Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Nikon AF-S Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G ED VR , skusenosti s ostrenim

saifon
2010-05-25 08:51:16+02
cavte, kupil som si Nikon AF-S Micro-Nikkor 105 mm f/2,8G ED VR a chcel by som sa vas opytat na vase skusenosti s otrenim tohot objektivu. Vsade sa pise ake rychle ostrenie ma tento objektiv. je to sice pravda, ale mne sa niekedy stava ze objektiv nevie zaostrit na dany objekt a trva dost dlhu chvilu kym sa nakoniec zaostri. Mate aj vy podobne skusenosti alebo je to len mojim objektivom ?
 
Marcel Rebro
2010-05-25 09:06:21+02
A akych situaciach pises? Makro, alebo (napriklad) nejake portrety? Pri foteni makra sa moze stat ze sa ´nechyti´ a prefokusuje od nekonecna az po min zaostrovaciu vzdialenost. Stava sa to hlavne ak nemas nastavene bodove ostrenie
 
kecal
2010-05-25 09:06:54+02
Ahoj
ten problém je s ostrením pri macro, alebo naopak pri ostrení ´normálnej´ scény? Aký máš telo? Ako máš nastavené AF v tele?
Ja vlastním už druhý ten objektív a som k ostreniu nemám výhrady. Iste, nič nie je dokonalé a aj tento objektív sa dá oklamať pri ostrení a AF motor tak poriadne popreháňaš, ale moje skúsenosti s viac objektívmi sú len a len pozitívne
 
saifon
2010-05-25 09:21:39+02
mam nikon D90 a stava sa mi to pri foteni portretu. Ako mam nastevene AF v tele ? no neviem co presne tym myslis???.....je prevda ze som s nim vonku moc este nefotil, zatial iba v byte . Ale ked som chcel urobit nejaku fotku priatelky tak mo to robilo presne to ze to zaostrilo az do nekonecna a potom zase uplne na min. Niekedy sa to zopakoval aj dvakrtat, trikrat. Musim ho asi este viacej otestovat pri roznych situaciach aby som presnejsie vedel definovat kedy to robi.
 
Marcel Rebro
2010-05-25 09:28:14+02
príspevok od: saifon
mam nikon D90 a stava sa mi to pri foteni portretu. Ako mam nastevene AF v tele ? no neviem co presne tym myslis???.....je prevda ze som s nim vonku moc este nefotil, zatial iba v byte . Ale ked som chcel urobit nejaku fotku priatelky tak mo to robilo presne to ze to zaostrilo az do nekonecna a potom zase uplne na min. Niekedy sa to zopakoval aj dvakrtat, trikrat. Musim ho asi este viacej otestovat pri roznych situaciach aby som presnejsie vedel definovat kedy to robi.
Mas AF-S (jednotlive snimky) alebo AF-C (seriove snimanie)? Pri AF-C ´cvici´ AF stale.

Mas bodove alebo plosne AF?

V byte (za zhorsenych svetelnych podmienok) moze mat AF problemy
 
saifon
2010-05-25 09:31:14+02
Aha no mal som AF nastavene na vsetky moznosti ale vacsinou mam AF-S a plosne AF
Je pravda ze vonku som nemal tieto problemy ale bol som fotit zatial iba dvakrat.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-05-25 09:37:14+02
Makroobjektivy maju dlhy chod ostrenia pre precizne, hlavne manualne zaostrovanie. Bezne objektivy s touto ohniskovou dlzkou zaostruju od cca 1 m. Makrace zaostruju aj podstatne blizsie, ak sa teda pri AF objektiv nechyta, je jeho preostrovanie podstatne dlhsie. V takomto pripade je dobre mu trochu pomoct pribliznym rucnym doostrnim, potom sa rychlejsie chyti.
 
IceDive1
2010-05-25 09:40:18+02
AF s tymto objektivom je aj v mojom pripade zabrzdenejsie ako pri ostatnych sklach co mam a stava sa mu ze sa nevie dobre chytit. Preto som si zvykol mu pomoct rucne. :)
 
saifon
2010-05-25 09:44:07+02
dakujem za odpovede tak dufam ze je s nim vsetko ok a musim si s nim zvyknut fotit :-)
 
kecal
2010-05-25 09:53:31+02
príspevok od: saifon
mam nikon D90 a stava sa mi to pri foteni portretu. Ako mam nastevene AF v tele ? no neviem co presne tym myslis???.....je prevda ze som s nim vonku moc este nefotil, zatial iba v byte . Ale ked som chcel urobit nejaku fotku priatelky tak mo to robilo presne to ze to zaostrilo az do nekonecna a potom zase uplne na min. Niekedy sa to zopakoval aj dvakrtat, trikrat. Musim ho asi este viacej otestovat pri roznych situaciach aby som presnejsie vedel definovat kedy to robi.
ak nefotíš macro tak si na boku objektívu prepni ten prepínač z FULL na nekonečno ( ležatá osmička )-0.5m

Ale ak budeš chceť fotiť macro a nepôjde to poriadne, prepni ho späť .

Nebude Ti preostrovať zbytočných 70 percent dráhy určenej pre zaostrovanie v režime od 0.17 metra po 0.5 metra .-)
 
fotobasm
2013-06-28 07:40:31+02
Zdravim,
mam micro 105 af-s vr a prave s VR mam problem (fotak d700). Pokial je VR off vsetko ide ako predtym, ale ked zapnem VR tak este cca 2-3 sekundy po stlaceni a pusteni gombika spuste (bez ohladadu ci len kvoli zaostreniu alebo cvakam) pocujem hucanie/cvakanie v objektive. vyzera ze na obrazovu kvalitu to nema ziaden vplyv. mate s tym niekto skusenost?
 
kasko
2013-06-28 13:08:52+02
Mam s tym skusenost - robi mi to kazdy objektiv so stabilizaciou (aj ten micro 105ka) Takze je vsetko OK
 
dmedia
2013-06-29 00:01:30+02
Je to normal a zvlast u 105-ky je ta stabilizacia dost pocut-plavajuca optika...napr. u 24-120/4 je ovela tichsia v stabulizacii...
 
vlasto13
2013-06-30 22:25:21+02
využijem tému ohľadom 105-ky a chcel by som sa spýtať:
prečo sa svetelnosť objektívu mení so skracujúcou zaostrovacou vzdialenosťou? je to nejak umelo pricloňované skrz malej hĺbky ostrosti, alebo to je konštrukčná záležitosť?
dakujem
 
kasko
2013-07-01 09:25:52+02
príspevok od: vlasto13
využijem tému ohľadom 105-ky a chcel by som sa spýtať:
prečo sa svetelnosť objektívu mení so skracujúcou zaostrovacou vzdialenosťou? je to nejak umelo pricloňované skrz malej hĺbky ostrosti, alebo to je konštrukčná záležitosť?
dakujem
 
vlasto13
2013-07-01 15:03:34+02
príspevok od: kasko
Pre mňa nedostatočné vysvetlenie chcem vedieť prečo to tak je, a nie len že to je vlastnosť makroobjektivov.
 
dePappa
2013-07-01 16:26:57+02
príspevok od: vlasto13
Pre mňa nedostatočné vysvetlenie chcem vedieť prečo to tak je, a nie len že to je vlastnosť makroobjektivov.
Let me step away for a moment and address a question that I keep getting. One person expressed it like this: "when are you going to take Nikon to task for this being a variable aperture lens?"

I have news for you: all of the fixed focal length Micro-Nikkors aren't actually fixed focal length. In order to keep from being enormously long when focused at 1:1 magnification, Nikon (as well as many other macro makers) plays with the optical formula in order to keep from having an ever telescoping lens barrel. In macro work, you wouldn't want that, anyway, as a lens barrel that telescoped significantly to get to 1:1 would reduce working distance and potentially start hitting things in your scene at close working distances. Thus, at 1:1, this lens becomes about f/4.8 and does not extend even a millimeter. The aperture loss is actually a bit less dramatic at lower magnifications and the non-extension is very much welcome for macro use.

zrdoj: http://www.bythom.com/105AFSlens.htm
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-07-01 16:35:22+02
K poklesu svetelnosti dochadza vzdy pri zaostreni na kratke vzdialenosti. Svetelnost objektivu je udavana pri zaostreni na nekonecno. Na beznych obejktivoch je pokles svetelnosti maly, kedze nie su stavane na kratke vzdialenosti. U makroobjektivov je pokles svetelnosti vyraznejsi.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()