Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Pomoc pri výbere makro objektívu (100mm) z troch kandidátov

IgyPop
2009-11-12 10:44:40+01
Ahojte, nedávno som sa tu radil o kúpe svojej prvej zrkadlovky. Tá je uz doma (Nikon D90) a momentálne uvazujem o makrobjektíve. Problém je, ze sa neviem /klasicky :-/ rozhodnút pre jedného kandidáta. Co-to som o tom precítal a zvolil som ohnisko cca 100mm, potom som to vyfiltroval podla "ceny" + "bajonetu" a vypadli mi títo traja kandidáti: Tamron AF SP 90mm F/2.8 Di Macro (Makro 1:1) pre Nikon Sigma 105 mm F2.8 EX DG MACRO pre Nikon Tokina AT-X M100 AF PRO D (AF 100 mm f/2,8) pre Nikon Vseobecne kazdý z nich chvália ako dobrý objektív, ani jeden nie je v niecom vyslovene slabsí oproti ostatným. Preto ma zaujímajú praktické skúsenosti pri práci s nimi, resp. mechanické prevedenie/opotrebenie po dlhsom pouzívaní. Mna osobne láka Sigma kvoli ohnisku a vraj takmer nulovej chrom. aberácii, na druhej strane má vraj asi najslabsí AF, ktorý sa zas pri makre asi málo pouzíva... Uvítam akékolvek rady sksúsenejsích ;-)
 
Blackman
2009-11-12 11:02:40+01
Igy zvazil si aj to ze sa ti vsetky tieto objektivy pri zaostrovani vysuvaju a tak sa ti meni aj vzdialenost od fotografovaneho objektu? Osobne by som siel asi do Nikonackej 105ky ktora ma internal focus a nemeni dlzku pri preostrovani. Inak vsetky su testovane tu:
http://www.photozone.de/canon-eos/270-tokina-af-100mm-f28-at-x-pro-d-macro-canon-review--test-report
http://www.photozone.de/canon-eos/282-tamron-af-90mm-f28-di-sp-macro-test-report--review
http://www.photozone.de/canon-eos/301-sigma-af-105mm-f28-ex-macro-dg-lab-test-report--review
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/224-micro-nikkor-af-s-105mm-f28g-if-ed-vr-review--test-report
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/394-nikkor_60_28
 
Wampa
2009-11-12 11:12:35+01
Ak mas peniaze chod do Nikonu Micro 105 VR ak nie pockaj odloz bubaky a kup Nikon.
 
IgyPop
2009-11-12 11:25:53+01
Áno, ten nikon je samorejme najlepsia volba s pomedzi 100-viek, ale tiez je výrazne najdrahsí. Presiel som si zopár recenzií, podivné, alebo ani nie podivné, ze v niekotré z tých troch niekde vysli zle a niekde dobre. Z roznych diskusií/súseností potom vyplynulo, ze to asi bolo ´kusovou variabilitou´.
Co sa týka vysúvania - viem o tom, tiez preto hojne doporucovali Sigmu 150 alebo 180, tie sú vsak tiez drahsie, tj zatial nad moj uvazovaný rozpocet. Hlavne sa vsak obávam, ze 150-ku uz tazko udrzím z ruky. Doteraz som fotil s Lumixom FZ20 a ten má stabilizátor a uz teraz vidím ako som ním zhíckaný a mám problém udrzat ´normálne´ casy pri beznej fotke. Bude to este vyzadovat pocvicit ´pevnú ruku´.

 
Blackman
2009-11-12 11:37:48+01
Keby to bolo o pomere vykon/cena isiel by som do Tokiny...inak Nikon 105 VR :)
 
IgyPop
2009-11-12 11:47:46+01
príspevok od: Blackman
Keby to bolo o pomere vykon/cena isiel by som do Tokiny...inak Nikon 105 VR :)
Mozes aj povedat dovod?

U mna to bol kandidát No.1, ale potom ma od nejak odradili nejaké ´blbosti´..
 
dodo_bb
2009-11-12 11:48:32+01
Všetko okrem originál NIKON 105 VR bude kompromis. Preto je to aj najdrahší objektív. Neviem, čo stoja popisované objektívy, ale je to vec, ktorú kupuješ na dlho - ten NIKON je veľmi odolnej košntrukcie a pretože je to najlepší objektív vo svojom rozsahu, mnoho rokov dopredu Ťa nič nebude nútiť ho vymeniť. Kdežto pri kúpe kompromisu o rok dva budeš špekulovať o výmene za niečo lepšie... Ale rozhodnúť sa musíš Ty
 
Tono
2009-11-12 11:57:34+01
Nikon 105 VR, super kresba, niekolkokrat objektiv roka .
 
Blackman
2009-11-12 12:11:05+01
Tokina - vyborna ostrost, kvalita spracovania, za tu cenu asi naj. Ak mas stativ tak ti VR chybat nebude. Ak potrebujes VR a vadi ti vysuvanie pri preostrovani tak naj volba je Nikonacka 105ka VR
 
IgyPop
2009-11-12 12:11:27+01
..tusil som, ze ma budete prehovárat na ten Nikon ;-), len skoda tej jeho ceny /zrejme je adekvátna výsledku/.
 
IgyPop
2009-11-12 12:15:08+01
príspevok od: Blackman
Tokina - vyborna ostrost, kvalita spracovania, za tu cenu asi naj. Ak mas stativ tak ti VR chybat nebude. Ak potrebujes VR a vadi ti vysuvanie pri preostrovani tak naj volba je Nikonacka 105ka VR
hm, casom by som chcel zadovázit makro blesk. Na vysúvajúcom sa objektíve asi nebude moc pouzitelný?

 
Blackman
2009-11-12 12:21:33+01
príspevok od: IgyPop
hm, casom by som chcel zadovázit makro blesk. Na vysúvajúcom sa objektíve asi nebude moc pouzitelný?

Pouzitelny bude v pohode, len treba ratat s tym ze bude behat pri preostrovani s prednou prirubou.
 
IgyPop
2009-11-12 12:55:30+01
príspevok od: Blackman
Pouzitelny bude v pohode, len treba ratat s tym ze bude behat pri preostrovani s prednou prirubou.
Makro blesk asi nieco vázi, nesposobí to vyvaklanie vysúvacej casti?
 
dodo_bb
2009-11-12 12:59:29+01
príspevok od: IgyPop
..tusil som, ze ma budete prehovárat na ten Nikon ;-), len skoda tej jeho ceny /zrejme je adekvátna výsledku/.
Nikto Ťa neprehovára, chcel si naše rady. Nie sme predajcovia techniky (aspoň ja nie a ostatní asi tiež sotva). Povedali sme Ti náš názor. Väčšina kolegov, čo poznám sa skôr neskôr dostane do stavu, že pri kúpe menej kvalitnej veci začnú poškuľovať po lepšej. Pri predaji staršej Sigmy či Tamronu o dva roky hodne stratíš a opäť budeš doplácať. Staré známe príslovie hovorí veľmi trefne - nie som tak bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci :-))) A ak neveríš skúsenosti - urob si po svojom...
 
IgyPop
2009-11-12 13:15:36+01
príspevok od: dodo_bb
Nikto Ťa neprehovára, chcel si naše rady. Nie sme predajcovia techniky (aspoň ja nie a ostatní asi tiež sotva). Povedali sme Ti náš názor. Väčšina kolegov, čo poznám sa skôr neskôr dostane do stavu, že pri kúpe menej kvalitnej veci začnú poškuľovať po lepšej. Pri predaji staršej Sigmy či Tamronu o dva roky hodne stratíš a opäť budeš doplácať. Staré známe príslovie hovorí veľmi trefne - nie som tak bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci :-))) A ak neveríš skúsenosti - urob si po svojom...
nebolo to myslené zle. Ja viem, ze vase rady sú dobre mienené a preto som zalozil tému, aby som sa nieco dozvedel od skúsenejsích. Tiez som zopár tém precítal a v podstate v kazdej radili Nikon 105VR ako najlepisiu ale zároven najdrahsiu volbu. A aj v prípade fotáku som dal na vase rady (D5000 vs D90). Pravdupovediac, keby mal ten nikon dlhsie ohnisko, tak by som tolko neváhal. Tiez vsak musím zvázit finacnú stránku veci.
 
dodo_bb
2009-11-12 15:36:44+01
Veď ja som to ani zle nebral - nie sú to moje peniaze, takže ma to nejak netrápi :-))Ohnisko 105 sa na D90 vlastne správa ako ohnisko 160. To je už dosť. A čím je ohnisko dlhšie, tým väčší problém s chvením a ostrosťou. Dlhšie ohnisko Ti umožní odstup od objektu (aby si neplašil hmyz), ale na druhej strane práve v takýchto situáciách je použitie statívu problém a budeš fotiť často z ruky. Naopak, ak je objekt neživý alebo neplašivý, tak si môžeš postaviť statív a ísť k nemu blízko ako chceš - ohnisko až tak nehrá rolu. Ohnisko okolo 100 nie je vybraté náhodou, ale dlhými skúsenosťami je vyhodnotené ako najvhodnejšie a najuniverzálnejšie. Pokiaľ by si chcel dlhšie ohnisko, tak na ten NIKON sa dá nasadiť telekonvertor - za pomerne malú sumu (za TC) získaš vlastne dva objektívy. Aj keď financie sú financie :-))) Dobré svetlo, kolega
 
IgyPop
2009-11-12 15:54:45+01
Dodo este zopár takýchto príspevkov a idem do toho nikonu :D. S telekonvertorom si mi nasadil poriadneho chrobáka...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-11-12 16:00:41+01
V secondhandoch sa bezne objavuju Tamrony a Sigmy uz za 250€. Kupil by som si taky objektiv, pretoze vsetky su velmi dobre a niekedy v buducnosti, ked zistim ze som macromaniak by som si kupil ten Nikkor 105VR.
Trochu v tieni tychto objektivov je Nikkor AF-S 60/2,8, pritom sa mi z makroobjektivov, s nim najlepsie pracovalo, je rychly, tichy, kompaktny a je to najlacnejsi objektiv s nanokrystalovimi vrstvami.
 
Blackman
2009-11-12 16:02:50+01
Este by som k Dodovmu prispevku dodal ze nezanedbalnym parametrom je hlbka ostrosti (DOF) kde pri 100mm macro objektive a zaostreni na 30cm vzdialenost pri clone 2,8 mas hlbku ostrosti 0,6mm. Pri Nikon 60mm f/2.8 AF-S Micro je to uz 2,1 mm.
 
2009-11-12 16:05:33+01
moje skusenosti (mal som sigma 50/2.8 a 105/2.8 macro, nikkor 60/2.8 a 105/2.8 af-s vr micro):
sigma 50 - kratka pomala
sigma 105 - v pohode dlhy, ale pomala
nikkor 60 - kratky, v pohode rychly
nikkor 105 - idealny po vsetkych strankach

co sa ostrosti tyka, vsetky moje kusy boli dokonale ostre uz na clone 2.8, takze tym to nie je. ale pri aktualnom nikkore 105 af-s vr rozmyslam o predaji 85/1.8, nakolko na portrety na FX mi pasuje viac.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()