Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

baterie do Minolta HI-MATIC F

jakubcaprnka.sk
2010-02-05 23:19:00+01
Zdravim. Vlastnim Minolta HI-MATIC F a uz som trochu zufaly. Nikde nemozem zohnat baterie. Jedna sa konkretne o bateriu VARTA 640 PX.Vedeli by ste mi niekto akymkolvek sposobom pomoct? Dakujem
 
Corvus
2010-02-05 23:30:52+01
to su uz dnes nezohnatelne ortutove baterie.

mozes to riesit troma moznostami: pouzijes 2x LR44 alebo 2x SR44 a vypchas ich alobalom alebo jednu CR-1/3N a druhy slot na bateriu premostis nejaky plieskom.

Himatic F by podla vsetkeho nemal byt extra citlivy na vacsie napetie, ale aj tak sa odporuca nastavit o trochu nizsie ISO nez je nominal na film.

Ja som tam dal 2xLR44, funguje to, ale mam tam prvy film, tak uvidim ako to dopadne.
 
jakubcaprnka.sk
2010-02-06 09:10:31+01
Ved prave ze ortutovky sa uz nevyrabaju. Das mi potom vediet ako to dopadlo? Velmi by mi to pomohlo... A ISO staci nastavit o jednu hodnotu nadol?
 
Corvus
2010-02-06 09:21:52+01
Ludia z temnej komory to takto pouzivaju uz dlho a vravia ze to funguje. ako to ISO nastavis treba vyskuast pri konkretnom filme (niektori radia nastavit ISO 200 na 400 ISO filme)
 
viking81
2010-02-06 09:34:14+01
podobny problem mam...canonet 28..tiez na meranie expozicie potrebuje baterku...original uz tazko...ako nahradu som nasiel energizer e625g...ale ziadneho slovenskeho predajcu ktory by ju mal....neviete nahodou o niekom ? a na ebay som nasiel len pre usa :(
 
Corvus
2010-02-06 10:03:23+01
problemom s bateriami do starych rangefinderov sa zaoberam uz dlhsiu dobu (mam olympus 35RC) Vacsina tychto masiniek potrebuje ortutovku 1,35V bud typ 625 alebo menej casto 675. Ortutovky boli super v tom ze mali velmi vyrovnanu vybijaciu krivku. Vyrobcovia ratali s tym, ze pocas doby fungovania baterie bude napetie stabilne, takze expozimetre funguju spolahlivo len pri napeti 1,35V. Ak tam das alkalicku lr44 ktora ma 1,5V (a casom klesa tusim az na 1,2V) alebo silve-oxidovu SR44 ktora ma stabilne cca 1,55V tak expozimeter bude blbnut. Chyba sa bude prejavovat tak, ze cim silnejsie osvetlena scena, tym viac bude expozimeter podexponovavat, v extreme aj o 2-3 EV (co je pri filme dost zle). Je to naprd, pretoze nestaci nastavit ISO pevne o niekolko EV dole, pretoze v tmavsich scenach bude silne preexpozicia (co je ale prijatelnejsie nex podexpozicia)

Rieseni je zase niekolko:
- pouzivat 675 zinko-oxidovu bateriu ktora ma tych cca 1.4V a rovnu vybijaciu krivku (pouziva sa do nacuvacich pristrojov) . Ma ale nevyhody: vydrzi len par mesiacov a to dokonca aj ked nie je pouzivana, pretoze po odlepeni ochrannej nalepky sa zacne sama vybijat. Druha nevyhoda je ze je dost zle dostupna a treba ju zhanat. je napriklad tu: http://www.battex.sk/sk/vyrobok/duracell-da-675 .AK si budes moct vyberat z roznych znaciek, tak treba vybrat taku co ma najmenej dierok na pristup vzduchu, take sa vybijaju pomalsie. To ma vedie k dalsiemu problemu a to ze tieto baterie potrebuju na fungovanie pristup vzduchu. a posledny problem je ze sa nevyrabaju vo velkosti 625. 675 su mensie nez 625,takze ich treba trochu vystlat. ak ma pristroj kontakt na bateriovej krytke, tak je to v pohode, horsie je ked ma kontakt z boku baterie (ako moja Yashica 124G) Tam si treba vyrobit adapter z alkalickej 625 alebo dat nejaky kovovy kruzok okolo baterie
- imho lepsie riesenie, ktore ale vyzaduje nastroje a sikonvnost je vyrobit si adapter, ktory znizi napetie SR44 na 1,35V pomocou Schottkyho diody.
ultimatny dokument o bateriach aj s navodom na vyrobu adapteru je tu: www.butkus.org/chinon/batt-adapt-us.pdf

Ak by bol niekto schopny a ochotny mi takyto adapter vyrobit, tak rad za to zaplatim :)
 
viking81
2010-02-06 23:25:10+01
takze ak tomu dobre chapem...ak do canonetu strcim vartu 625 ktora ma 1,5 a on potrebuje 1,35 tak mi to bude preexponovavat....riesit by sa to dalo tak ze tam strcim film iso400 a nastavim na fotaku iso 100 ? nebereim do uvahy ten adapter bo ten si asi doma nevyrobim :) btw....v usa som nasiel nejake baterky wien ci ako sa volali a tie mali pisane napatie 1,35...len ci mi ich poslu :D
 
Corvus
2010-02-07 08:30:49+01
Nastavit pevne nizsie ISO nie je dostacujuce riesenie, pretoze ako som pisal, miera podexpozicie sa meni podla toho ako je osvetlene scena a alkalicka bateria meni casom svoje napetie, cize nemas sancu odhadnut o kolko to ISO znizit.

wein cell su zinko-oxidove baterie ´specialne pre fotoaparaty´ od normalnych z-o baterii sa lisia:
a)vyrabaju sa aj vo velkosti 625
b)su nepomerne drahsie
c)maju menej dierok, cize by mali teoreticky vydrzat trochu dlhsie
d)su u nas prakticky nezohnatelne, preto som ich ani nespominal.
ja by som na ne kaslal.
 
viking81
2010-02-07 09:04:02+01
co som nasiel nejaku recenzku tak napetie 1,4V si dokazali drzat aj po 11-tich mesiacoh...drahsie boli....to je pravda...2ks baterii aj s postovnym za 20 dolarov...btw potom otazka...da sa niekde na slovensku normalne zohnat bateria velkosti 625 s 1,35V ? akakolvek ? :)
 
Corvus
2010-02-07 13:07:00+01
daj link na tu recenziu prosim.

teraz som nasiel toto http://www.scart.sk/ArtikelTelo.aspx?ArtikelID=90607316 . stoji to 8E, netusim ako dlho vydrzi.

neviem ako sa do toho canonetu davaju baterie, ale ak klasicky na plocho s kontaktom vo vrchnaku,normalna 675 z-o bateria, ktoru staci trochu vystlat drotom alebo gumickou a vydrzi cca 3-4 mesiace stoji 0,95E. pocitanie necham na teba :)
 
viking81
2010-02-07 14:04:13+01
recenzia je tuto... http://www.kenrockwell.com/tech/wein-epx-625.htm ....a ta 625-ka tam ide bokom....z tej stranky scart.sk m to pride ze su to tie wein cells...aspon podla obrazku a obalu :)
 
viking81
2010-02-07 14:05:40+01
a este doplnim ze aj na ebay sa daju kupit....cca za 5 libier jedna...z usa to knam posli vraj za 5 dolarov a dve baterky by stali 14,95...cite za 20 dve baterky aj s postovnym....celkom o tom uvazujem nech prevtram ten canonet :)
 
Corvus
2010-02-07 16:02:21+01
no jo bokom to je ten najhorsi pripad na pouzitie baterie inej velkosti....

ale tym 11 mesiacom sa mi moc nechce verit, vsade na nete spominali par mesiacov... ale mozno jednu kupim a vyskusam.
 
marcel.mikolasik
2015-03-06 22:32:30+01
ako to dopadlo s bateriou do Olympusu RC? jeden som si pozical a chcem vyriesit bateriu kym s tym budem fotit
vdaka!
 
Klaťo
2017-11-22 14:51:32+01
Jeden pohľad a OTÁZKA na túto diskusiu ohľadom batérie na Minoltu Hi-Matic F. Originál batérie ma 1.35 V. Ale zaujímavé je, že vo všetkých manuáloch na tento fotoaparát je napísaná bayéria 1.4 V a to ako v českých aj anglických. Pritom batérie 1.4V sa dajú kúpiť. Myslite, že pri takejto baterií bude nejaký veľký rozdiel v nastavení fotoaparátu?
Je to len otázka na to čo je napísane a co používali
 
vend123
2018-06-28 16:33:39+02
Do Minolty patří baterie PX640. Ty se skoro nedají sehnat. Prodávají se ale baterie PX640A, což je normální alkalická baterie o napětí 1,55 V a ty v Hi-Maticu F fungují normálně a není třeba žádná korekce. Jenže tyto baterie jsou drahé (200 až 300 Kč) a tak lze místo nich použít mnohem levnější LR9 (20 až 50 Kč) a rozdíl v tloušťce vystlat třeba alobalem. Největší hulváti vrazí obě baterie do jedné přihrádky (jdou ztuha ale jdou) a druhou přihrádku spojí třeba kancelářskou spojkou nebo si nechají vytočit dumy battrery (váleček z kovu ve velikosti baterie PX640).

Ano, rozdílné napětí může dělat brajgl, ale tady nedělá. Např. u Yashiky 35 electro stačí zas nastavit nižší citlivost filmu. Prostě méně hysterie a více Googlu.

No pokud někdo chcete mít napětí stejné, narvěte obě LR9 do jedné přihrádky a druhou propojte diodou v propustném směru (třeba 1N4148). 2 x 1,55 = 3,1 - 0,6 = 2,5 V to odpovídá 1,25 V na článek (není to 1,35 V, ale pokud je na to fotoaparát citlivý, tak je to lepší). Další možností je použít dvě Shottkyho diody, které mají úbytek asi 0,2 V. Pak jste na 1,35 V na článek. (třeba BAT 48)

Tak či tak baterky vydrží déle než rok. Rtuťové vydrží ještě déle, ale při té ceně ...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()