Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Panorama...a všetko čo k tomu potrebujeme

quintes
quintes 2010-09-11 10:15:06+02
Takže, milí moji ľudkovia, po veľmi dlhom zvažovaní som sa rozhodol pre túto cestu k získaniu informácií a posunutí sa o krok vpred.. Už pár dní ma trápi téma panorámy.. Google poznám a mám čo to preštudované, ale nedá mi neopýtať sa na vaše osobné skúsenosti.. kto pozná problematiku bude vedieť o čo tu ide... Čo ma trápi: kde presne ma objektív nodal point... (http://www.makofoto.cz/nikon/tech_podpora/nodal_point.htm) nosiť stôl do hôr je blud... a platí to pre objektívy všobecne či každý je iný?? je krásne kúpiť si pano hlavu za 200evri... ale, ako upevním na ňu upevním napr toto: http://www.digicamhelp.com/blog/wp-content/uploads/2008/05/canon-100-400mm-is.jpg a, podstatná vec o ktorú mi ide... máte niekto z vás nápad, ako si to vyrobiť sám??? niečo také: http://www.peterloud.co.uk/nodalsamurai/nodalsamurai.html ale menej čínske.... Vďaka za postrehy... p.s. podrývačov blokujem :D
 
quintes
2010-09-11 16:16:36+02
príspevok od: jerry
http://news.cnet.com/8301-30685_3-20000524-264.html GigaPan panorama robot
no, to take mi treba urobit :)
 
jerry
2010-09-11 17:07:35+02
príspevok od: quintes
no, to take mi treba urobit :)
a nie je to ani tak drahe 895$ ,moja NN5 stala cca 500eu a tu uz mas vsetko automaticke :-)) http://www.gigapansystems.com/ .Tak ti prajem vela uspechov v svojojpomocnej vyrobe takej masinky
 
Jastojan
2010-09-11 19:57:05+02
Ak sa mozem pripojit, pripadne niekomu pomozu moje skromne skusenosti.
Nedavno som zacal experimentovat s programom ´Autostich´, je to zadarmo program ureceny na ´tvorenie´ panoram (spajanie snimkov). Treba sa trocha pohrat v nastaveniach a nastavit si velkost a kvalitu vyslednej panoramy. Ako zaciatocnikovi mi celkom staci, spaja pekne, no ked som chcel spojit fotky s odrazom oblohy v rybniku trosku to vysledne nezvladol. Vyrobil mi akoby ´duchov´(nieco ako tiene vo vzduchu) za stromami, co sposobuje celkovy dojem neostrosti casti panoramy. Zaujimave je, ze fotky prirody, napr. vrchy, kopce, luky a pod. spajal bez problemov. Potom som skusil Photoshop CS.
Ten nemal problm spojit ani fotky s odrazom vo vode, krasne spojil vsetko.
Zial, nemam cas dalej otestovat a porovnat dokladnejsie Autostich a Photoshop, co sa tvorenia panoramy tyka, lebo mi vyhorel notebook :D
Co sa tyka pouzitia stativu, tak tieto programy nemali problem spojit fotky nafotene bez stativu, no treba si davat pozor na klesanie horizontu. Aspon mne vysla raz zaujimava podivana, ked mi panorma asi z 9 snimkov zacala ´krasne´ od polovice k lavemu kraju uplne padat. No ale teraz fotim s uplne jednoduchym stativom (hadam si aj revoluciu pamata) a nemam, co by som vytkol. Nie som profik, mozno sa niekedy sam na sebe nasmejem, no zatial mi to uplne staci. Neda sa mi teraz ani pripojit fotky, snad len nejake v galerii, ale to su prave tie s tymi ´duchmi´.
Uz len spojazdnit notebook, vsakze? :D
 
Palso
2010-09-11 20:04:22+02
Nečítal som všetko, ale pano hlava mi príde zbytočnosť ak sa panorámam nevenuješ ´športovo´ alebo ak nefotíš aspoň tie veľké niekoľkogigové veci. Osobne mi na všetky doteraz stačil Manfrotto s hlavou 498RC2 (má panoramatický osový posun a zaistenie, inak je to bežná guľová hlava), pričom ostatných cca 20 panorám som fotil z ruky - či už cez live view s mriežkou alebo normálne cez hľadáčik. Nikdy som s tým nemal problém a to tie panorámy mali do 100MPX. Na takéto rekreačné panorámovanie je imho zbytočné riešiť nejaké pano hlavy a nodálne body...

Jedine, že by si chcel panorámovať s fisheyeom...
 
jerry
2010-09-11 20:29:10+02
Ja fotim s mojou NN5 skoro vsetko,viem ze sa to da aj bez ,ale je to pohodlnejsie ,hlavne ked fotim nieco take http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/40624233.jpg .Este cakam na CS5 aby som tam vyratusoval tych ludi a rebrik
 
anton julény
2010-09-11 23:55:21+02
pri nodal pointe nejde ani tak o gigabajty, ale ak chceš mať na snímke blízke a vzdialené objekty, alebo pri makropanoráme, tak sa použitiu nodal pointu nevyhneš.
 
atlantel
2010-09-13 00:47:01+02
Okrem nocnych panoram robim vsetky panoramy z ruky. A v pohode do vysledneho rozlisenia 200 megapixelov. Strasne vela webov s tym robi caviky ale prax je o poznanie jednoduchsia. Chce to cvik.... Tu su hlavne mensie od 50 do 140 megapixelov > http://www.gigapan.org/profiles/32818/
 
AnnoMally13
2010-09-14 17:33:05+02
Nieco pre zdatnejsich, ktorym sa nechce vyhadzovat peniaze za roboticke pano hlavy :)

http://openrise.com/lab/bender_328/#
 
AnnoMally13
2010-09-14 18:12:55+02
a este jeden link:
http://www.ewoutvb.com/4180/index.html
 
attila.farkas
2010-09-14 19:29:23+02
ja sa v tom teda moc nevyznam... ale mari sa mi, ze nodal point sa meni ak menis ohniskovu vzdialenost... ber s rezervou, nemam to overene...

naproti tomu, co overene mam je, ze paprat sa s nodal pointom ma prakticky vyznam aj chces fotit panoramu kde najblizsi objekt bude na menej ako 10 - 15 metrov ... pri vacsich vzdialenostiac uz potom zmena prekryvania vzdialenych a blizkych predmetov je (podla mojho skromneho nazoru a 2 rocnych pano - skusenosti) zanedbatelna :)

vela zdaru
 
atlantel
2010-09-15 00:26:25+02
attila> ano, zjednodusene povedane ale mas pravdu. Zmena polohy pozorovatela voci vzdialenemu objektu meni paralaxu podstatne menej nez u objektov blizkych. Pre krajinarsku panoramu kde su objekty od 50 metrov az \´do prec\´ - odchylka zorneho uhla voci scene zanedbatelna ! Preto vsetky tie caviky s nodal bodom je hobby pre teoretickych \´foto-akademikov\´. napriklad toto ma 9 snimkov z ruky...24016 x 5844 pixelov
 
Cykloturista
2010-09-15 00:47:09+02
Ja tiež fotím panorámy z ruky a riadim sa heslom (čítal som to v jednej fotoknihe) teraz už neviem kde, že najprv si treba premyslieť čo všetko chcem v zábere mať. Potom sa pozerám do hľadáčika alebo na LCD (podľa typu fotoaparáta) a celú panorámu si tak prejdem napr. zľava doprava ale nefotím a sledujem obraz a sledujem čo vlastne chcem fotiť. A potom idem opäť napr. zľava doprava ale už aj fotím. A hlavne ( zase to bolo v tej knihe) fotím takmer všetky panorámy tak že mám foťák na výšku. Možno budem potrebovať na panorámu nie 9 ale napr. 14 snímkov, ale aj keby som sa pri fotení pohol a neudržal horizont rovno, môžem potom z výslednej fotky orezať nepotrebné veci (napr. nebo). A opäť niekde bolo písané že takým spôsobom nemusím využívať na panorámy nejaký špeciálny širokouhlý objektív alebo panoramatickú hlavu ale stačí aj normálny objektív.

Pre vysvetlenie: každý lacnejší širokouhlý objektív súdkovite skresluje - skresluje bočné strany napr. budovy tak že sa Ti na fotke začnú nakláňať smerom od okraja do stredu . Ak urobíš takú panorámu z troch fotiek na šírku, software si pri skladaní naklonených budov neporadí. Ale ak fotíš na výšku, stred obrazu je stále rovnaký a okraje aj tak orežeš.

A používam kvalitný software:
1. v českom ZONERI si poskladám panorámu raz dva, je to rýchle a celkom presné.
2. ak sa panoráma nepodarí používam PTGUI, je to pomalšie ale presné.
 
danyha
2011-06-09 21:52:07+02
Prosím vás, používate pri fotení panorám aj polarizačné filtre? Ďakujem
 
pekelnikivan
2011-06-09 22:09:30+02
príspevok od: danyha
Prosím vás, používate pri fotení panorám aj polarizačné filtre? Ďakujem
pri použití polarizáku sa mení polarizácia a je nutné zakaždým pootočiť polarizákom, samozrejme to treba sledovať v hladačiku. je to pracné ale dá sa to.
 
pekelnikivan
2011-06-09 22:11:58+02
rozhodne doporučujem použitie panohlavy. fotené rukou vypadajú dobre len v malom urob výstavný formát a rozhodne sa to prejavý. Radšej to urobím vonku poriadne a nemusím sa stým doma trapiť v compe. dnes už aj sú malé pano hlavy ako NN3
 
DS
2015-04-11 23:12:07+02
Ahojte, prosím Vás, akým objektívom by bolo lepšie fotiť panorámy? K dispozícii mam Nikon 18-105 a Nikon 35mm, 1,8F. Vďaka
 
kralik_j
2015-04-12 09:38:22+02
Nikde vo fore sa nespominal fakt ze ak sa foti pano za nizsieho osvetlenia a dlhsich casov, vtedy ma vyrazny vyznam pouzivat stativ.

Polarizak neodporucam! Je dost narocne vsetko nastavit vyrovnat, zmerat exp. a kludne poprivsetkom sa na ten polarizak moze pozabudnut. A nemyslim si ze polarizak sa da dokonale prestavit.

Taktiez pozor na na kresby a deformacie objektivov na roznych ohniskach a clonach. Ostrost na vyslednej pano nemusi byt homogenna.

Ja sa priznam ze som tiez na horach fotil v rukach (rychla uzav, manual rezim, manualne ostrenie, opt ohnisko a clona). Velky nadych, drzanie linie horizontu a min 30% prekrytie.

Myslim soft. Autopano pro.

PS minule sa tu riesil HW na upravu a spracovanie foto. A tu musim povedat ze renderovanie 10jpg je fuska renderovanie tiff je u obr vykon, renderovanie tiff a niekolko riadkov je odstavka pc a ist na kavu ci obed.
V mojom pripade renderovanie 10jpg uz bol cas ist na obed, Preto som neskor upustil od narocnejsej niekolko riad. Pano a v inej kvalite vstupu do pano na render ako jpg
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()