Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Stary blesk Metz 30bct4, ako na to?

zelovoc
2010-07-13 21:00:04+02
Nedavno sa mi dostal do ruk tento stary blesk na moj stary fotak. Chcel by som sa opytat ako sa pouziva, nastavuje, kedze na internete som nenasiel ziadny navod, brozurku. Ak s nim ma niekto skusenosti, budem velmi povdacny.
 
KaluzMan
2010-07-13 22:11:13+02
Skus kuknut toto
http://www.cameramanuals.org/flashes_meters/metz_mecablitz_30_bct_4.pdf
neviem ci pomoze, ale insie som nenasiel
 
pufko
2010-07-13 22:31:42+02
O starých blekoch je tém po weboch kopec, neodporúčajú sa pretože majú ovela vyššie pracovné napätie na stredovom kontakte, ktoré v mnoho prípadoch poškodilo foťák... Ked chceš blesk kúp si niečo čo má full P-TTL, ten starý si nechaj v poličke ako zberatelský kus, alebo ho hod do koša. Je kopec ludí čo si myslí že nakúpi staré lacné objektívy a čaká za málo penazí vela muziky, sú to vyhodené peniaze, pretože to je vhodné len ak má človek kopec času , na bežné fotenie, pohyb, alebo v zhoršených podmienkách je to doslova nepoužitelné...
To isté platí pre teba, šetri si na plne kompatibilné príslušenstvo
 
zelovoc
2010-07-13 22:39:25+02
mas pravdu, ale ten blesk mam na hrajkanie sa s tymto:

Kaluzman: vdaka za ten link, akurat pri stiahnuti mi avast salie od virusov. hmm.
 
KaluzMan
2010-07-13 22:43:45+02
Avast? avast mam aj ja a nic... sakra idem hned aktualizovat :oE
 
duroslav
2010-07-13 23:22:58+02
Asi máš niečo rozbité. Však to je priamy link na PDF, takže okrem toho sa ti nič iné nesťahuje. Schválne som to pozrel aj cez sieťový analyzátor, a okrem toho PDF dokumentu sa odtiaľ nevráti nič iné.
 
dmedia
2010-07-13 23:35:14+02
Blesk co sa ti dostal do ruk je spickova masinka, super setri baterie, vyborne vysledky. Ked ho pouzijes na K1000 je to vyborna kombinacia. Na digi sa moze tiez, ale je potrebne vediet kolko napatia mozes dat na stredovy kontakt. U Nikonu napr. problem nie je. Tento blesk som dost dlho uzival na D70-tke. Co sa tyka pouzivania, tak velmi jednoducho ho pouzijes, mas na nom 3 automaticke rezimy, teda nastavis si na nom vzadu listu na citlivost podla filmu co si pouzil, napr. 200 potom si odcitas pri cervenej, modrej a zltej ryske ake clonu mas nastavit na fotaku podla zvolenej automatiky a nastavis. to znamena pri 200-ke ti tam ukaze 4,5, 8 a 11, das si teda prepinac na blesku napr. na odpovedajucu rysku a nastavis na fotaku 4,5 clonu napevno, zaroven na fotaku by si mal mat nastaveny cas mensi resp. rovny synchro casu pre blesk-pre rozne fotaky rozny, u K1000 myslim je 1/125. Potom uz len cvakas, a on si podla okoliteho osvetlenia vypocita silu zablesku. Prakticky som pouzival o jednu clonu vyssiu hodnotu ako mi ukazoval blesk, teda na 4,5 som daval na fotaku 5,6, lepsie vysledky. A este na margo toho, ze nemas pouzivat starsie objektivy na digi telach, to nepocuvaj, to su nezmysly...asi by som si nikdy nedpustil keby som nepouzival starsie pevne skla na Nikone, ktore prinasaju perfektne vysledky, napr. 85/1,8D, 35/2D atd.
 
zelovoc
2010-07-14 06:27:21+02
príspevok od: dmedia
Blesk co sa ti dostal do ruk je spickova masinka, super setri baterie, vyborne vysledky. Ked ho pouzijes na K1000 je to vyborna kombinacia. Na digi sa moze tiez, ale je potrebne vediet kolko napatia mozes dat na stredovy kontakt. U Nikonu napr. problem nie je. Tento blesk som dost dlho uzival na D70-tke. Co sa tyka pouzivania, tak velmi jednoducho ho pouzijes, mas na nom 3 automaticke rezimy, teda nastavis si na nom vzadu listu na citlivost podla filmu co si pouzil, napr. 200 potom si odcitas pri cervenej, modrej a zltej ryske ake clonu mas nastavit na fotaku podla zvolenej automatiky a nastavis. to znamena pri 200-ke ti tam ukaze 4,5, 8 a 11, das si teda prepinac na blesku napr. na odpovedajucu rysku a nastavis na fotaku 4,5 clonu napevno, zaroven na fotaku by si mal mat nastaveny cas mensi resp. rovny synchro casu pre blesk-pre rozne fotaky rozny, u K1000 myslim je 1/125. Potom uz len cvakas, a on si podla okoliteho osvetlenia vypocita silu zablesku. Prakticky som pouzival o jednu clonu vyssiu hodnotu ako mi ukazoval blesk, teda na 4,5 som daval na fotaku 5,6, lepsie vysledky. A este na margo toho, ze nemas pouzivat starsie objektivy na digi telach, to nepocuvaj, to su nezmysly...asi by som si nikdy nedpustil keby som nepouzival starsie pevne skla na Nikone, ktore prinasaju perfektne vysledky, napr. 85/1,8D, 35/2D atd.
velmi pekne dakujem. tak stare manualne objektivy na novych telach niesu prave najlepsie kvoli miniaturnemu hladaciku, ale na k1000 zaostrim pomaly tak rychlo ako autofocus na digi.

co sa tyka blesku, zlta, modra, cervena zrejme urcuju silu zablesku a ako tak pozeram, mali by sa pouzit podla vzdialenosti od foteneho objektu?
 
dmedia
2010-07-14 08:01:16+02
Gro vsetkych pripadov som pokryl na strednej-asi modrej, na reporetaz postacujuca 5,6 clona, pri citlivosti 200 to pokryvalo do tych 7-8 metrov, takze nebolo co riesit. Vyhoda pri tejto automatike je, ze neriesis prepocty podla vzdialenosti, blesk dava zablesk od najakej 1/500 az 1/10000s zablesk a takto riesi silu zablesku. Inac ta posuvna lista co sa nastavuje podla citlivoszti, ma tam aj info o vzdialenosti do ktorej to bude pokryvat pri danej clone.
 
decover
2010-07-15 00:41:54+02
Niektore stare objektivy sa naozaj oplatia.. Su lacnejsou alternativou sucasnym drahym sklam a pritom ich opticka kvalita je porovnatelna.. Samozrejme zalezi od oblasti pouzitia..Reportaznu fotografiu so starym objektivom kvoli absencii autofokusu nespravis, ale dobry portret alebo krajinku ano..
 
midlo
2013-03-29 17:45:10+01
chlapci, ako zistim, ci moj fotak tento blesk znesie?
 
dmedia
2013-03-29 18:13:50+01
príspevok od: midlo
chlapci, ako zistim, ci moj fotak tento blesk znesie?
Podla znacky a modelu, ked mas Nikon tak ano, ten s napatim na patke blesku 230-250V nema problem. Ked Canon tak radsej nie, tam je problem s hranicnym napatim, ktore mozes priviest na kontakty.

Ked zapnes blesk merakom napatia odmeras napatie medzi stredovym kontaktom a kontaktom v sanke blesku. Potom si zistis kolko ma hranicne napatie tvoj fotak na patke a podla toho sa rozhodnes, ked mensie, nepripajaj. Ked vacsie tak v pohode pripoj.
 
midlo
2013-03-29 18:25:00+01
mam nikon d7100
 
Paulie
2013-03-29 18:42:33+01
príspevok od: midlo
mam nikon d7100
Čo na to vraví návod na použitie?
 
midlo
2013-03-29 18:48:35+01
príspevok od: Paulie
Čo na to vraví návod na použitie?
je hruby ako biblia prebehol som vsetky strany, kde sa spomina blesk, nic som nensiel. ;(
 
Paulie
2013-03-29 19:02:31+01
príspevok od: midlo
je hruby ako biblia prebehol som vsetky strany, kde sa spomina blesk, nic som nensiel. ;(
Je to tam, len hladaj.
 
keko
2013-03-29 19:46:29+01
príspevok od: zelovoc
velmi pekne dakujem. tak stare manualne objektivy na novych telach niesu prave najlepsie kvoli miniaturnemu hladaciku, ale na k1000 zaostrim pomaly tak rychlo ako autofocus na digi.

co sa tyka blesku, zlta, modra, cervena zrejme urcuju silu zablesku a ako tak pozeram, mali by sa pouzit podla vzdialenosti od foteneho objektu?
Zlta, modra, cervena, tak to su tri rozsahy. Teda napr 1 az 3 metre, 1 az 9 metrov a 1 az 30metrov. Je tam taka pomocka, ktora hovori, ze ak mas (napr) na cerevenej automatike, potom pri iso 100 treba nastavit clonu 2, pri iso 200 clonu 2,8 atd. Ten automat si intezitu zablesku reguluje podla odrazeneho svetla (zial nie cez TTL) preto radi, ktoru clonu na pevno treba pri ktorej citlivosti nastavit.
Inak sa da aj pocitat podla smernych cisiel, tento blesk ma smerne cislo (az) 30 a ak chces svietit rozmedzi 1 az 30 metrov, potom bude treba pri clone 5,6 nastavit citlivost 3200. Vychadza sa z jednoduchej rovnice, ze F(clona) = GN (smerne cislo) / l (vzdialenost v metroch), to vsetko pri citlivosti ISO100. Autopmat vsak samozrejme obmedzi mnozstvo svetla podla odrazeneho merania.
 
palys
2013-03-29 20:00:03+01
DMEDIA TI TO POPISAL-MáM HO ROKY BESTOVKA.NA ROZNYCH TELáCH-OK.TREBA SI HO VYSKUšAť PODLA SEBA A IDEš.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-03-29 20:21:13+01
príspevok od: midlo
chlapci, ako zistim, ci moj fotak tento blesk znesie?
1. najdes majitela rovnakeho blesku, ktory ma dlhodobe skusenosti
2. zmerias napatie na konektoroch vygenerovane pri testovacom zablesku. Ak je vysoke, blesk moze odpalit elektriku.

Moj osobny nazor: Ked mas nie lacny fotak, velmi moderny s podporou CLS, prco si nekupis normaly systemovy blesk Nikon, ktory bude 100% kompatibilny s podporou iTTL, dialkoveho odpalovania a High Speed synchronizacie? SB-700.
 
midlo
2013-03-29 20:45:35+01
príspevok od: Karol Srnec
1. najdes majitela rovnakeho blesku, ktory ma dlhodobe skusenosti
2. zmerias napatie na konektoroch vygenerovane pri testovacom zablesku. Ak je vysoke, blesk moze odpalit elektriku.

Moj osobny nazor: Ked mas nie lacny fotak, velmi moderny s podporou CLS, prco si nekupis normaly systemovy blesk Nikon, ktory bude 100% kompatibilny s podporou iTTL, dialkoveho odpalovania a High Speed synchronizacie? SB-700.
ten metz vsade chvalia a ked ho mam po ruke, preco ho nevyuzit? Systemovy nikon si pravdepodobne neskor kupim a tento by som neskor chcel byuzivat na strobist, ak mi neodpali dialkove :/
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()