Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

dioptrická korekčná šošovka

Deane
2019-10-23 08:47:47+02
Prosím o radu,
Používam multifokálne okuliare, teda aj na čítanie aj do diaľky, dioptrie si nepamätám, papier od okuliarov som stratil, pôjdem do optiky nech mi odmeria aké mám okuliare. No chcel by som si objednať dioptrickú šošovku, preto sa pýtam či ju objednať podľa dioptrií na čítanie alebo do diaľky?
Kolečkom sa mi nastaviť moje dioptrie už nedajú, určite mám viac než 3, ak fotím hlavne širikáčom tak nevidím či je vzdialený predmet zaostrený a o manuálnom zaostrení už ani reči.
 
JohnNewton
2019-10-23 10:45:44+02
príspevok od: Deane
Prosím o radu,
Používam multifokálne okuliare, teda aj na čítanie aj do diaľky, dioptrie si nepamätám, papier od okuliarov som stratil, pôjdem do optiky nech mi odmeria aké mám okuliare. No chcel by som si objednať dioptrickú šošovku, preto sa pýtam či ju objednať podľa dioptrií na čítanie alebo do diaľky?
Kolečkom sa mi nastaviť moje dioptrie už nedajú, určite mám viac než 3, ak fotím hlavne širikáčom tak nevidím či je vzdialený predmet zaostrený a o manuálnom zaostrení už ani reči.
To je asi trochu problém, radšej si to v nejakej optike priamo vyskúšaj, nasadadením pred okuliare ktoré chceš použiť. Multifokál v strede rieši korekciu do diaľky a na spodku na blízko. Asi sa nechceš pozerať do hľadáčika cez okraj okuliarov.
 
Deane
2019-10-23 12:38:51+02
Nie, ja sa práve chcem pozerať bez okuliarov, myslím že k tomu tá dioptrická šošovka slúži.
 
MaxGamut
2019-10-23 17:50:05+02
Dobra otazka. Ja by som povedal, ze do dialky - hladacik sa tvari, ze pozerame do dialky.

skus Google: viewfinder dioptric adjustment DIY
 
amon48
2019-10-23 22:51:00+02
Ja mám multifikalne okuliare 3,25 diaľka 6 čítanie.
Foťák mám Fijifilm X-T20. Keď nastavím na foťáku dioptrickú korekciu na maximum (myslím že sú to 3 dioptrie), môžem to používať bez okuliarov. Takže odpoveď bude, že do hladáčika pozeráme dioptriami na diaľku.
 
JohnNewton
2019-10-24 12:30:09+02
Tak to sa mi nezdá, rovina EVF zobrazovača je odhadom 1-1,5 cm od oka. Aby si bol schopný zaostriť na tak krátku vzdialenosť, potrebuješ silnú + dioptriu, lupu alebo sústavu šošoviek. Tak ak mu teraz dioptrická korekcia bez okuliarov +3 D nestačí, bude potrebovať silnejšiu korekciu do plusu, ak chce fotografovať bez okuliarov. Teda aspoň tak sa domnievam.
 
z80
2019-10-24 13:46:56+02
príspevok od: JohnNewton
Tak to sa mi nezdá, rovina EVF zobrazovača je odhadom 1-1,5 cm od oka. Aby si bol schopný zaostriť na tak krátku vzdialenosť, potrebuješ silnú + dioptriu, lupu alebo sústavu šošoviek. Tak ak mu teraz dioptrická korekcia bez okuliarov +3 D nestačí, bude potrebovať silnejšiu korekciu do plusu, ak chce fotografovať bez okuliarov. Teda aspoň tak sa domnievam.
Ja som silne kratkozraky (na pravom oku mam -6D) ale ked pozriem do elektronickeho hladacika s nastavenou nulovou korekciou bez okuliarov tak vidim rozmazane. Pricom blizke predmety vidim bez okuliarov ostro. S nasadenymi okuliarmi vidim v hladaciku ostro.
Osobne si myslim, ze opticka sustava hladacika je urobena tak, ze ten displej sa javi ako keby bol "v nekonecne" a preto naozaj treba do neho pozerat okuliarmi "do dialky" (ako to robim ja).
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-10-24 14:48:17+02
Kazdy hladacik ma optiku, inak by sa nedalo ostro nic vidiet, pretoze obraz je par centimetrov od oka. Je jedno, ci je to CSC alebo DSLR. Kedysi sa k vybranym fotoapartom dala kupit korekcna sosovka. Dnes uz sa to prekticky nerobi, kazdy fotak ma koekciu zabudovanu. Ta ma samozrejme obmedzeny rozsah a nezohladnuje rozne ocne vady. Hladaciky su stavane tak, aby sa do nich dalo pozerat aj cez okuliare.
Nechat si vyrobit korekcnu vlozku nemusi byt tak lahke. Treba pocitat s tym, ze je to dalsi opticky prvok v sustave okularu. Moze sa stat, ze sosovka opticky nebude presne sediet.
 
JohnNewton
2019-10-24 15:30:17+02
príspevok od: z80
Ja som silne kratkozraky (na pravom oku mam -6D) ale ked pozriem do elektronickeho hladacika s nastavenou nulovou korekciou bez okuliarov tak vidim rozmazane. Pricom blizke predmety vidim bez okuliarov ostro. S nasadenymi okuliarmi vidim v hladaciku ostro.
Osobne si myslim, ze opticka sustava hladacika je urobena tak, ze ten displej sa javi ako keby bol "v nekonecne" a preto naozaj treba do neho pozerat okuliarmi "do dialky" (ako to robim ja).
Ale on sa chce pozerať bez okuliarov, a tvrdí že +3 D v hľadáčiku je málo. Z toho usudzujem, že bude treba viac. V reále sa fakt pozeráme u EVF na veľmi krátku vzdialenosť, u DSLR je rovina zaostrenia pre zrak ďalej, myslím že to je dvojnásobok vzdialenosti dráhy svetla od roviny zrkadla.
 
z80
2019-10-24 17:03:58+02
príspevok od: JohnNewton
Ale on sa chce pozerať bez okuliarov, a tvrdí že +3 D v hľadáčiku je málo. Z toho usudzujem, že bude treba viac. V reále sa fakt pozeráme u EVF na veľmi krátku vzdialenosť, u DSLR je rovina zaostrenia pre zrak ďalej, myslím že to je dvojnásobok vzdialenosti dráhy svetla od roviny zrkadla.
Mozno to toci opacnym smerom a treba nastavit korekciu do minusu.
Fyzicky je sice displej v EVF blizko, ale je tam optika, ktora "virtualne" vzdaluje hladacik do nekonecna. V DSLR to funguje podobne, v hladaciku je optika, ktora obraz z matnice premieta tak ako keby bol v nekonecne. Vzdialenost od zrkadla nehra rolu, to co je pred matnicou, v hladaciku nevidno. Ked je hladacik vo "virtualnom nekonecne" oko tak nemusi preostrovat ked sa na scenu diva cez hladacik a priamo.
 
JohnNewton
2019-10-24 17:58:02+02
príspevok od: z80
Mozno to toci opacnym smerom a treba nastavit korekciu do minusu.
Fyzicky je sice displej v EVF blizko, ale je tam optika, ktora "virtualne" vzdaluje hladacik do nekonecna. V DSLR to funguje podobne, v hladaciku je optika, ktora obraz z matnice premieta tak ako keby bol v nekonecne. Vzdialenost od zrkadla nehra rolu, to co je pred matnicou, v hladaciku nevidno. Ked je hladacik vo "virtualnom nekonecne" oko tak nemusi preostrovat ked sa na scenu diva cez hladacik a priamo.
Možno máš pravdu, ale ja to vidím takto. Dáš si prst 1 cm pred oko. Ak chceš naň vidieť ostro, potrebuješ + kové dioptrie, odhadom tak +8 až 10 S tým virtuálnym nekonečnom sa mi to nezdá .... a obraz ktorý sa nachádza v zrkadle má rovinu zaostrenia presne v takej vzdialenosti ako je objekt pred zrkadlom., nie v jeho rovine. Veď to poznáš, ak chceš niečo odfotografovať v zrkadle, nemôžeš zaostriť na jeho rám. Ak je objekt pred zrkadlom 2 m ostriť sa naň v zrkadle bude na 4m. Ja len tvrdím, že hľadáčik je + ková optická sústava, keby to bola rozptylka (-) tak by sme EVF obrazovku videli ako niečo miniatúrne v diaľke. Ale možno sa mýlim. Snáď to tu niekto vie lepšie, z optiky nemám detailné znalosti.
 
blahoslav J B Art
2019-10-24 18:31:08+02
príspevok od: Deane
Prosím o radu,
Používam multifokálne okuliare, teda aj na čítanie aj do diaľky, dioptrie si nepamätám, papier od okuliarov som stratil, pôjdem do optiky nech mi odmeria aké mám okuliare. No chcel by som si objednať dioptrickú šošovku, preto sa pýtam či ju objednať podľa dioptrií na čítanie alebo do diaľky?
Kolečkom sa mi nastaviť moje dioptrie už nedajú, určite mám viac než 3, ak fotím hlavne širikáčom tak nevidím či je vzdialený predmet zaostrený a o manuálnom zaostrení už ani reči.
ja ked som fotil ultrasirokacom, nastavil som si vacsie clonove cislo, napr F8, v tabulke pozrel hodnoty DOF, manualne zaostril na pozadovanu vzdialenost a ostre bolo vsetko od predku az po zadok
 
z80
2019-10-24 21:07:11+02
príspevok od: JohnNewton
Možno máš pravdu, ale ja to vidím takto. Dáš si prst 1 cm pred oko. Ak chceš naň vidieť ostro, potrebuješ + kové dioptrie, odhadom tak +8 až 10 S tým virtuálnym nekonečnom sa mi to nezdá .... a obraz ktorý sa nachádza v zrkadle má rovinu zaostrenia presne v takej vzdialenosti ako je objekt pred zrkadlom., nie v jeho rovine. Veď to poznáš, ak chceš niečo odfotografovať v zrkadle, nemôžeš zaostriť na jeho rám. Ak je objekt pred zrkadlom 2 m ostriť sa naň v zrkadle bude na 4m. Ja len tvrdím, že hľadáčik je + ková optická sústava, keby to bola rozptylka (-) tak by sme EVF obrazovku videli ako niečo miniatúrne v diaľke. Ale možno sa mýlim. Snáď to tu niekto vie lepšie, z optiky nemám detailné znalosti.
Ano, elektronicky hladacik je opticka sustava s +D (spojka) s ohniskom cca. 1-2 cm (co je +50-100D), kde je samotny displej umiestneny v ohnisku tej spojky, co znamena, ze luce na druhej strane (tam kde je oko) su rovnobezne, co znamena, ze displej oko vidi ako keby bol v nekonecne (luce z objektu v nekonecne su rovnobezne).
Rozptylka sa pouziva v priehladovych optickych hladacikoch, tam uz objekt v nekonecne je a ta rozptylka len zvacsuje zorny uhol.

P.S: S tym zrkadlom to nie je dobry priklad, lebo rovinne zrkadlo nedokaze lamat luce do ohniska, kym sosovka ano.
 
MaxGamut
2019-10-25 03:07:12+02
Vy to tu komplikujete podaktori...
Vsak si zoberiem fotak, namierim, zaostrim, kukam do hladacika, odsuniem bokom. Hned musim citit, ze mi oko preostruje naspat na blizko. Cize bolo zaostrene do dialky.
Ak to niekomu nejde, moze si dat natiahnutu lavu ruku ako pomocku.
 
JohnNewton
2019-10-25 08:13:53+02
príspevok od: z80
Ano, elektronicky hladacik je opticka sustava s +D (spojka) s ohniskom cca. 1-2 cm (co je +50-100D), kde je samotny displej umiestneny v ohnisku tej spojky, co znamena, ze luce na druhej strane (tam kde je oko) su rovnobezne, co znamena, ze displej oko vidi ako keby bol v nekonecne (luce z objektu v nekonecne su rovnobezne).
Rozptylka sa pouziva v priehladovych optickych hladacikoch, tam uz objekt v nekonecne je a ta rozptylka len zvacsuje zorny uhol.

P.S: S tym zrkadlom to nie je dobry priklad, lebo rovinne zrkadlo nedokaze lamat luce do ohniska, kym sosovka ano.
To máš pravdu, ale v DSLR to je tiež vo výsledku spojka, lebo rovina zaostrenia je blízko, nie v nekonečne.Preto som spomenul zrkadlo. Aj keď ďalej ako u EVF, preto stačí menšia + korekcia v hľadáčiku.
 
z80
2019-10-25 08:55:13+02
príspevok od: JohnNewton
To máš pravdu, ale v DSLR to je tiež vo výsledku spojka, lebo rovina zaostrenia je blízko, nie v nekonečne.Preto som spomenul zrkadlo. Aj keď ďalej ako u EVF, preto stačí menšia + korekcia v hľadáčiku.
Samozrejme, ze aj v DSLR je to spojka, ale v hladaciku pozeras na matnicu, nie na zrkadlo. Ta spojka sposobuje to, ze matnicu v zrkadlovke vidis tiez vo "virtualnom" nekonecne (zaroven je samozrejme aj zvacsena aby ti zabrala cely zorny uhol aj ked je v "nekonecne"). Zrkadlo v DSLR je sucastou zobrazovacieho systemu obrazu z objektivu na matnicu, nie je sucastou hladacika a jeho funkciu vobec neovplyvnuje. Ano, matnica v DSLR je vacsinou dalej od oka ako displej v EVF, lebo medzi matnicou a okom musi byt v zrkadlovkach este hranol ktory stranovo a vyskovo obracia obraz.

Ak chces pouzit priklad so zrkadlom, tak napriklad ak fotis v ohnisku guloveho/parabolickeho zrkadla fotak musis zaostrit na nekonecno (to je v podstate princip zrkadloveho dalekohladu).

Ako som pisal vyssie rozptylka sa pouziva len v priehladovych optickych hladacikoch, napriklad vo filmovych kompaktoch (teda nie v zrkadlovkach). Tam netreba nic "presuvat do nekonecna", lebo v priehladovom hladaciku vidim priamo to co fotim a co uz daleko je (a teda nie blizky displej alebo matnicu).
 
JohnNewton
2019-10-25 09:27:56+02
Asi sa nerozumieme, nepozerám sa na matnicu, ale na dva krát odrazený obraz (dve zrkadlá v hranole) čo má vplyv na vzdialenosť, na rovinu zaostrenia zraku.
 
z80
2019-10-25 09:39:36+02
príspevok od: JohnNewton
Asi sa nerozumieme, nepozerám sa na matnicu, ale na dva krát odrazený obraz (dve zrkadlá v hranole) čo má vplyv na vzdialenosť, na rovinu zaostrenia zraku.
Aha, ano. Ja som myslel, ze hovoris o zrkadle medzi objektivom a matnicou. Keby si povedal na zaciatku hranol, bolo by to jasne (a nemyslim tym Fica)
Ano, dlzka drahy svetla pri odraze v hranole/zrkadlach hladaciku zvacsuje opticku vzdialenost medzi matnicou a okom a preto v DSLR staci slabsia (s dlhsim ohniskom) spojka ako pri EVF. Ale na matnicu pozeras aj tak (nic ine zaujimave v hladaciku nie je ), len ju nesledujes priamo ale sledujes optickym systemom hladacika jej zvacseny, vzdialeny a stranovo a vyskovo prevrateny obraz.
 
JohnNewton
2019-10-25 09:50:29+02
Nemali by sme požiadať o tie prachy na vedu a výskum ? Ja by som potom ten hľadáčik asi aj rozobral
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()