Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Rozmery pre tlač fotografie

mango
2010-03-28 11:17:40+02
Zdravím , foteniu sa venujem len veľmi krátko,ale veľmi ma baví.Mám kompaktný digitál Casio EX-Z19 a v lete sa chystám kupovať zrkadlovku.To ale nieje moc podstatné.Môj problém spočíva v tom,že som sa rozhodol moje najlepšie fotografie tlačiť a rámovať a vešať na stenu.V PS-ku som si pridal do pravého dolného rohu jednoduchý text s mojím menom a dal som si to vytlačiť v reklamnej firme.Čo ma však zaskočilo bolo,že ten text sa nezobrazil.Asi tú fotku nejakým spôsobom orezalo,čo je možné. Preto otázka znie: v Akom rozmere má byť fotografia pre tlač na A4? a čo sa týka DPI pre tlač,tak najlepšie je 300? alebo stačí 72,akou fotí môj kompakt? Pripájam vytlačenú fotografiu, 2304px x 1728px , 72 dpi , Link: http://www.mango.jeans-pub.sk/CIMG2373_edited.jpg ďakujem za pomoc.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-28 11:51:16+02
Tlac fotky pre pozeranie z beznej vdialenosti 300 DPI
Tlac zvacseniny pozeranej z 2-3 metrov staci 150 DPI
Bilboard staci cca 35 DPI

Ked zadavas fotku do vyroby, zisti si skutocny rozmer v mm, pretoze aj ked ti niekto napise, ze to je A4, nemusi to byt 210x297 mm. Spytaj sa, ci sa pri tlaci vyuziva cela plocha fotky, alebo sa cast pouzije na orez (z bezpecnostnych dovodov, aby nevznikli biele linky).

Takze zakladom uspesnej tlace je, zistit od poskytovatela co najpresnejsie informacie o rozmeroch, hustote bodov, farebnom profile, suborovom formate, pripadne skonzultovat aj odporucene upravy.

Vo fotoskole mame clanok DPU, PPI... najprv si ho prestuduj. Zistis, ze votak do ziadneho DPI nefoti. DPI ma zmysel az pri tlaci a prezentacii. Rozlisenie fotky je dane poctom bodov a az ked ju ides tlacit a vies ake mas dat dpi, si dokazes vyratat, aku max, velku fotku vytlacis, bez toho aby si ju upravil (interpoloval/extrapoloval) na iny rozmer.
 
MajoC
2010-03-28 11:52:49+02
Fotoškola:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/tlac-fotografii/rozlisenie-pre-tlac/
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/tlac-fotografii/tlacime-v-minilabe/
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/tlac-fotografii/domaca-tlac/
 
mango
2010-03-28 15:29:37+02
Takže,ak som správne pochopil. DPI , čiže rozlíšenie , je potrebné až pri tlači , čím väčšia tlač,tým menšie DPI je potrebné.

Ďakujem za pomoc obidvom :)
 
mango
2010-03-28 16:46:21+02
Ale aj tak ešte jedna vec.Pokiaľ chcem tlačiť obrázky do rámu na stenu, normálne A4 na šírku napríklad.Tak tam potrebujem väčšie DPI,keďže sa na to bude pozerať z blízka.Ako teda zmením DPI? Fotka po odfotení z môjho kompaktu má 72 DPI , ako to hodím napríklad na 200? Keď som to skúšal v PS, ako bolo na obrázku v foto-škole, tak sa mi fotografia strašne zväčší.
 
zombi
2010-03-28 17:09:32+02
zrejme si nechal zaskrtnute resample...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-03-28 17:23:12+02
príspevok od: mango
Ale aj tak ešte jedna vec.Pokiaľ chcem tlačiť obrázky do rámu na stenu, normálne A4 na šírku napríklad.Tak tam potrebujem väčšie DPI,keďže sa na to bude pozerať z blízka.Ako teda zmením DPI? Fotka po odfotení z môjho kompaktu má 72 DPI , ako to hodím napríklad na 200? Keď som to skúšal v PS, ako bolo na obrázku v foto-škole, tak sa mi fotografia strašne zväčší.
Nemusis menit DPI, vlastne nikdy, sluzi len na prepocet kolko obrazovych bodov potrebujes na danu velkost fotky pri danej hustote. Je to len matematicka pomocka. Ak posles do tlaciarne forku 4000x3000 bodov, ci bude prevzorkovana na 72 DPI alebo 300DPI, pri rovnakej velkosti tlace vyjde rovnako. Ani ziadnu tlaciaren, ci minilab tento udaj nezaujima, zaujima ich len, ci mas dostatocne rozlisenie.

Tzv. prevzorkovanie na ine DPI robis len vtedy, ak sam pripravujes podklady pre tlac aj z hladiska zmeny rozliseni a velkosti fotky, teda vtedy, ak to nenechavas na obsluhe zariadenia. Neskuseny amater jednoducho doda tlaciarni alebo minilabu maximalne kvalitnu fotografiu a nech s tym robia co uznaju za vhodne, maju na to znalosti.

To ze sa ti fotka zvacsila (pocet bodov) sa stalo preto, ze si fotku extrapoloval (nechaval si doratat body) a nie prevzorkoval. Pri prevzorkovani sa nemeni rozlisenie, ale len sa k fotke dopise ina hodnota DPI. Ak pouzivas PS, skus si kupit nejaku knihu a nauc sa ho ovladat, na to tie buchle vydavaju.
 
mango
2010-03-28 17:23:19+02
príspevok od: zombi
zrejme si nechal zaskrtnute resample...
Aha :) No už to ako tak ide :) No,takže keď budem znova tlačiť a budem si chcieť dať dole v pravo podpis,tak ho mám dať vyššie, že? :) aby mi ho neorezalo.. Pretože inak s tým asi nič robiť nemôžem.
 
inkubbus
2010-03-28 17:28:38+02
príspevok od: mango
Aha :) No už to ako tak ide :) No,takže keď budem znova tlačiť a budem si chcieť dať dole v pravo podpis,tak ho mám dať vyššie, že? :) aby mi ho neorezalo.. Pretože inak s tým asi nič robiť nemôžem.
a naco ti je na fotke co mas na stene podpis? sa bojis ze ti ju tam niekto ukradne? fotku nechaj fotkou tak ako je. ak budes chciet dakomu nejaku darovat, tak napis podpis nejakou fixkou rukou...
 
mango
2010-03-28 17:35:55+02
príspevok od: inkubbus
a naco ti je na fotke co mas na stene podpis? sa bojis ze ti ju tam niekto ukradne? fotku nechaj fotkou tak ako je. ak budes chciet dakomu nejaku darovat, tak napis podpis nejakou fixkou rukou...
:) Nie,nebojím.Presne tak myslím, keď budem chcieť darovať.Nedá sa to počítačovo? Musí :) Ja len chcem zistiť tú systematiku, ak by som to chcel robiť digitálne,nie ručne :)
 
inkubbus
2010-03-28 17:45:28+02
príspevok od: mango
:) Nie,nebojím.Presne tak myslím, keď budem chcieť darovať.Nedá sa to počítačovo? Musí :) Ja len chcem zistiť tú systematiku, ak by som to chcel robiť digitálne,nie ručne :)
ak by som od niekoho dostal (alebo kupil) fotku s jeho vlastnorucnym podpisom, mala by pre mna omnoho vyssiu hodnotu ako keby tam ten podpis bol prcnuty v PSku.
 
mango
2010-03-28 17:46:53+02
príspevok od: inkubbus
ak by som od niekoho dostal (alebo kupil) fotku s jeho vlastnorucnym podpisom, mala by pre mna omnoho vyssiu hodnotu ako keby tam ten podpis bol prcnuty v PSku.
Lenže ja keby som sa tam podpísal, tak tá fotka by bola ´zhovadená´ . A k tomu ešte nemám podpis,ktorý budem používať vždy,takže preto sa pýtam na PSko :)
 
zombi
2010-03-28 18:03:05+02
Pokial to chces mat na A4 tak si najprv nastav fotografiu aj s tym ramcekom a podpisom do pomeru stran aky ma list A4. Poslal si im to v 4:3, takze asi uprednostnili vysku o orezali zo sirky.
 
mango
2010-03-28 18:05:46+02
príspevok od: zombi
Pokial to chces mat na A4 tak si najprv nastav fotografiu aj s tym ramcekom a podpisom do pomeru stran aky ma list A4. Poslal si im to v 4:3, takze asi uprednostnili vysku o orezali zo sirky.
Aha..No ale keby si to trochu aj rozpísal? :) Neviem ako myslíš dať to do pomeru aj s rámčekom (akým?) :) Dík
 
mango
2010-03-28 18:23:42+02
Viem,že to treba dať do pomeru 3:2 , ale neviem akým spôsobom tak učiním :)
 
zombi
2010-03-28 18:37:27+02
vygooglil som ti tutorial:) - http://www.digiretus.com/tippek/cikkiro.php?SORSZAM=12
 
mango
2010-03-28 18:40:31+02
príspevok od: zombi
vygooglil som ti tutorial:) - http://www.digiretus.com/tippek/cikkiro.php?SORSZAM=12
Ďakujem :) Idem sa na to pozrieť,ak mi niečo bude nejasné,písnem sem :) Ešte raz dík.
 
lacoslav
2010-03-28 21:24:10+02
Orezom, má ho každý program. Načo ti je PS, keď v ňom nič nevieš robiť, skúšaj v zadarmo programoch. A kúp si knihu.:-)
 
mango
2010-03-28 21:25:46+02
príspevok od: lacoslav
Orezom, má ho každý program. Načo ti je PS, keď v ňom nič nevieš robiť, skúšaj v zadarmo programoch. A kúp si knihu.:-)
Tak v PSku toho viem dosť,ale práve toto som sa doteraz nenaučil :) Už to viem.
 
pxls.jpg
2010-03-28 22:48:14+02
príspevok od: mango
Tak v PSku toho viem dosť,ale práve toto som sa doteraz nenaučil :) Už to viem.
hovoris ze vies vo photoshope slusne robit a pri tom nevies orezavat a nevies co je dpi. slusne sebavedomie. keby som mal take ja tak by som mohol tvrdit ze som pilot dokonca aj kardiochirurg. poletis so mnou? v strede letu ti vymenim srdcovu chlopnu ;)

verim ze knihy a tutorialy to spravia :)
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()