedovate.
 
Roman Point
2014-12-18 22:37:03+01
Ja som si kúpil k panasonic eneloop baterkam ( eneloop pro 2450mAh )
Nabíjačku Panasonic BQ-CC18 máte s ňou niekto skúsenosť? Mám dve sady týchto bateriek ( 8ks. ) a nerád by som ich nejak poškodil zlým nabíjaním..
Ďakujem za vaše postrehy.
 
juko
2014-12-18 23:12:08+01
príspevok od: Roman Point
Ja som si kúpil k panasonic eneloop baterkam ( eneloop pro 2450mAh )
Nabíjačku Panasonic BQ-CC18 máte s ňou niekto skúsenosť? Mám dve sady týchto bateriek ( 8ks. ) a nerád by som ich nejak poškodil zlým nabíjaním..
Ďakujem za vaše postrehy.
250 mA nabíjací prúd je v pohode, nabíjanie tých 2450 mAh batérií by malo trvať 13-14h. Tá nabíjačka má vraj časový spínač (nie delta V), treba odsledovať, či ich nevypne skôr, než budú nabité.
 
total empty
2014-12-18 23:20:22+01
príspevok od: juko
250 mA nabíjací prúd je v pohode, nabíjanie tých 2450 mAh batérií by malo trvať 13-14h. Tá nabíjačka má vraj časový spínač (nie delta V), treba odsledovať, či ich nevypne skôr, než budú nabité.
13-14 hodin je veľa,tak hodina-dva by sa dali akceptovať
 
Roman Point
2014-12-18 23:36:12+01
príspevok od: juko
250 mA nabíjací prúd je v pohode, nabíjanie tých 2450 mAh batérií by malo trvať 13-14h. Tá nabíjačka má vraj časový spínač (nie delta V), treba odsledovať, či ich nevypne skôr, než budú nabité.
Ďakujem.
 
Roman Point
2014-12-18 23:37:50+01
príspevok od: total empty
13-14 hodin je veľa,tak hodina-dva by sa dali akceptovať
13-14 hodín je najmenší problém kedže mám 8ks. A vydržia naozaj dlho pracovať aj "čakať nabité" na prácu
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()