Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Pomoc pri výbere makro objektívu (100mm) z troch kandidátov

IgyPop
IgyPop 2009-11-12 10:44:40+01
Ahojte, nedávno som sa tu radil o kúpe svojej prvej zrkadlovky. Tá je uz doma (Nikon D90) a momentálne uvazujem o makrobjektíve. Problém je, ze sa neviem /klasicky :-/ rozhodnút pre jedného kandidáta. Co-to som o tom precítal a zvolil som ohnisko cca 100mm, potom som to vyfiltroval podla "ceny" + "bajonetu" a vypadli mi títo traja kandidáti: Tamron AF SP 90mm F/2.8 Di Macro (Makro 1:1) pre Nikon Sigma 105 mm F2.8 EX DG MACRO pre Nikon Tokina AT-X M100 AF PRO D (AF 100 mm f/2,8) pre Nikon Vseobecne kazdý z nich chvália ako dobrý objektív, ani jeden nie je v niecom vyslovene slabsí oproti ostatným. Preto ma zaujímajú praktické skúsenosti pri práci s nimi, resp. mechanické prevedenie/opotrebenie po dlhsom pouzívaní. Mna osobne láka Sigma kvoli ohnisku a vraj takmer nulovej chrom. aberácii, na druhej strane má vraj asi najslabsí AF, ktorý sa zas pri makre asi málo pouzíva... Uvítam akékolvek rady sksúsenejsích ;-)
 
milann88
2009-11-12 16:36:58+01
60mm rozhodne neni na aps-c kratka , pokud primarne nefotis vazky . Mluvim z vlastni zkusenosti nikkor 60/2.8 je super . btw. mam i sigmu 180mm a z ruky je to sazka do loterie , stativ mi hodne pomaha .
 
thanatos
2009-11-12 17:57:21+01
tak aj ja nieco prihodim, ako vsetci aj ja som sepkulovla o tom ze vybabrem s nikono a najdem nahradu, ale velku figu borovu, podarilo sa mi naproklad s bleskom (skoncil som SB900, kym som pochopil ze to nema cenu) chcel som dlhsie ohnisko - vselico ma napadlo (od sigmy az po M42) a uvazujem zase o nikone - teda dosetrim a ciel je jasny, dalej chcel som 50mm (zese som spekuloval) a skoncil som pri nikone, ono to nebude nahoda, a nie su to amterske reci,ale proste to funguje skvele a cena je primerana aj ked sa zda velmi vysoka...

hold, nikon s vlastnymi sklami naozaj vie co robi, aj samotnu zrkadlovku som dlho vyberal az som skoncil u zltych
 
delfinmsvk
2009-11-12 18:37:00+01
Podla mna 105-ku a mas pokoj,síce ja ju ešte nemám ale šetrím na nu a rád by som ju kúpil.GL.
 
2009-11-12 19:01:23+01
tiez som sa rozhodol pre 105-ku od nikonu, prave som ju objednal
 
beholder
2009-11-12 19:08:44+01
príspevok od: dodo_bb
Všetko okrem originál NIKON 105 VR bude kompromis. Preto je to aj najdrahší objektív. Neviem, čo stoja popisované objektívy, ale je to vec, ktorú kupuješ na dlho - ten NIKON je veľmi odolnej košntrukcie a pretože je to najlepší objektív vo svojom rozsahu, mnoho rokov dopredu Ťa nič nebude nútiť ho vymeniť. Kdežto pri kúpe kompromisu o rok dva budeš špekulovať o výmene za niečo lepšie... Ale rozhodnúť sa musíš Ty
...kvality zmieňovaného nikkora sú nespochybniteľné...... no mám sigmu 150 niejaký ten rôčik a priznám sa, nič ma nenúti ju zaň vymeniť..........je taktiež odolnej konštrukcie,vynikajúcich optických vlastností,rýchlym a tichým HSM autofokusom, s IF, s možnosťou manuálneho doostrovania .......pokiaľ sa jedná o fotenie plachého hmyzu, dovolím si taktiež s Tvojim názorom čiastočne nesúhlasiť, práve tu je použitie statívu vzhľadom na dlhšie ohnisko reálnejšie a efektívnejšie (osobné skúsenosti s fotením plachých druhov motýľov (väčšie druhy babôčkovitých) a vážiek).....

..na portrét parádne sklo vzhľadom na ohnisko možnosť lepšieho odpichnutia od pozadia s ozaj pekným bokehom...

..je taktiež vhodná na šport a reportáž...



 
dodo_bb
2009-11-12 21:00:00+01
Máš recht - každý máme iné spôsoby. Ja holt staviam statív asi pomaly a hlučne, mne to takmer vždy medzitým uletí alebo poodíde:-))) Keď som povedal, že NIKON 105 je najlepší, neznamená že jediný použiteľný. Všetky objektívy čo tu Igor spomenul aj Tvoj sú použiteľné a asi aj kvalitné. A všetky sú asi dobre použiteľné aj na šport a portrét. Aj tak je toto len jedna z tých technických debát, kde sa neuvažuje to najdôležitejšie - hlava, oko a ruka :-)))
 
beholder
2009-11-12 21:10:58+01
príspevok od: dodo_bb
Máš recht - každý máme iné spôsoby. Ja holt staviam statív asi pomaly a hlučne, mne to takmer vždy medzitým uletí alebo poodíde:-))) Keď som povedal, že NIKON 105 je najlepší, neznamená že jediný použiteľný. Všetky objektívy čo tu Igor spomenul aj Tvoj sú použiteľné a asi aj kvalitné. A všetky sú asi dobre použiteľné aj na šport a portrét. Aj tak je toto len jedna z tých technických debát, kde sa neuvažuje to najdôležitejšie - hlava, oko a ruka :-)))
hlava, oko a ruka :-))) .....tak s tým sa nedá nesúhlasiť:)...
 
IgyPop
2009-11-13 09:36:23+01
Dakujem teda vsetkým za rady, skúsenosti a postrehy. Vázne sa zamýslam nad 105-kou od nikonu, este to zvázim. Tá 105-ka asi nie je novinka? Lebo sa mi zdá, ze tu na e-photo som o nej cítal, ale teraz som nasiel clánok iba o 85-ke. A recenzie 105/VR boli starsieho dáta (2006-7). Doteraz som to vobec nesledoval, takze nemám moc prehlad.
 
till1987
2009-11-13 09:46:16+01
na zaciatku pises, ze chces lacny makrac, neskor chces aj makroblesk,co tak kupit poriadny makrac = nikkor 105 vr , vela supermakristov blesk nepouziva, alebo minimalne - tym netvrdim, ze je to zbytocnost, ale najskor by som chcel ozaj dobry objektiv a nad bleskom by som uvazoval neskor, neskoro :)

canon 100 2.8 macro usm forever :))))))))))
 
beholder
2009-11-13 10:20:06+01
...keď už píšeš forever, tak aspoň Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM...

...i keď zvykom je uvádzať nikon:))...
 
IgyPop
2009-11-13 12:05:43+01
Neslo ani tak o lacný, ale o jeden z tých troch, aj ked áno sú to ´lacnejsie´ objektívy a casom som chcel dokúpit makro blesk /ak ma to chytí a budú bubáky/. Fakt keby som mal Canon, tak nic neriesim a idem do toho objektívu.
Zdá sa mi, ze Nikon mal tiez taký objektív, ale tusím ukoncil jeho výrobu.
 
Gerry
2009-11-13 13:05:15+01
príspevok od: IgyPop
Dakujem teda vsetkým za rady, skúsenosti a postrehy. Vázne sa zamýslam nad 105-kou od nikonu, este to zvázim. Tá 105-ka asi nie je novinka? Lebo sa mi zdá, ze tu na e-photo som o nej cítal, ale teraz som nasiel clánok iba o 85-ke. A recenzie 105/VR boli starsieho dáta (2006-7). Doteraz som to vobec nesledoval, takze nemám moc prehlad.
No vidíš, ja sa akurát rozhodujem medzi 105mm/VR a 85mm/VR. Som na vážkach...
 
till1987
2009-11-13 14:00:19+01
príspevok od: beholder
...keď už píšeš forever, tak aspoň Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM...

...i keď zvykom je uvádzať nikon:))...
k tomu by este aj stativ trebalo :)
 
ciki62
2009-11-13 17:22:04+01
mám Nikor 105 VR micro, a kúpil by som ho znova. Super nielen na makro ale napríklad aj na portét. pozor sklo je nebezpečne ostré :)
 
simak
2015-08-22 08:28:13+02
Ahoj amaterski kolegovia! So Sig 150/2.8 mám bohaté skusenosti. Take kuricne chlpy maju chlpy a tie maju chlpky. A vcelu v lete (nemyslim obd / z ruky. A DF je super napad. Mal som trochu problem s medzikruzkami pri supermacro Detaily zirkonu v prsteni. Tam uz nepomohol stativ, musel som slnecnu clonu opriet otanier. Skor ako VR zalezi na tazisku.
 
landov
2015-08-22 09:05:28+02
príspevok od: simak
Ahoj amaterski kolegovia! So Sig 150/2.8 mám bohaté skusenosti. Take kuricne chlpy maju chlpy a tie maju chlpky. A vcelu v lete (nemyslim obd / z ruky. A DF je super napad. Mal som trochu problem s medzikruzkami pri supermacro Detaily zirkonu v prsteni. Tam uz nepomohol stativ, musel som slnecnu clonu opriet otanier. Skor ako VR zalezi na tazisku.
He ??? Akou recou si terazky vravel ?
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()