Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Rozhodovanie medzi Nikon D80 a Sony Alpha 350

ethanel
ethanel 2008-05-01 17:58:44+02
čaute som tu nový a potrebujem len poradiť alebo vypočuť si Váš názor medzi rozhodovaním alebo poradiť niečo iné. Rozhodujem sa kúpiť nový fotoaparát ale neviem si vybrať. Cenovo som na tom asi tak do 45.000 Skk. Som len taký pokročilý fotograf v začiatkoch, premýšľal som aj o Nikone D300 ale zdá sa mi to zbytočné. Čítal som tu už veľa o porovnávaní fotoaprátov ale neviem sa naozaj rozhodnúť.
 
tulenik
2008-05-06 00:31:39+02
bayaya: ťažší foťák býva napr. preto, že má telo, ktoré niečo vydrží, buď kovové šasi alebo celokovové telo - to je o tom, či sa mi oplatí dvíhať mojich vynaložených 30 l zo zeme, ak mi spadnú z papŕč (posledný víkend - kamošovi padol Pentax K10D, nejakých skoro 900 g živej váhy, asi 3 m zo skaly a neškrabnutý pokračuje vo fotení - aj pre mňa ako majiteľa the same stroja potešiteľné zistenie). Ďalej, ťažší aparát je všeobecne stabilnejší, z podobných dôvodov, z akých je asi až jedna odstreľovačka pod 4 kg - menej ním trepe pulzovanie krvi v cievach a podobné ´poryvy organizmu´, dýchanie a pod. Takisto je výrazne stabilnejší na ľahkom statíve (aj keď nie je nad PORIADNY statív, ale sú miesta, kde 15kilový nepotrepem). O tom, že stabilizátor v tele nie je samospasiteľný, má horšie výsledky ako optický v objektíve, a - koniec koncov - ani ten nie je bernardín záchranár, sa tu už povedalo a popísalo dosť - rozhodne to nie je zariadenie, ktoré by nahradilo statív, alebo pevnú ruku (ono, spúšťanie sa zvykne aj trénovať). Na toto poznanie si stačí prečítať pár review napr. na dpreview.com (a nielen). Z K10D by som asi najskôr oželel práve ten stabilizátor - je to blbina navyše, ktorá sa môže pokaziť. Pre mňa je v teréne prvoradá spoľahlivosť. Ďalší ´dvíhač hmotnosti´ sú vysokosvetelné sklá, ktoré sa tiež nenosia zo srandy (napr. aby som nemusel nosiť reflektory alebo blesk - najväčšieho zabijaka svetelnej atmosféry, alebo aj ten statív, ale majú aj ostrejší obraz). S fyzikou nevyhúpeš, kvalitný foťák s dobrou optikou bude vždy kýbeľ. Nenosíme ťažkú techniku preto, lebo ´potrebujeme pocit´, ale potrebujeme isté parametre.
 
bayaya
2008-05-06 07:41:11+02
to tulenik:
fajn vysvetlenie, dík. Ja asi nebudem natoľko náročný aby som stabilizátor považoval za zlý. Som užívateľ, ktorý prechádza z EVF a preto mi vyhovujú všetky tie komforty, ktoré poskytujú kompakty. Trénovanie spúšte som mal možnosť si zažiť s Finepix S9600 a samého ma prekvapilo, že sa to človek naozaj časom naučí udržať, ale stabilizátor je pohoda. Keďže som ten bývalý ´EVF´ tak je pre mňa A350 veľmi dobrý prechod, dokonca si kupim len jeden objektiv 18-250, z čoho budu mat asi viacerí hrôzu:) ale je to to čo chcem, komfortne funkcie a všetko v jednom, myslím, že je to aj voči kvalite znesiteľný kompromis. Ešte nie som na takej úrovni a neviem či niekedy budem, aby som investoval do viacerých a vysoko svetelných objektívov, vyjde to podstatne drahšie a nosit to zo sebou... uff!!! Opísal som teda čo ja chcem a myslím, že užívateľov s podobnými nárokmi a očakávaniami je viac, že tvoríme určitú skupinu užívateľov. Vieme, že sú kompakty, vieme že sú fotografy s veľkými brašňami a vieme presne, že chceme A350 a SAL18250 :)
PS: ty si vysvetli prečo ´hmotnosť´ ale x-krát som čítal o ´pocitoch´ pri riadnej hmotnosti a veľkosti :)
 
bayaya
2008-05-06 10:11:45+02
ešte by ma zaujímalo, ako by ste sa rozhodli medzi Canon 400D a Nikon D40x? Velmi sa mi páčili v recenzii výsledky z D40x...
 
bear
- moderator
2008-05-06 10:25:19+02
príspevok od: bayaya
ešte by ma zaujímalo, ako by ste sa rozhodli medzi Canon 400D a Nikon D40x? Velmi sa mi páčili v recenzii výsledky z D40x...
Rozhoduj sa podla objektivov a vyskusaj si ich chytit do ruky, ktory Ti lepsie sadne. Ak porovnavas len telo, 400D ma mensi sum pri ISO vacsom ako 800 a 1600 a vibracne cistenie senzora. Nikon ma moznost pouzit automaticke ISO a praktickejsie a lacnejsie SD karty.
 
tulenik
2008-05-06 10:52:43+02
Tam by som zvažoval aj Nikon D40, ktorý má tiež svoje plusy (mizivá cena na DSLR) a Canon 450D, ktorý papká SD karty.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()