Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Čistenie snímača v autorizovanom servise Nikon

NemesiS
2010-09-14 12:50:35+02
mám zopár nejasností ohľadom čistenia snímača. svoju D5000 som kúpil z megafoto.sk dostal som k tomu poukážku na 10 bezplatných vyčistení snímača. snímač už potrebuje vyčistiť, lebo odkedy mám makro objektív (1 deň :-D) a cloním vysoko, tak vidno riadnu špinu. avšak poukážka nebola vyplnená, tak je nepoužiteľný. volal som tam teda, povedali mi že im mám zaslať záručný list, faktúru, poukážku aj telo a oni to vyplnia a zašlú zdarma do autorizovaného servisu v prahe. čo však znamená že budem bez tela cca 3 týždne. pýtam sa teda či niekde bližčie, na SR nie je autorizovaný servis nikon. takisto potrebujem vyčistiť aj objektív, nikkor 105mm F/2.8 VR lebo na prednom člene má smietko prachu a dosť to vidno po priclonení. kam dať zas vyčistiť objektív a čo to približne stojí. ďakujem za odpovede
 
Cago
2010-09-14 14:37:07+02
...možno by som začal vyčistením toho snímača tlakom vzduchu napr. balónikom na to určeným. Niekedy to spraví veľa a netrvá to 3 týždne. V Prolaike Ti to spravia aj na počkanie, ale nie zadara :-)
 
karloss
2010-09-14 14:56:18+02
mohol by si sa poobzerat po webe ohladom DIY cistenia snimaca suchou cestou, niekedy to chvilu trva kym dosiahnes 100% vysledok ale je to jednoduche a v zasade 100% bezpecne. Dalsia vec je difrakcia pri clonach vyssich ako 11, takze az tak to s clonenim prehanat pri DX asi netreba, radsej skladat viac fotiek cez software.
 
Marcel Rebro
2010-09-14 15:04:30+02
Blizsie mas autorizovany servis Nikon len vo Viedni. Ak chces dam Ti tych kuponov na cistenie dalsich 30.

Vycistia Ti ho v kazdom lepsom fotoservise ... od 15 do 30 EUR. Alebo si kup sadu na cistenie a skus to sam ... nemas co pokazit. Maximalne si poskriabes cip ...
 
pleski
2010-09-14 15:24:59+02
na slovensku su 4 servisy, ktore ti cip vycistia zdarma za tie kupony, tu je ich zoznam http://www.nikon-foto.cz/service_CCD.php, ostatni ti to tiez spravia, ale budes musiet zaplatit. ja som to vyuzil iba raz, potom som si kupil balonik na ofukovanie a s tym som zatial vyfukal kazdy bordel.
 
jarosujo
2010-09-14 17:06:59+02
Aby si poskriabal cip, to by si musel byt iny macher. Pred nim je totiz filter, takze v skutocnosti cistis ten.
 
attila.farkas
2010-09-14 17:24:44+02
príspevok od: Marcel Rebro
Blizsie mas autorizovany servis Nikon len vo Viedni. Ak chces dam Ti tych kuponov na cistenie dalsich 30.

Vycistia Ti ho v kazdom lepsom fotoservise ... od 15 do 30 EUR. Alebo si kup sadu na cistenie a skus to sam ... nemas co pokazit. Maximalne si poskriabes cip ...
ja by som odporucal tu sadu a cistit si to sam... teda... ak len netuzis po prekvapeniach :)
 
attila.farkas
2010-09-14 17:27:37+02
príspevok od: Marcel Rebro
Blizsie mas autorizovany servis Nikon len vo Viedni. Ak chces dam Ti tych kuponov na cistenie dalsich 30.

Vycistia Ti ho v kazdom lepsom fotoservise ... od 15 do 30 EUR. Alebo si kup sadu na cistenie a skus to sam ... nemas co pokazit. Maximalne si poskriabes cip ...
ja som si čistil aj objektiv sam... opatrne uvolnit predny clen (predtym oznacit jeho presnu polohu) potom nadvihnutlen tolko co naozaj potrebujes a fuknut extra cistym stlacenym vzduchom ... predava ho firma green-clean, ale aj Hama...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-09-14 18:26:52+02
príspevok od: jarosujo
Aby si poskriabal cip, to by si musel byt iny macher. Pred nim je totiz filter, takze v skutocnosti cistis ten.
uz vidím výmenu v praxi samotnú výmenu toho filtra - odporučia mu kúpiť rovno nový foťák
 
NemesiS
2010-09-14 20:22:44+02
ďakujem za rady.
možno sa dostanem aj k balóniku, no zatiaľ som švorc totálne
no podľa toho linku to robí aj foto man košice, ak je to tak, tak nie je o čom myslím.
ale v tom autorizovanom servise budú chcieť vyplnený lístoček predajcom na tie čistenia či nie?
Ing. František Danko - Foto Man
Hlavná 106
040 01 Košice
tel.: +421 556 222 878
fotoman@ke.telecom.sk
kontaktná osoba: Juraj Danko
 
quintes
2010-09-14 20:25:04+02
raz som tu radil, ako na to.. Niet na riedidlo. Ale nie syntetiku, ale acetónku. Naleješ, necháš tri hodiny, a po špine ani stopa. Nemusíš nič čistiť. ale pozor na objem. Na apsc ide čajová lyžička na ff polievková.
 
NemesiS
2010-09-14 20:49:22+02
zatiaľ by som to nerád riešil týmto spôsobom lebo som to ešte nikdy nerobil a na prípadné škody nemám.
ak to je pravda, že v KE mi to servis vyčistí zadarmo, tak nemáme sa o čom baviť. len musím zavolať do toho shopu nech mi vyplnia ten papier zrejme.
a neviete koľko stojí vyčistenie objektívu od prachu? 15-30€? či viac mám čakať?
 
attila.farkas
2010-09-14 21:08:09+02
príspevok od: quintes
raz som tu radil, ako na to.. Niet na riedidlo. Ale nie syntetiku, ale acetónku. Naleješ, necháš tri hodiny, a po špine ani stopa. Nemusíš nič čistiť. ale pozor na objem. Na apsc ide čajová lyžička na ff polievková.
si robis prcu?
 
attila.farkas
2010-09-14 21:12:31+02
príspevok od: NemesiS
ďakujem za rady.
možno sa dostanem aj k balóniku, no zatiaľ som švorc totálne
no podľa toho linku to robí aj foto man košice, ak je to tak, tak nie je o čom myslím.
ale v tom autorizovanom servise budú chcieť vyplnený lístoček predajcom na tie čistenia či nie?
Ing. František Danko - Foto Man
Hlavná 106
040 01 Košice
tel.: +421 556 222 878
fotoman@ke.telecom.sk
kontaktná osoba: Juraj Danko
sorry, neviem kto ti radil balonik... videl som to tu dokonca v nejakom clanku... ale ofukovaním snímaca balonikom ho necistis, len ho este viac zadrtoto... balonik nasava zozadu vzduch aj so vsetkym bordelom co v nom plava a pod silnym prudom ho vhana rovno na snimac... toto keby niekto spravil s mojim fotakom tak mu ruky, nohy dolamem :D

ked uz minimalisticke cistenie formou ofukovania, tak extra cisty stlaceny vzduch v bombe... ALE POZOR!!! EXTRA CISTY!!! od Green-Clean alebo od Hama... nie tie kancelarske 3,14čoviny na vyfukovanie omrviniek z klavesnice... :)
 
aerov
2010-09-14 21:42:17+02
http://shop.ephoto.sk/katalog/cistenie-fototechniky/green-clean-air-power-standard-400-ml.html
je toto ten stlačený vzduch vhodný na ofukovanie čipu? p.s koľko to asi vydrží pri normálnom používaní?:)
vďaka
 
Strhak
2010-09-14 21:54:30+02
príspevok od: attila.farkas
sorry, neviem kto ti radil balonik... videl som to tu dokonca v nejakom clanku... ale ofukovaním snímaca balonikom ho necistis, len ho este viac zadrtoto... balonik nasava zozadu vzduch aj so vsetkym bordelom co v nom plava a pod silnym prudom ho vhana rovno na snimac... toto keby niekto spravil s mojim fotakom tak mu ruky, nohy dolamem :D

ked uz minimalisticke cistenie formou ofukovania, tak extra cisty stlaceny vzduch v bombe... ALE POZOR!!! EXTRA CISTY!!! od Green-Clean alebo od Hama... nie tie kancelarske 3,14čoviny na vyfukovanie omrviniek z klavesnice... :)
neviem prečo ten extra hyper super čistý vzduch, ja som zatiaľ nikdy nečistil snímač vždy len ofúkol balónikom a v absolútnom poriadku. Vždy dokonale čistý. Neviem toto riešenie čo ti opisuješ má zmysel len v dákej drevárskej dielni kde sa to víri prachom no doma v kľude na stole stačí aj balónik a nie dáky drahý vzduch v plechovke.
A k téme samotnej, zo skúseností ľudí neodporúčam čistenie senzoru doma lebo toľko poškodených senzorov a zrkadiel čo som už zažil. No proste nestojí to za to ;-)
 
duroslav
2010-09-14 22:04:23+02
Tak, tak. Slušnejšie fotočistiacebalóniky naviac mávajú na strane, ktorou nasávajú vzduch nejaký filter, ktorý do balóniku vzduch nepustí.
 
Strhak
2010-09-14 22:19:55+02
príspevok od: duroslav
Tak, tak. Slušnejšie fotočistiacebalóniky naviac mávajú na strane, ktorou nasávajú vzduch nejaký filter, ktorý do balóniku vzduch nepustí.
chcel si napísať prach nie vzduch ;-)))
 
duroslav
2010-09-14 22:21:06+02
príspevok od: Strhak
chcel si napísať prach nie vzduch ;-)))
Chcel. Keby to nepustilo vzduch, bol by pokazený balónik. Ešte že ťa mám.
 
attila.farkas
2010-09-14 22:22:12+02
príspevok od: aerov
http://shop.ephoto.sk/katalog/cistenie-fototechniky/green-clean-air-power-standard-400-ml.html
je toto ten stlačený vzduch vhodný na ofukovanie čipu? p.s koľko to asi vydrží pri normálnom používaní?:)
vďaka
ano, je to jeden z tych vzduchov vhodnych na ofukovanie snimaca...
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()