Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

nabijanie eneloop baterii gp nabijacko?

McBryan
McBryan 2012-11-20 10:50:38+01
ahojte mam doma tuto nabijacku http://www.prolaika.sk/e-shop/gp-pb50gs-4x2700-set-nab/ a chcel by som si kupit tieto baterky http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/sanyo-akumulatory-eneloop-aa-tuzkove-4-ks-puzdro-na-baterie-zadarmo/ myslite ze by to bolo vhodne nabijat tou nabijackou? alebo radsej mam kupit tento set? http://www.baterie.sk/nabijacky-pre/nabijacka-sanyo-eneloop-mqn04-4-ks-sanyo-eneloop-baterie-tuzkove-aa-2000-mah/ aku mate skusenost, co by ste doporucili?
 
S3030150
2013-01-22 22:58:34+01
príspevok od: Wlady
Takze 250 mAh je v pohode?
je to 0,125C (ak ide o 2000mAh eneloopy), takyto prud im naozaj neuskodi a kludne nechaj aj pri polonabitych baterkach docvaknut casovac. ale nech sa vyjadri aj niekto iny.

ja s tym mam dost skusenosti, takto to robim niekolko rokov a mam sady eneloopov (pajkovane sady, nie jednotlive clanky , ktore su nachylnejsie na "slabnutie") a nepocitujem potrebu kupovat nove clanky
 
S3030150
2013-01-22 23:02:09+01
je to sice z wikipedie, ale je to tak:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel%E2%80%93metal_hydride_battery

konkretne cast o nabijani: "Modern NiMH cells contain catalysts to immediately deal with gases developed as a result of over-charging without being harmed. However, this only works with overcharging currents of up to 0.1C (nominal capacity divided by 10 hours). As a result of this reaction, the batteries will heat up considerably, marking the end of the charging process.[15] Some quick chargers have a fan to keep the batteries cool."

tych 0.125C sa da povazovat za "v norme"
 
wmatko
2013-01-22 23:31:18+01
príspevok od: McBryan
ahojte mam doma tuto nabijacku http://www.prolaika.sk/e-shop/gp-pb50gs-4x2700-set-nab/ a chcel by som si kupit tieto baterky http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/sanyo-akumulatory-eneloop-aa-tuzkove-4-ks-puzdro-na-baterie-zadarmo/ myslite ze by to bolo vhodne nabijat tou nabijackou? alebo radsej mam kupit tento set? http://www.baterie.sk/nabijacky-pre/nabijacka-sanyo-eneloop-mqn04-4-ks-sanyo-eneloop-baterie-tuzkove-aa-2000-mah/ aku mate skusenost, co by ste doporucili?
kup enelopky ale tie cierne a kup si poriadnu nabijacku a mas po probleme . fakt dobru kupis do 35euro (nehovorim o nicom profi) ale stale lepsie ako tie imitacie nabijaciek co davaju do setov k baterkam. pre co najdlhsiu zivotnost NiMh by sa spravne mali nabojat jednou desatinou kapacity, cize ak je kapacita 1000, mal by si ju spravne nabijat prudom 0,10A, delta peak sa odporuca 7-8mV/clanok . Dnesne nabijacky maju uz aj automatiku a sama nabka si zisti akym prud da baterke.. ja osobne dam v nabijacke baterku vzdy pred nabitim vybit . Ci verite ci nie 4ks bateriek mi vydrzia na svadbe od 9rano do 2vnoci ! pre spekulantov ano blesk pouzivam neusatale dokonca aj za slnecnych dni takze tu nabijacku co mas vyhod kup poriadnu a poriadne baterky... a taketo skusenosti ma aj kamarat... ked mi to rozpraval myslel som ze len keca Momentalne pre eneloop nevidim konkurenciu. GP pouzivam uz len do RC buggy
 
wmatko
2013-01-22 23:41:02+01
príspevok od: McBryan
ahojte mam doma tuto nabijacku http://www.prolaika.sk/e-shop/gp-pb50gs-4x2700-set-nab/ a chcel by som si kupit tieto baterky http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/sanyo-akumulatory-eneloop-aa-tuzkove-4-ks-puzdro-na-baterie-zadarmo/ myslite ze by to bolo vhodne nabijat tou nabijackou? alebo radsej mam kupit tento set? http://www.baterie.sk/nabijacky-pre/nabijacka-sanyo-eneloop-mqn04-4-ks-sanyo-eneloop-baterie-tuzkove-aa-2000-mah/ aku mate skusenost, co by ste doporucili?
a zabudol som , dbaj pri kupe nabijacky nato aby mala samostatne riaddenie nabijania pre kadu baterku a aby mala funkciu (myslim ze dnes sa ani uz nerobi bez) sledovania (lepsie nastavenia) Delta Peak. Delta Peak je funkcia ktora ukonci nabijanie pri poklese napatia, NiMh a NiCd maju vlastnost ze pri nabijani postupne stupa napatie ak baterka dosiahne svoje max tak nastane pokles a delta peak je na to aby sledoval nabijanie a pri tom spominanom poklese odpoji nabijanie a zachrani tak vlastne tvoju drahu baterku
 
vd
2013-01-22 23:55:53+01
na Voltcraft IPC-1 mas aspon kontrolu nad nabijacim procesom. moje GP 2700 som na nej nesetril, ked som potreboval rychlo nabit, isli na 700mA. a tiez uz maju svoje roky a cykly. taraz mam eneloop, k tym skusim byt setrnejsi. predtym som nabilal na GP nabijacke 250mA - ziadny problem. takze rada znie: pomaly dalej zajdes...
 
Wlady
2013-01-23 09:32:38+01
príspevok od: S3030150
je to 0,125C (ak ide o 2000mAh eneloopy), takyto prud im naozaj neuskodi a kludne nechaj aj pri polonabitych baterkach docvaknut casovac. ale nech sa vyjadri aj niekto iny.

ja s tym mam dost skusenosti, takto to robim niekolko rokov a mam sady eneloopov (pajkovane sady, nie jednotlive clanky , ktore su nachylnejsie na "slabnutie") a nepocitujem potrebu kupovat nove clanky
Myslis tak ze nabijacka nabija 2ks s 250mAh a 4ks s 125mAh? Tak potom 2000 / 125 x 1,2 = 19hod.
Cize casovac pri vybitych baterkach vypina nabijanie este skor /po 16h/.
 
JohnNewton
2013-01-23 09:45:58+01
príspevok od: wmatko
kup enelopky ale tie cierne a kup si poriadnu nabijacku a mas po probleme . fakt dobru kupis do 35euro (nehovorim o nicom profi) ale stale lepsie ako tie imitacie nabijaciek co davaju do setov k baterkam. pre co najdlhsiu zivotnost NiMh by sa spravne mali nabojat jednou desatinou kapacity, cize ak je kapacita 1000, mal by si ju spravne nabijat prudom 0,10A, delta peak sa odporuca 7-8mV/clanok . Dnesne nabijacky maju uz aj automatiku a sama nabka si zisti akym prud da baterke.. ja osobne dam v nabijacke baterku vzdy pred nabitim vybit . Ci verite ci nie 4ks bateriek mi vydrzia na svadbe od 9rano do 2vnoci ! pre spekulantov ano blesk pouzivam neusatale dokonca aj za slnecnych dni takze tu nabijacku co mas vyhod kup poriadnu a poriadne baterky... a taketo skusenosti ma aj kamarat... ked mi to rozpraval myslel som ze len keca Momentalne pre eneloop nevidim konkurenciu. GP pouzivam uz len do RC buggy
Ty sa nezdáš, dokážeš nabiť 2000 mAh batériu na 10000 mAh Aj mne vydržia baterky v blesku aj 2 mesiace, keď ho nepoužívam. To že Ti vydržia celú svatbu nehovorí nič počte zábleskov a ich intenzite.
 
JohnNewton
2013-01-23 09:49:50+01
Dnešným moderným batériám škodí výrazne len hlboké vybitie, to môže znamenať je okamžitý koniec a prepólovanie. Neprebíjanie a úplné nevybíjanie jej môže predlžiť životnosť.
 
wmatko
2013-01-23 18:10:28+01
príspevok od: JohnNewton
Ty sa nezdáš, dokážeš nabiť 2000 mAh batériu na 10000 mAh Aj mne vydržia baterky v blesku aj 2 mesiace, keď ho nepoužívam. To že Ti vydržia celú svatbu nehovorí nič počte zábleskov a ich intenzite.
neblud vo hviezdach.. ide presne len oto ze som pouzival GP a za svadbu som minul (do blesku mi idu4) 12 baterii , a nech ta premnazaamna aj roztrhne teraz mi stacia len 4... ale skoda reci .. podelil som sa len o skusenost a viem ze nabijacka je zaklad.. az na druhom mieste budu baterie... to co som pottom dodal neber ako zakon...
 
JohnNewton
2013-01-23 18:38:31+01
príspevok od: wmatko
neblud vo hviezdach.. ide presne len oto ze som pouzival GP a za svadbu som minul (do blesku mi idu4) 12 baterii , a nech ta premnazaamna aj roztrhne teraz mi stacia len 4... ale skoda reci .. podelil som sa len o skusenost a viem ze nabijacka je zaklad.. az na druhom mieste budu baterie... to co som pottom dodal neber ako zakon...
Neberiem to ako zákon, ale elektrotechnika má svoje presné zákony, to čo píšeš je Tvoj pocit, a ten Ti nikto neberie. Aj v domácich podmienkach sa dajú vzájomne porovnať batérie rôznych výrobcov o rovnakej kapacite. Rozdiely sú rádove v jednotkách percent, rozdiely v cene v stovkách percent.
 
igorg
2013-01-23 19:11:05+01
možno pomôže aj toto:
http://www.batteryshop.sk/menu/tipy-a-triky/
 
calven
2013-01-23 20:34:39+01
príspevok od: wmatko
neblud vo hviezdach.. ide presne len oto ze som pouzival GP a za svadbu som minul (do blesku mi idu4) 12 baterii , a nech ta premnazaamna aj roztrhne teraz mi stacia len 4... ale skoda reci .. podelil som sa len o skusenost a viem ze nabijacka je zaklad.. az na druhom mieste budu baterie... to co som pottom dodal neber ako zakon...
Rozdiel nie je v nabíjačkách. Ale v akumulátoroch. Aj mne vydrží jedna sada (viac ako trojročná) na celodenné-nočné fotenie. A z tvojho pohľadu sa k nim správam ako prasa - viď môj príspevok vyššie. Rozhodne radšej vyhodím prachy za eneloopy ako za volfcraft.
GP batérie u mňa nie sú ani len v ovládačoch k telke, nie ešte v blesku.
 
S3030150
2013-01-25 12:45:18+01
príspevok od: vd
na Voltcraft IPC-1 mas aspon kontrolu nad nabijacim procesom. moje GP 2700 som na nej nesetril, ked som potreboval rychlo nabit, isli na 700mA. a tiez uz maju svoje roky a cykly. taraz mam eneloop, k tym skusim byt setrnejsi. predtym som nabilal na GP nabijacke 250mA - ziadny problem. takze rada znie: pomaly dalej zajdes...
spravne, pomaly dalej zajdes. teda k comu ti je dobra kontrola nad nabijacim procesom ?
ako konkretne sa ta kontrola nad nabijacim procesom prejavuje ?
 
S3030150
2013-01-25 12:51:00+01
príspevok od: Wlady
Myslis tak ze nabijacka nabija 2ks s 250mAh a 4ks s 125mAh? Tak potom 2000 / 125 x 1,2 = 19hod.
Cize casovac pri vybitych baterkach vypina nabijanie este skor /po 16h/.
nie, nabijacka ma 2x 250mA, ma dva nabijacie obvody pre dva pary AA akumulatorov. teda vypocet by bol 2000mAh/250mA=8h

inak to x1.2 je tam naco ?
 
S3030150
2013-01-25 13:13:13+01
príspevok od: wmatko
kup enelopky ale tie cierne a kup si poriadnu nabijacku a mas po probleme . fakt dobru kupis do 35euro (nehovorim o nicom profi) ale stale lepsie ako tie imitacie nabijaciek co davaju do setov k baterkam. pre co najdlhsiu zivotnost NiMh by sa spravne mali nabojat jednou desatinou kapacity, cize ak je kapacita 1000, mal by si ju spravne nabijat prudom 0,10A, delta peak sa odporuca 7-8mV/clanok . Dnesne nabijacky maju uz aj automatiku a sama nabka si zisti akym prud da baterke.. ja osobne dam v nabijacke baterku vzdy pred nabitim vybit . Ci verite ci nie 4ks bateriek mi vydrzia na svadbe od 9rano do 2vnoci ! pre spekulantov ano blesk pouzivam neusatale dokonca aj za slnecnych dni takze tu nabijacku co mas vyhod kup poriadnu a poriadne baterky... a taketo skusenosti ma aj kamarat... ked mi to rozpraval myslel som ze len keca Momentalne pre eneloop nevidim konkurenciu. GP pouzivam uz len do RC buggy
vidim, ze sa vyrobcom elektroniky celkom pekne dari odrbat ludi argumentovanim o veciach, ktorym nerozumeju kto vie ako sa NiMH sprava pri nabijani, pochopi, ze eneloop (tak ako kazdy iny NiMH akumulator) nepotrebuje balancovanie jednotlivych clankov sady, ako rc fan by si to mal vediet (iba zeby nie), btw urcite nemas v Ni-XX GP packu balancovaci konektor, ci ?

radsej dat peniaze za novu sadu, ako nejaku supermega nabijacku NiMH s displejom, na ktorej vyrobca zaraba len vdaka nevedomosti verejnosti o tom, co potrebne je a co nie. nic ine ako zobrazenie informacii to ponuknut nemoze, pretoze proces nabijania NiMH uplne jednoduchy
 
Wlady
2013-01-25 15:16:27+01
príspevok od: S3030150
nie, nabijacka ma 2x 250mA, ma dva nabijacie obvody pre dva pary AA akumulatorov. teda vypocet by bol 2000mAh/250mA=8h

inak to x1.2 je tam naco ?
Taky vypocet som vygooglil na viacerych strankach:

Ako dlho sa nabíjajú NiMH batérie?
Všeobecne platí pre NiMN batérie vzorec pre výpočet doby nabíjania takto: kapacita batérie / výstup nabíjačky (output) * k, pričom koeficient k = 1,2. Čiže batériu 4000mAh budete s nabíjačkou, ktorý má výstup 500mAh nabíjať 9,6 hodiny (doba nabíjania = 4000/500 * 1.2)
 
S3030150
2013-01-25 15:30:48+01
príspevok od: Wlady
Taky vypocet som vygooglil na viacerych strankach:

Ako dlho sa nabíjajú NiMH batérie?
Všeobecne platí pre NiMN batérie vzorec pre výpočet doby nabíjania takto: kapacita batérie / výstup nabíjačky (output) * k, pričom koeficient k = 1,2. Čiže batériu 4000mAh budete s nabíjačkou, ktorý má výstup 500mAh nabíjať 9,6 hodiny (doba nabíjania = 4000/500 * 1.2)
pravdupovediac som to doteraz este nevidel, bude to asi nejaka bulharska konstanta, ktovie co tym ten eshop sleduje ... ja by som to pocital bez toho koeficientu, v tom pripade prazdne 2Ah baterky by sa nabijali 2000mAh/125mA=16h
 
Bruce
2013-01-25 16:19:46+01
Poznam ludi, ktory nabijaju baterie casom a pozadovanym napatim. Tie baterie vydrzia skutocne dlho. To co sa tu prebera je pravda , casy su v realoch. Nepovedal by som, ze spickove nabijacky odrbavaju zakaznikov a ci ma lcd alebo nie, je to o konforte jednoducho clovek vlozi a nestara sa. Ukoncenie nabijania clovek nemusi strazit, dalej sa nenabija. Obycajne clankove baterie su jednoduche na nabijanie, staci poznat kapacitu a tomu vypocitat cas nabijania . Kto sa rozumie ten vie. Horsie je to s clankami, ktore maju elektroniku v baterii, ale tu ide o batt. ktore sa pouzivaju vo foto , gsm, ci notebookoch a inej technike. Vyrobca si urcuje niektore veci a chrani bateriu. Pri clankoch AA, AAA, by som neriesim absolutne nic. Clovek ktory ma moznost objednat za dealer cenu, nebude riesit, nic, proste ziaden afekt... Kos sa da otvorit a vhodit . Mam skusenosti z bateriami, ktore su znackove a vraj spickove a reklamuju sa ... Toto je na strasne dlhu debatu o nabijacich cykloch a novsich bateriach , ktore nemaju pamatovy efekt, ale toto je vzdy otazne a ovplyvnuju to rozne faktory. Pouzitie v teple a pri mraze , ponechanie baterii pod minimalnym odberom, ale predsa odberom atd... Lestit baterie a bozkavat ich je blbost. Clovek natrafi na horsiu kapacitu a moze si lestit ... Prudove zatazenie 2 rovnakych pristrojov , ktor pouzivaju rozdielny ludia bude vzdy ine...
 
calven
2013-01-25 16:29:37+01
Konštanta 1,2 bude preto, lebo pri nabíjaní vznikajú straty. 20% ako časová rezerva bude určite stačiť, aby sa tieto straty vykryli.
A opäť zopakujem - radšej ešte jedna sada eneloopov, ako kupovať volcraft.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()