Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Čo vám chýba na EVF zrkadlovke (vyspelom kompakte)?

Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-02-08 08:51:18+01
Ak ste vlastníkom ultrazoomu/EVF zrkadlovky/vyspelého kompaktu, naoíšte pri akej fotografickej situácii ste mali problémi, kvôli tech. obmedzeniam fotoaparátu. Kúpili by ste si teraz radšej zrkadlovku s výmennými objektívami?
 
bear
- moderator
2008-02-08 09:24:38+01
Ja som presiel cez zopar kompaktov:
- Relisys Dimera 3500 - musel som si pisat vlastne ovladace pre linux a RAW convertor (nepoznal JPG format) - uplne hrozny fotak stal cca 5000 v r 1998:-)
- Olympus 920z (pokazil sa a minuly rok som si ho kupil znova za 13 EUR - do vodotesneho puzdra, ktore mi po nom zostalo)
- Olympus 990z (utopeny v Thajsku - zatieklo vodotesne puzdro)
- Olympus 3040z (reklamovany koli velkemu poctu hot-pixelov)
- Olympus 4040z (utopeny v Singapure)

S Oly 4040z som bol celkom spokojny, na kompakt bol skvely do slabeho svetla (F1.8-F2.6) a pri ISO400 len slaby sum - cize do slabeho svetla este lepsi ako Fuji F30. Vadil mi na nom malicky hladacik, ´rychlost´ a absencia sirokeho ohniska.

- Panasonic LX1 (doteraz ho pouivam ako kompakt + video zaznamnik)

Kupil som si ho par hodin po nehode oly4040. Bol som sklamany slabymi vysledkami v slabsom svetle, ale za denneho svetla robi super fotky.

- Panasonic FZ50

Dufal som, ze vyssie ISO a Venus3 trocha zlepsia vysledky v slabom svetle oproti LX1 - mylil som sa. Redukcia sumu bola taka agresivna, ze kazila este aj ISO100, skusil som pouzivat RAW, ale v RAW bol fotak neskutocne pomaly a RAW bol nekomprimovany (20MB + 3MB JPEG). Ovladanie fotoaparatu a elektronicky hladacik s histogramom boli super.

Ked som v prolaike zbadal v second hande Canon Rebel XT s objektivom a kartou za 14.000, povedal som si, ze to skusim a predam fotak, ktory nebudem chciet, FZ5 som predal a kupil si za to dalsi objektiv na zrkadlovku:-)
 
slavmiro
2008-02-11 11:40:11+01
EVF je dobry ak niekto potrebuje popri foteni tocit (ozvucene) video. Existuju dokonca EVF zo stereo zvukom. EVF je dobry ak sa niekto nechce moc vazne zaoberat fotenim, nepotrebuje ultra kvalitu, ktoru by mohol casom vylepsovat lepsimi sklami. EVF je dobry pre zaciatocnika, ktoremu uz vreckovy kompakt nevyhovuje. EVF je ste dobry na pomale deje, typicky je to dobra volba pre makro (od 2 cm!) Pre vsetky ostatne situcie je lepsia zrkadlovka.

EVF nevyhody: sumi zvycajne od ISO400, pomale reakcie zpuste, obraz vidim sprostredkovane cez LCD display nelichotiveho rozlisenia (alebo LCD hladacik), z ktoreho nemam dobru predstavu o ostrosti. EVF ma nizka vydrz baterii v porovnani s D-SLR...
Fotografoval som chvilu zo Sony DCF-707 a Canon PowerShot Pro1. Nic z toho ma neoslovilo a radsej som si pockal na digitalne zrkadlovky. Zatial som fotografoval s analogovymi Praktica MTL5 a Canon EOS3000.
 
ePixel
2008-02-17 23:08:36+01
Tak EVF zrkadlovku mam skoro rok uz. Ale chystam ju vymenit za zrkadlo. Dost mi vadi hladaci ze je minimonitor lebo po dvoch hodinach fotenia mi bud odide baterka alebo ma zacne bolet oko. A nedostatky, hmm mno osobne mi vadi iba to ze pri mensom nastaveni fotaku na iny rozmer pri panasonicoch to je rozdelene na pocte megapixloch dam stred tak mam v pocitaci fotky trosku kockate co ma dost zarazilo. Este mi vadi to, ze pri svetlich fotkach je vidiet pri 100% zvacseni na fotke cierne bodky co nieje vada fotoaparatu ale nedostatok v cipe. Ma to nie iba moj lumix ale aj ocov digitalny canon A40tka. Kedysi som to nepostrehol ale teraz mi to trosku vadi... Aj ked nepouzivam fotky v 100% zvacseni 30xx... :).
 
matisek
2008-02-18 23:31:28+01
No je stale este vlastnim evf a to canon s3 is. MAl som predtym olympus 760uz a to bol super fotak, na tu dobu (tri roky dozadu) ale strasne mi vadilo pomale af a malicky lcd. Ale fotky sa mi celkom pozdavali. Potom nas ale opustila uzavierka a v servise ma potesili ze to bude tak cez 5000sk. Tak s radostou bo aj tak som chcel kupit nieco novsie a hlavne viac mpx som si kupil po dost dlhom skusani a hladani s3 is. Po necelom mesiaci som zistil ze chcem zrkadlo. Ked som videl ten nadherny sum pri iso200 co som fotil oslavu tak som zaplakal. A obrazova kvalita ma tiez nejako nedojala, neviem asi som nemal pozerat fotogaleriu na ephoto a vidiet tie krasne fotky zo zrkadla. Samoska najviac asi zalezi na objektive ale aj medzikus co ju drzi vie dost ovplyvnit vysledny efekt. Cize teraz idem do canonu eos400d aj ked zatial len so setakom ale uz teraz setrim na tamron 17-50. To bude radosti :-)
 
jasdfree
2008-03-04 21:09:16+01
Taj ja mam fuji 6500fd a da sa povedat, ze spokojny som ale ta kvalita obrazu je so zrkadlovkou neperovnatelna hlavne pri plnom zobrazeni fotky a samozrejme ten hnusny elek. hladacik, ktory ani nepouzivam lebo je to zbytosne lcd je v tomto pripade omnoho lepsie
 
eroscom
2008-04-07 20:08:54+02
S mojím Fuji S9500 zoom som zatial celkom spokojný pre začiatočníka /čiže pre mna Stačí/ do budúcna však uvažujem o kúpe digitálnej zrkadlovky napr Nikon d40 a podobne. Nevýhoda mojho ultrazoomu je vo fotení krajiniek, lesov kde sa mi zdaju farby dost nevýrazné a celkový záber je dost neostrý avšak pri fotení portrétov som zatial velmi spokojný. Predtým som mal HP photosmart 320 :)2,1 ,Olympus C720 Uz a Panasonic LS60 - nedostatky boli spomenuté.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()