Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Tlac fotiek v Bratislave na pockanie

werdza
werdza 2009-08-12 15:35:06+02
Pls, everest ma teraz prestavku do konca augusta. A ja potrebujem do zajtra vecer si dat vytlacit nejake fotky priblizne 25 x 38. Na nete mi naslo Quick foto pri potravinach teta, robia na pockanie a 30x45 maju za 4,98 eur. Oni robia na pockanie. Ak viete o niecom este dajte vediet :) dik
 
wayne
2009-08-13 10:33:57+02
teda vlastne uz snubenica a coskor manzelka, esteze to tu necita by som dostal :) (sorry za offtopic)
 
wayne
2009-08-13 10:36:55+02
to je prave ten problem, za dobru vec ta nikto nepochvali lebo to berie ako samozrejmost, a pritom je v kazdom odvetvi zivota pochvala za dobru pracu dost dolezita... mozno som len neoblomny optimista alebo ja neviem, mne vsak pochvalit vsetko co sa mi paci pride dost dolezite, ci uz dobry obed v restike, chutny caj doma, vcasny prichod na stretko s kamosmi... co uz, vsetci sme nejaki .. :)
 
werdza
2009-08-13 15:01:59+02
Tak nakoniec ma napadlo, ze ajtak musim ist do Polusu pre opraveny mobil a cekla som na nete, ci maju tam aj fuji. fotky mi v nom vytlacili do hodiny, len som to musela obsluhovat cez ten samoobsluzny stroj, nastastie mali akurat najvacsi format 25x38, co som potrebovala. A este, ze tam mali milu pani, co poradila, lebo, keby, ze si nevsimnem tesne pred poslanim objednavky este jedno tlacitko, tak mi to upravi vyvazenie bielej a vytlaci bez bielych okrajov, takze by mi zo stvorcovych fotiek spravilo obdlznik, aspon tak mi to ta teta vzsvetlila... A stalo to sice vela, ale, kedze som to potrebovala narychlo, tak v pohode. A v evereste som si nedavala tlacit fotky, takze nemozem porovnat kvalitu, ale co mali ludia na fotoparku matne z everestu, tak boli na dost tenkom papieri, ta nova sucha metoda a mne sa viac pacia matne na tvrdsom podlklade, ako mam tieto. A farby sa mi zdaju len o trosicku tmavsie, ako na minulych, ktore mi za super cenu tlacil jeden typek a poslal postou a aj on tlacil na fuji, ale leskle, takze to bude asi aj tym. Len tie mi na fotoparku zmokli, takze take smuhovane ich nemozem vystavit, inak by som usetrila.
Takze na to, ze som ich potrebovala na pockanie som spokojna a teraz len dufam, ze sa budu zajtra pacit aj ludom na vystavke na jednom ceskom festivaliku. :)
 
2009-08-13 15:52:47+02
príspevok od: PeterMarek
Toto už niekoľko mesiacov (ako ten čas letí) nie je pravda. Z EVERESTu som odišiel...
co sa stalo?
 
pavel
2009-08-13 18:21:26+02
príspevok od: Daniel.U
MInilaby Noritsu sa kalibruju same. Po vlozeni noveho papiera vykonaju profilaciu. Ak su fotky spravne pripravene pre tlac, tak trava vyde zelena aj keby ho obsluhoval idiot. Everest kalibroval stary stroj, co asi nikto iny nerobil. Podla mna uz niesu tak nevyhnutni pre zivot, vyhoda je vsak v novom suchom minilabe a ze maju plotter. V kazdom pripade by mali farby sedet aj inde.
Hm, to o tom nastavení stroja si myslím aj ja... ale! V tomto prípade Everest nekalibroval starý stroj, pretože to bolo v čase, kedy už mal tento nový... cca začiatkom minulého mesiaca (07), tie isté fotky, tie isté dáta spracoval fotolab na SNP... prečo sú okraje fotiek, kde je zelená farba do hneda? Prečo dve fotky majú zelený trávnik a ostatné žltohnedý? Prečo sú fotky z Everestu živšie a fotolabu mdlé? Aj jedno aj druhé robil automat... len za ním sedel iný človek a čo je hlavné, hádam preto lebo išlo o rozdielnu tlač mokrá/suchá a rozdielny stroj... rozdielny papier.

Dôvodom podľa mňa je prístup k fotografii a práci autora. Kým Everest sa snaží o kvalitu, fotolaby si zakladajú na kvantite... tomu odpovedajú aj ceny a žiaľ i výsledok... na Everest nedám dopustiť...
 
Daniel.U
2009-08-13 19:10:25+02
nove modely minilabov tlacia normalne. Mam to overene. Na SNP zrejme maju stary stroj, ktory nikto nekalibruje. Totiz kalibracia nepusti, pokial zakaznik donese fotografiu v dobrej kvalite, cize spravne exponovanu so spravnym nastavenim bielej, nemoze z noveho stroja vyliezt paskvil. Bratislavu nepoznam, ale v Trnave viem minimalne o dvoch novych minlaboch Noritsu, ktore moze obsluhovat aj cvicena opica. Ked davas tlacit neprajes si vypnut vsetky korekcie a tlacit bez uprav? Ja to vzdy kazem vypnut a nerypat. Nehovorim, ze to vyleze na chlp rovnake ako na monitore, to by muselo byt splnene milion podmienok, ale vyleze to spravne. Lebo co je to mdla fotka? U mna je mdla fotka taka, ze uz fotograf taku doniesol a mdlu ju pustil do tlace.
 
pavel
2009-08-13 20:59:17+02
Môžem len zopakovať: Dôvodom podľa mňa je prístup k fotografii a práci autora. Kým Everest sa snaží o kvalitu, fotolaby si zakladajú na kvantite... tomu odpovedajú aj ceny a žiaľ i výsledok... na Everest nedám dopustiť...


r
 
marian004
2009-08-13 21:07:33+02
príspevok od: Daniel.U
nove modely minilabov tlacia normalne. Mam to overene. Na SNP zrejme maju stary stroj, ktory nikto nekalibruje. Totiz kalibracia nepusti, pokial zakaznik donese fotografiu v dobrej kvalite, cize spravne exponovanu so spravnym nastavenim bielej, nemoze z noveho stroja vyliezt paskvil. Bratislavu nepoznam, ale v Trnave viem minimalne o dvoch novych minlaboch Noritsu, ktore moze obsluhovat aj cvicena opica. Ked davas tlacit neprajes si vypnut vsetky korekcie a tlacit bez uprav? Ja to vzdy kazem vypnut a nerypat. Nehovorim, ze to vyleze na chlp rovnake ako na monitore, to by muselo byt splnene milion podmienok, ale vyleze to spravne. Lebo co je to mdla fotka? U mna je mdla fotka taka, ze uz fotograf taku doniesol a mdlu ju pustil do tlace.
Kedze som z Trnavy, zaujimalo by ma kde v Trnave maju tie nove minilaby Noritsu...
Dik.
 
Daniel.U
2009-08-13 21:15:40+02
ale ja nehovorim nic proti praci Everestu. To, ze som spomenul neprijemnu pani nesuvisi s ich pracou. Ja len hovorim, ze na takomto stroji:
http://www.noritsu.sk/cms/front_content.php?idart=160
to vyleze normalne. Staci do neho pustit technicky dobre fotky. Neviem co je na tom nepochopitelne. Ja som len radil ako si pocinat pokial maju odstavku a snazil som sa to vysvetlit principialne.
 
Daniel.U
2009-08-13 21:18:44+02
v obchodnom dome na prizemi a v Tescu
 
PeterMarek
2009-08-14 10:36:40+02
príspevok od: Daniel.U
nove modely minilabov tlacia normalne. Mam to overene. Na SNP zrejme maju stary stroj, ktory nikto nekalibruje. Totiz kalibracia nepusti, pokial zakaznik donese fotografiu v dobrej kvalite, cize spravne exponovanu so spravnym nastavenim bielej, nemoze z noveho stroja vyliezt paskvil. Bratislavu nepoznam, ale v Trnave viem minimalne o dvoch novych minlaboch Noritsu, ktore moze obsluhovat aj cvicena opica. Ked davas tlacit neprajes si vypnut vsetky korekcie a tlacit bez uprav? Ja to vzdy kazem vypnut a nerypat. Nehovorim, ze to vyleze na chlp rovnake ako na monitore, to by muselo byt splnene milion podmienok, ale vyleze to spravne. Lebo co je to mdla fotka? U mna je mdla fotka taka, ze uz fotograf taku doniesol a mdlu ju pustil do tlace.
Pán Urbánek, Vaše informácie asi nie sú úplne presné, obávam sa, že významne...

Ono ´bez úprav´ nie je nikdy bez úprav. Verte, tomu, že SW na labe sa dá nastaviť aj tak, že Vás k nemu posadím, sami si ´vypnete všetky korekcie´ a z farebnej fotky bude čiernobiela...

Nepoznám do detialov aktuálnu situáciu (a použitú technológiu) na SNP ale obávam sa, že sa nedá pracovať na úplne neskalibrovanom stroji. Je niekoľko stupňov a úrovní kontroly a vynechaním niektorých Vás stroj jednoducho nepustí ďalej...
 
PeterMarek
2009-08-14 10:42:32+02
Ak by som tie fotky videl, pravdepodobne by som Vám vedel poradiť. Ak fotku otočíte, býva vzadu ´backprint´ posúdením originálnych dát, fotky a údajov z backprintu sa dá +/- určiť ´kde udělali soudruzi chybu´. Robili sme takéto poradensto pre niektorých našich mimobratislavských zákazníkov, ktorý k nám chodili s väčšími formátmi ale malé operatívne veci si robili v lokálnych laboch. Poradili sme im z dát a ukážok ako majú komunikovať so svojím lokálnym labom a čo majú požadovať. Ono sa to dá, väčšinou všade chcú v rámci svojich možností vyhovieť...
 
PeterMarek
2009-08-14 14:52:27+02
Asi som to nenapísal ako som chcel, ospravedlňujem sa,... Chcel som povedať, že požadovanie spracovania ´bez úprav´ nie je samospasiteľné riešenie. Je lepšie nechať obsluhu, ktorá to má v oku a dokáže predvídať výsledky aby urobila čo uzná za vhodné. Stačí to len vhodne verbálne popísať. Ono aj celá kalibrácia nie je o tom aby na monitore a na papieri bolo ´to isté´ ide o to aby boli zmeny zobrazené na monitore ´predvídateľné´ na papieri. A človek ktorý za deň pri tom stroji odkoriguje ticícky fotiek to väčšinou má v oku, neradil by som ich ako Vy k ´cvičeným opiciam´ - Sloboda zvierat by Vám teda dala... Keby zvieratá pracovali v takom prostredí, verte, že by sa ich niekto zastal :-)
 
Daniel.U
2009-08-14 17:44:32+02
ja neviem ci pisem po spanielsky alebo som fakt taky blby. Kto hovori, ze ma niekto pracovat na nekalibrovanom stroji? Myslim si, ze na to staci sedliacky rozum, ze ked raz stroj vykonava samoprofilaciu (obsahuje sprektrometer) a fotka sa pusti do tlace v jeho icc profile v defaultnych nastaveniach stroja, nemoze vyliezt uplny blud. A to co opisuje pan Pavel nieje genialita Everestu, ale absolutna neprofesionalita SNP. Samozrejme, ze taky stary Frontier tlaci ako sa mu chce, ked ho nikto nenaprofiluje. A ked v nemenovanom minilabe pobedia ze vyrobca im nedodal icc profil? Akoze toto moze vypustit z ust niekto kto vlastni taky stroj? Nehovorim, ze mam pozantky ako Vy, ale niekedy sa stane, ze sa neda verit ani tomu, u koho sa to predpoklada.
 
Daniel.U
2009-08-14 17:52:44+02
myslel som si, co chcete povedat, vo Photoshope sa to vola simulacia tlace. No ta nepredvidatelnost podmienok neurobi az taku sarapatu, aku urobili panovi Pavlovi v SNP. To, co popisuje, ze sa mu trava vytlacila do hneda ma jeden z dvoch dovodov. Prvy je, ze to obsahovala samotna fotka a on to na svojom monitore nevidel a neprofesionalna obsluha to neskorigovala. Druhy dovod moze byt, ze ten stroj fakt tlaci blbosti. O predvidatelnosti tlace viem, tlacim doma na rovnakej tlaciarni ako mate Vy.
 
Daniel.U
2009-08-14 17:55:40+02
príspevok od: Daniel.U
ja neviem ci pisem po spanielsky alebo som fakt taky blby. Kto hovori, ze ma niekto pracovat na nekalibrovanom stroji? Myslim si, ze na to staci sedliacky rozum, ze ked raz stroj vykonava samoprofilaciu (obsahuje sprektrometer) a fotka sa pusti do tlace v jeho icc profile v defaultnych nastaveniach stroja, nemoze vyliezt uplny blud. A to co opisuje pan Pavel nieje genialita Everestu, ale absolutna neprofesionalita SNP. Samozrejme, ze taky stary Frontier tlaci ako sa mu chce, ked ho nikto nenaprofiluje. A ked v nemenovanom minilabe pobedia ze vyrobca im nedodal icc profil? Akoze toto moze vypustit z ust niekto kto vlastni taky stroj? Nehovorim, ze mam pozantky ako Vy, ale niekedy sa stane, ze sa neda verit ani tomu, u koho sa to predpoklada.
toto teda berem spat
 
PeterMarek
2009-08-14 19:06:56+02
príspevok od: Daniel.U
myslel som si, co chcete povedat, vo Photoshope sa to vola simulacia tlace. No ta nepredvidatelnost podmienok neurobi az taku sarapatu, aku urobili panovi Pavlovi v SNP. To, co popisuje, ze sa mu trava vytlacila do hneda ma jeden z dvoch dovodov. Prvy je, ze to obsahovala samotna fotka a on to na svojom monitore nevidel a neprofesionalna obsluha to neskorigovala. Druhy dovod moze byt, ze ten stroj fakt tlaci blbosti. O predvidatelnosti tlace viem, tlacim doma na rovnakej tlaciarni ako mate Vy.
Spejeme ku konsenzu. Napriek tomu, že si viem predstaviť čo sa mohlo kolegovi Pavlovi stať, netrúfam si robiť rýchle závery a hodnotiť niekoho kvalitu práce a jeho profesionalitu. Ak by sme mali fotku, pôvodné dáta, kukli backprint (možno ani nemusíme), tak by sme vedeli +/- stanoviť presnú diagnózu. Prípadne by sme použili aj malý trik s naslineným prstom na kontrolu jednej záludnej chybičky chemického charakteru :-)
 
pavel
2009-08-14 21:37:38+02
Ďakujem páni, že ste sa venovali práve tomuto môjmu nepríjemnému príkladu... fotky boli určené tretej osobe ... Pravdou je, že (opakujem) išlo o tie isté fotky ten istý poskytnutý materiál... (jpg) v tom istom rozlíšení, v tých istých rozmeroch, Everest to zvládol fotolab sklamal. Chybné nastavenie tlače automatu by som dokázal pochopiť, ak by boli všetky fotky rovnako postihnuté tým istým hnedo žltým nádychom v častiach, kde je zelená (trávnik). Keďže jedna bola postihnutá v okrajoch, iná na dvoch tretinách, tri z nich sa približovali kvalite everstu.... nič iné mi z toho nevychádza, že buď bol technik pod vplyvom, alebo išlo o tlač, kedy sa fotky tlačili (spracovávali) na viacerých strojoch rozdielne nastavených... alebo to bolo použitím rozdielne starých papierov mimochodom zn. kodak Okrem dátumu, názvu súboru a rozmeru obsahujú dva údaje, ktoré mi nič nehovoria... ´ 01/P1´
Ešte raz ďakujem za reakcie....
 
Daniel.U
2009-08-14 22:16:13+02
príspevok od: PeterMarek
Spejeme ku konsenzu. Napriek tomu, že si viem predstaviť čo sa mohlo kolegovi Pavlovi stať, netrúfam si robiť rýchle závery a hodnotiť niekoho kvalitu práce a jeho profesionalitu. Ak by sme mali fotku, pôvodné dáta, kukli backprint (možno ani nemusíme), tak by sme vedeli +/- stanoviť presnú diagnózu. Prípadne by sme použili aj malý trik s naslineným prstom na kontrolu jednej záludnej chybičky chemického charakteru :-)
ked sa mozem opytat ako tlacit ten suchy minilab v Evereste? Je to naozaj taka bomba? Ale prosim uprimne. Aj 4600ka tlaci pekne, ale len konzumne pekne. Ten minilab tlaci tiez len stvoricou atramentov, akurat s rozdielnou velkostou kvapiek. Je to na urovni profi tlaciarne?
 
PeterMarek
2009-08-14 22:42:34+02
príspevok od: Daniel.U
ked sa mozem opytat ako tlacit ten suchy minilab v Evereste? Je to naozaj taka bomba? Ale prosim uprimne. Aj 4600ka tlaci pekne, ale len konzumne pekne. Ten minilab tlaci tiez len stvoricou atramentov, akurat s rozdielnou velkostou kvapiek. Je to na urovni profi tlaciarne?
Rozdiel kvality tlače medzi 4600vkou a tým suchým labom je minimálny. Obe tlačia lepšie ako mokrý lab? mne sa zdá že hej. Premenlivá kvapka je super na plochy a ČB je lepšia zo suchého labu. Mám niekde jeden a ten istý obrázok urobený na 4600vke, na suchom labe a na 6100vke canon plotri - niekoľko papierov - zaujímavé porovnanie kresby, gamutu a celkového feelingu. Výrobné náklady hovoria výrazne v prospech labu. Ja si kupujem materiály do 4600vky v spriatelenom distribučnom veľkoobchode ktorý na mne zarába jeden cent na balíku papiera alebo pixličke atramentu a je to drahšie ako end user cena z labu. Momentálne ale úplne padám na krovky z 9000 mk Suché Noritsu je vlastne Epson a to isté len v inej farbe je suché Fuji. ČI 4, 6 alebo 8 atramentov sa mi zdá (ešte si nie som úplne istý) je pri farbe habakuk. Pri dobrom sw je ten 4farebný print výborný. Pri čb fotke sú rezervy ale stále sa pohybujeme v nadštandarde. Ono treba si uvedomiť, že aj keď sa tomu hovorí ´minilab´ tak hovoríme o hromadnom spracovaní niekoľko tisíc fotiek denne. A je to aj o primeranosti použitia. Ja som bol tiež prekvapený, že sa nám darilo vyrábať toľko výstav ( a nie len v SK ale aj v CZ, A, D, F, US...) ale to je o rozpočte. Ak máte urobiť 40 - 60 kusov A3, tie ešte zarámovať, zavesiť urobiť katalóg, nakúpiť chľast, zaplatiť telku a inzerciu okolo výstavy tak Vás zaujíma či stojí A3+ 4.- € alebo 10,- €. No ale ako som už raz niekomu dnes písal tuším do pošty, keď bude čas a chuť kľudne si sadnime na kávu a poschôdzujme na tému ´všetko čo ste sa báli v minilabe opýtať...´
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()