Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby fotky, kontrast, celkove podanie a atmosferu??

psylo
psylo 2010-08-06 12:46:45+02
Caute pani, mam otazku Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby, kontrast, celkove podanie a atmosferu?? Mam Canon 50D a Tamron 17-50 a zda sa mi ze fotky su dost nevyrazne, chladne farby, chybajuca atmosfera, hlbka, kontrast. Objektiv to je super, ostre fotky perfektne na urcite ucely ale asi nie na umelecke fotenie. Fotim klasicky do RAW sRGB, pouzivam Digital photo professional na render Raw, rozne nastavenia canon programov, a stale mam pocit ze fotkam chybaju zive farby, atmosfera, kontrast. Ak pouzijem aj saturaciu atd. stale nedosiahnem pozadovany efekt, je to stale take chchladne a gycovo prefarbene. Postproduckia v Photoshope to dakedy spravy ale stale tam je citit ten chladny original. Moze toto ovplyvnovat samotny objktiv??? Povodne som si myslel ze, objektiv ovplyvnuje len ostrost fotiek, bokeh, skreslenie, aberaciu atd. (plus samozrejme klasicke atributy sposobene zmenou ohn. vzdialenosti, clony atd.). Myslel som ze priesvitne sosovky objektivu nemozu ovplyvnovat farby, kontrast, atmosferu..... alebo mozu??? (ked som studoval viac o vyrobe objektivov a pouziti prisad o skiel atd. uz som si neni 100% isty :-D) Je to sposobene cipom a spracovavanim pixelov vo fotaku, alebo objektivom?? Na Canone som iny objektiv bohuzial nema, nikon D3000 a Olympus 45O s ktorymi som doteraz pracoval maju uplne ine podanie farieb, syte, prijemne, teple, atmosfericke ...fotky potom vyzeraju omnoho prijemnejsi, maju atmosferu... Takze do akej miery ovplyvnuje objektiv podanie farieb, kontrastu, a celkovej tmosfery fotky?? Dakujem za odpoved
 
misodk
2010-08-06 14:50:50+02
príspevok od: beholder
...takže nikonom odporúčaš fotiť osy/sršne a nábehové hrany na železnici....a canonom zákazové značky, závory na priecestiach a krvácajúce úrazy mlynárov/pekárov/vápenkárov:))...
:))) tak to si trafil... pekne si to vyspecifikoval. na vsetko ostatne sa potom hodi uz iba Olympus, kedze Pentax ako nam Granko ukazal nerobi farebne fotky ale iba farebne tela.
s tymi farbami to podla mna nebude az take vyrazne, ako by si chcel pocut. ked som zalozil na svoje telo miesto setaka Sigmu 18-50/2.8, jemny posun tam bol do teplejsich farieb, ale nikto iny, okrem mna by si ten rozdiel asi nevsimol.. na inom objektive som si rozdiel nevsimol. chcelo by to ukazkovu fotku a popis, za akeho svetla fotis (ostre denne slnko, zamracene malo kontrastne prostredie, atd...).
 
beholder
2010-08-06 15:37:37+02
príspevok od: misodk
:))) tak to si trafil... pekne si to vyspecifikoval. na vsetko ostatne sa potom hodi uz iba Olympus, kedze Pentax ako nam Granko ukazal nerobi farebne fotky ale iba farebne tela.
s tymi farbami to podla mna nebude az take vyrazne, ako by si chcel pocut. ked som zalozil na svoje telo miesto setaka Sigmu 18-50/2.8, jemny posun tam bol do teplejsich farieb, ale nikto iny, okrem mna by si ten rozdiel asi nevsimol.. na inom objektive som si rozdiel nevsimol. chcelo by to ukazkovu fotku a popis, za akeho svetla fotis (ostre denne slnko, zamracene malo kontrastne prostredie, atd...).
...snažím sa nefotiť za slnečného dňa (okolo poludnia) vôbec........vtedy keď je vonku zamračeno, mnoho ľudí ani nejde von...a práve vtedy je to rozptýlené svetlo napríklad pre farby (dlhšie expozície) najlepšie.......samozrejme pokiaľ ide o detail (nie makro:), fotenie vody, lesa, kvetov, architektúry...
 
misodk
2010-08-06 15:49:48+02
príspevok od: beholder
...snažím sa nefotiť za slnečného dňa (okolo poludnia) vôbec........vtedy keď je vonku zamračeno, mnoho ľudí ani nejde von...a práve vtedy je to rozptýlené svetlo napríklad pre farby (dlhšie expozície) najlepšie.......samozrejme pokiaľ ide o detail (nie makro:), fotenie vody, lesa, kvetov, architektúry...
otazku som chcel dat na autora temy, ale odpovedal si mu dobre. taktiez ludia (detail :) sa pod mrakmi dobre fotia.
 
haplo602
2010-08-06 16:54:52+02
volakde som cital ze Sigma objektivy su do zlta/oranzova a Tokina zase do modra/fialova ... ovplyvnuju to antireflexne vrstvy ... ale neviem nakolko to je este pravda, je to uz starsia informacia. takisto ziadne info o Tamrone som pri tomto nevidel ...
 
psykora2
2010-08-06 17:43:14+02
odporucam ti tiez najprv vytvorit DNG profil fotaku na tvoj objektiv a s tvojim fotakom pomocou colorcheckeru, farby sa ti rapidne nasytia a zlepsi sa aj kontrast, tento profil si potom nastav ako vychodzi pri importe...
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2010-08-06 18:31:59+02
ale netrep, ty kacir:D
 
majster333
2010-08-07 00:17:45+02
zdalo sa mi, že na: www.optyczne.pl to niekedy aj merali že koľko ktorý objektýv prepúšťa ktorej farby. (alebo to bolo u filtrov...) v každom prípade objektív môže mať plyv podľa mňa. Ak si zdatný photoschopista tak bude fotka aj tak taká ako chceš
 
transporti686
2011-10-08 11:27:58+02
príspevok od: majster333
zdalo sa mi, že na: www.optyczne.pl to niekedy aj merali že koľko ktorý objektýv prepúšťa ktorej farby. (alebo to bolo u filtrov...) v každom prípade objektív môže mať plyv podľa mňa. Ak si zdatný photoschopista tak bude fotka aj tak taká ako chceš
kontrast objektívu ovplyvňuje x-vecí, ale rozdiel medzi značkami je a môže byť značný, platí aj tvrdenie, že antireflexné vrstvy čočiek ovplyvňujú podanie farieb, taktiež kvalita tých vrstiev, pretože má vplyv na odlesky v objektíve, svetlo je taktiež dôležité a nie každým objektívom sa dá urobiť dobrá fotka, keď sa mu na prednú čočku odráža dosť svetla, používať clony, prípadne blokovať svetlo na prednú čočku, vyhýbať sa foteniu priamo proti svetlu atď, tiež s tým bojujem u nikoru 24mm a svetlo je základ, ako napísal Karol.
 
JOK3R
2011-10-08 11:58:16+02
Nemá niekto link na stránku, kde sa dajú porovnať objektívy?
Bola nejaká stránka, kde sa zvolili objektívy, fotografia a pri rôznych clonách, citlivosti,..., sa dala rovnaká fotografia pozerať 1:1, ale neviem to nájsť.
 
jan.zitniak
2011-10-08 12:19:20+02
príspevok od: psylo
Caute pani, mam otazku Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby, kontrast, celkove podanie a atmosferu?? Mam Canon 50D a Tamron 17-50 a zda sa mi ze fotky su dost nevyrazne, chladne farby, chybajuca atmosfera, hlbka, kontrast. Objektiv to je super, ostre fotky perfektne na urcite ucely ale asi nie na umelecke fotenie. Fotim klasicky do RAW sRGB, pouzivam Digital photo professional na render Raw, rozne nastavenia canon programov, a stale mam pocit ze fotkam chybaju zive farby, atmosfera, kontrast. Ak pouzijem aj saturaciu atd. stale nedosiahnem pozadovany efekt, je to stale take chchladne a gycovo prefarbene. Postproduckia v Photoshope to dakedy spravy ale stale tam je citit ten chladny original. Moze toto ovplyvnovat samotny objktiv??? Povodne som si myslel ze, objektiv ovplyvnuje len ostrost fotiek, bokeh, skreslenie, aberaciu atd. (plus samozrejme klasicke atributy sposobene zmenou ohn. vzdialenosti, clony atd.). Myslel som ze priesvitne sosovky objektivu nemozu ovplyvnovat farby, kontrast, atmosferu..... alebo mozu??? (ked som studoval viac o vyrobe objektivov a pouziti prisad o skiel atd. uz som si neni 100% isty :-D) Je to sposobene cipom a spracovavanim pixelov vo fotaku, alebo objektivom?? Na Canone som iny objektiv bohuzial nema, nikon D3000 a Olympus 45O s ktorymi som doteraz pracoval maju uplne ine podanie farieb, syte, prijemne, teple, atmosfericke ...fotky potom vyzeraju omnoho prijemnejsi, maju atmosferu... Takze do akej miery ovplyvnuje objektiv podanie farieb, kontrastu, a celkovej tmosfery fotky?? Dakujem za odpoved
No a ked som rozmyslal nad prvou zrkadlovkou, tak to co Ty som riesil aj ja, a preto som sa rozhodol pre Nikon a nelutujem
 
Cyril
2011-10-08 12:38:57+02
príspevok od: misodk
otazku som chcel dat na autora temy, ale odpovedal si mu dobre. taktiez ludia (detail :) sa pod mrakmi dobre fotia.
Ano dobre sa fotia, len si treba uvedomit, ze to bude tahat domodra. Takze zasa pp.
 
Fatty
2011-10-08 12:56:38+02
jasné že ovplyvňuje všetko možné
ale pointa je v tom naučiť sa to kreatívne využívať a nie byť z toho nešťastný

chyba je podla mňa v tom že väčšina ľudí hľadá a chce zostavu na univerzálne použitie ktorá dokonale bezchybne vyfotí hocijaký motív ale........to je blbosť
 
pampúch
2011-10-08 13:08:36+02
na atmosferu treba vyskusat objektivy LEICA
 
Fatty
2011-10-08 14:29:58+02
príspevok od: pampúch
na atmosferu treba vyskusat objektivy LEICA
podla mňa všeobecne pevný manuálny svetelný objektív aby to nevyznelo že jedine Leica a nič iné
 
Cyril
2011-10-08 15:09:42+02
príspevok od: Fatty
podla mňa všeobecne pevný manuálny svetelný objektív aby to nevyznelo že jedine Leica a nič iné
Veru, nech si kupi pevnu 50/1.8 a nic nepokazi. Syn mal ten Tamron a nemohol som mu prist na chut. Je to asi vec vkusu. Ja mam Sigmu 30/1.4 a taha troska do zelenkava. Proste Sigma uz je typicka tou farebnostou, rozoznas na kilometer, ak sa s tym autor nevysantil v pp.
 
pampúch
2011-10-08 20:54:24+02
príspevok od: Fatty
podla mňa všeobecne pevný manuálny svetelný objektív aby to nevyznelo že jedine Leica a nič iné
skúšal si?
 
Bob
2011-10-08 23:05:20+02
príspevok od: JOK3R
Nemá niekto link na stránku, kde sa dajú porovnať objektívy?
Bola nejaká stránka, kde sa zvolili objektívy, fotografia a pri rôznych clonách, citlivosti,..., sa dala rovnaká fotografia pozerať 1:1, ale neviem to nájsť.
Je ich niekoľko. Možno si myslel:
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon1740L/page5.shtml
Tie obrázky z rôznych objektívov/foťákov sú žiaľ iba podobné.
Alebo:
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=404&Camera=453&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=103&CameraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=2
Ale je to iba testovací obrazec ISO 12233. Na ČB kontrast je fajn, na farbu ti nepomôže.
Ďalej:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos600d/page18.asp
Táto je dobrá skor na porovnanie foťákov, prípadne ISO.
 
JOK3R
2011-10-08 23:34:48+02
príspevok od: Bob
Je ich niekoľko. Možno si myslel:
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon1740L/page5.shtml
Tie obrázky z rôznych objektívov/foťákov sú žiaľ iba podobné.
Alebo:
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=404&Camera=453&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=103&CameraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=2
Ale je to iba testovací obrazec ISO 12233. Na ČB kontrast je fajn, na farbu ti nepomôže.
Ďalej:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos600d/page18.asp
Táto je dobrá skor na porovnanie foťákov, prípadne ISO.
Díki, myslel som presne http://www.dpreview.com, ale ušlo mi že tam je porovnanie fotoaparátov, nie objektívov. Ale díki moc za zaujímavé linky.
 
jozkovicz
2011-10-09 00:16:11+02
príspevok od: psylo
Caute pani, mam otazku Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby, kontrast, celkove podanie a atmosferu?? Mam Canon 50D a Tamron 17-50 a zda sa mi ze fotky su dost nevyrazne, chladne farby, chybajuca atmosfera, hlbka, kontrast. Objektiv to je super, ostre fotky perfektne na urcite ucely ale asi nie na umelecke fotenie. Fotim klasicky do RAW sRGB, pouzivam Digital photo professional na render Raw, rozne nastavenia canon programov, a stale mam pocit ze fotkam chybaju zive farby, atmosfera, kontrast. Ak pouzijem aj saturaciu atd. stale nedosiahnem pozadovany efekt, je to stale take chchladne a gycovo prefarbene. Postproduckia v Photoshope to dakedy spravy ale stale tam je citit ten chladny original. Moze toto ovplyvnovat samotny objktiv??? Povodne som si myslel ze, objektiv ovplyvnuje len ostrost fotiek, bokeh, skreslenie, aberaciu atd. (plus samozrejme klasicke atributy sposobene zmenou ohn. vzdialenosti, clony atd.). Myslel som ze priesvitne sosovky objektivu nemozu ovplyvnovat farby, kontrast, atmosferu..... alebo mozu??? (ked som studoval viac o vyrobe objektivov a pouziti prisad o skiel atd. uz som si neni 100% isty :-D) Je to sposobene cipom a spracovavanim pixelov vo fotaku, alebo objektivom?? Na Canone som iny objektiv bohuzial nema, nikon D3000 a Olympus 45O s ktorymi som doteraz pracoval maju uplne ine podanie farieb, syte, prijemne, teple, atmosfericke ...fotky potom vyzeraju omnoho prijemnejsi, maju atmosferu... Takze do akej miery ovplyvnuje objektiv podanie farieb, kontrastu, a celkovej tmosfery fotky?? Dakujem za odpoved
.. nie som nejaky odbornik na rawy, do rawu fotim len na sigme dp1, tam je to doslova povinnost, leboj jpeg su v slabej saturacii ... ale poviem iny priklad .. sestra ma nikon d40 a ja mam canon 400d, ked som porovnaval jpegy, tak nikon ma take viac okulahodiace farby, boli syte, moj canon naopat, chybala tam sytost .. aj ked som to dohanal v uprave, tak to nebolo uplne ono .. aj minule som tu na ephoto cital, ako sa jedno dievca stazovalo, ze jej canon robi nepekne fotky a kamoska, co ma nikon, ze ma krasne fotky, hovorila o jpeg .. proste nikon ma ine tovarenske nastavenie farieb .. myslim jpeg .. su ludia, co tvrdia, ze nie je problem ak sa foti do rawu dohnat farebnost v posprocese, ze to nie je na nerozoznanie .. ci nikon, alebo canon .. velmi casto si prezeram galerie a pravidelne pozeram, aky fotak a aky objektiv je pouzity .. vypozoroval som vsak aj jednu zasadnu vec a karol ju spominal .. velmi dolezite pre peknu fotku je svetlo .. ak mas pekny slnecny den, farby ziaria, tak som videl nadherne fotky aj z canonu a setoveho objektivu , polus polarizak, alebo prechodove filtre .. pozri si napr tuto stranku, fotky su fotene setakom od canonu, este tym prvym .. http://www.robertmekis.com-/?kateg=photos&subkateg=landscape .. ale urcite je pravda , ze taky canon 17-40 prenasa velmi pekne farby, kontrast .. ale vo vseobecnosti mam pocit, ze moj canon prenasa take realisticke farby, ale realita je viacmenej sediva .. proste je fajn, ak fotak vie trosku pridat na farbach a tu realitu spravi krajsiu .. suma sumarum, videl som nadherne fotky z canonu aj z nikonu, je to proste v rukach fotografa , v posprocese .. ale stale mam pocit, ze ten nikon krajsie zafarbuje .. je to moj taky amatersky pohlad, profik by sa mi mozno vysmial .. povedal by, ze je to jedno, ze je to na fotografovi a na tom,ako vie pracovat s fotakom a rawom ...
 
transporti686
2011-10-09 08:49:30+02
príspevok od: jozkovicz
.. nie som nejaky odbornik na rawy, do rawu fotim len na sigme dp1, tam je to doslova povinnost, leboj jpeg su v slabej saturacii ... ale poviem iny priklad .. sestra ma nikon d40 a ja mam canon 400d, ked som porovnaval jpegy, tak nikon ma take viac okulahodiace farby, boli syte, moj canon naopat, chybala tam sytost .. aj ked som to dohanal v uprave, tak to nebolo uplne ono .. aj minule som tu na ephoto cital, ako sa jedno dievca stazovalo, ze jej canon robi nepekne fotky a kamoska, co ma nikon, ze ma krasne fotky, hovorila o jpeg .. proste nikon ma ine tovarenske nastavenie farieb .. myslim jpeg .. su ludia, co tvrdia, ze nie je problem ak sa foti do rawu dohnat farebnost v posprocese, ze to nie je na nerozoznanie .. ci nikon, alebo canon .. velmi casto si prezeram galerie a pravidelne pozeram, aky fotak a aky objektiv je pouzity .. vypozoroval som vsak aj jednu zasadnu vec a karol ju spominal .. velmi dolezite pre peknu fotku je svetlo .. ak mas pekny slnecny den, farby ziaria, tak som videl nadherne fotky aj z canonu a setoveho objektivu , polus polarizak, alebo prechodove filtre .. pozri si napr tuto stranku, fotky su fotene setakom od canonu, este tym prvym .. http://www.robertmekis.com-/?kateg=photos&subkateg=landscape .. ale urcite je pravda , ze taky canon 17-40 prenasa velmi pekne farby, kontrast .. ale vo vseobecnosti mam pocit, ze moj canon prenasa take realisticke farby, ale realita je viacmenej sediva .. proste je fajn, ak fotak vie trosku pridat na farbach a tu realitu spravi krajsiu .. suma sumarum, videl som nadherne fotky z canonu aj z nikonu, je to proste v rukach fotografa , v posprocese .. ale stale mam pocit, ze ten nikon krajsie zafarbuje .. je to moj taky amatersky pohlad, profik by sa mi mozno vysmial .. povedal by, ze je to jedno, ze je to na fotografovi a na tom,ako vie pracovat s fotakom a rawom ...
treba si uvedomiť ale aj jednu dôležitú vec, kedysi sa značky snažili pri konštrukcii objektívov dosiahnúť aj to, aby objektív podával farby verne, to znamená relatívne neutrálne, v dobe filmov boli týmto známe napr. objektívy nikkor, ktoré boli určitou skupinou používateľov veľmi cenené lebo farby boli verné, potom už len záležalo na použitom filme, filtroch atď, pri použití polarizáku sa farby napr. celkovo viac nasýtia, alebo sa používala fuji velvia, ktorá mala saturované farby, zásada bola nefotiť proti slnku, pozor na veľké plošné protisvetlo - odolnosť mc vrstiev bola rôzna, dnes je doba trochu iná........ja osobne mám pocit, že to čo vidíme často na serveroch a na internete je nereálne, všetky fotky žiaria, majú krásne farby, lebo keď svetlo nepraje, tak sa to upraví v PS, aby to bolo lepšie, lenže to sa kedysi na filme robiť nedalo, samozrejme aj odolnosť objektívov k protisvetlu pokročila, taktiež je známe že niektoré objektívy tejto doby napr. nedokážu dosť neutrálne podať pleťové farby, celkovo sú objektívy tejto doby väčšinou kontrastnejšie, čo však pri fotení určitých námetov taktiež nemusí byť úplne najvhodnejšie..........čiže je to tak ako už bolo spomenuté, ak niečo chcem fotiť a chem mať efekt, ktorý očakávam, tak musím mať vhodný objektív alebo to upraviť v PS, ale nemožno mať všetky vhodné objektívy, ak na ne človek nemá, takže bohužial je to o kompromisoch a fotiť častokrát iba za dobrého svetla.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()